Çocuğu çekingen olan bir ben miyim ?

Buarada yavaslıgı ıcın kronometre tuttuk suanda oldukca hızlı yazıyor ama pek guzel yazamıyor dıyeyım.
Yenı harfte gergınlıgı cogu cocuk yasıyor ama onu kafana takma sen yaparsın oglum sen aslansın oglum dıye konusun hep Shizuka- Shizuka-
Evet ama böyle diyincede sanki çok büyük yük binmiş oluyor omzuna bide başaramayınca onun icin tam bi hayal kırıklığı bize karşı hissettiği bi ara diyodum ama artık onunda hatalı olduğuna karar verdim..

Söyle desek daha iyi gibi "Bence denemelisin "
Deneyip görmen lazım , denemeye değer bu gibi yani :)

Evet ama böyle diyincede sanki çok büyük yük binmiş oluyor omzuna bide başaramayınca onun icin tam bi hayal kırıklığı bize karşı hissettiği bi ara diyodum ama artık onunda hatalı olduğuna karar verdim..

Söyle desek daha iyi gibi "Bence denemelisin "
Deneyip görmen lazım , denemeye değer bu gibi yani :)
Hoş denemeden baska carelerıde yok ya :)

Asagı yukarı banada bunları söylüyorlar..ama öğretmen eksik yapanlar tamamlasın diye yazıyor watsaptaki gruba ! Her zaman altını çiziyor mutlaka bide 68 aylık başladık bazı problemler oldu ama asılmıcak gibi değil..

Hani böyle çekingen olduğu icin mi yavaş diye düşünüyorum istediği zaman herşeyi yapıyor ama bi iki arkadaşı var ama çok aşırı samimi değil.

Ben zamanla düzeleceğini düşünüyorum ama çekingenlik kalıcı gibi :/

Sanırım bizdede hata var çok yüklendik bu ara ders falan fisman bence biseyleri görmezden gelsek iyi olucak..bu haftadan itibaren sen bilirsin oğlum dicem bazı konularda sen ne istersin mesela..

Oda bi birey yarış atı gibi görmek istemem sonra.
Zaten okulda ki çocuklar gibi mümkünatı yok olamaz :)

Acayip hareketliler kızlar bile
Derslerden sonra beraber vakıt gecırın bısıler yapın emınım hoslanıcak bızde 66 aylık basladık cok ıyı anlıyorum sızı.
2 harf yazar 3 oynardı butun gece surerdı o odev

O cocugun velisi ben olsaydim o okul ayaga kalkardi.
Cocukmus mus.
Ne munasebet.
Ne simariklik.
Cocugunu uyaracagi yerde laflara bak sen.
Ahhh öyle bir veli bana denk gelmez insAllah tek duam bu.

Ben bu sözleri duyduğumda o bayana; çocuğunuzun psikolojisi mi bozuluyor siz diğer çocuğun el ve parmaklarının ne hale geldiğini gördünüz mü? Çocuğun eli boydan boya dikişti ve buna sebep sizin ve kızınızın şımarıklığı, sizin gibi şımarık ve bencil veliler yüzünden böyle şımarık çocuklar yetişiyor farkında mısınız? dedim. Kadın şimdilerde bana sinir oluyor farkındayım ama çok umurumda mı vallahi değil.

Çekingen çocuk sorduğunda derdini anlatamayan çocuktur.
Bende öyle çocuklar var adını soruyorum heyecandan yanlış söylüyor. Bir tartışma oluyor, senden dinleyelim diyorum konuşamıyor.

Çekingen bir çocuk olsaydım öyle kalmak isterdim. Kimsenin beni açılmam için çaba göstermesini, annemin deyimiyle "insan içine çıkmam" için uğraşmasını istemezdim. Belki çocuğun mizacını değiştirmek yerine mizacına uygun şeyler için fırsat vermelisin. Konuşmayı sevmeyebilir belki kendini resin yaparak, şiir yazarak ifade edecek? Bir de böyle düşün lütfen. Şu an bir öğrencim var diğer öğrenciler deli gibi tenefüse çıkmak isterken o her tenefüs yanıma gelip oyun hamuru oynayabilir miyim resim yapabilir miyim diyor. Yaptığı resimleri getirip bana hediye ediyor. Tenefüse çıkmayı pek sevmiyorum Öğretmenim diyor. İçsel zekaya sahip çocuklar böyle oluyor. Ben onu öyle kabul ettim.

