chp mitingi sonrası başörtülülere çirkin saldırı

üslubunuza dikkat edin lütfen!
kimse burda zavallı yada aciz değildir!herkes kendi düşüncesini söyler
bizde burda sana yada başka birine değil olayla ilgili konuya yorum yapıyoruz
inanırız yada inanmayız bu da bizi bağlar

ben orada açık bariz bir yanlışa yanlış diyemeyenler hakkında yazdım. üzerinize alınmanız da sizin tercihiniz..

tabii ki inanıp inanmamanız sizi bağlar. o zaman ses kayıtlarına inanmayanları yaftalamadan önce onların da inanıp inanmama hakları olduğunu hatırlarmanız lazım..

Son düzenleme:
Bu olay yasanmis bu inkar edilemez. Kimin yaptigi ne amaçla yaptigi asla bilinemez. Ancak şöyle bir durum var oradaki herkes ayni tepkiyi.gösteriyor olsa tüm partinin görüşü tepkisi diyebiliriz. Ancak iki kişinin sapkinligi ve etrafindakilerin susturma cabasi hepsinin ayni niyette olmadigini gösteriyor bize.

Bunu soyle örnekleyeyim bir AKP uyesi beni giydigim.askili tshirtten dolayı azarlasa ben bunu bütün akplilere genellersem ne kadar doğru olur?herkesin görüşü bu mudur?

Yapilan şey çok çirkin ... Ama bunu genellemek kotu bir siyaset yapmaktan başka bir şey olmaz ve bunu kimse yemez ne yazik ki.

Evet bu tablodan yola çıkıp genel bir kanıya varılmayacağını konuya yazdığım ilk mesajda dile getirdim bende zaten .

Yazdığım ikinci mesaj başka soru işareti idi kafamdaki ?

İnanırız ya da inanmayız bu bizi bağlar sözü , çok doğru bulduğum bir söz ama bir o kadar da son zamanlarda yazılanları düşündüğüm de ironik geliyor bana .Belki bunu sorgulayabiliriz kendi aramızda , sorgularken de birbirimize hak verebiliriz diye düşünmüştüm , ziyadesiyle ütopik değilse bu düşüncem , beklediğim cevap şu soruya ait ;

Herkesin istediği şeye inanma ya da inanmama hakkı var mıdır ? Görüntüler , ses kayıtları vs... olsa da tüm bunların bir oyun olduğunu düşünme hakkı var mıdır ? Bunu yaptığında ''kör'' olmak ile suçlanmamalı mıdır ?

Son düzenleme:
Bazan insan olmakdan utaniyorum !

Bu gibi insanlar her toplulukda var , kim yaparsa yapsin kiniyorum .

Birde arkadaslar tesetturlu olmayan bazi durumlari tam anlayamaz , tabi herkesin basina gelecek, boyle saygisiz insanlarla karsilasacak degil ,
Ama bu kadar olmasada basima geldigi icin biliyorum . İnsanin onuru cok fena inciniyor :KK43:

Son düzenleme:
Aslında şimdi baş örtüsü simge haline gelmiş. Ben tamamen inanan biriyim ama objektif olmak lazım bazı konularda. Baş örtüsü sanki insanı biraz daha masumlaştırıyor ya da yaşadıkları olaylar karşısında daha korumacı oluyor toplum. Buna benzer biri sürü olaylar başı açık kızlarımızın başına geldi. Bir gurup insan dedi ki: kızım senin o saatte ne işin var dışarıda ya da o ortamda ne yapıyorsun.
Bence insanların katili, esrarcısı olduğu gibi kendini bilmezi de olabilir ve baş örtülü ya da açık olan insan kendini savunabilir, savunmalıdır. Olay çok da abartılacak bir şey değil.

Evet bu tablodan yola çıkıp genel bir kanıya varılmayacağını konuya yazdığım ilk mesajda dile getirdim bende zaten .

Yazdığım ikinci mesaj başka soru işareti idi kafamdaki ?

İnanırz ya da inanmayız bu bizi bağlar sözü , çok doğru bulduğum bir söz ama bir o kadar son zamanlarda yazılanları düşündüğüm de ironik geliyor bana .Belki bunu sorgulayabiliriz kendi aramızda , sorgularken de birbirimize hak verebiliriz diye düşünmüştüm , ziyadesiyle ütopik değilse bu düşüncem , beklediği cevap şu soruya ait ;

Herkesin istediği şeye inanma ya da inanmama hakkı var mıdır ? Görüntüler , ses kayıtları vs... olsa da tüm bunların bir oyun olduğunu düşünme hakkı var mıdır ? Bunu yaptığında ''kör'' olmak ile suçlanmamalı mıdır ?

