çeyiz yardımı ile başlık açan benim lütfen inanmayanlar okusun

benimki ütü olacak yalniz fritöz degil unutma.:KK53:

dalga gecmek degildir bu, bizim 300 tl lik ütümüzün olmadigi vurgulamaktir. anlayana :KK36:

ya belki elinin bol olduğu bi zamanda almıştır veya ne biliyim hediye falandır.. yani inanın herkes inansın demiyorumki. ya gerçekse diye düşünüp üstüne bu kadar gidilmesin kızın diyorum ben

konu sahıbı ıcın soylemıyorum ama ınsanlar genel olarak hem hayatlarından hıc kısmak ıstemıyorlar hemde herseyın en guzelıne sahıp olmak ıstıyorlar.

Çok dogru söyledin, emeksiz yemek olmaz. Konuyu ilk açtıgı gun sabaha kadar burdaydı, ama biz vakti zamanında annemle sabah kadar penyeye boncuk işleyip para kazanmaya çalıştık.

ee bu dalga geçme hakkını mı verdi size. belki sahip olamayacağı çeyiz onun psikolojisini bozacak depresyona girecek. belki çeyiz sermede küçümseyen bakışlara dayanamayacak o akşam canına kıyacak. neyin ne olduğunu nerden bilip de bu kadar dalga geçebiliyorsunuz. ayrıca da fazlalık eşya her evde olabilir. fazlalık çeyizde. çok eskiden alınan bi yemek takımı olur mesela. onu kullanmayacaktır kişi. verecek birini arıyordur. bu arkadaşa verir. siz niye bu kadar çoştunuz anlamıyorum ki. veren verir vermeyen çekilir kenara. bu çoşku nedir onu çözemedim

Benim de ihtiyaclarım çok. Ha şimdi dünya malı için psikolojimi bozup intihara mı kalkışayım. Bunun için intihar edecek olana acıyamam. Ayrıca kimse de neden veriyorsunuz demiyor evet isteyen verir.

.

ee bu dalga geçme hakkını mı verdi size. belki sahip olamayacağı çeyiz onun psikolojisini bozacak depresyona girecek. belki çeyiz sermede küçümseyen bakışlara dayanamayacak o akşam canına kıyacak. neyin ne olduğunu nerden bilip de bu kadar dalga geçebiliyorsunuz. ayrıca da fazlalık eşya her evde olabilir. fazlalık çeyizde. çok eskiden alınan bi yemek takımı olur mesela. onu kullanmayacaktır kişi. verecek birini arıyordur. bu arkadaşa verir. siz niye bu kadar çoştunuz anlamıyorum ki. veren verir vermeyen çekilir kenara. bu çoşku nedir onu çözemedim

dalqa geçmek diye alqıladıqınız şey GERÇEKLER dalga deqil :KK20::KK20:
vayy bee!!! çeyizi yok diye canına kıyıcakmış...madem bukadar kafaya takıcaktı 30 yaşına gelene kadar 5 tabak alıp atıverseydi kenara... bu kadar basit birşeyden canına kıyıcak kişi hiç durmasın buda dertmiymiş?? asıl sorunlar evlendikten sonra başlıyor insan yaşadıkça nelerle mücadele etmek zorunda kalıyor...sizin anlayışınızada hayranım çeyizimde tabak çanak yok diye canına kıyacakmış haa!!! yaww kaç kuruşluk şu tabak yaaa.....2000tl nişanlısının bir okadarda kendi maaşı varken o bize yadım etsin millet asqari ücretle ev geçindirip 3-5 çocuqa bakıyor!!!!!!

Son düzenleme:
Konu sahibi de gazel de yok ortada burada millet gene birbirine girdi. Dünde böyle oldu çok ilginç :KK53:

Ya ben dayanamıyorum, susayım diyorum ama. Gurur denen, insanlarda özellikle kadınlarda olması gereken bir meziyet vardır. Şöyle bir örnek vereyim, ben yaklaşık bir yıldır türlü sıkıntıları olan bir şirkette çalışıyordum, evli değilim, ailemin durumu standartların üstünde. Harcamalarım çoktu 8 ay kadar önce. Sadece kendi süsüm gezmem için kredi kartlarımı doldurmuştum. 8 aydır istifa edeceğim edeceğim kartlarımı kapatmayı bekledim ve bu dönemde harcamalarımı minimuma indirdim, inanın her gece 2 saat ağlardım işe uyanmak istemiyorum diye, ayakkabılarım ağlardı sabah. Ve ben buna sadece annem babam dahi olsa onlara ''kartlarımı kapatırmısınız'' dememek için katlandım... Demem o ki, İstemekle gurur arasında çok ince bir çizgi var, net dalga geçende yok zaten sadece insanlara tuhaf geliyor çalışan birinin çeyiz için yardım istemesi...Ki babası inşaat işçisi annesi ev hanımı olup kışın terlikle gezen, bir kalem götürünce gözleri ışıl ışıl parlayan çocukların olduğu bir memlekette yaşarken. Garip geldi...