Hemen hemen ayni seyleri yasiyoruz diyebilirim. Hesapta benim oglumda cekingenmis ogretmeni boyle soyluyor, benim de gozlemim bu yondeydi. Ögretmeni test yaptirmamizi istedi sosyal zekasi yuksek dediler, bu tur cocuklar bir muddet arkadas edinemezlermis bu sebepten. Oglum obamayi ulubatli hasani, kimya dersini soruyormus ogretmenine. Cocugun ilgi alani baska bu yuzden genelde tek takilmayi tercih ediyor. Bu nasil sosyal zeka dedigimde bana acik acik seni anlayamayan insanlar ile sohbet etmek istermiydin dediler. Ugrasiyorum ben de zamana ihtiyacimiz var biliyorum. Bizim yasadigimizda bu yazarken kolay yaziliyor ama insan evladi soz konusu olunca gercekten bunaliyor cok.

Çekingen çocuk sorduğunda derdini anlatamayan çocuktur.
Bende öyle çocuklar var adını soruyorum heyecandan yanlış söylüyor. Bir tartışma oluyor, senden dinleyelim diyorum konuşamıyor.
Ege konusuyor ancak sessız bır sekılde, dıger arkadasları sesını pek duymuyormus okuma yaparkende ogretmen dıbıne gırıyormus anca oyle

Hemen hemen ayni seyleri yasiyoruz diyebilirim. Hesapta benim oglumda cekingenmis ogretmeni boyle soyluyor, benim de gozlemim bu yondeydi. Ögretmeni test yaptirmamizi istedi sosyal zekasi yuksek dediler, bu tur cocuklar bir muddet arkadas edinemezlermis bu sebepten. Oglum obamayi ulubatli hasani, kimya dersini soruyormus ogretmenine. Cocugun ilgi alani baska bu yuzden genelde tek takilmayi tercih ediyor. Bu nasil sosyal zeka dedigimde bana acik acik seni anlayamayan insanlar ile sohbet etmek istermiydin dediler. Ugrasiyorum ben de zamana ihtiyacimiz var biliyorum. Bizim yasadigimizda bu yazarken kolay yaziliyor ama insan evladi soz konusu olunca gercekten bunaliyor cok.
Ne testı bu arada sonuc ne cıktı anlayamadım sosyal zekası yuksek demek ne demek buarada

Yanı herseyın fazlası zarar dıyorsun
Haklısınız. yazdıklarınız bana ıyı gelıyor lutfen oyle kırılırım fılan dıye yazmamazlık etmeyın yazın .

Buarada ders programını ben hazırlamıyorum, herseyı ona ben hatırlatmıyorum .Mesela dişlerini kendi fırcalar, sıfonu kendı ceker, dersını artık bu sene kendı yapıyor , ben hatırlatmıyorum . Odev takıbı yapıyorum eksık yaptıgını fark etsemde o sekılde gıtmesını engellemıyorum . Yanı cabalıyorum gercekten ,
Bence harikasiniz... su kirmizi kismi cevremdeki tum annelerin yapmasini ne kadar istiyorum bilseniz.
Egenin cekigenligi kendini ezdirecek ve ya onun basarisi etkileyecek duzeyde mi onu tam anlayamadim. O konuya bisey diyemeyecegim suan.
Ama soyle dusunun, arkadaslik kurmaktan bahsermissiniz ve daha sonra isvicreden bir cocukla tatilde arkadas oldugunu ve hala gorustugunu soylemissiniz. kimi insanlarin sadece 1 2 arkadasi vardir ve baglari gucludur kimi de her gordugunu arkadasi sayar ama kimsenin birbirine hayri yoktur.
Ege secici bir cocuk bence o yuzden oyle herkesle arkadas olayim kafasinda degil. ama kafa dengi birini bulunca da bagini koparmayan biri.
Cocuk boyle mutluysa bunu dorgulamaya gerek yok bence. demekki kendine yetebiliyor, eksiklik hissetmiyor. sirf yanimda biri olsun oyunboynayayim diye her cocukla arkadaslik yapmiyor.
Ama tabiki yasitlariyla zaman gecirmesi onun icin cok iyi olur.
Okulda, sinif arkadaslariyla iletisimi nasil peki? derste parmak kaldirmiyor demissiniz ders disinda gozlemleme sansiniz oldu mu?
Biliyorsunuz cocuklar bazen gercekten cok acimasiz olabiliyor derste bir kac kez soz aldiginda arkadaslarinin gulmesi ve alay etmesi de onu bu konuda engellemis olabilir.
Drama dersi de cok iyi bir tercih olmus. oturma yurume diksiyondan sonra yapmaya baslayacaklari hayvan taklitleri vs. onu daha da acilmasini saglayacak yalniz o hoca biraz bencil bir tip geldi bana dediklerinizden. yani derste negatif konusan biri degildir umarim. yapamiyorsun, olmuyor seklindeki bir konusma tarzi egeyi daha kotu etkiler.