Ben kendi acimdan cevapliyorum. Kimse kimseye siyasi görüşü düşüncesini empoze edemez. Ben inanıyorum diyorsam siz inanma derseniz ben güler gecerim ayni şekilde ben de size aynisini yapamam sizde dinlemezsiniz.

Burada iki kelimeyle düşünceler değişmez. Ben en son olayi kabul ettikleri için hep bu konuda yorum yaptim. Diğerleri konusunda inanmak agir basiyor uzun uzun anlatamayacagim ama benim icimde böyle bir düşünce oluştu.

Sizde de tam tersi oluşmuş olabilir.. Kimse şuraya gelipte düşünceleri değiştirmeye calismasin çünkübos bir caba olur

Bazan insan olmakdan utaniyorum !

Bu gibi insanlar her toplulukda var , kim yaparsa yapsin kiniyorum .

Birde arkadaslar tesetturlu olmayan bazi durumlari tam anlayamaz , tabi herkesin basina gelecek, boyle saygisiz insanlarla karsilasacak degil ,
Ama bu kadar olmasada basima geldigi icin biliyorum . İnsanin onuru cok fena inciniyor :KK43:

Zaman zaman benzer konular açıldığında hep aynı örneği veririm , kendimden .

Baş örtülü kadınlar ve baş örtüsüz kadınlar ( başka nasıl ifade edeceğimi bilemedim ) kendi yaşadıkları olayları anlatırlar forumda , otobüste , sokakta , bankada , metroda , arkadaş sohbetinde vs..vs...

Ben 26 yaşıma kadar dekoltede sınır tanımayan bir giyim tarzına sahiptim . Ölçüm toplumsal kurallardı , onun dışında nerem gözükmüş diye bir tedirginlik yaşamazdım . Çok tacizle karşılaştım , laf atma vs tarzında ...siyasi ya da dini değildi . Ama sokakta rahat mıydın aus dersen , asla ! Bir keresinde , anne bu abla kaka değil mi kolları açık demişti 4-5 yaşlarında gülümsediğim dünyalar tatlısı bir kız çocuğu annesine .Çok üzülmüştüm .
26 yaşından sonra , yani bir 10 senedir baş örtülü bir giyimim var , ölçüm inanç çerçevesi sadece . Yine sokakta rahat mısın aus de ? Asla . Belki birilerinin bacısı , yengesi , ablası mertebesine (!) yükseliyorsunuz ama bu seferde yok sayma tacizleri başlıyor . Banka memurunun bana yazabiliyorsanız adresini de alalım yenge bir de imza dediğini bilirim ben , yazabiliyorsanız ! yok ben parmak basayım , o kadar biliyorum :KK19:Sözlü tacizler bir çok kez ''cehalet'' üzerinden başlıyor bu seferde .

Her ikisi de çok onur kırıcı oluyor. En objektif yorumu her ikisini de yaşayan bilir sanırım .:KK31:

Diliyorum sadece diliyorum ki , karşımızdaki ile iki çift kelam etmeden onunla ilgili yargıya varmayalım . Bu olayda da yaşanan yargıdan ve yargı sonucunda hakkı olmayan bir saldırıya geçişten ötesi değildir .

Ne oluyor yahuu hepimiz aynı gemideyiz.
Bu gemi batarsa birimiz değil hepimiz boğulacağız.
İçimizdeki bu öfkenin, bu hırsın, bu kinin sebebi ne ben anlamıyorum.
Kim olursa olsun hepimiz diğerimizin yaşam şekline, düşüncelerine saygı duymayı öğrenmek zorundayız yoksa bir arada yaşayabilmemizin imkanı yok.

Zaman zaman benzer konular açıldığında hep aynı örneği veririm , kendimden .

Baş örtülü kadınlar ve baş örtüsüz kadınlar ( başka nasıl ifade edeceğimi bilemedim ) kendi yaşadıkları olayları anlatırlar forumda , otobüste , sokakta , bankada , metroda , arkadaş sohbetinde vs..vs...

