Çocuğu çekingen olan bir ben miyim ?

Buarada ege dramaya basladı derken, bende drama egıtmenlıgı kursuna baslamayı dusunuyordum . Baska bır yerde tabı sertıfıkalı fılan . Egıtmen olacagım yok, Egeye nasıl ıyı gelebılırım bunu bulmaya calısırken buna karar vermıstım.
Ama cırpındıkca bıseyler olup canım cok daha fena sıkılıyor gıbı gelıyor

Konum tasındıgına gore yorum alamam artık . Neyse ben bana yazılanları tavsıye edılenlerı okuyup arastıracagım

Öyleyse ogretmenlerınde bunu bır sorun gıbı gostermemelerı gerekmıyor mu ? Hanı bende kabul edıyorum karakterdır boyledır, nereye kadar degısır ama sorun olarak gelınce bıze bırde uzulup bıseyler yapmaya calısıyoruz.
Benım oglumda ona vuranı ya soyler ya soylemez.
Mesela gecen gun yanlıslıkla kızlar wc gırmıs, bahsettıgım sıra arkadasıda bunu herkese soylemıs ege kızlar tuvaletıne gırdı vs dıye duyurmus. Ege eve geldıgınde aglıyordu. Dedıkı bende yarın ona erkekler tuvaeltıne gırdı dıyıp herkese soylıcem. Sarıldım , sen yanlıslıkla gırmıssın o ayıp etmıs herkese soyleyerek. Sen boyle yaparmıydın o sana yapmadan once, yapmazdım dedı. Ben sımdı cocugu nasıl hırslandırayım gıt yarın ıftıra at dıye.

Okulda cocuklardan bırbırının gozunu kızartan, parmagını kıranlar oldu . Egeyı uyarmalarım boyle oldu sana vuran olursa hemen ogretmenıne soyle dedım. Ayrıca cıdden velev kı vurdu ıttı cocugun kafası bır yere vurdu bu vıcdan azabıyla yasanırmı bır omur? Ama sızde haklısınız dıyorum ya konuda rotayı sasırdım aynen oyle

Bende senin gibiyim o ayıp etmiş ya da biri sana vurduğunda sende ona vurmak yerine öğretmenine söylemelisin öğretmenin gerekli ikazı yapacaktır diyorum ama sanırım velilerin büyük çoğunluğu bizim gibi düşünmüyor o yüzden bizimkilerde arada üzülen çocuklar oluyorlar. Kendi kulaklarımla duydum birçok veliden biri sana vurur canını acıtırsa sende ona vur, gözü açık ol (bu kavram hep yanlış anlaşılıyor gözü açıklıkla arkadaşlarının canını yakmanın aynı olduğunu düşünen ebeveynler var maalesef). Örneğin oğlumun sınıfında birkaç arkadaşı pantolon indiriyorlarmış kız-erkek hiç fark etmiyor indiriyorlarmış oğlum söyleyince şok oldum bir çocuk neden başka bir arkadaşının pantolonunu ve iç çamaşırını indirip sınıfın ortasında arkadaşını rezil edip bundan keyif alır ki? Ya da böyle bir şey o yaştaki çocukların aklına nasıl gelir? O vicdan azabıyla yaşanır mı demişsin sen-ben yaşayamıyoruz belki ama yaşıyorlar öylesine bencil olabilir ki bazı veliler şaşırıyorum. Geçen yıl sınıftan bir kız öğrencinin tuvalet kapısında eli sıkışmış bunu yapanda yine oğlumun sınıfından bir kız öğrenci, bile isteye eli buraya koy bak ne yapacağım demiş çocukta anlamamış tabii öyle bir şey yapacağını elini koymasıyla kapıyı kapatması bir olmuş ve çocuğun neredeyse parmakları kopacaktı gördüm çocuğu komple dikişsi eli boydan boya. Kapıyı kapatan kızın annesinin söyledikleri aynen şöyleydi: Evet yaşanmış bir olay ama ne yapabilirim herkes kızımı suçladı benim çocuğumunda psikolojisi bozuldu kimsenin hakkı yok kızımın psikolojisini bozmaya olmuş geçmiş ve bitmiş... İnanabiliyor musun? Oysa ki bu veli okulda kızını biri itse hemen watshapp'a "xxx'in annesi beni arayabilir mi?" diye yazan bir kadın.

