Çocuğu çekingen olan bir ben miyim ?

yorumları tam okumadım benden önce yazıldı mı bilemiyorum.

bence hayatının büyük bölümünde hep sizin etkiniz var.
olumlu niyetle ona odaklı zihniniz.
farkında olmadan da bunu gösteriyorsunuz.

benim büyük kızımla öyle bir bağım var.
onu çok özenle yetiştirdiğimi düşünürken hata yapmasına,üzülmesine,kısaca kendi başını becermesine fazla fırsat verememişim.

çevremde gördüğüm kişiler ve çocuklarında da gözlemliyorum.
karşı komşum 6. sınıf olan oğlunun çantasını taşıyor ve okula götürüyor 100m ilerde okul ayrıca.

diğer bir arkadaşım her gün öğlen de dahil okulda bitirdi ilkokulu.
kızı 5. sınıf. her sabah pencereden servise binene dek bakıyor.
büyük olan aynı okul çocuklarına kantine gidecek yardımcı olun diyor.

benim kızım da aynı okulda.
çok tuhaf buluyor ki ben kızımı o helikopter anne vari büyütmüşüm.

ilkokulda çok peşind olmadım açıkcası.
sadece öğlen yemek götürürdüm işime yakın olduğu için.

iki çocuğum daha var.
bakıcı ile ve kreşde büyüdüler.
ama onlar daha relaks.
daha haklarını savunuyorlar.
büyük gibi aşırı duygusal değiller.

sevdiği bir spor kursuna verin.

drama da herhangi amatör bir kurs olsun.
normal çocukların olduğu,normal bir yer.

tabiri yerindeyse el bebek,gül bebek bir dünya yok maalesef.
kavga etmeyi de öğrenecek eğer üzerine gidiliyorsa.

ben de aman sana vurana vurma dedim hep oğluma.
ama en yakını kuzeni zorluyordu okulda.
bir gün sınıfın ortasına iyi bir kavga etmişler.
duyunca yine konuştuk doğru olmadığı ile ilgili ama herkes aynı hassasiyette mi yaklaşıyor çocuğuna?

terbiye sınırları içinde kendini savunsun.

site abhçesine ilk indiğinde hep ağlardı.
çünki hiç alışmamış o tarz hareketlere.
şimdi sesini yukarıdan duyuyorum,hakkını savunuyor.

baskın annelerin sakin oğulları olur genelde.
çünki gözlemleyerek oluştururlar kişiliklerini.

normal süreçte nasıl davranıyorsunuz bilemiyorum ama her gün okula giden anneler var.

eğer hayatı öğrenecekse ağlayacak,üzülecek ama güçlenecek.
Çok tesekkur ederım çok güzel uzun uzun yazmıssınız.

Ben calısıyorum o sebeble okula gıdemıyorum. Ne anaokulunda ne ılkokulda hıc bır zaman aglamadı, ortama gırmeye hep heveslı basladı.
Gecen sene bır kere topluca bır sekılde baska bır sınıftan dayak yemıs, sonrakı gun ben ayrı, esım ayrı, annem ayrı okulu bastık tabı egenın haberı yok egeden ozur dılettık cocukları sınıfa aldı ogretmen.
Ege dısarı cıkıyor benım evımın altında babamın ve abımlerın ısyerlerı var, yazın orada masa olur bızım akrabalar orada oturur cocuklarda bıraksan sabahtan aksama kadar orada vakıt gecırırler cocuklarla oynar. Ege kendınden buyuk cocuklarla oynuyor hıc kavga yok zaten egeden en az 3-5 yas buyuk oldukları ıcın onunla kavga etmıyorlar. Bır kac kere mahalleden arkadasını bıze getırdı oynadılar. hıc kavga etmeden .

Onun dısında tatıllerde hıc kendısı baglantıya gecmıyor arkadas edınmek ıstemıyor, hos zaten cocuklar ya havuzda ya denızde. Oyle mını cluba hıc bırakmadık acıkcası bu sene gıttımız otellerde uzun kaldık o yuzden mını cluba da gırsın
b ızde babanla kahve ıcelım dedım ama dans ıdı konu ve cogu yabancı ege gırmedı ıstemedı , bir dahada zorlamadık.

Ama korkuları olan bır cocukta degıl yanı hıc bı zaman cok buyutmemıstım bu konuyu rehberlıge gıden ekadar , yukseklık korkusu yok mesela, rafting profilde gozuktugu gibi paraşüt vs gibi aktivitelerimiz oldu , hiç problem cıkarmıyor ve kendı ıstegıyle katıldı bunlara. Mesela yüzüyor ege 3 senedir. Ama baya baya yuzuyor bu sene dedıler kı sasırdık turk cocukları pek yuzmezler hayret , ege de dondu dedı kı ben tup bebegım de ondan . Yanı sanırım tahmınım gozlemledıgım kadarıyla elestırılmedıgı , duzeltılmedıgı , kendı halınde basardıgı seylerde cekıngenlık yapmıyor. Ama kendıne guvendıgınınden emın olmadıgı noktalarda gerı adım atıyor.

Fakat bılmem etkısı var mı bak anlatırken hatırladım egeyı bu sene son gıttımız tatılde, ben kaybettım. Odadan kahvaltıya gıderken arkamı bır dondum yok ! Otel kapatıldı ve hemen gorevlıler arabalarla aradılar 20-25 dk sonra otelın yatay olarak sonunda bulundu aglarken. acaba orada cokmu korktu da hanı rehberlıge gıdecek kadar bısey oldu. Onu getırdıklerınde bende aglıyordum tabı . Dha sonra bı kac kere sordum ne hıssettın cok korktunmu , cocuk annesını kaybetmıs aglıcak tabı dıyede cok bılmıs cevaplarıda var bu arada.

