Çocuğa zeka testi ve sonrası

Bilsem Alanlarını bilmiyorum açıkçası yanlış yorum yapmayayım alanım İngilizce. Okul Rehber Öğretmeni bir öğrencimizin dil alanında raporu olduğunu ona zep uygulanacağını söyledi. O şekilde iki yıl çalıştım o öğrenci ile bireysel .

Ahaha ortaokul ingilizceci bulmuşken şunu da araya sıkıştırsam. Bazı ortaokullarda proje sınıfları oluyormuş yabancı dil yoğunluklu öyle bir okul tercih etmem mi gerekir?

Ahaha ortaokul ingilizceci bulmuşken şunu da araya sıkıştırsam. Bazı ortaokullarda proje sınıfları oluyormuş yabancı dil yoğunluklu öyle bir okul tercih etmem mi gerekir?
Ben evet diyorum normal sınıflarda maalesef genelde öğrendi profili daha düşük oluyor . Okul idaresi de yabancı dil uigunlukluya daha fazla önem veriyor

Üstün zekalı öğrencilerim var. Hiç dışlandıklarını görmedim. Ancak önden anlıyorlar ya biraz derste onlara ek görevler verince sıkıntı da olmuyor pek. Yoksa sıkılabiliyorlar. Sıkıntı dediğim bu yani yoksa dışlanma değil. Aksine arkadaşları tarafından çok seviliyorlar. Bizim okulda öyle en azından. Bilim sanat merkezleri var devletin. Hangi yönde üstün zekaya sahipse o alana yönlendiriliyorlar. Ordan ders saatleri dışında çeşitli derslere katılıyorlar. Endişe etmenize gerek yok yani. Destek eğitim odasında Zep de alabilir. Ancak bunun eğitimini almış öğretmen az olduğundan her okulda yok. Hani onu da araştırırsınız. O belgeye sahip öğretmen varsa tabi istekliyse de okulda da ek ders alabilir.

Ben 4 yasinda okuma yazma ogrenmistim, 5 yasinda 2’li carpma yapiyordum vs vs vs sonuc olarak normal bir insanim iste :KK53: sadece kafa biraz farkli calisiyor:KK70:
Biz toplumca zeki çocukları üstün zekali saniyoruz
Ve genelde herkes kendi çocuğunu cok zeki sanıyor.

Halbuki üstün zekali çocuklar 2 yaşında okuma yazma ogrenebilir , 3 yaşında basit aritmetik hesaplama yapabilir ve yetişkin esprilerine gülebilir .

Sadece bizler üstün zekalı çocukları tanımıyoruz. Bi de çok heves ediyoruz üstün zekali çocuklara

Halbuki akranlarından farklılık gösteren her çocuk eğitim sistemi içinde zorluk yaratır.

Farkli ortam farkli öğretmen farklı mufredat ve ilgi ister
Bunlar daima daha fazla paradır.

Üstün zekali çocuğu tonlarca para dökerek okuturuz. O çocuk bu ulkede yaşanmayacağını anladıgı an artik üstün zeka değil, beyin göçüdür.

En iyisi daima akranları arasında bulunabilen ,akranları icinde yalniz kalmayan ögrencidir.

Biz toplumca zeki çocukları üstün zekali saniyoruz
Ve genelde herkes kendi çocuğunu cok zeki sanıyor.

Halbuki üstün zekali çocuklar 2 yaşında okuma yazma ogrenebilir , 3 yaşında basit aritmetik hesaplama yapabilir ve yetişkin esprilerine gülebilir .

Sadece bizler üstün zekalı çocukları tanımıyoruz. Bi de çok heves ediyoruz üstün zekali çocuklara

Halbuki akranlarından farklılık gösteren her çocuk eğitim sistemi içinde zorluk yaratır.

Farkli ortam farkli öğretmen farklı mufredat ve ilgi ister
Bunlar daima daha fazla paradır.

