Cinsel kimlik karmaşası

Blcc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ekim 2020
55
17
Merhaba danışmak istediğim bir konu var. Kızım 4 yaşında . Birkaç aydır elbise etek vb. Şeyleri giymeyi reddediyor. Sadece pantolon tayt şort giymek istiyor. Bu çok dikkatimi çekmemişti ama son zamanlarda alışverişe çıktığımızda sadece erkek reyonu ilgisini çekiyor. Oyuncakçıda sadece arabalar. Bebeklerle oynamak istemiyor . Hatta bebeklerin yüzüne bakmıyor. Oyunlarda baba olacağım kral olacağım . İlerde de asker olmak istiyorum diyor. İnternete göz gezdirdiğimde cinsel kimlik bozukluğunun tüm belirtilerini görüyorum. Psikoloğa da gittik çok da güvenemedim. Bu yaşta olur dedi. Ama artık çok bunaldım düşünmekten. Kimse de ciddi bir şey olduğunun farkında değil. Babası da dahil. Çevrenizde bunun gibi örnekleri olan var mı düşüncelerinize ve örneklerinize ihtiyacım var.

Evet benim yeğenimin kızı da hep böyle erkek çocuğu oyuncuklari ve kıyafetleri ile ilgileniyordu ve hep öyle gitti.Şu an ortaokula gidiyor ve yurt dışına taşındiklari için an itibari ile nasıl bir gelişim sergilediğinden pek bir haberim yok açıkçası.Benim bir arkadaşımın oğlu da ana sınıfına giderken, bebeklerle oynuyor ,etek, elbise giymek istiyormuş.Pedagogdan yardım aldılar ama sonra ne tapıyorlar bilmiyorum,sorulmuyor da sonra böyle şeyler. Siz yine de pedagog ya da uzman takibi yaptırın çocuğunuza.

Merhaba danışmak istediğim bir konu var. Kızım 4 yaşında . Birkaç aydır elbise etek vb. Şeyleri giymeyi reddediyor. Sadece pantolon tayt şort giymek istiyor. Bu çok dikkatimi çekmemişti ama son zamanlarda alışverişe çıktığımızda sadece erkek reyonu ilgisini çekiyor. Oyuncakçıda sadece arabalar. Bebeklerle oynamak istemiyor . Hatta bebeklerin yüzüne bakmıyor. Oyunlarda baba olacağım kral olacağım . İlerde de asker olmak istiyorum diyor. İnternete göz gezdirdiğimde cinsel kimlik bozukluğunun tüm belirtilerini görüyorum. Psikoloğa da gittik çok da güvenemedim. Bu yaşta olur dedi. Ama artık çok bunaldım düşünmekten. Kimse de ciddi bir şey olduğunun farkında değil. Babası da dahil. Çevrenizde bunun gibi örnekleri olan var mı düşüncelerinize ve örneklerinize ihtiyacım var.
4 yaşında ki çocuk etek, pantolon yada araba, Barbie bebek ayrımını nasıl yapsın da cinsel karmaşa yaşasın. Daha cinsiyet ne hangi ürün hangi cinsiyeti temsil eder hiç farkında bile değildir. Bence siz fazla evham yapıyorsunuz rahat olun çocuk bu ilgisini çeken şeye bakıyordur sadece.

Merhabalar,
Benim bu konuyu tecrübe eden bir yakınım yok. Konuyla ilgili de bilgim yok. Sadece konuyla ilgili bi belgesel izlemiştim. Amerikada cinsel yönelimi farklı olan çocukları aileleri anlatıyor ev hayatlarını paylaşıyorlardı. Oyuncak ve kıyafet tercihleri genelin aksineydi orda da. Fakat sadece bu kadar değil, çocukların hali tavrı da farklıydı. Mesela bir erkek çocuğu tamamen bi kız gibi dans etmeyi tercih ediyordu.
Uzman görüşü alırsınız mutlaka. Belki burda tecrübesi olan biri de denk gelir.
Allah yardımcınız olsun.

4 yaşında ki çocuk etek, pantolon yada araba, Barbie bebek ayrımını nasıl yapsın da cinsel karmaşa yaşasın. Daha cinsiyet ne hangi ürün hangi cinsiyeti temsil eder hiç farkında bile değildir. Bence siz fazla evham yapıyorsunuz rahat olun çocuk bu ilgisini çeken şeye bakıyordur sadece.
Hayır, gerçekten farklılaşmalar düşündüğünüzden çok erken başlıyor.

Merhaba. Ben boyle bir cocuktum. Erkek oyunlari oynar, erkek gibi oturur, erkek gibi konusur, erkek olarak dogmadigim icin de cok uzulurdum. 4 yaslarinda etek giymeyi reddederek basladi bu durum saniyorum. Annem cok ilgisiz, sevgisiz bir kadindi. Babam yasakci, gaddar bir adamdi. Kadin olmayi asagilik algiladigim icin erkek olmak istedigimi ailemden ayrildiktan sonra farkettim. Erkek olma ozentimden kurtulmam 13 yasini buldu. Ama sunu soyleyebilirim, erkek olmaya calismam onaylanmis ve pekistirilmis olsaydi o yonde devam ederdim. Cunku zaten erkek olma istegi guc ve sayginlik istegimden kaynaklaniyordu. Birileri bu yonumu pekistirdiginde bu ihtiyaclarim karsilandigi icin erkek rolunde kalmaya seve seve devam ederdim.