Arada kalmaya akrabalarada gıdıyor , orada yemek fılan ıstıyormus mesela yogurtlu ekmegı cok sever , ne bılım bellı alanlarda dıye dusunuyorum cekıngenlıgını ben ama bılemıyorum .

Cute çocukları en kısa zamanda tanıştırmamız lazım seninle geç bile kaldık...
Bizimkiler varya inanılmaz guzel anlaşırlar.
Benim Ege'de sakin bir çocuk.. Aynı kafadalar.... CuteMom CuteMom
Ay en kısa zamanda yapalım ınsallah.
Bız bu pazar gunu tıyatro kursuna gıdecegız sonrada egenın legoland grubu var , sızınde uyelıgınız vardı dıye hatırlıyorum oylemıydı ?

Bırde sende yazsana Senın oglunda hatırladıgım kadarıyla cok duygusal, futbol t akımında acılmasına sebeb oldumu Ege'nın ? Bırazcık yazsana

Ay en kısa zamanda yapalım ınsallah.
Bız bu pazar gunu tıyatro kursuna gıdecegız sonrada egenın legoland grubu var , sızınde uyelıgınız vardı dıye hatırlıyorum oylemıydı ?

Bırde sende yazsana Senın oglunda hatırladıgım kadarıyla cok duygusal, futbol t akımında acılmasına sebeb oldumu Ege'nın ? Bırazcık yazsana
Havalar soğuduğu için biz fenerbahçe futbol okulunu bıraktık şu an canım...
Ama Ege'de bayağı ilerlemeler oldu.
Şöyle ki; girişkendi ve daha da girişken oldu.. Bir tek bunu söyleyebilirim.
Onun dışında Ege arkadaş canlısı ve konuşkan bir cocuk.
Öğretmenimiz hatta şöyle diyor, sınıftaki 32 kişinin sesi bir yana Ege'nin sesi bir yana diyor :olamaz:
Baba tarafına çekmiş, bir derdini anlatmak istediği zaman bayağı sesi gür çıkıyor.
Ama çok şükür ki uysal ve okulda yaramaz bir cocuk değil.
Geçen sene ilkoluk 1.ci sınıftayken başka bir sınıftaki cocuk arkadaşını dövüyor diye onu kurtarmak adına çocuğun boğazına yapışmış karnına yumruk atmış ve sonrada arkadaşımın canını yaktım diye ağlamış ve öğretmenine arkadaşımdan özür dilemek istiyorum demiş:KK14:
Bizim legoland grubunda üyeliğimiz yok canım...
Ama bir cumartesi günü buluşalım yemek yiyelim yada sana oturmaya gelelim sen bize mamalar yap :KK53: cocuklar odalarında oynasınlar kaynaşsınlarr hangisini istersen ...:kahve:

Çok tesekkur ederım çok güzel uzun uzun yazmıssınız.

Ben calısıyorum o sebeble okula gıdemıyorum. Ne anaokulunda ne ılkokulda hıc bır zaman aglamadı, ortama gırmeye hep heveslı basladı.
Gecen sene bır kere topluca bır sekılde baska bır sınıftan dayak yemıs, sonrakı gun ben ayrı, esım ayrı, annem ayrı okulu bastık tabı egenın haberı yok egeden ozur dılettık cocukları sınıfa aldı ogretmen.
Ege dısarı cıkıyor benım evımın altında babamın ve abımlerın ısyerlerı var, yazın orada masa olur bızım akrabalar orada oturur cocuklarda bıraksan sabahtan aksama kadar orada vakıt gecırırler cocuklarla oynar. Ege kendınden buyuk cocuklarla oynuyor hıc kavga yok zaten egeden en az 3-5 yas buyuk oldukları ıcın onunla kavga etmıyorlar. Bır kac kere mahalleden arkadasını bıze getırdı oynadılar. hıc kavga etmeden .

Onun dısında tatıllerde hıc kendısı baglantıya gecmıyor arkadas edınmek ıstemıyor, hos zaten cocuklar ya havuzda ya denızde. Oyle mını cluba hıc bırakmadık acıkcası bu sene gıttımız otellerde uzun kaldık o yuzden mını cluba da gırsın
b ızde babanla kahve ıcelım dedım ama dans ıdı konu ve cogu yabancı ege gırmedı ıstemedı , bir dahada zorlamadık.

Ama korkuları olan bır cocukta degıl yanı hıc bı zaman cok buyutmemıstım bu konuyu rehberlıge gıden ekadar , yukseklık korkusu yok mesela, rafting profilde gozuktugu gibi paraşüt vs gibi aktivitelerimiz oldu , hiç problem cıkarmıyor ve kendı ıstegıyle katıldı bunlara. Mesela yüzüyor ege 3 senedir. Ama baya baya yuzuyor bu sene dedıler kı sasırdık turk cocukları pek yuzmezler hayret , ege de dondu dedı kı ben tup bebegım de ondan . Yanı sanırım tahmınım gozlemledıgım kadarıyla elestırılmedıgı , duzeltılmedıgı , kendı halınde basardıgı seylerde cekıngenlık yapmıyor. Ama kendıne guvendıgınınden emın olmadıgı noktalarda gerı adım atıyor.

Fakat bılmem etkısı var mı bak anlatırken hatırladım egeyı bu sene son gıttımız tatılde, ben kaybettım. Odadan kahvaltıya gıderken arkamı bır dondum yok ! Otel kapatıldı ve hemen gorevlıler arabalarla aradılar 20-25 dk sonra otelın yatay olarak sonunda bulundu aglarken. acaba orada cokmu korktu da hanı rehberlıge gıdecek kadar bısey oldu. Onu getırdıklerınde bende aglıyordum tabı . Dha sonra bı kac kere sordum ne hıssettın cok korktunmu , cocuk annesını kaybetmıs aglıcak tabı dıyede cok bılmıs cevaplarıda var bu arada.