Ben 26 yaşıma kadar dekoltede sınır tanımayan bir giyim tarzına sahiptim . Ölçüm toplumsal kurallardı , onun dışında nerem gözükmüş diye bir tedirginlik yaşamazdım . Çok tacizle karşılaştım , laf atma vs tarzında ...siyasi ya da dini değildi . Ama sokakta rahat mıydın aus dersen , asla ! Bir keresinde , anne bu abla kaka değil mi kolları açık demişti 4-5 yaşlarında gülümsediğim dünyalar tatlısı bir kız çocuğu annesine .Çok üzülmüştüm .
26 yaşından sonra , yani bir 10 senedir baş örtülü bir giyimim var , ölçüm inanç çerçevesi sadece . Yine sokakta rahat mısın aus de ? Asla . Belki birilerinin bacısı , yengesi , ablası mertebesine (!) yükseliyorsunuz ama bu seferde yok sayma tacizleri başlıyor . Banka memurunun bana yazabiliyorsanız adresini de alalım yenge bir de imza dediğini bilirim ben , yazabiliyorsanız ! yok ben parmak basayım , o kadar biliyorum :KK19:Sözlü tacizler bir çok kez ''cehalet'' üzerinden başlıyor bu seferde .

Her ikisi de çok onur kırıcı oluyor. En objektif yorumu her ikisini de yaşayan bilir sanırım .:KK31:

Diliyorum sadece diliyorum ki , karşımızdaki ile iki çift kelam etmeden onunla ilgili yargıya varmayalım . Bu olayda da yaşanan yargıdan ve yargı sonucunda hakkı olmayan bir saldırıya geçişten ötesi değildir .

Katiliyorum Aus
bu toplum ne zaman birbirine onyargiyi kaldirir , esit yaklasir o zaman demokrasi ve ozgurluk olur .

O insanların Chp'li olduğunu nereden biliyor bu haberi yapan?
Dahası, o kişilerin provokatör olmadığı ne malum? :KK51:

Aslında şimdi baş örtüsü simge haline gelmiş. Ben tamamen inanan biriyim ama objektif olmak lazım bazı konularda. Baş örtüsü sanki insanı biraz daha masumlaştırıyor ya da yaşadıkları olaylar karşısında daha korumacı oluyor toplum. Buna benzer biri sürü olaylar başı açık kızlarımızın başına geldi. Bir gurup insan dedi ki: kızım senin o saatte ne işin var dışarıda ya da o ortamda ne yapıyorsun.
Bence insanların katili, esrarcısı olduğu gibi kendini bilmezi de olabilir ve baş örtülü ya da açık olan insan kendini savunabilir, savunmalıdır. Olay çok da abartılacak bir şey değil.

ipek başörtüsü simge değildir. kimseyi masumlaştırdığı da yok. ben başörtüsü takarak Allahın emirlerinden birini yerine getirme amacı taşıyorum. evet çok günahım, hatalarım var ama bir kısım emirleri yerine getirmiyorum diye yapabileceklerimi terkedemem. zaten islamın ana fikirlerinden biri de budur. "yapamadıkların yüzünden yapabildiklerini terketme".. başörtülüler her haltı yiyip kendilerini masumlaştırmaya çalışıyor diye düşünmek insanları yapabildiklerini de terketmeye itiyor.

evet başı açıklar da saldırıya uğruyor ama onların arkasında koskoca bir medya var. ama başörtülüler aynı medya tarafından genel olarak görmemezlikten geliniyor..

Son düzenleme:
bende başörtülüyüm ve tandoğan meydanında çalışıyorum.akşam saat 19:00 'da çıktım metroya bindim gittim çok şükür miting bittiği için birşey olmadı bence..ama çekinmedim değil ne yalan söylim..bunların sağı solu belli olmaz çünkü..

benim akepe kadın kollarında başı açık tanıdıklarım var,gene chp kadın kollarında başı kapalı tanıdıklarım da var.kesinlikle baş örtüsü simge değil ama simgeleştirmeye çalışanların olduğu da aşikar,(benim başörtülü bacım)diyerek mesela:KK34:

ipek başörtüsü simge değildir. kimseyi masumlaştırdığı da yok. ben başörtüsü takarak Allahın emirlerinden birini yerine getirme amacı taşıyorum. evet çok günahım, hatalarım var ama bir kısım emirleri yerine getirmiyorum diye yapabileceklerimi terkedemem. zaten islamın ana fikirlerinden biri de budur. "yapamadıkların yüzünden yapabildiklerini terketme".. başörtülüler her haltı yiyip kendilerini masumlaştırmaya çalışıyor diye düşünmek insanları yapabildiklerini de terketmeye itiyor.

evet başı açıklar da saldırıya uğruyor ama onların arkasında koskoca bir medya var. ama başörtülüler aynı medya tarafından genel olarak görmemezlikten geliniyor..