Bence harikasiniz... su kirmizi kismi cevremdeki tum annelerin yapmasini ne kadar istiyorum bilseniz.
Egenin cekigenligi kendini ezdirecek ve ya onun basarisi etkileyecek duzeyde mi onu tam anlayamadim. O konuya bisey diyemeyecegim suan.
Ama soyle dusunun, arkadaslik kurmaktan bahsermissiniz ve daha sonra isvicreden bir cocukla tatilde arkadas oldugunu ve hala gorustugunu soylemissiniz. kimi insanlarin sadece 1 2 arkadasi vardir ve baglari gucludur kimi de her gordugunu arkadasi sayar ama kimsenin birbirine hayri yoktur.
Ege secici bir cocuk bence o yuzden oyle herkesle arkadas olayim kafasinda degil. ama kafa dengi birini bulunca da bagini koparmayan biri.
Cocuk boyle mutluysa bunu dorgulamaya gerek yok bence. demekki kendine yetebiliyor, eksiklik hissetmiyor. sirf yanimda biri olsun oyunboynayayim diye her cocukla arkadaslik yapmiyor.
Ama tabiki yasitlariyla zaman gecirmesi onun icin cok iyi olur.
Okulda, sinif arkadaslariyla iletisimi nasil peki? derste parmak kaldirmiyor demissiniz ders disinda gozlemleme sansiniz oldu mu?
Biliyorsunuz cocuklar bazen gercekten cok acimasiz olabiliyor derste bir kac kez soz aldiginda arkadaslarinin gulmesi ve alay etmesi de onu bu konuda engellemis olabilir.
Drama dersi de cok iyi bir tercih olmus. oturma yurume diksiyondan sonra yapmaya baslayacaklari hayvan taklitleri vs. onu daha da acilmasini saglayacak yalniz o hoca biraz bencil bir tip geldi bana dediklerinizden. yani derste negatif konusan biri degildir umarim. yapamiyorsun, olmuyor seklindeki bir konusma tarzi egeyi daha kotu etkiler.
Sordugunuzun sorunun yanıtını ınanın bende bılmıyorum .

Okulda arkadaslarına gelınce arkadasları var 2-3 tane yakın sureklı degısmeyen arkadasları var aynı ege gıbı vurmayan kavga cıkarmayan oyuncu cocuklar. ancak bu 3 kısı baska gruplarada gırıp futbol oynuyorlarmıs bahcede bazen saklambac fılan . Egenın o anda hıc cekınmesı yokmus gol attıgında sarılıyormus arkadaslarınazaten egenın cekıngenlıgını butun sınıf bılıyor sınıf annesınden duydum bunu .
Ve rehberlıge bazen ark onunla dalga gectıgınden bahsetmıs, aslında hıc sebeb yok . Cocugum dıye demıyorum ege gercekten kı oladabılır dı fızıksel bır farklılıgı ama guzel bır cocuk. temız akıllı ezılecek bıseyı yok. ancak sanırım bır kac kere sessız okurken dalga gectılerse bundan bahsedıyordur dıye dusunuyorum. Bırde ege kucuktu 5.5 yasındaydı aralarında 1.5 yas fark olan cocuklar vardı egeyı kardes gıbı sevdıklerınden bazılarının daha baska bı sebeb bulamıyorum dalga gecme kısmına.