Arada kalmaya akrabalarada gıdıyor , orada yemek fılan ıstıyormus mesela yogurtlu ekmegı cok sever , ne bılım bellı alanlarda dıye dusunuyorum cekıngenlıgını ben ama bılemıyorum .
kendine ait olmadığını hissettiği ya da ytersiz hissettiği ortamlarda kendini geri çekiyor olabilir.

tatil veya başka ortamlar okuldaki ortamdan farklı.

yaşıtlarla anlaşmak daha zor.büyükler idare eder,daha temkinli davranır.

ben kendi oğlum ve kızımdaki tespitimden bahsedeyim.

büyük kızım 4,5 yaşındayken buraya taşındık.

çok naif,sevgi dolu bir çocuktu hala öyle sosyaldir.

ne zaman bahçeye inse ağlayarak gelirdi.

çünkü diğer çocukların dediği olurdu hep.

oğlum da kreşten geldi süzme saf.

bahçede oyuna almazlardı.o da baya ağladı,üzüldü.

sonra karşı koymayı ve kendi fikrini savunmayı öğrendi.

tabi her ortamdaki çocuklar böyle değildir ama bize öyle denk geldi.

küçük hesapları olmayan,paylaşmaya açık,bir diğerini düşünen çocuklar benimkiler.

kimse top almaz biz yaz boyu 7-8 top alırız.

evden bahçedeki arkadaşlarına da araba götürür,onların annesi izin vermiyor diye.

tabi şimdi 3.sınıf o davranışları pek yok.

ama güzel bir yemek varsa oynamaya gelen arkadaşını annesi çağırsa bile o da yesin anne der.vs.,vs.

zamane insanları nasıl fırsatçı ise çocuklarda öyle.

özellikle sokaklarda pişmiş çocuklar okulda baskın.

sana vurana vurma demediğin anda kendine istemediği şeyin yapılmasına izin vermeyecek noktaya gelecek.

öyle bir çocuk yok.özellikle okullarda erkek çocukları çok hareketli.

yüzme güzel ama grup oyunu değil.

grupça hem iletişimde hem taktik göstereceği oyunlar olsun.

kendi kapasitesini zorladığında daha güçlü olduğunu zamanla görecek.

hem düşecek,koşacak,yenecek,yenilecek,kızacak,sevinecek her duyguyu yaşayacak.

tıp ki gerçek hayat gibi....

Havalar soğuduğu için biz fenerbahçe futbol okulunu bıraktık şu an canım...
Ama Ege'de bayağı ilerlemeler oldu.
Şöyle ki; girişkendi ve daha da girişken oldu.. Bir tek bunu söyleyebilirim.
Onun dışında Ege arkadaş canlısı ve konuşkan bir cocuk.
Öğretmenimiz hatta şöyle diyor, sınıftaki 32 kişinin sesi bir yana Ege'nin sesi bir yana diyor :olamaz:
Baba tarafına çekmiş, bir derdini anlatmak istediği zaman bayağı sesi gür çıkıyor.
Ama çok şükür ki uysal ve okulda yaramaz bir cocuk değil.
Geçen sene ilkoluk 1.ci sınıftayken başka bir sınıftaki cocuk arkadaşını dövüyor diye onu kurtarmak adına çocuğun boğazına yapışmış karnına yumruk atmış ve sonrada arkadaşımın canını yaktım diye ağlamış ve öğretmenine arkadaşımdan özür dilemek istiyorum demiş:KK14:
Bizim legoland grubunda üyeliğimiz yok canım...
Ama bir cumartesi günü buluşalım yemek yiyelim yada sana oturmaya gelelim sen bize mamalar yap :KK53: cocuklar odalarında oynasınlar kaynaşsınlarr hangisini istersen ...:kahve:
Egeyi bana getir :KK53:
Sen nereye gidiyorsan git :KK53:

CuteMom CuteMom senin yazını okudum, yorumları okuyamadım. Ama çocuğu benim gibilerle konuşmak istiyorum dediğin için yazıyorum. Tamda bugun bununla alakalı bir sıkıntı yaşadık. Öğretmen kızımın aşırı sakin olduğunu ve derste parmak kaldırmadığını söyledi.
Tamda anlattığın gibi bizde çok gezdik. Çok dolaştık. Hiç öyle ortalarda bağıran çağıran bir çocuk olmadı benim kızımda. Hep sakin, hem konuşarak sorunları çözen bir tip oldu. Ama bende öyleyim. Sakinim. Şu ana kadar kızıma hiç şiddet uygulamadım. Sesimi yükseltsem bile kırıldığını fark ediyorum.
Öğretmenin bize tavsiyesi manidardı. Kardeş yapın dedi. Sanki eve giderken yarım kilo mandalina alın der gibi.
aklıma gelenler şu anlık bunlar.
Dip not: Drama öğretmeninden resmen tiksindim.