Üstün zekali çocuğu tonlarca para dökerek okuturuz. O çocuk bu ulkede yaşanmayacağını anladıgı an artik üstün zeka değil, beyin göçüdür.

En iyisi daima akranları arasında bulunabilen ,akranları icinde yalniz kalmayan ögrencidir.
İste ayni benim gibi :KK70: Saka bir yana tamamen hemfikiriz

Teknoloji çağındayız günümüz çocukları artık herşeye hakim. O yaşlardaki tüm cocuklar çok enteresan sorular soruyor bu bir üstün zeka kriteri değil bence artık.
Okuma yazmayı ben de 4 yasında söktüm. 5 yaşında okula başladım. Üst sınıfların okuma yarışmalarına katılır hep kazanırdım. Üstün zeka mıyım hayır :KK48: O başka bişey bence.

hiperaktif dikkat eksikliği disleksi üstün zeka hepsi bir aradaydı
zaten sorunsuz zeka pek olmuyor maalesef
kimseyle işi olmazdı oturur resim yapardı
o bile battı neden dersle ilgilenmiyor diye
illa matematik bilmek zorundaydı çünkü akıllıysa
halbuki okuldaki öğretmenlerden kültürlüydü
Aynen öyle tanımlamanız çok doğru .Parlak zeka ile karıştırılıyor çoğu zaman üstün zeka. Üstün zekalı çocuklar çok farklı zekanın yanında bazı sorunlar da barındırıyor. Ve aileler sizin yaşadığınız sorunlar ile boğuşuyor . Ders başarısı ile doğru orantılı da olmuyor. Hem sizin yaşadıklarınız hem de evladınızın yaşadıkları için çok üzgünüm. Aslında çok nadir yaşanan bir durum üstün zekalı öğrenci. 13. Yılımda yaşadım ben de . Çocukta bir farklılık olduğunu anladım ama ilk kez karşılaştığım için tanımlayamamıştım. Ben yönlendirdim Rehberlik servisine de. O raporu aldıktan sonra araştırıp öğrendim nasıl davranmalıyım , ne yapmalıyım vs. Öğretmenlerin de bilmemesi tuhaf değil aslında da .O açık kıyafet çizmişsin iletisini okudum o kadar da değil yani seçilmiş gibi olmuş sizin öğretmenler.

Konu sahibi test için hangi merkeze başvurdunuz? Tüzdev var ben oraya düşünüyorum ama bilmiyorum.benimde anaokulu öğretmenimiz ram a yönlendirmek istedi ama herhangi bir adım atmadık.Ram daji uygulanan testin bir faydası olurmu acaba ??
Tüzdev e gideceğiz inşallah ram ı duymadım bilmiyorum

Çünkü çocuk çocuk gibi değil. Okuduğu kitaplar, izlediği belgeseller çocuğu tatmin etmiyor. Kafasında hep daha fazlasını sorguluyor, sürekli yeni ve detaylı sorular, aile de yetemiyor çocuğa.

Tabi yaşıtları da kendisine yetmiyor, sürekli büyüklerle sohbet etme isteği var çocukta. Yani bi yandan asosyalliğe doğru ilerliyor.

Üstün zekalı olunca aman okuduğunu hemen anlıyor, hiç unutmuyor, matematiği de çok iyi demek olmuyor. Kısaca üstün zekalı çocuk kolay değil.
Evet çocuğum tıpatıp anlattığınız gibi, bu yüzden çok tedirginiz topluma karışamıyor

İngilizce Hocası değilim ama bende Orta Okulda görev yapıyorum.

Okulun İngilizce zümresi iyiyse neden olmasın. Proje sınıfı olarak düşünmeyin. Birazcıkta okula küçük bir gelir kapısı oluyor bu sınıflar.

Örneğin 2 sene önceye kadar öğrencinin ortalamasının yanında 2 bin lira kadar bir ücret alınıyordu.
Sonra o sınıflardan pek randıman alınamadı galiba onun yerine bu sene Matematik sınıfları açılacak. Birazda sınav odaklı çalışma yapılacak diye düşünüyorum.