Kizinizin hayatindaki kadinlarla yeterince ozdesim kurup kuramadigi konusu uzerine biraz dusunmenizi tavsiye ederim ben.

Bunlar başıma gelene kadar bu konuda bilgi sahibi değildim maalesef ve çok araştırdım makalelere filan baktım gerçekten de bu yaştan başlayan bir durummuş. Kabul etmek istemesem de tüm davranışları o yönde ve kolay kolay düzelebilen bir durum değil diye okudum.sadece örneklere bakmak istedim. Belki de benim kızımda da bunlardan bazıları vardı ama şimdi gayet genç kız gibi davranıyor cümlesini duymak istediğim için sordum. Bilmiyorum. Aklıma hep yaşayacağı sorunlar geliyor. Korkuyorum.

Merhaba. Ben boyle bir cocuktum. Erkek oyunlari oynar, erkek gibi oturur, erkek gibi konusur, erkek olarak dogmadigim icin de cok uzulurdum. 4 yaslarinda etek giymeyi reddederek basladi bu durum saniyorum. Annem cok ilgisiz, sevgisiz bir kadindi. Babam yasakci, gaddar bir adamdi. Kadin olmayi asagilik algiladigim icin erkek olmak istedigimi ailemden ayrildiktan sonra farkettim. Erkek olma ozentimden kurtulmam 13 yasini buldu. Ama sunu soyleyebilirim, erkek olmaya calismam onaylanmis ve pekistirilmis olsaydi o yonde devam ederdim. Cunku zaten erkek olma istegi guc ve sayginlik istegimden kaynaklaniyordu. Birileri bu yonumu pekistirdiginde bu ihtiyaclarim karsilandigi icin erkek rolunde kalmaya seve seve devam ederdim.

Kizinizin hayatindaki kadinlarla yeterince ozdesim kurup kuramadigi konusu uzerine biraz dusunmenizi tavsiye ederim ben.
Düşünüyorum da nerde yanlış yaptığımızı bulamıyorum. Babası da ben de çok ilgiliyiz. Hayatımızda da çok kalabalık bir ortam yok eşimle benden başka sadece bu sene kreşe başladı oradaki arkadaşları var.

Sizdeki nasıl son buldu ya da tam olarak bu düşünceniz geçti mi

Merhaba. Yegenim 3 yasindan sonra kiziniz gibiydi. Kendisinden 7 yas buyuk abisi var; ona ozeniyordu.

Yengem destek aldiginda yasi itibariyle normal oldugunu soylenmisti. 6 yasinda okula basladiktan sonra tam takim takilar, dantelli, pullu kiyafetler giymeye baslayip saclarini uzatti. Su an 10 yasinda ve edasiyla, giyimi kusamiyla beni ona katlar.

Bu yaşta olabilir. Özellikle çevrede erkek çocuk güzellemesi yapılıyor mu dikkat edebilirsiniz. Erkek gibi olacak benim kızım ilerde vs gibi şeyler buna sebep olabilir. Toplumumuz malesef erkek egemen toplum ve erkeklerin bir şekilde daha çok ilgi gördüğünü hissedip o şekilde davranıyor olabilir.
Yine aynı şekilde abi, erkek kardeş varsa ona özeniyor olabilir.

Bu yaşta olabilir. Özellikle çevrede erkek çocuk güzellemesi yapılıyor mu dikkat edebilirsiniz. Erkek gibi olacak benim kızım ilerde vs gibi şeyler buna sebep olabilir. Toplumumuz malesef erkek egemen toplum ve erkeklerin bir şekilde daha çok ilgi gördüğünü hissedip o şekilde davranıyor olabilir.
Yine aynı şekilde abi, erkek kardeş varsa ona özeniyor olabilir.
Erkek güzellemesi yapan yok çok da sevilir nazlı büyüdü. Erkek kardeşi abisi kuzeni filan yok sadece okulda arkadaşları var hep dilinde onlar. Bilmiyorum ya neden böyle oldu

Bu ciddi bir durum çok yakınımda biri bu sekıldeydı ve suan hala bu sekılde devam edıyor erken farektmenız büyük şans hemen destek alın ne yapılması gerekıyorsa yapın kreşte falan etkılendıgı bıseyler varsa kresten alın cocugunuzu bu önlenebılır ama eger bısey olmaz gecerle gecıstırılırse kesınlıkle geçmiyor bilginiz olsun

Bu ciddi bir durum çok yakınımda biri bu sekıldeydı ve suan hala bu sekılde devam edıyor erken farektmenız büyük şans hemen destek alın ne yapılması gerekıyorsa yapın kreşte falan etkılendıgı bıseyler varsa kresten alın cocugunuzu bu önlenebılır ama eger bısey olmaz gecerle gecıstırılırse kesınlıkle geçmiyor bilginiz olsun
Bu konuda bilgili bir psikolog bulmam gerekiyor sanırım. Çünkü danıştığım biri önemsemedi ve gerçekten bilgili olmadığını düşündüm. Maalesef geçiştirilen bir konu ve geç kalınıyor haliyle. Bunun bir tedavisi olmadığı da kesin. Çok çaresiz hissediyorum.