Ben mi eksik yazdık yoksa yazımdan mı öyle anlaşılıyor bilmiyorum ama baş örtüsünün insanı masumlaştırdığını anlatırken senin bahsettiklerin aklımdan bile geçmedi. Çünkü insan neden kapanır ya da kapanmaz kendi bileceği şeydir. Ben de başımı kapatmıyorum ama nasıl olsa başım açık eksiğim diye diğer yapabileceklerimi ertelemiyorum. Bu bir kıstas değildir ki. Kaldı ki simge haline gelmesi herkes için dediğim bir kavram değil. Önceden böyle muhabbetler var mıydı Erbakan’dan önce. Ama dediğim olay şu, bu tür çirkin saldırılar baş örtülü kızların başına gelince olay insanların gözünde daha bir çirkin hal alıyor. Sanki onlar hata yapamaz ya da hakketmiyorlar gibi. Korumasız gibi. Başbakan da bunu çok malzeme yaptı bilirsin ki. Ama başı açık olunca kendini daha bir koruyabilir geliyor sanki insanlara. Elbette olmasın bu tür olaylar ama olay baş örtülü bir kızın başına geldiği gibi açık birinin de başına gelebilirdi. Bu durumda baş örtüsü simge mi? Kaldı ki siyasetin tavan yaptığı şu yıllarda hasbel kader onlar da yaşamış bu çok kötü bir şey mi o kadar? Keşke olmasaymış, olay bazından inceleyince üzücü ama genelde çok kötü bir tablo göremedim ben.

benim akepe kadın kollarında başı açık tanıdıklarım var,gene chp kadın kollarında başı kapalı tanıdıklarım da var.kesinlikle baş örtüsü simge değil ama simgeleştirmeye çalışanların olduğu da aşikar,(benim başörtülü bacım)diyerek mesela:KK34:

Aynen egem abla geçen CHP nin miting i vardı. Baş örtülü o kadar çok kadın var ki.
İnsanların bir kısmı kendini ötekileştirmiyor ama bir kısmı ısrarla öteki olacağız diyor..

Başörtüsü simge olmamalı, olay parti meselesi değil, bir yerde toplumun yetiştirilme şekli, ben evlenirken mesela, eşimin tarafına, onlar akp li seni zorla kapattırırlar, çok sofular falan böyle yaklaşımlar oldu. ama alakası yok, içine girince anlar insanlar her şeyi, aile de başı açık olan ve farklı görüşlere de sahip insanlar var, düşünün 1 kardeş akp li bir kardeş chp li. ama birbirlerine düşman değiller.
ve eşim ve ailesi de bana hiç bir zaman kapan kızım demedi :KK31:
bizim millet olarak ön yargılardan kurtulmamız lazım, burada bir arkadaşın dediği gibi, bir geminin içindeyiz, batsakta birlikte batacağız, çıksakta birlikte ...

Ben mi eksik yazdık yoksa yazımdan mı öyle anlaşılıyor bilmiyorum ama baş örtüsünün insanı masumlaştırdığını anlatırken senin bahsettiklerin aklımdan bile geçmedi. Çünkü insan neden kapanır ya da kapanmaz kendi bileceği şeydir. Ben de başımı kapatmıyorum ama nasıl olsa başım açık eksiğim diye diğer yapabileceklerimi ertelemiyorum. Bu bir kıstas değildir ki. Kaldı ki simge haline gelmesi herkes için dediğim bir kavram değil. Önceden böyle muhabbetler var mıydı Erbakan’dan önce. Ama dediğim olay şu, bu tür çirkin saldırılar baş örtülü kızların başına gelince olay insanların gözünde daha bir çirkin hal alıyor. Sanki onlar hata yapamaz ya da hakketmiyorlar gibi. Korumasız gibi. Başbakan da bunu çok malzeme yaptı bilirsin ki. Ama başı açık olunca kendini daha bir koruyabilir geliyor sanki insanlara. Elbette olmasın bu tür olaylar ama olay baş örtülü bir kızın başına geldiği gibi açık birinin de başına gelebilirdi. Bu durumda baş örtüsü simge mi? Kaldı ki siyasetin tavan yaptığı şu yıllarda hasbel kader onlar da yaşamış bu çok kötü bir şey mi o kadar? Keşke olmasaymış, olay bazından inceleyince üzücü ama genelde çok kötü bir tablo göremedim ben.