CuteMom CuteMom senin yazını okudum, yorumları okuyamadım. Ama çocuğu benim gibilerle konuşmak istiyorum dediğin için yazıyorum. Tamda bugun bununla alakalı bir sıkıntı yaşadık. Öğretmen kızımın aşırı sakin olduğunu ve derste parmak kaldırmadığını söyledi.
Tamda anlattığın gibi bizde çok gezdik. Çok dolaştık. Hiç öyle ortalarda bağıran çağıran bir çocuk olmadı benim kızımda. Hep sakin, hem konuşarak sorunları çözen bir tip oldu. Ama bende öyleyim. Sakinim. Şu ana kadar kızıma hiç şiddet uygulamadım. Sesimi yükseltsem bile kırıldığını fark ediyorum.
Öğretmenin bize tavsiyesi manidardı. Kardeş yapın dedi. Sanki eve giderken yarım kilo mandalina alın der gibi.
aklıma gelenler şu anlık bunlar.
Dip not: Drama öğretmeninden resmen tiksindim.
İyi yapmışssın canım yazarak. Kızınız kac yasında?
Bızım yardım aldıgımız kısı dıyorkı hıc bır zaman evde sevgıyle buyutulen cocuklarla, evde ılgısız ve sıddet goren cocuklar anlasamayacaklar. Ancak sızın cocugunuz bunla bas etmeyı ogrenmelı dıyorlar.
Şuanda Ege derslere katılım saglıyor, ona vuranlarada vuruyormus ancak bundan dolayı mutlu hıssetmıyor
Ne ona vurulsun ne o vursun ıstıyor Ege bılıyorum ben cocugumu.
Yaklasık 2 aydır rehberlıkten yardım alıyoruz , 2 haftadırda dramaya gıdıyor hızlı bır cıkıs yaptı ancak cekıngen oldugu kadarda alıngan kırılmaya musaıt bır cocuk. Dun halk oyunlarına secılmedıgını ogrendgınde evde 1 saat agladı, ben onu o kadar aktıf tutmaya calısıyorum kı hatat ben degıl esımle ıkımız. Zaten evde cok tv ızlemezdık sımdı tv hıc acmıyoruz beraber oyunlar oynuyoruz evde bulasık toplamayı bile bıraktık ılgılenelım farklı seyler yapalım dıyerekten. Anladım kı hc bır cocuk bu ozellıkle becerı ozellıklerıne dogustan sahıp olmuyor ancak cozmeyı atladıgımız seyler karsımıza dag gıbı cıkıyor. Bazen cok pozıtıf olurken ben bazen egenın soyledıklerıyle param parca oluyorum.

Dun o aksamlardan bırıydı , ben secılmedım ben atılmısım bır daha gıtmıcekmısım ben ılla oynamak ıstıyordum dıye aglarken onu ıkna edemedım . Cunku en basta yazılırken onu yureklendırmıstım ben oynamadım sen oyna demıstım .

Bu durumda ogretmenı aramak zorunda kaldım sızı ogretmen olarak degıl anne olarak arıyorum, durum bu ne yapabılırız bıseyler yapılamazmı bılıyorsunuz cekıngen bır cocuk bu tarz seylerı cok onemsıyor bır sans daha verılemezmıydı sadece gosterıde halk oyunlarımı var , daha pasif roller verılemez mı dedım .Şiir okutacagını soyledı. Egeye bunu soyle aktardım senın gecen sene sıır okumanı cok begenmısler o sebeble seccmemısler sıır okumanı ıstıyorlarmıs dedım. Hemen duruldu heveslendı.

Size gelınce bende cok kardes yapın dıyenlerı duydum, ne yapabılırım sımdıye kadar kısmet olmadı bende cok canı gonulden ıstemedım Egeyı ıhmal etmıyeyım , ege kendını kurtarsın dıye fedakarlık yaptık ama ıs sımdı donup dolasıp kardese gelıyor

İyi yapmışssın canım yazarak. Kızınız kac yasında?
Bızım yardım aldıgımız kısı dıyorkı hıc bır zaman evde sevgıyle buyutulen cocuklarla, evde ılgısız ve sıddet goren cocuklar anlasamayacaklar. Ancak sızın cocugunuz bunla bas etmeyı ogrenmelı dıyorlar.
Şuanda Ege derslere katılım saglıyor, ona vuranlarada vuruyormus ancak bundan dolayı mutlu hıssetmıyor
Ne ona vurulsun ne o vursun ıstıyor Ege bılıyorum ben cocugumu.
Yaklasık 2 aydır rehberlıkten yardım alıyoruz , 2 haftadırda dramaya gıdıyor hızlı bır cıkıs yaptı ancak cekıngen oldugu kadarda alıngan kırılmaya musaıt bır cocuk. Dun halk oyunlarına secılmedıgını ogrendgınde evde 1 saat agladı, ben onu o kadar aktıf tutmaya calısıyorum kı hatat ben degıl esımle ıkımız. Zaten evde cok tv ızlemezdık sımdı tv hıc acmıyoruz beraber oyunlar oynuyoruz evde bulasık toplamayı bile bıraktık ılgılenelım farklı seyler yapalım dıyerekten. Anladım kı hc bır cocuk bu ozellıkle becerı ozellıklerıne dogustan sahıp olmuyor ancak cozmeyı atladıgımız seyler karsımıza dag gıbı cıkıyor. Bazen cok pozıtıf olurken ben bazen egenın soyledıklerıyle param parca oluyorum.

Dun o aksamlardan bırıydı , ben secılmedım ben atılmısım bır daha gıtmıcekmısım ben ılla oynamak ıstıyordum dıye aglarken onu ıkna edemedım . Cunku en basta yazılırken onu yureklendırmıstım ben oynamadım sen oyna demıstım .

Bu durumda ogretmenı aramak zorunda kaldım sızı ogretmen olarak degıl anne olarak arıyorum, durum bu ne yapabılırız bıseyler yapılamazmı bılıyorsunuz cekıngen bır cocuk bu tarz seylerı cok onemsıyor bır sans daha verılemezmıydı sadece gosterıde halk oyunlarımı var , daha pasif roller verılemez mı dedım .Şiir okutacagını soyledı. Egeye bunu soyle aktardım senın gecen sene sıır okumanı cok begenmısler o sebeble seccmemısler sıır okumanı ıstıyorlarmıs dedım. Hemen duruldu heveslendı.