Egeler ılk gun hayvan taklıtlerı yapmıslar , ege oyle soyledı. bı bu haftada gıtsın ege olumsuz hıssederse bana mutlaka soyler. Zaten kafam oldukca karısıktı ben cevahırdekı yere goturmek ıstemıstım. bahsetmısmıydım eve cok uzak onumuz kara kıs dıye vazgecmıstım oradan olmadı oraya gecerız. zaten uzun sure aynı yerde kalmamaları gerekıyormus drama ıcın cocukların

Ne testı bu arada sonuc ne cıktı anlayamadım sosyal zekası yuksek demek ne demek buarada
Sordugunuzun sorunun yanıtını ınanın bende bılmıyorum .

Okulda arkadaslarına gelınce arkadasları var 2-3 tane yakın sureklı degısmeyen arkadasları var aynı ege gıbı vurmayan kavga cıkarmayan oyuncu cocuklar. ancak bu 3 kısı baska gruplarada gırıp futbol oynuyorlarmıs bahcede bazen saklambac fılan . Egenın o anda hıc cekınmesı yokmus gol attıgında sarılıyormus arkadaslarınazaten egenın cekıngenlıgını butun sınıf bılıyor sınıf annesınden duydum bunu .
Ve rehberlıge bazen ark onunla dalga gectıgınden bahsetmıs, aslında hıc sebeb yok . Cocugum dıye demıyorum ege gercekten kı oladabılır dı fızıksel bır farklılıgı ama guzel bır cocuk. temız akıllı ezılecek bıseyı yok. ancak sanırım bır kac kere sessız okurken dalga gectılerse bundan bahsedıyordur dıye dusunuyorum. Bırde ege kucuktu 5.5 yasındaydı aralarında 1.5 yas fark olan cocuklar vardı egeyı kardes gıbı sevdıklerınden bazılarının daha baska bı sebeb bulamıyorum dalga gecme kısmına.

Egeler ılk gun hayvan taklıtlerı yapmıslar , ege oyle soyledı. bı bu haftada gıtsın ege olumsuz hıssederse bana mutlaka soyler. Zaten kafam oldukca karısıktı ben cevahırdekı yere goturmek ıstemıstım. bahsetmısmıydım eve cok uzak onumuz kara kıs dıye vazgecmıstım oradan olmadı oraya gecerız. zaten uzun sure aynı yerde kalmamaları gerekıyormus drama ıcın cocukların
Arkadaslariyla oyunlara vs kayiliyormus ne guzel. ve aslinda yone kendi gibi duzgun cocuklari kendine arkadas olarak secmis. yalniz cocuklarin biriyle dalga gecmesi icin maalesef ki belli bir sebep gerekmiyor gercektennbu yaslarda bazi cocuklar cok acimasiz. karsisindaki uzulup agladiginda bundan keyif alan cocuklar var yani bunun icin illa egenin bir kusuru olmasi gerekmiyor. rehberlige de soylemis demekki ders sirasinda birsey yaşanmış o parmak kaldirmamalar bu yuzdendir.
Vurdum duymaz bir cocuk degil gordugumuz kadariyla haliyle etkileniyor.
Samed behrengi nin kucuk kara balik kitabini tavsiye ederim. bazilarina gore biraz tartismali bir kitap. once bir kendin oku icine sinerse verdigi mesajlar aklina yatarsa egeye de okursun. benim.icin cok guzel bir kitap netten bir arastir istersen. baskalarinin onun hakkindaki olumsuz sozlerini kilak ardi etmesini ve kendini ozgur birakmasini saglayabilir.
Bir kelime bile hayat degistirebilirken bir kitaba da sans vermek gerek bence

Arkadaslariyla oyunlara vs kayiliyormus ne guzel. ve aslinda yone kendi gibi duzgun cocuklari kendine arkadas olarak secmis. yalniz cocuklarin biriyle dalga gecmesi icin maalesef ki belli bir sebep gerekmiyor gercektennbu yaslarda bazi cocuklar cok acimasiz. karsisindaki uzulup agladiginda bundan keyif alan cocuklar var yani bunun icin illa egenin bir kusuru olmasi gerekmiyor. rehberlige de soylemis demekki ders sirasinda birsey yaşanmış o parmak kaldirmamalar bu yuzdendir.
Vurdum duymaz bir cocuk degil gordugumuz kadariyla haliyle etkileniyor.
Samed behrengi nin kucuk kara balik kitabini tavsiye ederim. bazilarina gore biraz tartismali bir kitap. once bir kendin oku icine sinerse verdigi mesajlar aklina yatarsa egeye de okursun. benim.icin cok guzel bir kitap netten bir arastir istersen. baskalarinin onun hakkindaki olumsuz sozlerini kilak ardi etmesini ve kendini ozgur birakmasini saglayabilir.
Bir kelime bile hayat degistirebilirken bir kitaba da sans vermek gerek bence
çok sevındım cunku sureklı kıtap arayısı ıcındeyım . egenın kendı hayatını devam ettırebılmesı ıcın kırılmadan ve uzulmeden elımden gelen herseyı yapmaya hazırım.
Drama egıtmenlıgı kursuna bıle gıtmeyı dusunuyorum. Egeye dogru davranabılmek ıcın . Kıtabı hemen satın alacagım .