Bende senin gibiyim o ayıp etmiş ya da biri sana vurduğunda sende ona vurmak yerine öğretmenine söylemelisin öğretmenin gerekli ikazı yapacaktır diyorum ama sanırım velilerin büyük çoğunluğu bizim gibi düşünmüyor o yüzden bizimkilerde arada üzülen çocuklar oluyorlar. Kendi kulaklarımla duydum birçok veliden biri sana vurur canını acıtırsa sende ona vur, gözü açık ol (bu kavram hep yanlış anlaşılıyor gözü açıklıkla arkadaşlarının canını yakmanın aynı olduğunu düşünen ebeveynler var maalesef). Örneğin oğlumun sınıfında birkaç arkadaşı pantolon indiriyorlarmış kız-erkek hiç fark etmiyor indiriyorlarmış oğlum söyleyince şok oldum bir çocuk neden başka bir arkadaşının pantolonunu ve iç çamaşırını indirip sınıfın ortasında arkadaşını rezil edip bundan keyif alır ki? Ya da böyle bir şey o yaştaki çocukların aklına nasıl gelir? O vicdan azabıyla yaşanır mı demişsin sen-ben yaşayamıyoruz belki ama yaşıyorlar öylesine bencil olabilir ki bazı veliler şaşırıyorum. Geçen yıl sınıftan bir kız öğrencinin tuvalet kapısında eli sıkışmış bunu yapanda yine oğlumun sınıfından bir kız öğrenci, bile isteye eli buraya koy bak ne yapacağım demiş çocukta anlamamış tabii öyle bir şey yapacağını elini koymasıyla kapıyı kapatması bir olmuş ve çocuğun neredeyse parmakları kopacaktı gördüm çocuğu komple dikişsi eli boydan boya. Kapıyı kapatan kızın annesinin söyledikleri aynen şöyleydi: Evet yaşanmış bir olay ama ne yapabilirim herkes kızımı suçladı benim çocuğumunda psikolojisi bozuldu kimsenin hakkı yok kızımın psikolojisini bozmaya olmuş geçmiş ve bitmiş... İnanabiliyor musun? Oysa ki bu veli okulda kızını biri itse hemen watshapp'a "xxx'in annesi beni arayabilir mi?" diye yazan bir kadın.

Yazamıyorum bıle tıkandım kaldım

ya aslında biraz ilk çocuk acemiliği midir nedir bende çözemedim..
CuteMom CuteMom yazmış ya ilk mesajında aman okulda sana vursalarda sen vurma vs gibi.. 1. sınıftan 3.sınıfın başına kadar sakın kimseye vurma sana vuran olursa öğretmenine söyle sakın sende vurma diye tembihledim çocuğa kendini koruma şansı vermedim sanırım diye düşünüyorum .. 3 de artık baktım olacak gibi değil sana vurana sende vur demeye başladım ama asla ilk vuran sen olma.. çocuklar bazen çok acımasız olabiliyor yaş büyüdükçe öğretmene şikayetde dalga konusu oluyor aralarında.. bir de bir arkadaş yazmış herkes aynı hassasiyetle yetiştirmiyor .. e bizimkiler sudan çıkmış balığa dönüyor .. kreş gibi değil ne yazık ki okul ortamı..

mesela ben basketbola gönderdim ama çocuğun içinde yok.. yok top çok ağır yok antremanda çok yoruldum mızır mızır sürekli bir şikayet.. gitar kursuna gitmek istedi bu yaz araştırdım buldum yok ben vazgeçtim dedi .. eşşek kadar oldu neye ilgisi var neye yeteneği var bulamadık henüz:))
Aslinda ilk çocuk acemiliği değil de ikinci abi ya da ablayla bir şekilde mücadele, kavga, çekişme içinde olunca okula da bu tecrübelerle hazır bir şekilde gidiyor. Evet büyüğüne ben de artık kendini koruması gerektiğini en azından karşılık vermese de karşıdakinin ona zarar vermesini engellemesi gerektiğini söylüyorum. Aynen sudan çıkmış balık oldu. 3 sinifta şimdi daha yeni yeni dışarda yaşamayı öğreniyor benim ki. Ogrenmesi lazım yani.

