Çocuğum neden saçmalıyor

Ailede, çevrede yok. Kimsenin arkasından bile dalgası geçilmez. Onun yaptığı gibi yok yani asla. İnşallah düzelir
Belki sosyal medyadan etkileniyordur yada kişiliği böyledir.Bence ikaz edildikçe ters tepebilir akışa bırakın isterseniz

Bence şımarık, özgüvenli istediği gibi cvp veriyor, bu kırılır mı ayıp olur mu , kizarlarmi diye düşünmuyor. Kural koymadan rahat mı büyüdü?
Hayır hayır aksine kurallar hep oldu ama o zorla uydu. Hiç bir zaman ben uyarmadan bu da bizim kuralimiz demedi, ozumsemedi ama o kurallar uygulanmaya devam etti ediyor. Öyle rahat rahat tv, tablet, bilgisayar, Xbox hayatı yok asla. Hatalarının karşılığı olduğunu bilir. Ama bu konuda nasıl bir karşılık verecegimi de bilmiyorum. Anca konuşuyoruz ama birşey değişmiyor... Ankara'da çocuk psikoloğu varsa bildiğiniz düzgün biri önerilere de açığım.

Öncelikle oğlunuza bayıldım belediye başkanlığına adaylığını koysa oy veririm

Sadece "ağzımdan istemeden çıkıyor" kısmı bana aklına geleni hemen söyleme dürtüsü hissediyor, yani genel olarak ciddi bir durum olmadıkça dürtüsel hareket ediyor izlenimi verdi. Kıpır kıpır dediniz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitede hem dürtüsel davranışlar olabilir hem de çok hareketli olur. Psikologlar bu durumu değerlendirdi mi? Tabii ben uzman değilim ama aklıma bunu getirdi.

Bende de küçükken istemediğim hatta aslında düşünmediğim, inanmadığım şeyleri söyleme, yapmak istemediğim hareketleri yapma dürtüsü oluyordu ve karşı koyması inanın çok zor. Şu an geçti tabii ama arada geliyor işte bisiklet sürerken elleri gidondan çek düşüncesi geliyor mesela. Kendimle savaşıyorum çekmemek için 😄😄 ben dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı almadım ama okb tanısı aldım. Yine de bu ikisinin çakıştığı alanlar var o nedenle böyle bir yorumda bulundum.
Çok yerinde bir tesbit. Ama o güzel psikologlar güzel atlara binip gitti galiba :)) artık eşimi bile psikolog için ikna etmek zorunda kalıyorum

Dikkat eksikliği vardi son bir yıldır daha iyi ama evet ben de bu şüphe ile üç Psikologa gittim ama iyisine denk gelemedik galiba 😔
Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama İzmirde Eyüp Sabri Ercan var benim öğrencilerimi yönlendirdiğim çok iyi bir psikiyatristtir. Dehb konusunda da çok iyi sonuçlar aldığımız çocuklar oldu.

Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama İzmirde Eyüp Sabri Ercan var benim öğrencilerimi yönlendirdiğim çok iyi bir psikiyatristtir. Dehb konusunda da çok iyi sonuçlar aldığımız çocuklar oldu.
Ankara'da yaşıyorum burada önerebileceginiz birileri var mi

Gulme kız gülme başına gelir sonra 😅 oğlak... Tam bir yavru keçi gibi...
Eşim de oğlak, küçükken de öyle idi şimdi de öyle 😇🩷🤣 yani nasıl diyim, Böyle insanlarla iyi geçinmek için güçlü bir kişiliğe sahip olmanız gerekir. değişti ama sükür, nadiren ama çıkıyor o alaycı 😏 neyse çok iyi ve başarılı bir iş adamı oldu bu arada🙂

Merhabalar,
Bir konuda fikrinize ihtiyacım var, 9 yaşında bir oğlum var. 3.sinif.
aslına bakarsanız zeki bir çocuk, yani kriz anlarında ya da iş ciddi anlamda ona düştüğünde harika idare eder, çok güzel konuşur, bir yetişkinden bile daha mantıklı çözümler sunabilir. Pratik zekalidir. Beceriklidir vs.