Çocuğunuz fallik dönemde bu yüzden bana da normal geldi zira cinsel karmaşa ergenlikte oluşan bir durum. 6-13 yaş evresi çok önemli bu konuda.

Tabi bir pedogoga gidin ve cinsel eğilimi nasıl yönlendireceğiniz konusunda destek alın. Bu yaşlarda zıtlıklara normalde müdahale edilmeyeceğini biliyorum ama pedagog doğru yönlendirmeler ile yardımcı olacaktır.

Bu konuda bilgili bir psikolog bulmam gerekiyor sanırım. Çünkü danıştığım biri önemsemedi ve gerçekten bilgili olmadığını düşündüm. Maalesef geçiştirilen bir konu ve geç kalınıyor haliyle. Bunun bir tedavisi olmadığı da kesin. Çok çaresiz hissediyorum.
Neden tedavisi olmasın eger boyle caresız hıssedersenız asıl o zaman gerçekten caresız kalırsınız ben bunun kesınlıkle aşılabılır olduğunu düşünüyorum benımde bır kızım var sızı yürekten anlıyorum kesınlıkle çözülür yeterki gec kalınmasın

Ben de tam olarak böyle bir çocuktum. İlk kez etek giydiğimde 25 yaşındaydım. 5 yaşında bile bir gün erkek olacağımı hayal ederdim. Hep arabalarla oynardım hiç bebek sevmezdim. Lisede bile bu şekilde devam etti. Muhtemelen bulunduğum çevreden dolayı kadın kimliğimi reddediyordum. Daha sonra terapi vs ile kabullendim.
Şu an normal bir kadınım. Tabi 30 yaşındayım o ayrı :)

Sizdeki nasıl son buldu ya da tam olarak bu düşünceniz geçti mi
Evet tamamen gecti, cok severek evlendim ve anne oldum sukurler olsun :)

Nasil son buldu kismi icin net bir cevap vermek kolay degil gercekten. An degil bir surec cunku bahsettigimiz sey. Aşık olduğum icin gecmis olabilir, muhafazakar bir sehirde sadece hemcinslerimle arkadaslik ettigim icin gecmis olabilir, anne ya da babamdan biri gibi olmak zorunda olmadigimi anladigim icin gecmis olabilir, etik degerlere cocuklugumda da cok onem verdigim icin cinsiyetimi kabullenmem gerektigine karar vermis de olabilirim, hepsi ya da hicbiri de olabilir. Cocuktum nitekim, nasil gelisti tam olarak tanimlayamiyorum. Ve benim icin cok zor zamanlar oldugundan yasadigim bir cok seyi unutmusum, kopuk kopuk seyler hatirliyorum sadece.

Sunu onerebilirim size, evde kendi kendinize bir oyuncak bebekle evcilik oyunu kurun neseyle oynayin, kiziniz bir sure sonra sizi duyup katilir. Imkaniniz varsa kiz cocugu olan komsularinizi, akrabalarinizi, kizinizin sinif arkadaslarini annesiyle birlikte evinize davet edin. Cocuklar geldiginde oynayabilecekleri evcilik oyun takimlari, bebekler, tokalar olsun mutlaka. Kiziniza sezdirmeden araba gibi erkeklerin tercih edecegi oyuncaklari azaltin.

Esinizi sizden rol calmadigindan emin olun. Kizinizla ilgili gece uyutmak, okula goturmek gibi esinize ait sorumluluklarin mumkun oldugu kadar fazlasini siz ustlenin. Tabi ki kendisi strese sokma pahasina degil, nesenizi ve hosgorunuzu koruyabileceginiz kadar is yuklenin. Ornegin siz sofrayi kaldiriyorken esinizle kiziniz oynuyorsa artik tam tersi olmali.

Oyuncak araba almak istiyorsa cocugu oyuncakciya goturmek yerine ona pembe, cicekli kizlarin tercih edecegi arabalardan alip getirin eve.

Fazla kontrolcu, buyurgan davraniyorsaniz cocugun guc ihtiyaci artmis olabilir, bunu telafi etmek icin erkeksi figurlere yoneliyor da olabilir.

Neden tedavisi olmasın eger boyle caresız hıssedersenız asıl o zaman gerçekten caresız kalırsınız ben bunun kesınlıkle aşılabılır olduğunu düşünüyorum benımde bır kızım var sızı yürekten anlıyorum kesınlıkle çözülür yeterki gec kalınmasın
Gerçekten insan başıma gelmez dememeli ve kimseyi bu durumundan dolayı yargılamamalıymış ben bunu bu şekilde tecrübe etmiş oldum . Teşekkürler cevabınız için

X