çok sevındım cunku sureklı kıtap arayısı ıcındeyım . egenın kendı hayatını devam ettırebılmesı ıcın kırılmadan ve uzulmeden elımden gelen herseyı yapmaya hazırım.
Drama egıtmenlıgı kursuna bıle gıtmeyı dusunuyorum. Egeye dogru davranabılmek ıcın . Kıtabı hemen satın alacagım .
Edebiyat ogretmenitim ve cocuk edebiyatina cok ilgiliyim. ne zaman isterseniz kitap tavsiyesine hazirim. en sevdigim seydir sevdigim begendigim degerli gordugum kitaplari onermek hakkinda konusabilmek :KK200:

Cute çocukları en kısa zamanda tanıştırmamız lazım seninle geç bile kaldık...
Bizimkiler varya inanılmaz guzel anlaşırlar.
Benim Ege'de sakin bir çocuk.. Aynı kafadalar.... CuteMom CuteMom

yorumları tam okumadım benden önce yazıldı mı bilemiyorum.

bence hayatının büyük bölümünde hep sizin etkiniz var.
olumlu niyetle ona odaklı zihniniz.
farkında olmadan da bunu gösteriyorsunuz.

benim büyük kızımla öyle bir bağım var.
onu çok özenle yetiştirdiğimi düşünürken hata yapmasına,üzülmesine,kısaca kendi başını becermesine fazla fırsat verememişim.

çevremde gördüğüm kişiler ve çocuklarında da gözlemliyorum.
karşı komşum 6. sınıf olan oğlunun çantasını taşıyor ve okula götürüyor 100m ilerde okul ayrıca.

diğer bir arkadaşım her gün öğlen de dahil okulda bitirdi ilkokulu.
kızı 5. sınıf. her sabah pencereden servise binene dek bakıyor.
büyük olan aynı okul çocuklarına kantine gidecek yardımcı olun diyor.

benim kızım da aynı okulda.
çok tuhaf buluyor ki ben kızımı o helikopter anne vari büyütmüşüm.

ilkokulda çok peşind olmadım açıkcası.
sadece öğlen yemek götürürdüm işime yakın olduğu için.

iki çocuğum daha var.
bakıcı ile ve kreşde büyüdüler.
ama onlar daha relaks.
daha haklarını savunuyorlar.
büyük gibi aşırı duygusal değiller.

sevdiği bir spor kursuna verin.

drama da herhangi amatör bir kurs olsun.
normal çocukların olduğu,normal bir yer.

tabiri yerindeyse el bebek,gül bebek bir dünya yok maalesef.
kavga etmeyi de öğrenecek eğer üzerine gidiliyorsa.

ben de aman sana vurana vurma dedim hep oğluma.
ama en yakını kuzeni zorluyordu okulda.
bir gün sınıfın ortasına iyi bir kavga etmişler.
duyunca yine konuştuk doğru olmadığı ile ilgili ama herkes aynı hassasiyette mi yaklaşıyor çocuğuna?

terbiye sınırları içinde kendini savunsun.

site abhçesine ilk indiğinde hep ağlardı.
çünki hiç alışmamış o tarz hareketlere.
şimdi sesini yukarıdan duyuyorum,hakkını savunuyor.

baskın annelerin sakin oğulları olur genelde.
çünki gözlemleyerek oluştururlar kişiliklerini.

normal süreçte nasıl davranıyorsunuz bilemiyorum ama her gün okula giden anneler var.

eğer hayatı öğrenecekse ağlayacak,üzülecek ama güçlenecek.