Ama kriz anlarında ki bu tutumu normal zamanda berbat, saçma sapan.
Dışarıda birileriyle her muhatap olduğumuzda neredeyse bizi utandırıyor. Zaten hiperaktif her yerde zıp zıp, en olmayacak şeyi bulur ve yapar. Bazen tipi ve yaptıklarını uyuşuramiyorum sanki küçük çocuk da öyle işler yapıyor gibi kötü görünüyor.
Hadi diyorum çocuk daha... Ama konuşmaları... Sürekli saçma sapan konusuyor. Herkesle kendince dalga geçiyor.

Okulla geziye gittiler, oradaki görevli kendi idarecisine, çocuklar çok memnun kaldı vs demiş. hatta biriyle konuşmak isterseniz buyrun diye telefonu onca çocuğun içinde bizimkine vermiş. Bizimki de hiç güzel gecmedi ha ha ha ha demiş. Komik gibi, ama degil. Çok utandırıcı. Şimarikca.
Bugün annemle disaridaydi, kuzeniyle dönüp duruyorlarmis. Olabilir çocuklar. Bir kadında bunlara, biliyor musun dünyada böyle sürekli dönüyor ama hiç hissetmiyoruz demiş. Oğlumda Allah Allah öyle miiii demiş. Kadın da açıklamış biraz. Sonra benim oğlum ben hepsini biliyorum da senle dalga geçiyorum demiş. Kadın da hakime bı kadın. Kim olursa olsun da cocugumun ifade tarİ çok kötü. Ya biz de kimse onun şımarık olmasına izin vermedi, hoş görmedi, ya da gülmedi. Uyarıyoruz, konuşuyoruz...
Anne ben de neden böyle yapıyorum bilmiyorum, birden böyle çıkıyor ağzımdan diyor.

Psikologa götürdüm iyi bir psikolog bulmak öyle zor ki. 3 kişiyle görüştüm, saçma sapan öneriler, bilimden uzak, ya da büyüyünce geçer vari konuşmalar.

Öğretmeni seviyor oglumu ama insanı çok zorlayan bir durum. Annesi olarak benim bile ağzının üstüne bı tane vurasim geliyor. Sürekli bizleri utandırıyor. Haftaya gittiği bilsem deki rehberlikciden randevu aldım.

Var mıydı çocuğu böyle olan? Düzeldi bizimki diyen... Önerisi olan?
Çocuğunuzla ilgili samimi dusuncelerinizi yazmanızı çok takdir ettim ya. Malum yeni nesil annelerin çocukları hep prens prenses ya da üstün zekalı

Ukala ama bilgisinin ukalası insanlara bayılırım
Çocuklarda pek sevmem şımarıklık gibi geliyor bana

Benim de 10 yaşında bir oğlum var, zehir gibi bir çocuk, zeki ahlaklı terbiyeli kültürlü görgülü…..öğretmenleri çevremiz doktorları farklı olduğunu düşünüyor….efendim diye hitap ediyor x hanım x bey diye hitap ediyor insanlara….ama bazen iyyyy ukala çok bilmiş işgüzar şımarığın teki gibi konuşuyor insanlarla hatta kendini üstün görürcesine emir filan veriyor bozuyor insanları. Tabiki uyardım sebebini sordum annecim ben de bilmiyorum ağzımdan öyle çıkıveriyor bana hiç yakışmıyor çok ayıp oluyor değil mi cevabını alınca ben çözdüm olayı, ne zaman böyle davrandığını anlamaya çalıştım. Çok rahat cool görünüyor dışarıdan ama olay tamamen stresi benim oğlum saçma sapan bir nedenden strese girdiyse böyle davranıyor. 9-10 yaş tam dönüm zamanı. Oğlumda da 9 yaşında başladı sosyal ortamlarda stres. Utangaç değil, özgüveni yüksek, ifade sorunu yok ama bu duygular arada bir şöyle yoklayıp geçiyor.
Ben zaten terbiye eksikliği olmayan çocuğuma tekrar terbiye vermeye filan çalışmadım, dünkü kendiyle bugünkü kendini kıyasladım örnekledim ve stresini kontrol etmeyi stresini alt etmeyi öğrettim ona. Herşey eskisine döndü