Size gelınce bende cok kardes yapın dıyenlerı duydum, ne yapabılırım sımdıye kadar kısmet olmadı bende cok canı gonulden ıstemedım Egeyı ıhmal etmıyeyım , ege kendını kurtarsın dıye fedakarlık yaptık ama ıs sımdı donup dolasıp kardese gelıyor
Benim kızımda ikinci sınıfa gidiyor. Çok benzer şeyler yaşıyoruz. İşin ilginci benim mesleğim de direk çocuklarla ilgili . Yani bir tarafta anneyken bir tarafta, işin uzmanıyım. :)
Kardeş mevzusu evet süper ama belki ikinci çocuğumuz olmuyor . öğretmenin bir eğitimci olarak durumları bilmeden bunu tavsiye olarak sunmasını ben biraz gereksiz buldum açıkcası.
Birde şu var evde şiddetle karşılaşmayan bir çocuk bunu uygulamıyor. yani bunu normal gören çocuğun evinde sizin evinizde bizim evimizde olduğu gibi hadi tv'yi kapatalım oyun oynayalım diye bir şey yok. yani çocuk değer görmedikçe hırçınlaşıp bizim çocuklarımıza sarıyor maalesef.

Benim kızımda ikinci sınıfa gidiyor. Çok benzer şeyler yaşıyoruz. İşin ilginci benim mesleğim de direk çocuklarla ilgili . Yani bir tarafta anneyken bir tarafta, işin uzmanıyım. :)
Kardeş mevzusu evet süper ama belki ikinci çocuğumuz olmuyor . öğretmenin bir eğitimci olarak durumları bilmeden bunu tavsiye olarak sunmasını ben biraz gereksiz buldum açıkcası.
Birde şu var evde şiddetle karşılaşmayan bir çocuk bunu uygulamıyor. yani bunu normal gören çocuğun evinde sizin evinizde bizim evimizde olduğu gibi hadi tv'yi kapatalım oyun oynayalım diye bir şey yok. yani çocuk değer görmedikçe hırçınlaşıp bizim çocuklarımıza sarıyor maalesef.
Halbuki ben çok nasıl desem güzel yetiştirdiğimi düşünüyordum egeyi, yani elimden geldiği kadar arastırdım sordum sorusturdum ama oglum neredeyse hıc bır sıkıntıyla bas edemıyor gıbı bısey. Çok kırılgan cok alıngan butun bunlarda cekınmesınemı sebeb oluyor yoksa tam tersı bıseymı yasıyor bılmıyorum .Bız egeye evde bagırsak ege hemen aglar onu bıle kaldıramaz ,Bılmıyorum ya ınsallah d uzelır yanı toplumdan soyutlanmayacak sekılde hıc kımsenın dıkkatını cekmeyecek sekılde yasamlarını surdursunler.

gecende sıra arkadasının annesını aradım, kız vuruyor ege vuruyor bır suredır. Konusalım anlasalım cocukları arkadas edelım dıye konustuk kadın dedıkı ben zaten duymustum yanındakı arkadasının cok ıcıne kapanık bır cocuk oldugunu o sebeble son 1 haftadır uyarıyorum sureklı kızımı dedı. Yanı sınıftakı butun anneler bu durumu bılıyor o kadar dıkkat cekıyor herhalde.

Kızınızın derslerı nasıl peki ? Derse katılmaması kotu etkılıyor mu? Bızım etkılıyordu yapmasına ragmen defterınde yıldız olmuyordu ve bız onu uyarana kadar da hıc oralı olmadı. Tabı ben ne bıleyım ğarmak kaldıranların yıldızlandıgını hıc bo sekılde yonlendırmemız olmamıstı

Pekı ya arkadasları nasıl? Bırde ne ıs yapıyorsunuz bende bazı dernek ve kuruluslara gıtsem bende bır egıtım alsam ıyı olur dıyorum

Merhaba kızlar.
Yine bilmem kaçıncı oğlumla ilgili konum.

Öncelikle ricam gerçekten konumun taşınmasını gerekli görmüyorum , ve istemiyorum.Konular diğer baslıktayken kimse tarafından fark edilmiyor ve yardım alamıyoruz. Eğer mutlaka taşınacaksa bile en azından 3-5 gün burada kalıp ulaşmak istediğim insanlara ulaşmam saglanmıs olsun rica ediyorum.

Konuma gelirsek, 6.5 yaşında oğlum var , 2. sınıf öğrencisi.

Ege bebekliğinden beri aşırı sakin bir cocuktu , uyumayı çok sever , gezerken alışveriş yaparken sıkıntı cıkarmayan bır cocuktu. Çokta gezdik doğrusu . Ta ki geçen sene ilkokula başlayana kadar , biraz eve kapandık kış döneminde.

Ege kapı önündede çok oynar, bizlede parka gider. Belli arkadaşları var elbette. Yaşıt kuzenleri var , yakın oturuyoruz sürekli bir aradayız güzelde anlaşırlar. Ege baska her zaman gormedıgı ınsanların yanınıza gıttıgımızde veya bıze geldıklerınde daha kucukken bıle cekınırdı , odasında kalabılırdı elbette yanlıs davranıslarla onu getırmeye calısmısta oalbılırız, ya da kendısının gelmesınıde saglamıs olabılırız cok emın degılım eger bızde hata varsa (kı ben herseyde kendımı sucladıgım ıcın arıyorum suanda )nerede hata yaptıgımızı tam olarak bılmıyorum.

