Çocuğuma karşı neden böyle tahammülsüz oldum ben?

Bence siz gayet iyi bir annesiniz. Herkesin böyle zamanları oluyor. Hareketli derken ne yapıyor? Evi sürekli dağıtıyormu? Bir seylerimi kırıyor? Acaba biraz düzen takintinz varda bu sebeple yorgunmu düştünüz. Benimde 22 aylık oğlum var giydirmesi dert, yedirmesi dert, inanın dövme derecesine geliyordum ki, dur dedim kendime. Zararlı olacak şeyleri kıracağı şeyleri kaldırdım. Uzanacagi çekmeceleri kilitledim. Bir tanesine bilastik kaplar koydum oynasın diye. İki yaş cocgu neler yapar araştırdım pedegog dinledim. Yemeğini döküyor ve artık kızmıyorum. küçük bu yaşta dökerek yemesi normal diyorum kendime. Kartlar aldım hikaye kitaplari aldım. oturup kendimi gercekten vererek anlatıyorum oynatiyorum çok deyil 20 dakika en fazla. İnanın başımdan savmak için değilde onunla sevdiğim için oyun oynamanin farkı çok iyi oldu sakinleşti. Birde
gözlemlediğim kadarı paketli gıda tuketirse çok çizgi filim izlerse agrasif oluyor.
Bende kitap okumak istiyorum ama kizim aldigim kitaplari yirtiyor sadece kitaplari degil eline kagit pecete turu ne gecerse biraz evirip cevirip boluk porcuk ediyor nasil yapacagim bilmiyorum. Aldigim kitaplar hep eksik bi tarafi yirtik.

Bende kitap okumak istiyorum ama kizim aldigim kitaplari yirtiyor sadece kitaplari degil eline kagit pecete turu ne gecerse biraz evirip cevirip boluk porcuk ediyor nasil yapacagim bilmiyorum. Aldigim kitaplar hep eksik bi tarafi yirtik.
İlk aşamada kalın mukavva kitapla başlayıp okunduğunu anlamasını sağlayın. İş bankasının hareketli ve sesli kitapları küçük çocuklar için ideal.

öncelıkle sakın olun emınımkı cok guzel bır annesınız sakın kendinizı suclamayın bu surec zor bir dönem hepımız evlere tıkılınca sıkıldık haliyle cocuklarda sıkıldı. tuvalet ettimıne gelırsen. oglum suan 24 aylık kendı istegıyle tabı doktorununda onayıyla basladık ve bizim için rahat bır dönem oldu ama bizım 2yas sendromumuz sıkıntılı gecıyor... her cocugun gelışimi farklıdır gec ögrensın oda tuvaletı sıkıntı yok uzneyın kendınızı

Verdiğiniz kilolarla çocuğun harektli olması arasındaki bağı çözemedim. Sizden çok daha kısa sürede 24 kilo verdim doğum sonrasında. 9 ayda alınan kilonun 9 ayda verilmesi normal olanı zaten. Tek başınıza olmanız sizi yormuş belli ki,tuvalet eğitimi için hazır değil belli ki zorlamayın.. kreşe başlar seneye normale dönersiniz. Bu süreçtede erken uyumaya alıştırıp akşamları kendinize özel alan yaratırsanız en azından bi nebze rahatlarsınız belki.. büyüyorlar ve bu hallere çok özleniyor onu düşünün sabrınız tükendikçe..
Ben hareketli olduğunu anlatabilmek için söylemiştim kilomu çünkü bebeğim 10. Ayında yürümeye başladı. Ve yemin dahi edebilirim 10 ay boyunca evimin uzun bir koridoru var kucağımda gün içerisinde bazen 2 bazen 3 bazen 4 -5 saat yürüdüm durdum bide oturmak yasaktı otursam bile sürekli hareket halinde olmam lazımdı ben kendim oturunca bile ayağımı bacağımı istem dışı hareket ettiriyordum millet bana gülüyordu inanın yürüsün rahatlarım dedim daha beter oldu bu sefer kendi koşuyor bende arkasından caddede artık milleti umursamıyorum bile öyle hallere giriyorum ki ama babaya bunların hiçbiri yok