Konu sahibinin açtığı veya gıyabında açılan konuyu okudum.Kendini ifade edemediğini düşünüyorum bu da çok normal sonuçta herkes bu konuda başarılı olacak diye bir şey yok.

Herkes aç,açıkta olanlar demiş ben konuya şöyle baktım.O aç,açıkta olanlarıda biz ve bizim gibiler görüpte ''sokaklarda yatanlar var'' diyip geçmiyor mu zaten.Bir haber vardı hani bir süre aç kalan kadın kendini öldürmüştü sanırım çocukları diğer odadayen.Şimdi düşünüyorum da o kadının da çevresinde kimsesi yokmuydu.Muhakkak durumdan haberdar olanlar vardı fakat aç değil,açıkta değil.Çalışsın,merdiven silsin vs vs diye diye bu olaylar silsilesinde yer aldı ki kadıncağız en son kendini öldürdü.

Konuya inanıp inanmadığıma karar veremiyorum açıkçası fakat içimde bir şeyler (belki gerçektir diye) kırıcı yorum yapmaktan alıkoyuyor beni.

Çeyiz olayını kayınvaliden anlayışla karşılamalı diyenlere katılıyorum ama bununda dışında bu alınanlar zaten bir evin ihtiyacı yani bu kişinin anlattıklarına göre zaten evlendikten sonra bu eşyalara ihtiyacı var.

Zor bir konu,kimse inanmak ya da yardımcı olmak zorunda değil ama tabiri caizse bu kadar gaddar yaklaşmayada gerek yok.
Eğer anlatılanlar gerçekse çok acı bir durum bu. Bizler haberimiz olduğu halde ihtiyacımız olmayan şeyleri verecek olurken dahi bu kadar yüz kızartmak zorunda mıyız diye düşünmeden edemiyorum.

Ceyiz heycanını yaşayan,istediğim bir şeyi bulamadığım için alamadığımda dahi üzülen hatta yeri geldi mi kapris yapan biri olarak Allah beni böyle bir durumla sınamasın.

Ve bu konu için söylemiyorum ama lütfen çevrenizde birilerine yardım etmek için aç ya da açıkta olmasını beklemeyin.

onemli olan tek sey saglik ve mutluluk tencere tavayla mutlu olunmuyor malesef bunuda simdi anlamazsiniz ama ilerde anlarsiniz..

kızlar yapmayın allah aşkına, konunun içinden aklınıza yatmayan bişeyi cımbızla çekip alıp da, onun üzerine yorumlar yağdırıyorsunuz....
1500 tl lik gelinlik deyip fiyatına göre yorumluyorsunuz...geçen gece bu konu açıldığında taa ilerledikten sonra, gelinlik göndermek veya parasını ödemek isteyen biri vardı tam net hatırlayamıyorum, kıza ısrarla sordular nasıl bişey istersin kaç liralık diye, o kızad asla gelinlik istemiyorum arkadaşımdam giyecem dedi...kaç kez tekrarladı bu cümleyi ama ısrarla senin beğendiğin kaç liralık diye fiyatını sordular..o da genç kız elbette hepimizin hayalinde gelinlikler vardır, hayalindeki beğendiği gelinliğin fiyatını söyledi...ama sadece beğeni tarzında ifade etti...ne bir kişiden gelinlik istedi nede para istedi...ısrarla sorulunca masumane cevapladı fiyatını...
yapmayın allah aşkına içinden çekip çıkarıp ona göre yorumlamayın nolur, içinizde belki kızgınlık belki nefret var ne varsa var herkesin içinde... ama biraz insaflı olun bütün herşeyi bi kenara bırakıp veryansın etmeyin kıza...
tok acın halini anlamaz elbet..ama allah şahit ki, sürekli vebalden bahseden insanlar bu kızı 2 gündür yorumlarıyla karalamalarıyla eleştirip gözyaşı döktüren kişilerin vebali ne olacak acaba....
avukatlığını yapma demesin kimse, bilgim dahilinde konuşuyorum iki gündür kızla telefonda görüşüyorum... bitkin düşmüş üzüntüden yeter artık, bugün bu konuyu da sırf kendini kaçtı sıfatıyla yorumlamasınlar diye açtı izah etmek için, kimseden bi talebi de kalmadı zaten...istediği yardım sebebiyle 2 günü zehir oldu kıza...bin pişman olmuştur açtığına açacaağına konuyu....

sadece konu sahibine ; şimdi sana evlilik zordur diye başlayan şeyler yazmıcam bak gerçekten ihtiyacın varsa yardım etmek istiyorum Allah rızası için ve doğacak olan bebeğim için..