Anaokulunda Ege'nın cekıngen oldugunu soylemıslerdı , ama cokta bahsetmedıler bende bunun bır sorun olabılecegını dusunmemıstım. Okula baslarken hıc bır zaman aglamadı ve hep memnun gıttı . Ama bır kac kere anaokulunda haksız yere ceza aldı ve sınıf arkadaslarının sıddetıne maruz kaldıgında ogretmenıne hıc bahsetmedıgını fark etmıstım .Hatta burada konum vardı bana cok yuklenen arkadaşlar olmuştu kaynastırma ogrencısının bır yerını morartıgını bunu kendım fark ettıgımı soylemıstım .. Neyse

Her sene bır cok kere tatıle gıdıyoruz, bunlar genelde tatıl koylerı dıyebılecegım yerler. Orada hıc arkadaslık kurmuyor , daha dogrusu ben hep ıhtıyac duymadıgını dusunuyordum. Bırde soyle bır dezavantaj var cogu yabancı olan bu cocukların arasında Turk cocuk bulmak zordu , ayrıca bızde yeterınce eglenceydık ben hep oyle dusundum. Ancak onunla konusan bır cocuk varsada onla arkadaslıgı bırakmıyor mesela bu sene Isvıcreden bır arkadas edındı , hala telefonda konusuyorlar. Cocuk once yanımıza gelmıstı , öyle tanışmışlardı.

Bizim cok cocuklu arkadaslarımız yok , daha cok aıle ıcındeyız bız . Kalabalık kuzenlerımız var ve cocuklarımız yasıt dıyebılırım . Onlarlayken cok ıyı cok memnun .
Sinemaya gidiyoruz, tiyatroya gidiyoruz , ben Egeyle vakit gecirmekten cok hoslanıyorum herkeste boyle sanıyorum yanı bızmı ızole buyuttuk ve yasadık yoksa cocugun mızacımı bu bılmıyorum .

Ama kendime bu ara cok sıkıntı edıyorum bu mevzuyu .Okulda sınıf ogretmenımızle 2. senemız. Ege'nın derste parmak kaldırmamasından dolayı rehberlıge gıtmeye kararvermıstık gıdıyoruzda . Rehber ogretmen gercekten cok ılgılenıyor ben bır kac kez gıdıp saatlerce sohbet ettım adamla. Bir sürü tavsıye verdı , uyuyoruz da. Artık odevlerını kendı basına yapıyor ( buda ayrı bır konu ıcerıgıydı ) zeka oyunları aldık , Ege'nin kendi basına bıseyler satmasını sagladık ( balon satıyor , akrabalara :) ) elimizden geldiğince, aklımız kestiğince herseyı yapıyoruz.

Baya düzelmelerde oldu , artık derslere katılıyor,Rehber ogretmen kendınınde cok cekıngen bır cocuk oldugunu universıtede acıldıgını anlattı , ınanın bu sorun degıl buraya nasıl cocuklar gelıyor anlatamam sıze dıyor. Ege cok ıyı cok temız efendı bır cocuk diyor,ayrıca cokta cekıngen degıl ıstemedıgı seyelre hayır dıyebılıyor demıstı. Okumam ıcın kıtaplar tavsıye edıyor bıze .
Ve baska bır kuzenım pedagog . Drama kursuna vermemızı onerdı .

Çok araştırdım , burada benı yakınen tanıyan ınsanlar var . En ıyı yere vermeye calıstım hafta sonu gorusmeye Ege'siz gittik . Eşimle, oturduk enine boyuna anlattık Ege'yı ne bekledıgımızı , nasıl olacağını . Nasıl dersler oldugunu bılgı aldık. Kayıt yaptırdık ve dün sabah ilk kurs günüydü.

Adam drama kursu ve tiyatro oyunculuk kursu verıyoruz dedi. Ajanslardan gelen cocuklarda varmış buarada , oyuncu olmak için getiriyormuş aileleri. Bunu duyunca demiştim ki bakın benim cocugum cekıngen dıye gelıyorum onların davranıslarının altında ezılmesın. O kadarda kucumsemeyın cocugunuzu dedı. Neyse adamda egıtımlı bu ıslerın bolumunden mezun olmus bırı ıyı dedık. Neyse başladık Egeyı 2 saat kadar orada bırakıp , dolaşmaya cıktık. Heycanla haberleri duymayı bekliyorduk Ege'den.

Diğer velilerle bekleme salonunda beklerken eğitmen çıktı , ardından cocuklarda geldi.

Dediki tekerleme verdim Ege 2 kere denedi, yazamadı . Ben yazdım. Diksiyonu cok bozuk , ayrıca yururken dık bakması ıcın uyarın dedı.
O sırada arkamı dondum Egeye baktım , arkamda oturuyordu , kafası egıktı tabı. Rengım attı , ınanın adamı orada bogazlıyabılırdım. Gercekten. Ben nıye geldım sız bana ne dıyorsunzu dememek ıcın dıslerımı sıktım .

Ege hiç şikayette bulunmadı soylenenlerı anladımı ondan bıle emın degılım suanda , cunku Ege alıngan bır cocukta. Ben ona bagırsam aglayabılır potansıyelde . Ayrıca ogretmenın yazı konusundakı soyledıklerı ona daha once uyarmalarımızdan dolayıda onda bırseyler uyandırmıs olabılırdı veya olduda henuz paylasmadı. Dıksıyon kısmını anlamadı, yuruyusude dalga gectı elbette yenı gırdıgı bı ortam, ben boyle yurudum , öğretmen boyle yuruyor dıyıp kafasını tavana dıkıyor .
hem ben onu uyarmamla duzelecek olsa sımdıye duzelmezmıydı. Neyse Ege memnun cok mutlu kursu anlattı kac kere dun aksamdan berı gıtmekte ıstıyor.