Ukala ama bilgisinin ukalası insanlara bayılırım
Çocuklarda pek sevmem şımarıklık gibi geliyor bana

Benim de 10 yaşında bir oğlum var, zehir gibi bir çocuk, zeki ahlaklı terbiyeli kültürlü görgülü…..öğretmenleri çevremiz doktorları farklı olduğunu düşünüyor….efendim diye hitap ediyor x hanım x bey diye hitap ediyor insanlara….ama bazen iyyyy ukala çok bilmiş işgüzar şımarığın teki gibi konuşuyor insanlarla hatta kendini üstün görürcesine emir filan veriyor bozuyor insanları. Tabiki uyardım sebebini sordum annecim ben de bilmiyorum ağzımdan öyle çıkıveriyor bana hiç yakışmıyor çok ayıp oluyor değil mi cevabını alınca ben çözdüm olayı, ne zaman böyle davrandığını anlamaya çalıştım. Çok rahat cool görünüyor dışarıdan ama olay tamamen stresi benim oğlum saçma sapan bir nedenden strese girdiyse böyle davranıyor. 9-10 yaş tam dönüm zamanı. Oğlumda da 9 yaşında başladı sosyal ortamlarda stres. Utangaç değil, özgüveni yüksek, ifade sorunu yok ama bu duygular arada bir şöyle yoklayıp geçiyor.
Ben zaten terbiye eksikliği olmayan çocuğuma tekrar terbiye vermeye filan çalışmadım, dünkü kendiyle bugünkü kendini kıyasladım örnekledim ve stresini kontrol etmeyi stresini alt etmeyi öğrettim ona. Herşey eskisine döndü

Bende yaş dönemini kritik gördüm demekki normal
Kızlar hep nazlı daha duygusaldır ama o yaş geçiş dönemi gibi erkek çocuklar için daha zor bence bebek çocuk döneminden uzak ama tam büyük değil çok zor

Kızlar hep nazlı daha duygusaldır ama o yaş geçiş dönemi gibi erkek çocuklar için daha zor bence bebek çocuk döneminden uzak ama tam büyük değil çok zor
Tam ergenlik öncesi dönem ergenlik değil ama ergenimsi
Benimki bir kızdan hoşlandı mesela aşık oldu kıza açıldı filan….kızı kıskandı arkadaşına dayılandı…..gecesinde ballı süt içip bu gece koynunda uyuyayımmı annecim dedi
Böyle tuhaf bir dönem

Tam ergenlik öncesi dönem ergenlik değil ama ergenimsi
Benimki bir kızdan hoşlandı mesela aşık oldu kıza açıldı filan….kızı kıskandı arkadaşına dayılandı…..gecesinde ballı süt içip bu gece koynunda uyuyayımmı annecim dedi
Böyle tuhaf bir dönem

Kıyamam ya duygusal olarak erkekler için çok zor biz her yaşta istediğimiz gibi olabiliriz 🤣

Yaaa benim oğlum kadar duygusal bir kız çocuğu hiç görmedim ben acayip bir tip benimki

Kıyamam ya duygusal olarak erkekler için çok zor biz her yaşta istediğimiz gibi olabiliriz 🤣
Aynen dimi
Ama ben hep böyle yönlendiriyorum, yani üzgünsen canın acıyorsa içinden ağlamak geliyorsa ağla üzüntünün acının ağlamanın cinsiyeti olmaz, mutluysan kahkaha at içinden geldiği gibi coş, korkuyorsan bunu belli et ifade et falan filan….