Neden yazmıyorsun evlilik zor diye ...Evlilik kolay değil biz evlendigimizde bir oturma grubumuz işte yatak odamız mutfak eşyamız vardı o kadar çok eksiğimiz vardı ki evlendik ve dügünde takılan takılarımızla birçok eksiğimizi tamamladık..

Ayrıca ben eşimin işi geregi şehir şehir gezdim diyar diyar mühendisti eşim ve millet bizi parayla onuyor sanıyordu ::KK53::KK53:...Gelin bakın evime eşyalarım artık taşınmaktan harap oldu bulaşık makinamı evlendikten tam tamına 4.5 yıl sonra aldım..onun bile taksini bitirmeden taşınma sırasında ön kapağını içeri soktuklarını görünce bütün gün üzülmüştüm..Kolay değil hayat babasından anasından varlıklı olanlar için belki bu tip şeylerin bir ehemmiyeti yoktur ama bizim için öyle idi...

Sırf birikim yapacagım diye artık koltuk başları sallanan oturma grubumu degiştirmiyorum...
Gıcır gıcır öten bir yatagım var ve elbise dolabımızın artık monte edip sökmekten dolayı sallanır hale geldi..Severek isteyerek aldıgım kızımın odasının dolabının arkasının suntası artık yok ! duvara dogru dayadım ve taşırken sagolsunlar altını kırmışlar..Yatagını mahfetmişler üzerinde envayi çeşit çizik var..Ama değiştirmiyorum hiç birini niye ? ÇÜNKÜ EV ALMAK İSTİYORUM !

Ben de hevesleniyorum, ben de istiyorum ama KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL ...

benim 300 tl lik ütüm yok :KK5:
kizlar banada bi el atsaniz :KK37:

Evet gelin pikesini unutmayın onu da istedi arkadaş. :KK14: ne günlere kaldık ya bi tarafta yemek bulamayan insanlar bir taraftan da fritözü, pikenin derdine düşenler.

birde liste yazmıstı ya o beni koparmıstı :KK53:
evinde bilgisayarı olmayan cok da tenceresi olmayannn yok

Bizimde fritöz yok biri de bana onu yollasın :KK53:

her dert eden, heves edip de alamadıklarını burdakilerden isteseydi ohooo :26:

bu yazdıklarınızla gayet dalga geçiyorsunuz. benim ne bişi alcak durumum ne fazla eşyam var. ama kapı komşum olsa gerçektende bilsem durumunu ne yapar eder bi hediye bişi çeyizini tamalamak isterim. genç kız çeyizine yardım sevaptır derler.

benim hiç çeyizim yoktu evlenmeye yakın krediyle ama eksik ama tam yaptık. çeyiz sermediğimiz için sıkıntı olmadı takmadım bişiyi. ama bazı yörelerde çeyiz sermek gerçekten önemli biişi ve bunundan dolayı konu sahibi eziklik hissedebilir. çoğumuzun evinde evet fazla eşya yoktur. ama bazı aileler insanlar var ki gerçekten atmaya yer aradıkları yada attıkları güzel paketli eşyalar var. mesela benim öle akrabalarım var. bu 300 tl lik ütü onlara hediye gelse onu kullanmazlar. başkasına verirler. böle kişiler bu topic de de olabilir. ve bu kıza verirler inanıyorsalar.,

neden bunu bu kadar dert ettiniz diorum. siz yapmıosunuz yapanı niye engelliyorsunuz. kimse salak değil . yardım yapacak insan da kendine göre ikna olup yardım yapar yada yapmaz. zorunlu ihtiyaçlar dışında yaşam kalitesi diye bişi de vardır. temiz bi sayfa mutlu bi hayal yaşamaz istiyor konu sahibi. bu zulüm niye???

hani bi toplu ortamda okul falan gibi para toplanır böle bi durumdaki insan için ona karışırsınız eyvallah. ama burda isteyen bireysel veren bireysel. durdurun içinizdeki bu çoşkuyu

10 kişi esya gönderse, kargo parası 10 liradan 100 tl yapar..
çöpe atmayın gönderin dediklerinin maddi degerinin nekadar olmasını bekliyorsun? onuda merak ettim

twety senden özür dilerim. senin yazdıklarına baktım. sen bişi yapmamışsın :) yanlışlık oldu

