Çocuğa zeka testi ve sonrası

ZEP uygulara takıldım ZEP nedir hocam?
Zenginleştirilmiş eğitim planı demek . Benim üstün öğrencilerim var , her sene yıllık müfredatın üstünde , özel olarak plan hazırlıyorum ve velinin muaf tutulmasını istediği derslerde , özel bire bir ders yapıyoruz .
İngilizce öğretmeni olduğum için çoğu zaman konuşma , okuma ve dinleme etkinlikleri yapıyoruz .

Çünkü sistemimiz, Öğretmenlerimizin aldığı eğitim bile bu çocuklar için yeterli değil.. O yüzden çocuk size normal geliyor..

Onların eğitim alabileceği, özgürce projeler yapabilecekleri ortamları olsa yaptıkları ile herkesi şaşırtırlardı.
Çünkü her ön lisans ve lisans mezunu öğretmenlik yapabiliyor. Bunlar çocuklara ne biliyorlar ki ne öğretecekler

Konu sahibi test için hangi merkeze başvurdunuz? Tüzdev var ben oraya düşünüyorum ama bilmiyorum.benimde anaokulu öğretmenimiz ram a yönlendirmek istedi ama herhangi bir adım atmadık.Ram daji uygulanan testin bir faydası olurmu acaba ??

Konu sahibi test için hangi merkeze başvurdunuz? Tüzdev var ben oraya düşünüyorum ama bilmiyorum.benimde anaokulu öğretmenimiz ram a yönlendirmek istedi ama herhangi bir adım atmadık.Ram daji uygulanan testin bir faydası olurmu acaba ??
Ram larda şuan dışarıdan alım yok demişti bize rehberlikci.
Tabi başından savmak için demediyse.
Aynı uygulamayı yapıyorlar.
Tuzdev de olur Tüzder de.
Ama devlette kabul görmez.
Sadece siz emin olur ona göre bir yol çizmiş olursunuz.

Konu sahibi test için hangi merkeze başvurdunuz? Tüzdev var ben oraya düşünüyorum ama bilmiyorum.benimde anaokulu öğretmenimiz ram a yönlendirmek istedi ama herhangi bir adım atmadık.Ram daji uygulanan testin bir faydası olurmu acaba ?
E okulda üstün yetenekli birey tanısı konulması için önce tablet sınavına girecek . Başarılı olduktan sonra RAM özel bir zeka testi yapıyor ondan da geçerse eğer üstün yetenekli çocukların gittiği okula gidiyorlar .
O okulda bir çok öğretmen doktorasını vs yapmış , kendini geliştirmiş kişiler . Ayrıca çocuğa bir sürü arkadaş edindiriyor .
Seneye ilkokulda Bilsem sınavlarına girsin , sonrasında bakarsınız .

E okulda üstün yetenekli birey tanısı konulması için önce tablet sınavına girecek . Başarılı olduktan sonra RAM özel bir zeka testi yapıyor ondan da geçerse eğer üstün yetenekli çocukların gittiği okula gidiyorlar .
O okulda bir çok öğretmen doktorasını vs yapmış , kendini geliştirmiş kişiler . Ayrıca çocuğa bir sürü arkadaş edindiriyor .
Seneye ilkokulda Bilsem sınavlarına girsin , sonrasında bakarsınız .
her zaman öyle olmuyor
zaten üstün zeka ve yetenekli çocuk için bilsem sınavı çok geç
bir çok uzman da sınavın yetersiz olduğunu savunuyor
çocuğundan şüphelenen varsa kendisi öğretmenden rama gönderilmesini isteyebilir veya özel psikiyatra gidip test yaptırabilir
sonrasında izleyeceği yolu yine psikiyatrist pedagog ve psikologdan öğrenebilir
burdakiler şanslıymış sorun yaşamamışlar
ama çok sorun yaşayan çocuk var maalesef

Ram larda şuan dışarıdan alım yok demişti bize rehberlikci.
Tabi başından savmak için demediyse.
Aynı uygulamayı yapıyorlar.
Tuzdev de olur Tüzder de.
Ama devlette kabul görmez.
Sadece siz emin olur ona göre bir yol çizmiş olursunuz.
daha öğretmenler ramın ve bilsemin çalışma prensibini anlayamamış durumda
bilsemi bilmeyen öğretmen gördü bu gözler
tabi istisnalar ama disleksik hiperaktif veya zeki çocuğu ayırt edemeyen öğretmenler var

Çünkü çocuk çocuk gibi değil. Okuduğu kitaplar, izlediği belgeseller çocuğu tatmin etmiyor. Kafasında hep daha fazlasını sorguluyor, sürekli yeni ve detaylı sorular, aile de yetemiyor çocuğa.

Tabi yaşıtları da kendisine yetmiyor, sürekli büyüklerle sohbet etme isteği var çocukta. Yani bi yandan asosyalliğe doğru ilerliyor.