Merhabalar,
Bir konuda fikrinize ihtiyacım var, 9 yaşında bir oğlum var. 3.sinif.
aslına bakarsanız zeki bir çocuk, yani kriz anlarında ya da iş ciddi anlamda ona düştüğünde harika idare eder, çok güzel konuşur, bir yetişkinden bile daha mantıklı çözümler sunabilir. Pratik zekalidir. Beceriklidir vs.

Ama kriz anlarında ki bu tutumu normal zamanda berbat, saçma sapan.
Dışarıda birileriyle her muhatap olduğumuzda neredeyse bizi utandırıyor. Zaten hiperaktif her yerde zıp zıp, en olmayacak şeyi bulur ve yapar. Bazen tipi ve yaptıklarını uyuşuramiyorum sanki küçük çocuk da öyle işler yapıyor gibi kötü görünüyor.
Hadi diyorum çocuk daha... Ama konuşmaları... Sürekli saçma sapan konusuyor. Herkesle kendince dalga geçiyor.

Okulla geziye gittiler, oradaki görevli kendi idarecisine, çocuklar çok memnun kaldı vs demiş. hatta biriyle konuşmak isterseniz buyrun diye telefonu onca çocuğun içinde bizimkine vermiş. Bizimki de hiç güzel gecmedi ha ha ha ha demiş. Komik gibi, ama degil. Çok utandırıcı. Şimarikca.
Bugün annemle disaridaydi, kuzeniyle dönüp duruyorlarmis. Olabilir çocuklar. Bir kadında bunlara, biliyor musun dünyada böyle sürekli dönüyor ama hiç hissetmiyoruz demiş. Oğlumda Allah Allah öyle miiii demiş. Kadın da açıklamış biraz. Sonra benim oğlum ben hepsini biliyorum da senle dalga geçiyorum demiş. Kadın da hakime bı kadın. Kim olursa olsun da cocugumun ifade tarİ çok kötü. Ya biz de kimse onun şımarık olmasına izin vermedi, hoş görmedi, ya da gülmedi. Uyarıyoruz, konuşuyoruz...
Anne ben de neden böyle yapıyorum bilmiyorum, birden böyle çıkıyor ağzımdan diyor.

Psikologa götürdüm iyi bir psikolog bulmak öyle zor ki. 3 kişiyle görüştüm, saçma sapan öneriler, bilimden uzak, ya da büyüyünce geçer vari konuşmalar.

Öğretmeni seviyor oglumu ama insanı çok zorlayan bir durum. Annesi olarak benim bile ağzının üstüne bı tane vurasim geliyor. Sürekli bizleri utandırıyor. Haftaya gittiği bilsem deki rehberlikciden randevu aldım.

Var mıydı çocuğu böyle olan? Düzeldi bizimki diyen... Önerisi olan?
Ya aslinda bana cok anormal gelmedi, yani sizin ailesi olarak Boyle dusunmeniz gayet normal ama cocugunuzdan utanmaniza gerek yok.
Cocuk buyume asamasinda ve dusundugunu direk soyluyor ve yalan da degil soyledikleri, mesela gezi olayi demek ki iyi degilmis ve hoslarina gitmemis ve biz buyukler gibi kibarlik olsun diye aa cok guzeldi demesini gerektirecek bir durum yok ortada.Bu yuzden, bundan utanmayin bence benim hosuma giderdi bir mudur olarak.her etkinlik her cocugun hosuna gidecek diye bir sey de yok ya da her kisi ya da her sohbet.
Cocugunuzun bu hareketlerini surekli kendisinin yuzune vurmaktan bir sureligine vazgecin bence ve izleyin gercekten hangi durumlarda boyle davraniyor. Ki bana anormal gelmiyor cocuk illa birileri kendini iyi hissettsin diye yapmacik davranmiyor

X