Şimdi konu sahibi arkadaşım nişanlın ve sen kaç yaşındasın ,kaç yıldır berabersiniz , sen kaç yıldır çalışıyorsun hiç birikim filan yapmadın mı nişanlınla ya da kendin tek başına yapmadıysanız da illa bu sene evlenmek zorunda mısınız 1-2 yıl bekleyin her ay düzenli taksitle çeyiz al kendine nişanlında alacağının bir ksmını alır daha hayırlı bir evlilik yapmış olursunuz hem kaynanana laf söyletmezsin ki bu sebep bana göre de saçma onun dışında burda kimseye el açmak zorunda kalmazsın kimsenin seni yalancılıkla suçlamasına mahal vermezsin. Sonuçta ikiniz de çalışan insanlarsınız aylık elinize mutlaka bir şeyler geçiyordur ev için de gerekli olan şeyleri öncelikle al ne biliyim gidip bernardodan karacadan 1500-2000 tlye bone china yemek takımı almak yerine belki gündelik kullanılabilcek 200-300 liraya ayda 50 lira taksitle bir takım alırsın bunun gibi çatal bıçak takımı ve tencere takımı gibi şeyler her ay 50-100 tl taksitle 1-2 yıla hallour hatta bütün evi dizersiniz yani değer mi burda o kadar insanın lafını çekmeye gururunu ayaklar altına aldırmaya . Hemen el açmak bu kadar kolay olmamalı bence.:KK34:

Neden yazmıyorsun evlilik zor diye ...Evlilik kolay değil biz evlendigimizde bir oturma grubumuz işte yatak odamız mutfak eşyamız vardı o kadar çok eksiğimiz vardı ki evlendik ve dügünde takılan takılarımızla birçok eksiğimizi tamamladık..

Ayrıca ben eşimin işi geregi şehir şehir gezdim diyar diyar mühendisti eşim ve millet bizi parayla onuyor sanıyordu ::KK53::KK53:...Gelin bakın evime eşyalarım artık taşınmaktan harap oldu bulaşık makinamı evlendikten tam tamına 4.5 yıl sonra aldım..onun bile taksini bitirmeden taşınma sırasında ön kapağını içeri soktuklarını görünce bütün gün üzülmüştüm..Kolay değil hayat babasından anasından varlıklı olanlar için belki bu tip şeylerin bir ehemmiyeti yoktur ama bizim için öyle idi...

Sırf birikim yapacagım diye artık koltuk başları sallanan oturma grubumu degiştirmiyorum...
Gıcır gıcır öten bir yatagım var ve elbise dolabımızın artık monte edip sökmekten dolayı sallanır hale geldi..Severek isteyerek aldıgım kızımın odasının dolabının arkasının suntası artık yok ! duvara dogru dayadım ve taşırken sagolsunlar altını kırmışlar..Yatagını mahfetmişler üzerinde envayi çeşit çizik var..Ama değiştirmiyorum hiç birini niye ? ÇÜNKÜ EV ALMAK İSTİYORUM !

Ben de hevesleniyorum, ben de istiyorum ama KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL ...

ya tabiki öyle benim de eşim polis bende zor kurdum evimi bakan çocuğu degılım herseyım dort dortluk degıldı yanii ama acıdım birden ne biliyim yazık yaa

Konu sahibi de gazel de yok ortada burada millet gene birbirine girdi. Dünde böyle oldu çok ilginç :KK53:

pupiqq sizi anlıyorum ve dediklerinizi mantıklı da buluyorum...konu sahibini tanımıyorum ama gazel sadece iyi niyetli bi kadın haa bu siz değilsiniz anlamında değil tabiki yanlış anlaşılmasın güzelim ama o içten inandı konu sahibine ve bu yüzden bu kadar içerlemesi....

bn uyardım kendisini" bu kadar savunma tanımadığın birini yoksa yanlış anlaşılıp hesap verme pozisyonuna düşersin,yapıyorsan yap hayrını ama bırak konu sahibi cvp versin" dedim..galiba karışmayacak artık.....

şunun gibi düşün gazeli...hani sevdiğin biri ölür ama inanmak istemezsin ve ölmemiş gibi davranırsın yaabiri de çıkıp o öldü derse hayııır der yaa hıh işte gazelciimde öyle....çok inandı kıza ve başka ihtimalleri düşünmek istemiyor düşünenlere de içerliyor sanırsam....

kontess dedigine katiliyorum sekerim
ama ne bileyim yaa
ben tup bebek forumuna yaziyorum
kardes ortalama bir tup bebege 6000 7000 lira gidiyo bunun 1500 2000 i
ilaclar tutyo
valla bir aydir ilac ariyorum
ee simdi diceksin fatma 3500 4000 u tupe veriyonda ilaclarimi alamican
valla bukuldu belim duzelmez anacim allah razi olsun bi bayan cuzi bi miktara veriegini soyledi ilaclari
tuttu bide istanbulda kalacagin yer yoksa gel bende kal dedi
bi adimi biliyo bide telimi
ama bu durumla karsilastirilirmi bilmem ama sukut durmakta fayda var
evine gidip ziyaret edecek arkadas vardi...

X