Üstün zekalı olunca aman okuduğunu hemen anlıyor, hiç unutmuyor, matematiği de çok iyi demek olmuyor. Kısaca üstün zekalı çocuk kolay değil.

her zaman öyle olmuyor
zaten üstün zeka ve yetenekli çocuk için bilsem sınavı çok geç
bir çok uzman da sınavın yetersiz olduğunu savunuyor
çocuğundan şüphelenen varsa kendisi öğretmenden rama gönderilmesini isteyebilir veya özel psikiyatra gidip test yaptırabilir
sonrasında izleyeceği yolu yine psikiyatrist pedagog ve psikologdan öğrenebilir
burdakiler şanslıymış sorun yaşamamışlar
ama çok sorun yaşayan çocuk var maalesef
Bazı küçük şehirlerde dediğiniz sorunlar olabiliyor , ben İstanbulda bu sistemin iyi işlediğini gözlemliyorum . Zaten şimdi sınav hem ücretsiz hem de Veli isteğine bağlı . 3 yıl girebiliyorlar .
Bazı veliler sınavda kazanamasa da çocuk özel ilgiyle ve kurslarla üstün yetenekli bireymiş gibi yetiştiriyor .

daha öğretmenler ramın ve bilsemin çalışma prensibini anlayamamış durumda
bilsemi bilmeyen öğretmen gördü bu gözler
tabi istisnalar ama disleksik hiperaktif veya zeki çocuğu ayırt edemeyen öğretmenler var
Biri de bizimkiydi.
Aldım bu yıl o hocadan.
Bir yıl çabaladım sesimi duyurmak için.
Ne zep ne birşey bir defolun gidin başımdan demedigi kaldı.
O yüzden Posedion Posedion arkadaşın mesajına güldüm.
Değil sınıf öğretmeni rehberlik olarak bile hicbirseyden anlamayanlar var.

Rehberlik araştırma merkezine gidebilirsiniz, ordan raporu çıkar , okulda zep yapılabilir ama işleyiste ben zep hazırlayan öğretmen görmedim. Bilsem sinavlarina girebilir. Bazı üstün yetenekli çocuklarda sosyallesmede sıkıntılar olabiliyor. Bu konuları desteklerisniz

Biri de bizimkiydi.
Aldım bu yıl o hocadan.
bizimki onu da dedi
imza toplayıp gönderin bunu okuldan özel okula gitsin dedi öğrencilere
anlatsan kimse inanmaz ben bunları kendim yaşadım
bununla ilgili çok eski konularım var
üstelik bunları kendim de öğretmenlik yaparken yaşadım
diyecek bir şey yok

Çünkü çocuk çocuk gibi değil. Okuduğu kitaplar, izlediği belgeseller çocuğu tatmin etmiyor. Kafasında hep daha fazlasını sorguluyor, sürekli yeni ve detaylı sorular, aile de yetemiyor çocuğa.

Tabi yaşıtları da kendisine yetmiyor, sürekli büyüklerle sohbet etme isteği var çocukta. Yani bi yandan asosyalliğe doğru ilerliyor.

Üstün zekalı olunca aman okuduğunu hemen anlıyor, hiç unutmuyor, matematiği de çok iyi demek olmuyor. Kısaca üstün zekalı çocuk kolay değil.
Bizim sorular & cevaplar defterimiz var . Aklına takılan sorunları oraya yazıyor arkadaşlarıyla tartışıyor , proje fikirlerini de oraya yazıyor öğretmenleriyle birlikte oluruna bakıyorlar . Zaten çoğu üstün yetenekli çocuğun ilgi alanı belli oluyor . Mesela benim bir öğrencim felsefe ile ilgilenirdi , öbürü bitkilerle . İkisinin de ilgisini çekmeyi her zaman başardım . Bu çocuklar bazen anlaşılmadıkları için bazen sinirli ve stresli oluyor . O anlarda da sakinleştirmeye çalışıyorum.
Önemli olan çocuğu doğru yönlendirmek . Bir koltukta 2 karpuz taşınmaz . Her ne kadar üstün de olsalar gerçekten ilgilerini çeken konular belli . O konularla ilgili bilgi almak faydalı olur .

Ramda testor varsa ram yapar , yoksa yönlendirme yapar

Bizim sorular & cevaplar defterimiz var . Aklına takılan sorunları oraya yazıyor arkadaşlarıyla tartışıyor , proje fikirlerini de oraya yazıyor öğretmenleriyle birlikte oluruna bakıyorlar . Zaten çoğu üstün yetenekli çocuğun ilgi alanı belli oluyor . Mesela benim bir öğrencim felsefe ile ilgilenirdi , öbürü bitkilerle . İkisinin de ilgisini çekmeyi her zaman başardım . Bu çocuklar bazen anlaşılmadıkları için bazen sinirli ve stresli oluyor . O anlarda da sakinleştirmeye çalışıyorum.
Önemli olan çocuğu doğru yönlendirmek . Bir koltukta 2 karpuz taşınmaz . Her ne kadar üstün de olsalar gerçekten ilgilerini çeken konular belli . O konularla ilgili bilgi almak faydalı olur .
bu çocukları kurtaran tek şey bu maalesef
eğitim sisteminin içinde kaybolup gidiyorlar yoksa

bizimki onu da dedi
imza toplayıp gönderin bunu okuldan özel okula gitsin dedi öğrencilere
anlatsan kimse inanmaz ben bunları kendim yaşadım
bununla ilgili çok eski konularım var
üstelik bunları kendim de öğretmenlik yaparken yaşadım
diyecek bir şey yok
Eski konularınızı bilmiyorum da hiperaktif miydi?
Ya da sınıfın huzurunu mu bozuyor diyordu? Neye dayanarak bütün sınıfı örgütledi hayret doğrusu.

bu çocukları kurtaran tek şey bu maalesef
eğitim sisteminin içinde kaybolup gidiyorlar yoksa
Çok okumak lazım . Böyle biri varsa hayatımızda . Yoksa gerçekten eksik kalır , eksik yetiştiririz çocukları ve belki de vatanına milletine hayırlı olacak bir evladı kaybederiz .

Biri de bizimkiydi.
Aldım bu yıl o hocadan.
Biz BEP bile yaptırmıyoruz, zep dedim diye benimle kavga ettiler. Okul idaresi önemli.

X