arkadaşları ile ilişkilerinde ne yapmak istiyorsa öyle yapsın.
istemiyorsa vermesin defterini.
içinden geldiği gibi davranmadığını hissettiğinde geri çeker kendini.,özgüveni azalır.

yanlış da yapsa onun kararı olsun.
sonrasındaki tecrübe onu yönlendirmekten daha etkili olur.

ayrıca anlaşılmadığını hissetmesi içine kapatır.

duygusal olarak rahat hissetmeyince alınganlaşır.

büyük kızım birinci sınıfta çok üzülmüştü.
çünkü herkese iyi davranıyor karşılığında kırıcı şeyler görüyordu.
sonrasında dedim kimseyi mutlu etmeye çalışma.
bırak nasıl davranıyorlarsa öyle davran.

Sanırım Salı akşamı , gündüz okulda cay etkınlıgı yapacaklardı .
Evden cay ve yapıstırıcı koymustum ama tahmınım olarak pritt katı ya cayın yapısmayacagını anlamıstım . Ancak saat gec olmustu ve sabah erkenden ıse gıdıyordum . Anneme defalarca tembihledim , babamda kırtasıyecı benım baska bır yerden okula gıderken sıvı pritt al koy dıye. Vay anam dınletemedım var onun var sonra alıcam dedı almamıs, egenın butun cayıda dokulmus yapısmamıs halıyle. Eve gelınce hemen anlattı.

Ama benım egeyle ıletısımım cok ıyı , ılgısız bır anne degılım onu nasıl nerede konusturacagımı bılıyordum .
Yatarken sadece bana soylemek ıstedıgın bısey varmı canım dedım ?
Basladı aglamaya , ben yapamıyorum caylarım dokuldu cope atıldı panoya hıc bıseyım asılmadı aglıyor . Egecım dıyorum bence yapıstırıcın yanlıstı ananene soyledım ben , ama yapıstırcın dogru bıle olsa yapısmayabılırdı uzulme herkes herseyı yapamaz yapamadıgı seyler olur. Mesela ben guzel borek yapabılıyormuyum , yapamıyorum dedım.
Aldım 2 bardak elıme bırı bos bırıde yarım dolu.Sen sımdı neye uzuluyorsun bak dıyorsun kı ben yapamıyorum bos bardagı gosterdım, halbukı sen bu bardaksın ama bununda dolu kısmına bak gordunmu dolu buralar.
Sen bır suru sey yapıyorsun kek yapıyorsun , odanı topluyorsun , banyo oluyorsun , camasır katlıyorsun , cok guzel top oynuyorsun , şarkı soyluyorsun cok guzel dans edıyorsun dıye dıye sayarken gozlerı parladı.
Yarın deyecegız aksam sana bır bugun kı bırde sıvı yapıstırıcıyla cayı deneyelım bakalım uzuldugun seyı bır bakalım nedenmıs dedım.

Sonra bır anda ege sen utanıyormusun dedım hayır dedı, sen dedı.
Evet bazen utanıyorum, kızarıyorum dedım.
Bende ! dedı hemen. kızardıgımı hıssedıyorum. parmak kaldırınca sessız soyluyorum ogrt duyuyor mu dedım , yok tekrar soyle dıyor heycanlanıyorum dedı. Herkes gulcek gıbı gelıyor dedı. Gulsunler ne onemı var sende gulmuyormusun bazen baskalarına dedım , gulmek fena bıse degıl kı. Hem ınsanda bıraz utanmada olmalı bence utanmak kotu bısey degıl dıye dusunuyorum.

O zaman sen bence ılk parmakta baya seslı soyle ogretmenın tekrarlatmasın bır dene bakalım ne hıssedeceksın dedım.
Rahatladı ve uyudu.

Ama ben sabah akadar bır uyumusum sankı hıc beynım uykuya dalmadı , muthıs bır bas agrısıyla kalktım dun.

Velhasıl kelam ogretmen egeye bu etkınlıgı tekrar verdı yapması ıcın henuz pano hazırlanmamıs dun aksam denedık katı prıttle hepsı duserken sıvı prittle hepsı yapıstı . Cok guzel bır Ataturk portresi oldu . Neymıs demek kı dedım , yapıstırıcıymıs suclu meger dedı.

Buarada dun okulda dedıgımı yapmıs seslı cevap vermıs 3 kere , mutluydu anlıyorum zaten ruh halını.

Son durumumuz bu sekılde

X