Benim öğrencim vardi üstün zekalı bilseme falan gidip robot yapıyordu ama babası üstün zekalı olmasını sürekli vurgulayip savunduğu için hiç ders çalışmıyordu ders notları sadece geçecek kadardi yani çocuğunuz üstün zekalı çıkarsa siz de bu düşünceye kapılmayın lütfen
Ogrencimi sorarsanız şu anda güzel bir yerde çok da severim kendisini

Merhaba bayanlar sizlere bir konuda danışmak istiyorum. 7 yaşında bir oğlum var, 5 yaşında kendi kendine okuma yazmayı öğrendi, inanılmaz enteresan sorular soruyor ve verdiğimiz hiçbir cevaptan tatmin olmuyor, sürekli konuşuyor sürekli sorular soruyor, hafızası çok güçlü bi duyduğunu hemen aktarabiliyor falan, özel bir kurumda zeka testi yaptırmak istiyorum, eğer üstün zeka çıkarsa ona göre yönlendirilmek istiyorum. Çevrenizde varmı duyduğunuz üstün zeka olan ileride nasıl bir yol izlediler, genelde toplum kabul etmiyor bu tarz çocukları heder oluyor deniyor bir korku başladı bende. Gerçekten şuanda bile toplum yadırgıyor söylediği lafları davranışlarını. Haftaya yaotıracaz testi randevu aldık belki çıkmayabilir de üstün zeka bilmiyorum önden sizlere danışmak istedim. Teşekkür ederim yorumlarınız için.
Üstün zeka çıkarsa akademik olarak desteklersiniz ancak şöyle önemli bi konu var her ne kadar akademik zekası yüksek olsa da bu durum onu duygusal açıdan akranlarından izole edebilir.bu çok riskli bi durum duygusal gelişimi açısından.ilerleyen dönemlerde okullarda başarılı ama sosyal olarak silik ve mutsuz bir çocuğunuz olabilir. Aynı zamanda bi pedegogla da eş zamanlı ilerlemeniz çok iyi olur

benim kardesim ustun zekaliydi ayni sekilde test falan yaptirdik. ama bence simdi normal ya.

turkiyedeyken de okula pek fazla gitmiyordu home school sayilirdi. temel dersleri evde aliyordu. ingilizceyi ve ruscayi evde bizden duyarak ogrendi, okulda ayrica fransizca ogrendi. onun disinda hepsi icin ders de aldi sadece konusma dilini ogrenmesin diye. bir suru farkli kursa gidiyordu yani robotikten tutun cikolata yapmaya kadar aklina gelen ve istedigi her yere gitti.

sonra annesiyle babam ayrilinca fransaya gitti 11 yasindaydi o zaman. pandemi olunca geri geldi. orada sanat okuluna gidiyordu. simdi hala home school devam ediyor. ama eskisi gibi degil su an yasitlariyla daha iyi vakit geciriyor. hatta ben kendisinin zekasinin koreldigini dusunuyorum cunku tiktok izliyor :KK70:

kardesimi eger babam yonlendirmese yani surekli sosyallestirmese, insanlarla zorunlu olarak iletisimde kalmasina sebep olmasa ondan cok feci bir asosyal olurdu. ama o kadar farkli ortama girdi ki cocuk kendini asti. ustun zekali olunca maalesef aileye cok is dusuyor. gidecegi ozel bir okul olmadigi icin gelisimini her turlu desteklemeniz ve ihtiyacina cevap verecek her turlu kursa gondermeniz gerekiyor.