O cocugun velisi ben olsaydim o okul ayaga kalkardi.
Cocukmus mus.
Ne munasebet.
Ne simariklik.
Cocugunu uyaracagi yerde laflara bak sen.
Ahhh öyle bir veli bana denk gelmez insAllah tek duam bu.

Valla bence sevginin ilginin fazlası da zarar, bu çocuğun 20 yıl sonrası var daha, evlenecek ayrı bir aile olacak o zaman sorun yaşamaz mısınız ailece?

Bir arkadaşım hamile geçenlerde bi grup kız sohbet ediyorduk korumacı anneler üzerine dedi ki benim oğlum olursa gelinimle kavga ederlerse mğdahale ederim valla, en azından laf söylerim. Daha birkaç haftalık hamileyken bile bunları diyorsa al sana 30 yıl sonrasının kk'da gelin-kaynana dert topiği.

Orası öyle cnm doğru da ben çocuklar için söyledim ilerde kendi ailesini kurduğu zaman tamamen özgüvenli olmasi açısından
Belli bi yaştan sonra her türlü müdahaleye karşıym tabiki

Buarada evlenınce oglumla ve gelınımle ugrasmıcam hayatıma bakıcam arkadaslar, kucukken ılgılendıgım yeter derım dıyorum kendı kendıme :KK53:

Buarada evlenınce oglumla ve gelınımle ugrasmıcam hayatıma bakıcam arkadaslar, kucukken ılgılendıgım yeter derım dıyorum kendı kendıme :KK53:

:KK70: :KK70:

O kadarına karışmiycak kadar medeni görünüyosun zaten cnm:KK48:
Benimde demek istediğim küçük yaşta sevgi ve ilgiyi hissedemeyen çocuk bu defa evlendiğinde bekliyor ailesinden bunları. Asıl o zaman sıkıntı oluyor zaten, hep bi şekilde aileden ilgi sevgi sahiplenme vs bekliyor artık bir birey olsa bile.

Cute benim oglumda cekingen.

Ama hic buyuk olay yasamadik cok sukur.
Ufak tefek illaki oluyo sinif ogretmeniyle aramizda konusarak kordineli sekilde hallediyoruz.

Surekli ogretmenlerle irtibattayim.

Bende mukemmeliyetci bir anneyim
Yani su anlamda cocugumla asiri ilgiliyim.

Surekli herseyinden haberim.
Suan 6.sinif onun haberi olmadan ogretmenleriyle tek tek gorusuyorum.

İlkokul ogretmeniylede oyleydi.

Ödevlerini kendi yapar ama her aksam kontrol ederim.
Suan hangi dersten hangi konudalar hepsine hakimim.
Ben cocugumdan once o konuyu okuyorum.
Sinavlarina beraber calisip eksiklerini kendim gormek istiyorum.

Okul arkadaslariyla ozellikle tanisiyorum.
Sinifa giriyorum.
Bakiyorum izliyorum
Tenefusde kenarda izliyorum.
Kimlerle oynuyo,ne oynuyo,nasil oynuyolar.

Okula kendim gotrup kendim getiriyorm.

Bunlar kime gore dogru yanlis pek beni baglamiyo.

Benim dogrum bu.

Oglum sakin,agirbasli.
Ama arkadaslariyla cokda guzel oynuyo kosturuyo.
arkadas seciyo
sokakda oynamiyo.
Avm gezmekden hoslanmiyo
Park zamanini gecti artik zaten ilgisini cekmiyo
Kalabalik ortamlardan haz etmiyo
Doga cocugu dogayi seviyo

Onun kararlarina saygi duyuyorum ben
Kisiligi otturuyo artik.