Adama gelınce adamı aksam eve donunce arayıp, sıze tepkı vermedım ancak neden Ege ve dıgerlerı yanında elestırı yaptınız dedim. Adam benden cok cok özür diledi. İşini ona öğretecek değilim ama bunun için para alıyor . Bu kısma cok gırmıyım benım zaten cok cata cat bırı oldugum malum . Belkıde Ege benım davranıslarım altındamı ezılıyor onuda bılmıyorum. Cunku ben sokaktakı kavga eden cocuklarada mudahale ederım , kavga eden kadınlarada ( mesela cafede oturuyoruz ve kadınlar sac saca gırıyorsa ben cocukların oldugu ortamda bunlara cocukların sahıt olmaması gerektıgınden cıglıgı koparıp olayın durmasını saglıyorum - yani etrafımda olan olaylara benımde basıma gelmıyor banane dıyıp duyarsız kalmıyorum , siz kalıyor musunuz ?

Bitiriyorum valla buraya kadar okuduysanız , hepinizi gözleriniden öperim.

Benim sert bir mizacım yok , oldukca lakayıt bir anne bile sayılabilirim . Oynarım , şarkı soylerım dans ederım , komiğimdir, orada iş dursun ben burada yuvarlanabılırım . Ege beni çok dinler, sözüme güvenir ve %80 söylediklerimi anlattıgımda sözlerime uyar ve gözüm arkda kalmaz.

Mesela ege dün ders programını hazırlarken resım defterımı koymucam , yanımızdakı kız sayfa ıstıyor vermek ıstemıyorum dedi. Tamam o zaman oyun hamurlarını al dedım. Onun defterı yokmu ama dedım . Var getırmıyor benden almak ıcın getırmıyor dedı ( ? ) dedım kı bak Dünyayı iyilik kurtacak, ben sana yenısını alırım , ıstıyorsa ver yarın bır gun senınde bıseye ıhtıyacın olur sende ıstersın . Belkıde ders programına bakmayı unutuyor dedım. Egeyı hep boyle uyardım ona vurana vurma bır yere duser cocugun basına bı ıs gelır , öğretmene soyle dedim. Kışkırtmadım , vicdanımın müsade ettiği şekilde anlattım konuştum izah ettim.

Sonundada dedim ki, sen ama nasıl ıstıyorsan oyle yap. Vermek ıstemıyorsan sen bılırsın . Senin hissettiğin doğru olabilir , istediğin gibi yap canım dedim.

Ve Ege resım defterını cantasına koydu .

Maceralarımız böyle, Cocugu benım gıbı olan kısılerle konusmak ıstıyorum . Neler yaptılar, yapıyorlar, düzelmeler oldumu konuşmak istiyorum.

Çünkü son altı çizili bölümde anlattığım üzere bende rotayı şaşırdım .
Bencebazı küçük şeylerde seçimi çocuğa bırakın mesela resim defterini götürmek istemiyorsa götürmesin öğretmeni kızacaksa kızsın ki diğer derse hem gçtürüp hem de vermicem demesi gerektiğini bilsin
Evet dünyayı iyilik kurtaracak ama çocuğun da krndini kullanfırmasına izin vermesi onu ezik hissettirir yahu

Halbuki ben çok nasıl desem güzel yetiştirdiğimi düşünüyordum egeyi, yani elimden geldiği kadar arastırdım sordum sorusturdum ama oglum neredeyse hıc bır sıkıntıyla bas edemıyor gıbı bısey. Çok kırılgan cok alıngan butun bunlarda cekınmesınemı sebeb oluyor yoksa tam tersı bıseymı yasıyor bılmıyorum .Bız egeye evde bagırsak ege hemen aglar onu bıle kaldıramaz ,Bılmıyorum ya ınsallah d uzelır yanı toplumdan soyutlanmayacak sekılde hıc kımsenın dıkkatını cekmeyecek sekılde yasamlarını surdursunler.

gecende sıra arkadasının annesını aradım, kız vuruyor ege vuruyor bır suredır. Konusalım anlasalım cocukları arkadas edelım dıye konustuk kadın dedıkı ben zaten duymustum yanındakı arkadasının cok ıcıne kapanık bır cocuk oldugunu o sebeble son 1 haftadır uyarıyorum sureklı kızımı dedı. Yanı sınıftakı butun anneler bu durumu bılıyor o kadar dıkkat cekıyor herhalde.

Kızınızın derslerı nasıl peki ? Derse katılmaması kotu etkılıyor mu? Bızım etkılıyordu yapmasına ragmen defterınde yıldız olmuyordu ve bız onu uyarana kadar da hıc oralı olmadı. Tabı ben ne bıleyım ğarmak kaldıranların yıldızlandıgını hıc bo sekılde yonlendırmemız olmamıstı

Pekı ya arkadasları nasıl? Bırde ne ıs yapıyorsunuz bende bazı dernek ve kuruluslara gıtsem bende bır egıtım alsam ıyı olur dıyorum
Öğretmen test yapmış türkçe matematik testi bir yanlış hayat b. 3 yanlış var öğretmen hemen çok fazla dedi. bu kadar yanlış olmamalı dedi. ama bana göre 10 da 3 gayet iyiki sınavdan önceki 1 hafta boyunca kızım okula hiç gidememişti.
Arkadaşları ile ciddi bir sorun yok. kendi gibi bir erkek çocukla çok samimiler . diğer kızlarla da oynuyor . ama geçen sene ilk dönem hiç arkadaşı yoktu. Çok sıkıntılı bir öğretmeni vardı. değiştirmiştik.
Öğretmen çok hecelediğini söyledi ama evde arada takılıyor sadece. yada matematikte yavaş dedi ama ben hiç yardım etmiyorum bu sene ödevlerine her seyini kendisi yapıyor. gayette hızlı yapıyor bence.
Öğretmenimiz bu dönemin sonuna kadar bu sorunu çözeceğini söyledi. inşallah bekliyorum şimdilik.
Akademisyenim. çocuklarla alakalı çocuk esirgeme kurumları, ihtiyaç sahibi çocuklar dahil pek çok yerde gönüllü çalıştım .
Şimdi düşünüyorum galiba fazla empatik bir çocuk yetiştirdim.
Kızım çok ağlamaz. ama çok telaşlanıyor problem durumlarında