Aynen öyle tanımlamanız çok doğru .Parlak zeka ile karıştırılıyor çoğu zaman üstün zeka. Üstün zekalı çocuklar çok farklı zekanın yanında bazı sorunlar da barındırıyor. Ve aileler sizin yaşadığınız sorunlar ile boğuşuyor . Ders başarısı ile doğru orantılı da olmuyor. Hem sizin yaşadıklarınız hem de evladınızın yaşadıkları için çok üzgünüm. Aslında çok nadir yaşanan bir durum üstün zekalı öğrenci. 13. Yılımda yaşadım ben de . Çocukta bir farklılık olduğunu anladım ama ilk kez karşılaştığım için tanımlayamamıştım. Ben yönlendirdim Rehberlik servisine de. O raporu aldıktan sonra araştırıp öğrendim nasıl davranmalıyım , ne yapmalıyım vs. Öğretmenlerin de bilmemesi tuhaf değil aslında da .O açık kıyafet çizmişsin iletisini okudum o kadar da değil yani seçilmiş gibi olmuş sizin öğretmenler.
o da bir şey mi eline kendisi kalemle dövme çizdi diye parmaklarını bantlamış öğretmen
maalesef ki bunları bana sonra söylüyor korkudan
evet seçilmişlerdi
sonra da seçilip aynı okuldan 11 kişi birden şutlandı
bilmem anlatabildim mi

ay bu gidişle ifşa olacam ama çizdiği de şu
niye bunlarla uğraşıyormuş
16999177_10155042289817733_8256482765964374303_n.jpg

Eski komşumuzun kızı 3 yaşında okumayı sökmüştü. Çok enteresandı zaten kendi kendine oturur düşünürdü. Anneanne bakıyordu ama pek ilgilenmiyordu kızla. Okuduğunu öğrenince hemen özel bir kuruma yazdırdılar kızı aynı zamanda da psikoloğa başladılar. Annesinin çok üzgün olduğunu hatırlıyorum. Biz sıradan insanlarız neden böyle oldu ki diye üzülüyordu kadın. O zaman 15-16 yaşındaydım anlamamıştım ama şu an benim kızımda 3 yaşında. Bende ne yapacağımı şaşırırdım herhalde. Bu konuda uzman bir psikologdan sizde destek alsanız süreç daha rahat olur gibi geliyor bana.

o da bir şey mi eline kendisi kalemle dövme çizdi diye parmaklarını bantlamış öğretmen
maalesef ki bunları bana sonra söylüyor korkudan
evet seçilmişlerdi
sonra da seçilip aynı okuldan 11 kişi birden şutlandı
bilmem anlatabildim mi

ay bu gidişle ifşa olacam ama çizdiği de şu
niye bunlarla uğraşıyormuş
Anladım anladım .Çocuk apaçık şiddet görmüş ,kıyamam :KK43: Nasıl sindirmişlerse söyleyemiyor bile .Her çocuğa zarar bunlar sadece üstün zekalıya da değil. Her şeyden önce çocuk kendini gerçekleştiremiyor. Kim bilir kaç çocuk aldı nasibini :KK43:

Kardeşim üstün zekalı. İşin tuhaf tarafı biz hiç farketmemiştik. Ta ozamanlar küçükken hocaları annemleri çağırıp söylemişlerdi. Tabi bizimkiler ne bilsin üstün zekalı nedir? Sonuç; hiç ilgilenilmedi. Sürekli okul değiştirdi. Bölüm değiştirdi. Köklü kendi gibi arkadaşları var ama nadir görüşür. Hiç kız arkadaşı olmadı bildiğimiz kadarıyla. En son okuduğu okulda yine hocaları farketmiş onu büyük bir şirketle çalıştırıyorlarmış part-time. Şuan okurken bile bir memurdan iyi kazanıyor. Yabancı büyük ünivlerin güncel kaynaklarını okuyor Ama eminim yakında bir anda sıkılıp yine her şeyi bırakacak. Bence üstün zekalı birinin akademik başarısından ziyade psikolojik durumu çok daha önemli. Mutlaka bir pedogog yardımı alın. İşin kilit noktası ebeveyn- psikolog- uygun eğitimci ve ortam.

X