Sinav streslerinde(cok heycanlaniyo) biz sana guveniyoruz lutfen kac alirim diye dusunme diyorum.
Sinav sonuclarinda tebrik edip seninle gurur duyuyorum diyorum.

Her yemek yediginde afiyet olsun.
Her sabah gunaydin her aksam iyi geceler muhakkak derim.
O da demeden uyumaz.

Okulda ogretmenlerden dinledigim dikkatli dersi dinledigi ve katildigi.
Bir donem cok parmak kaldirmiyordu bunuda yine ogretmenle kordinasyonlu olarak hallettik.

Ben evde ogluma derse katilmasinin nasil önemli birsey oldugunu,ogretmeninde sevinecegini falan anlattim ve ise yaradi.

Suan evde odevleri icin slayt gosterileri
Sunumlar hazirlayip tahtada anlatiyo
Ki hic yapamaz diyordum icten ice boyle dusunuyordum.
Cesaret edebilir mi ki diyordum.

Sen ona o guveni verebilirsin.
Kitap okurken sesli oku bende dinlicem de.
Ben öyle yaptim hep.

Yani zamanla yeniliyo bu tarz seyler benim suanki sıkıntımda oglum kursa gitmek istemiyor

Yani bir sosyal faliyetle ilgilensin hobi edinsin istiyorum
Ama istemiyor
Zorlamiyorum cunku kendi karari fakat icten ice napabilirimde aklini celebilirim diye bin takla atiyorum

Yazdıklarınızdan sizin dominant bir anne olduğunuzu düşündüm ..Onun oyunlarına,seçimlerine müdahele etmeden siz de ondan bir şeyler öğreniyor gibi yapabilirsiniz doğru ifade etttim mi bilmiyorum ama bazen sessiz ve pasif kalın ki Ege konuşsun ...Çocuklar en çok kendi yanlışlarından ve başına gelenlerden öğreniyor bizim müdahele ettiğimiz doğrularından değil ..En azından ben çocuklarım da böyle gördüm.

Sanki benim oğlumu anlattınız..çok çekingen okula Yen'i başladık çocuklar vurmuş artık teneffüse çıkmıyor :KK43:

Arkadaş seviyor ama bi türlü kimseye yaklasamıyor. Hep böyleydi sessiz sakin bazen öfkeli kardeş ten sonra daha bi öfkeli..bende bu ara biraz yorgun sinirliyim :/

Bakalım blzide rehber öğretmen e gönderirler mi ? Beslenmesini yemiyor sınıfta ders çok az yapıp eve getiriyor genel olarak derste başarılı Yen'i harfe geçerken çok öfkeli oluyor ben bunu yapamıcam diyor ama ögrendiginde sakinleşiyor.

Sınıfta bi öğrencinin annesi çocuğu ağladığı icin okul açıldığından beri sınıfta geçen dergisini unutmuştu.

Okula gittim bu hanım bizim oğlan için çok sakin kimseye karışmaz dedi kimseyle işi olmaz akıllı bi çocuk dedi..ama öğretmen çok yavaş diyo bu ara tek şikayetimiz bu ama her konuda çok yavaş takipteyim..

Sanki benim oğlumu anlattınız..çok çekingen okula Yen'i başladık çocuklar vurmuş artık teneffüse çıkmıyor :KK43:

Arkadaş seviyor ama bi türlü kimseye yaklasamıyor. Hep böyleydi sessiz sakin bazen öfkeli kardeş ten sonra daha bi öfkeli..bende bu ara biraz yorgun sinirliyim :/

Bakalım blzide rehber öğretmen e gönderirler mi ? Beslenmesini yemiyor sınıfta ders çok az yapıp eve getiriyor genel olarak derste başarılı Yen'i harfe geçerken çok öfkeli oluyor ben bunu yapamıcam diyor ama ögrendiginde sakinleşiyor.