ama başörtülü bayanlar önceden cidden eziliyodu toplumda
okula giremiyo askeriye giremiyo falan filan uzar gider işte herkes biliyo
bi de dışlanıyolardı bazı çevrelerce
bu o zaman devlet eliyle yasaklandığı için insanlar daha hassaslaştı heralde bu konuda

yoksa açık bayanlar da benzer şeylere maruz kalabiliyo

ama başörtülü bayanlar önceden cidden eziliyodu toplumda
okula giremiyo askeriye giremiyo falan filan uzar gider işte herkes biliyo
bi de dışlanıyolardı bazı çevrelerce
bu o zaman devlet eliyle yasaklandığı için insanlar daha hassaslaştı heralde bu konuda

yoksa açık bayanlar da benzer şeylere maruz kalabiliyo

Askeriyeye girememesi çok normal. Askeriye her şeyi sınırlıyor. Geçen üstümde kapri eşofman altı vardı. Ve hiç belli değil eşofman olduğu yemin ederim giremedim içeri. 5 dk lık işim var dedim almadılar.
Biz düğün yapacağımız zaman acaba orada mı yapsak dedik de top sakal yasak, normal sakal zaten yasak, baş örtüsü belli çerçevede kabul. Yani askeriye ezelden beri böyle de son zamanlarda iyice sıkılaştı mecburiyetten bence.
Okullara da gelince artık serbest nasıl olsa bunu da destekliyorum sonuçta biri şortlu girebiliyorsa biri de kapalı girebilmeli. Ama bu da ezelden beri böyleydi, ayrım olunca eziliyorlar diye nitelendirildi. Diğer devlet daireleri de öyleydi öğretmen başını açıp girerdi bizim zamanımızda derse ama yakınmazdı, ayrım başlayınca haklar ortaya çıktı.
Tabi kapatsınlar tercih meselesi ama mesela ilk öğretim öğrencileri için ne kadar doğru bir karar? 10 yaşındaki çocuk sınıfa başını kapatıp giriyor beni çıkaramazsın diyor. Bunu engellemek mi onları ezmek.
Yoksa kendi rızasıyla reşit biri inandığı için kapanıyorsa buna hiç lafımız yok.

Askeriyeye girememesi çok normal. Askeriye her şeyi sınırlıyor. Geçen üstümde kapri eşofman altı vardı. Ve hiç belli değil eşofman olduğu yemin ederim giremedim içeri. 5 dk lık işim var dedim almadılar.
Biz düğün yapacağımız zaman acaba orada mı yapsak dedik de top sakal yasak, normal sakal zaten yasak, baş örtüsü belli çerçevede kabul. Yani askeriye ezelden beri böyle de son zamanlarda iyice sıkılaştı mecburiyetten bence.
Okullara da gelince artık serbest nasıl olsa bunu da destekliyorum sonuçta biri şortlu girebiliyorsa biri de kapalı girebilmeli. Ama bu da ezelden beri böyleydi, ayrım olunca eziliyorlar diye nitelendirildi. Diğer devlet daireleri de öyleydi öğretmen başını açıp girerdi bizim zamanımızda derse ama yakınmazdı, ayrım başlayınca haklar ortaya çıktı.
Tabi kapatsınlar tercih meselesi ama mesela ilk öğretim öğrencileri için ne kadar doğru bir karar? 10 yaşındaki çocuk sınıfa başını kapatıp giriyor beni çıkaramazsın diyor. Bunu engellemek mi onları ezmek.
Yoksa kendi rızasıyla reşit biri inandığı için kapanıyorsa buna hiç lafımız yok.

iyide böyle birşey var mı ki
çocuk nasıl sınıfa öyle geliyo anlamadım
ona zaten izin verilmiyodur heralde
ben yetişkin insanlar için söyledim bunları

o zaman onlar için büyük sorundu başı açık girmek
askeriye her konuda kısıtlıyo ama bu konuda insanlar daha hassas olduğu için daha çok olay çıkıyodu yani
diğerleri sorun yapmıyodu
öğretmen konsunda benim çocukluğumda öğrtmenimiz önce kapalıydı sonra birden derslere açık girdi sonra çıkışta kapanmaya başlamıştı
yakınıyomu biz bilemeyiz
çünkü benim bi tanıdığım açık fotoğraf dahi çektirmek istemiyordu
başı açık derse girince de yakınıyodur bence
haksızlık yapıldığını düşünüyorum o anlamda

ama artık serbestler
şimdi de hala başörtüsü açık vs konuşmaktan sıkıldım ben açıkçası
neden bu ayrım hala var anlamıyorum

babam subay. bende giremedim .kolumdaki geçici dövme yüzünden askeryenini kamınpa sokmadılar. sonra asetonla sildimde öyle aldılar.
askeriyede yasaklar çok gerçekten:))

Son düzenleme:
X