Bence siz gayet iyi bir annesiniz. Herkesin böyle zamanları oluyor. Hareketli derken ne yapıyor? Evi sürekli dağıtıyormu? Bir seylerimi kırıyor? Acaba biraz düzen takintinz varda bu sebeple yorgunmu düştünüz. Benimde 22 aylık oğlum var giydirmesi dert, yedirmesi dert, inanın dövme derecesine geliyordum ki, dur dedim kendime. Zararlı olacak şeyleri kıracağı şeyleri kaldırdım. Uzanacagi çekmeceleri kilitledim. Bir tanesine bilastik kaplar koydum oynasın diye. İki yaş cocgu neler yapar araştırdım pedegog dinledim. Yemeğini döküyor ve artık kızmıyorum. küçük bu yaşta dökerek yemesi normal diyorum kendime. Kartlar aldım hikaye kitaplari aldım. oturup kendimi gercekten vererek anlatıyorum oynatiyorum çok deyil 20 dakika en fazla. İnanın başımdan savmak için değilde onunla sevdiğim için oyun oynamanin farkı çok iyi oldu sakinleşti. Birde
gözlemlediğim kadarı paketli gıda tuketirse çok çizgi filim izlerse agrasif oluyor.
Biraz düzen takıntım vardı evet ama dert o değil I kilitleri aldım taktığım ilk hafta hepsini çözdü be açtı hatta arkadaşın evine gittim onunla çocuğundan dolayı kilitliydi çekmeceleri bazılarını orada kırdı kadın şaşırdı benimki 3 yıldır dokunmuyor bile diye kitap okumak için otursam alıyor parçalıyordu şimdi şimdi resimler dikkatini çekiyor çok şükür daha iyi evde hiçbir süs eşyası da yok hepsini kaldırdık yani ben çok sakin durgun bir kadındım çocuğum tam tersim oldu

Bir de bu var demi anne olmayan anlayamaz modu
Evet aynen öyle, eşekten düşenin halini eşekten düşen anlar derler. Tecrübe en büyük öğretmendir ayrıca. Çok gördüm büyük konuşanları.
Kız kardeşim bekarken yakındığımda ev işlerini abarttığımı söylerdi. Evlendi şimdi kendisi yetişemeyince yakınır.
Çocuklardan yorulunca "millet kaç taneye birden bakıyor sen abartıyorsun" derdi. Bebeği 1 aylıkken "wc ye bile gidemiyorum, ağzıma lokma koymaya fırsatım yok" diye ağlanıyordu.
Bende ona "nasılmış" demek yerine "hepsi geçecek bebeğinin şu halini hafızana kazı, sonra en sevdiğin anılar olacak" diye moral vermeye çalışırdım. Amaç üzüm yemekse bağcıyı dövmeye ihtiyaç duymuyorsun.

Sevgili konu sahibi sana bir genç kız, birde delikanlı anneliğinden bildiriyorum. İkisinin küçüklüğü de yorucuydu, kızım uyumayan hep ağlayan bir bebek, oğlumda düz duvara tırmanan cinstendi. Oğlum seninkinin yaşlarındayken eşime "ben artık bu çocuğa bakamıyorum akıl sağlığım bozuldu" diye ağlandığımı bilirim. Ama geçiyor gerçekten, küçükken fiziki yorgunluk büyüyünce beyin yorgunluğu oluyor onu söyleyeyim. Pembesi gidip tozu kalmasın sonra. :KK70:

Kreş/okul yaşlarına gelip biraz enerji atmaya başladığında yavaşlamaya başlıyorlar. Evet biz anneler pili bitmeyen canlılar değiliz ama annelik bu işte. Lütfen şu anların tadını çıkar, kelimelerini/ şapşikliklerini/ komik anıları kaydet, not et. En güzel tebessümlerle hatırlayacağın anıların olacak.
Tuvalet eğitimini bir kaç ay sonra yine dene. Çocuk hazır olunca 3 günde oturmaya başlıyor, 1 hafta sonra da bezler fora diyorsun.
Şu pandemi geçince 2 hafta sonunda bir bile olsa arkadaşlarınla plan yap. Çocuğu bırak eşine "baba oğul" etkinliği yapsınlar. Eşine çocuk tiyatrosu ısmarla mesela. :KK70:
Çocuklu 8 saat gezmeye çocuksuz 2 saati gezmeyi tercih et.
Eskiler hareketli çocuk ergenlikte daha sakin olur derlerdi. Bak o bizde tuttu en azından, onun müjdesini verebilirim :halay:

Hareketli bir oğlum var 2,5 yaşında ,
Çocuğunuzla ilişkiniz kocanızla ilişkiniz tam olarak nasıl ilerliyor yemesi içmesi söz dinlemesi yani detaylı bilgi vermelisiniz , iletişim kopukluğu var gibi geldi bana çünkü ne kadar ilgileniyorum deseniz de belki de yaklaşım şeklimiz fazla asabi veya fazla yalvarış boyutunda olabilir bir şey söylemek uyarmak istediğinizde önüne diz çöküp gözlerine bakarak mi konuşuyorsunuz yoksa sürekli oğlum dur oğlum olmaz hayır oğlum bak kaç defa söyledim düşersin dökülür şeklinde uzaktan yönlendirmeler mi yapıyorsunuz bunları bilmeliyizki yardımcı olalım.
Benim oğlumda çok ama çok hareketli ama ismine seslenip yanına gidip çöküyorum gözlerini gözlerime elimle kafasını çevirip baktırıyorum ve söylemek istediğimi onu sıkmadan zorlamadan kısa net belirtiyorum utanıp gözlerini yüzünü kapatıp yanlış davranışı tekrar etmiyor asla canım cicim konuşmuyorum bu tarz durumlarda bu konuya değindim çünkü çocuğunuz öncelikle kendi varlığı ve sizin varlığıniza karsi somutlasmali soz dinlemeyen cocuga hicbir sey ogretemezsiniz bu ilk asamadir ne bileyim aglamasin diye cok mu yatistiriyorsunuz bahsedin isterseniz yardimci olmaya calisalim .

Biraz düzen takıntım vardı evet ama dert o değil I kilitleri aldım taktığım ilk hafta hepsini çözdü be açtı hatta arkadaşın evine gittim onunla çocuğundan dolayı kilitliydi çekmeceleri bazılarını orada kırdı kadın şaşırdı benimki 3 yıldır dokunmuyor bile diye kitap okumak için otursam alıyor parçalıyordu şimdi şimdi resimler dikkatini çekiyor çok şükür daha iyi evde hiçbir süs eşyası da yok hepsini kaldırdık yani ben çok sakin durgun bir kadındım çocuğum tam tersim

Bizim evde TV yok ondan bende babasida mecbur bizde düzenli kitap deyil ama dergi gazete vs okuyoruz oda görüp taklit ediyor.

Merhaba,

Benim de 2 yaşında bir kızım, 4 yaşında da bir oğlum var. Çalışan bir anne olmama rağmen hafta sonu bile yetiyor tahammül sınırlarımın zorlanmasına. Oğlum sağ olsun doğduğundan beri hep çok zor bir çocuktu. Doğru düzgün uyumaz (sabah 5.:30 da uyanır), dur durak bilmez, agresif, hırçın, inatçı, yemek yemeyen, her şeyi kırıp, döken (TV'yi bile kırdı :) ), bir şeye yapma diyorsan inadına yapan bir çocuktur ve hala da öyle. Şöyle söyleyeyim oğlumu her gören "Allah sana sabır versin, çok sabırlısın" diyor. Bebekken "seni anlamıyor o yüzden böyle" deyip kendimi teselli ediyordum. Ama şimdi söylediğim her şeyi anlıyor, algılıyor ama inadından yapıyor. Atıyorum yere su döküyor "Annecim lütfen yere su dökme bak halılarımız ıslanıyor sonra senin de ayakların ıslanacak hasta olacaksın" diye uyarıyorum gözümün içine baka baka su bardağını olduğu gibi boca ediyor yere. Ne yalan söyleyeyim o zaman sabredemiyorum "Ceza" veriyorum. Ceza da şu; odasına götürüyorum, sakinleş biraz öyle gel yanımıza diyorum. Sonra gelip "Anne ama ben seni çok seviyorum" deyip sarılıyor eşek sıpası. O an ne sinir kalıyor ne de bişi tabii :) Çok iyi biliyorlar anneyi nasıl kandıracaklarını...