Sınıfta bi öğrencinin annesi çocuğu ağladığı icin okul açıldığından beri sınıfta geçen dergisini unutmuştu.

Okula gittim bu hanım bizim oğlan için çok sakin kimseye karışmaz dedi kimseyle işi olmaz akıllı bi çocuk dedi..ama öğretmen çok yavaş diyo bu ara tek şikayetimiz bu ama her konuda çok yavaş takipteyim..
Bızde boyleydık 1. sınıfta.
Ege her ay ornek ogrencı secıldı. zıl caldı yerıne gectı hazır bekledı. dersı kaynatmadı . Herkes cok sakın bır cocugunuz var dedı. Bu sene ıs soruna dondu. Herkes ne kadar naıf bır oglunuz var dıyor. Okulda yaptıgı seyler eksık gelırdı tamamlardık, yapmamak gerekıyormus meger. Arkadas edındımı pekı? Benımkının arkadasları var ders harıcı cok aktıfmıs kı bende arada gıdıp gızlıden yokluyorum .

Buarada yavaslıgı ıcın kronometre tuttuk suanda oldukca hızlı yazıyor ama pek guzel yazamıyor dıyeyım.
Yenı harfte gergınlıgı cogu cocuk yasıyor ama onu kafana takma sen yaparsın oglum sen aslansın oglum dıye konusun hep Shizuka- Shizuka-

Merhabalar;

Çocugunuzu cok fazla yonetmeye calısmanızı dogru bulmuyorum. Bırakın tercihlerini kendi yapsın.. Kararlarını sorgulamayın, sorgulatmayın.. Resim defteri örneğindeki gibi.. İyi yada kötü kararlarının sonuçlarını görsün ve bununla nasıl başa çıkması gerektiğini de ayrıca tecrübe edinsin.

Kendi ebeveynlerimle ilişkilerimde yaşadığım gerçekler... Çok fazla anne müdahalesinden kaynaklı oldugunu dile getirmişti psikolog.. Zamanında ebeveynlere hayır diyememekten.. Kaynaklı cevreye de hayır derse sevilmemekten yada yanlış oldugunu dusunmekten başlıyor.Yada her hareketi sorgulanan bi cocuk ebeveynden onay almadan hareket etmiyor olması illaki yetişkin olduğunda başka birine bağımlılık haline dönüşüyor. Endişeleriniz çok yerinde tepkilerinizde öyle.. ama ince çizgilere dikkat edin.

Bızde boyleydık 1. sınıfta.
Ege her ay ornek ogrencı secıldı. zıl caldı yerıne gectı hazır bekledı. dersı kaynatmadı . Herkes cok sakın bır cocugunuz var dedı. Bu sene ıs soruna dondu. Herkes ne kadar naıf bır oglunuz var dıyor. Okulda yaptıgı seyler eksık gelırdı tamamlardık, yapmamak gerekıyormus meger. Arkadas edındımı pekı? Benımkının arkadasları var ders harıcı cok aktıfmıs kı bende arada gıdıp gızlıden yokluyorum .
Asagı yukarı banada bunları söylüyorlar..ama öğretmen eksik yapanlar tamamlasın diye yazıyor watsaptaki gruba ! Her zaman altını çiziyor mutlaka bide 68 aylık başladık bazı problemler oldu ama asılmıcak gibi değil..

Hani böyle çekingen olduğu icin mi yavaş diye düşünüyorum istediği zaman herşeyi yapıyor ama bi iki arkadaşı var ama çok aşırı samimi değil.

Ben zamanla düzeleceğini düşünüyorum ama çekingenlik kalıcı gibi :/

Sanırım bizdede hata var çok yüklendik bu ara ders falan fisman bence biseyleri görmezden gelsek iyi olucak..bu haftadan itibaren sen bilirsin oğlum dicem bazı konularda sen ne istersin mesela..

Oda bi birey yarış atı gibi görmek istemem sonra.
Zaten okulda ki çocuklar gibi mümkünatı yok olamaz :)

Acayip hareketliler kızlar bile

X