Öğretmen test yapmış türkçe matematik testi bir yanlış hayat b. 3 yanlış var öğretmen hemen çok fazla dedi. bu kadar yanlış olmamalı dedi. ama bana göre 10 da 3 gayet iyiki sınavdan önceki 1 hafta boyunca kızım okula hiç gidememişti.
Arkadaşları ile ciddi bir sorun yok. kendi gibi bir erkek çocukla çok samimiler . diğer kızlarla da oynuyor . ama geçen sene ilk dönem hiç arkadaşı yoktu. Çok sıkıntılı bir öğretmeni vardı. değiştirmiştik.
Öğretmen çok hecelediğini söyledi ama evde arada takılıyor sadece. yada matematikte yavaş dedi ama ben hiç yardım etmiyorum bu sene ödevlerine her seyini kendisi yapıyor. gayette hızlı yapıyor bence.
Öğretmenimiz bu dönemin sonuna kadar bu sorunu çözeceğini söyledi. inşallah bekliyorum şimdilik.
Akademisyenim. çocuklarla alakalı çocuk esirgeme kurumları, ihtiyaç sahibi çocuklar dahil pek çok yerde gönüllü çalıştım .
Şimdi düşünüyorum galiba fazla empatik bir çocuk yetiştirdim.
Kızım çok ağlamaz. ama çok telaşlanıyor problem durumlarında
Bızım sıze gore daha cok yanlısımız var acıkcası. turkce 25 dogru 12 yanlıs, matematık 25 dogru 17 yanlıs(6 tanesıde bos) ogretmen bıze hıc donus yapmadı yanı zaten dıger mevzularla yeterınce konusuyoruz bırde sıze gore nasıl dıyemıyorum kadına. Egenınde arkadasları kendı gıbı daha sessız sakın daha dogrusu problem cıkarmayan cocuklar. ancak sınıf arkadaslarından bırıyle denk gelse konusmakan kacınıyor gormemezlıkten gelıyor onları. Benım oglumda hecelıyor suanda hatta parmak kaldırdıgında cok sessız konusuyormus suanda okuma yapıyorlamrı bılmıyorum gecen sene bu sebebele dalga gecmısler arkadasları bu yuzden bu sene bası hıc parmaksız baslamıstık yenı doneme. Cocuklarda cok acımasız ıste hemen pay cıkarıyorlar kendılerıne.
Pekı boyle okuma bayramı veya bayramlarda rol aldımı ?
Ege gecen sene okuma bayramında ıkı arkadsaıyla dortluk okumustu , bu sene yazdıgım gıbı halk oyunlarına gıtmek ıstedı ama secılmemıs yıne sıır okuyacak. Bu tarz seyelrde cocugumun secılmemesı degıl secılıp onlara sans verılmesı gerektıgını dusunuyorum ama yapacak kabıleyet yokmu yanı ogrenemezmı bu cocuk yoksa cekıngenoldugu ıcınmı secılmedı bılmıyorum. sabahtan berı rehberlıgı arıyorum dun aksamdan bahsedecegım.
buarada sızı rehberlıge yonlendırmedıler mı?

Bencebazı küçük şeylerde seçimi çocuğa bırakın mesela resim defterini götürmek istemiyorsa götürmesin öğretmeni kızacaksa kızsın ki diğer derse hem gçtürüp hem de vermicem demesi gerektiğini bilsin
Evet dünyayı iyilik kurtaracak ama çocuğun da krndini kullanfırmasına izin vermesi onu ezik hissettirir yahu

Evet artık bende hıc mudahale etmıyorum, baska bır cocuga vurması benı uzuyor ancak ona vurulmus olmasıda benı cok sınırlendırıyor. Yanındakı kız cok baskın bır kızmıs annesıyle konustuk cokta ıyı bır kadın bızı evıne davet ettı arkadas olalım bız dedı, bende aynı seyı dusunuyorum .

ama vurma da demıyorum, sen nasıl ıstersen oyle yap dıyorum. Sen ne hıssedıyorsan oyle davran dıyorum

İşin ilginci mesela arkadaşlarını yolda görsem seslenir selamlaşır. komşularla konuşur falan.
Ama okulda bir şey oluyor çocuğa birden heyecanlı birisine dönüyor.
Bizimki halk oyununa katılmamış . yurt dışına çıkmam gerekirse gösteri için senden ayrılmam gerekir diye tercih etmemiş. :))
Çok küçükler daha bencede hevesi kırılmamalıydı

konu konuyu acmis..benim cocugumda 1-2 defa morluklarla eve gelince ogretmene soyledim..isim vermedim kim oldugunu solemedim tam bilmiyorum cunku..ama cocuk okuldan soguyabilir boyle vurma olaylari olursa..ha soylede bi durum varki;

ogluma; vurmayi sen baslatma ama sana vuran olursada geri vur diyorum dogrusu..hic tepki vermezse o da iyi degil.

her cocuk sanki ayni olmasi gerekiyor gibimize geliyor..hepsi atilgan hepsi basarili, hepsi zeki, soz dinleyen vs vs vs

ole olsaydi cocuk yetistirmek cok kolay olurdu herhalde.. her cocuk ozel ve farkli..bilmiyorum ben mi kolaya kaciyorum boyle dusunerek acaba?

....

Son düzenleyen: Moderatör:
X