Neyse uzun oldu, benim sana tavsiyem eğer maddi durumun varsa eve bir yardımcı al. Ev işlerini en azından o halletsin. İnan bana çok iyi gelecek. Bir de bazen çocuğu babasına bırak kendine zaman ayır. Git arkadaşlarınla görüş, ya da çık alış veriş yap ya da ne yapmaktan hoşlanıyorsan onu yap. İnan bana çok iyi gelecek sana... Bu pandemi döneminde 3 gün çalışıp hafta içi 2 gün evdeyim. Çocukları öğle uykusuna yatırıp kaçıyorum karşı komşuma bir kahve içmeye (evde bakıcımız var tabii yalnız değiller). Hem iş stresi hem ev stresinden uzakta o 2 saat o kadar iyi geliyor
Hareketli bir oğlum var 2,5 yaşında ,
Çocuğunuzla ilişkiniz kocanızla ilişkiniz tam olarak nasıl ilerliyor yemesi içmesi söz dinlemesi yani detaylı bilgi vermelisiniz , iletişim kopukluğu var gibi geldi bana çünkü ne kadar ilgileniyorum deseniz de belki de yaklaşım şeklimiz fazla asabi veya fazla yalvarış boyutunda olabilir bir şey söylemek uyarmak istediğinizde önüne diz çöküp gözlerine bakarak mi konuşuyorsunuz yoksa sürekli oğlum dur oğlum olmaz hayır oğlum bak kaç defa söyledim düşersin dökülür şeklinde uzaktan yönlendirmeler mi yapıyorsunuz bunları bilmeliyizki yardımcı olalım.
Benim oğlumda çok ama çok hareketli ama ismine seslenip yanına gidip çöküyorum gözlerini gözlerime elimle kafasını çevirip baktırıyorum ve söylemek istediğimi onu sıkmadan zorlamadan kısa net belirtiyorum utanıp gözlerini yüzünü kapatıp yanlış davranışı tekrar etmiyor asla canım cicim konuşmuyorum bu tarz durumlarda bu konuya değindim çünkü çocuğunuz öncelikle kendi varlığı ve sizin varlığıniza karsi somutlasmali soz dinlemeyen cocuga hicbir sey ogretemezsiniz bu ilk asamadir ne bileyim aglamasin diye cok mu yatistiriyorsunuz bahsedin isterseniz yardimci olmaya calisalim .
Eşimle iletişimimizde bir sıkıntı yok ufak tefek tartışmalar oluyor arada elbette yemek yemesi çok sıkıntılı değildir çocuğumun kendi sevdiği şeyler olduğu müddetçe elinde bir şeyler yemeyi çok sever bende ilk zamanlar uyardım ama bıraktım sonra dökerse döksün temizlerim nasılsa diye karıştırmaya tırmanmaya zıplamaya hoplamaya dağıtmaya bayılır yatağının yorganı ve yastığı gün içerisinde mutfakta da olur salında da odasında da yerine koyalım desem o gemi o uçak der reddeder bende üstelemem pek çok kızdıpımda uzaklaşırım yanından peşimden ayrılmaz o zaman anlatırım gözüne bakarak da anlattım diye hatırlıyorum tatlı dille de anlattım ağlayarak da anlattım ama o an tamam annem der öper bende yumuşarım ve yine aynıya döner iletişimimiz böyle

Bizim evde TV yok ondan bende babasida mecbur bizde düzenli kitap deyil ama dergi gazete vs okuyoruz oda görüp taklit ediyor.
Ne güzel. Benim kiziminda ilgisini cekiyor ben parmagimla takip ediyorum okurken o da benim gibi yapiyor ama bir sureden sonra film kopuyor mutlaka yirtiyor evdeki gazete kitap pecete defter ne bulursa parca pincik edip birakip gidiyor oldugu yerde.

Eşimle iletişimimizde bir sıkıntı yok ufak tefek tartışmalar oluyor arada elbette yemek yemesi çok sıkıntılı değildir çocuğumun kendi sevdiği şeyler olduğu müddetçe elinde bir şeyler yemeyi çok sever bende ilk zamanlar uyardım ama bıraktım sonra dökerse döksün temizlerim nasılsa diye karıştırmaya tırmanmaya zıplamaya hoplamaya dağıtmaya bayılır yatağının yorganı ve yastığı gün içerisinde mutfakta da olur salında da odasında da yerine koyalım desem o gemi o uçak der reddeder bende üstelemem pek çok kızdıpımda uzaklaşırım yanından peşimden ayrılmaz o zaman anlatırım gözüne bakarak da anlattım diye hatırlıyorum tatlı dille de anlattım ağlayarak da anlattım ama o an tamam annem der öper bende yumuşarım ve yine aynıya döner iletişimimiz böyle
Surekli ,Tutarlı, kararli değilsiniz.
Sınır da konmamış.
Bunlar sisin elinizde çocuğun sizi ortamı gelişigüzel kullanmasına bir bakıma önayak olmuşsunuz, ağlayarak istediğini yaptırma huyu var mi

Maalesef hadi çocuk yapalım aradan çıksın diye yapılan çocuklar böyle oluyor. Hareketli olmasının sebebi yeterli ilgi ve oyunun verilmemesi ilgiden kastım da çizgi film tablet değil maalesef
Keşke bazı uzuvlarınızı sadece üstüne oturmak için kullansanız. Fikirlerinize dayanak olarak kullanmasanız.

Olmasi gerken bu degildir.

Sohbetine karisiyorsum fakat diger üye ile hemfikirim. Önce bu anlasilsin.

Bagirmak bu arada esit degildir dövmek ile. Esit degildir sürekli olmasina. Esit degildir annenin hep negatif davranip en küçük seye bagirmasina.

Bagirmak denildiginde aklina ne geliyor bilmiyorum, ama benim nezdimde arada yapilan hatta yapilmasi gereken bisey. Cocugun kizdigini anlamali. Ha herseye bagirarak tepki verilmez. Ama bazi seylere "yeter artik, seni daha öncede uyarmistim" diyerek cezayi uygularsin.

Cocuklar cidden öyle kirilgan yapida degiller. Önemli olan cocuk ile zaman gerçirmektir, ilgi göstermektir "seni seviyorum" "iyiki varsin" demektir. Önemli olan bunlarin çogunlukta olmasi. Sürekli sabirli olmakta iyi bisey degil. Cünkü bir anne olarak sabilir olursun fakat dis dünya senin kadar sabilir olmaz ve olmak zorunda degil. Cok fazla narin cocuk büyütürsen, herseyden travma kapacak korkusu yasarsan, bu cocuk dis dünyaya hazir olmaz.

Ha simdi benim lafimi evirip çevirme. Dis dünyaya hazirlik olsun diye bagirilsin demiyorum. Ama bagirmak insani bir harekettir.

Bana göre kendinden güçsüz birine bağırmak zayifliktir. Bagirmakla otorite kurulamaz .

İlkokula giden bir çocuğumun öğretmeni ona bağırmış. O da gayet nazik bir şekilde bana bağırmayın , bağırmadan da anlayabiliyorum uyarinizi demiş. Ve daha sakin uyarıda bulunmus öğretmen.

Bunu bana anlatan sınıf temsilcisiydi.
Kendini çok güzel savundu dedi. Dış dünyada da kendilerini güzel savunabiliyorlar.
Kırılgan olmuyorlar hayır, o çizgiyi ayırt edebiliyor çocuklar.
Kırılgan yetiştirmiyorum, bir birey olduğunun farkında olarak yetiştiriyorum.

Eğer evde sürekli bağıran ebeveynlerle buyuseydi bu hareketi çok normal görecekti.

Kimse kimseye avazı çıktığı kadar bagiramaz.

Yüksek sesle , hakaret içermeyen sert uyarılar çok başka, bağırıp çağırmak çok başka.

"Bağırmak" anlamı neyse onu anlıyorum.

Bana göre kendinden güçsüz birine bağırmak zayifliktir. Bagirmakla otorite kurulamaz .

İlkokula giden bir çocuğumun öğretmeni ona bağırmış. O da gayet nazik bir şekilde bana bağırmayın , bağırmadan da anlayabiliyorum uyarinizi demiş. Ve daha sakin uyarıda bulunmus öğretmen.

Bunu bana anlatan sınıf temsilcisiydi.
Kendini çok güzel savundu dedi. Dış dünyada da kendilerini güzel savunabiliyorlar.
Kırılgan olmuyorlar hayır, o çizgiyi ayırt edebiliyor çocuklar.
Kırılgan yetiştirmiyorum, bir birey olduğunun farkında olarak yetiştiriyorum.

Eğer evde sürekli bağıran ebeveynlerle buyuseydi bu hareketi çok normal görecekti.

Kimse kimseye avazı çıktığı kadar bagiramaz.

Yüksek sesle , hakaret içermeyen sert uyarılar çok başka, bağırıp çağırmak çok başka.

"Bağırmak" anlamı neyse onu anlıyorum.

Kim "sürekli" ve "avazi çiktiği kadar"dan bahs etti? Kimse. Hiç kimse.

Güya pedagojik bilgi vermek adina sanki inat ile milleti yanliş anliyorsun. Mesajimda halbuki gayet nettim. Hakareti bile katiyorsun. Sirf halen hakli çikmak adina.

Bağirmak, ses yükseltmek değilmidir? Aradaki fark?

Yok, arada fark yok. Anlayana saz davul zurna deyip konuyu kapitiyorum. Iyi forumlar.

Surekli ,Tutarlı, kararli değilsiniz.
Sınır da konmamış.
Bunlar sisin elinizde çocuğun sizi ortamı gelişigüzel kullanmasına bir bakıma önayak olmuşsunuz, ağlayarak istediğini yaptırma huyu var mi
Yok ağladığı zaman yanında oturuyorum hiç taviz vermiyorum o konuda sıkıntınyaşamıyoruz pek ama kararlılık noktasında haklısınız ilk önce olmaz diyorum bakıyorum yine yapıyor birkaç defa daha aynı şey tekrarlanınca ben pes ediyorum
Mesela kitaplarıma dokunmasına müsade etmiyordum başta baktım ki olmuyor arkamdan kütüphaneyi indirdiği çok oldu bende karıştırıp parçalayabileceği kitaplar verdim ona kütüphanesinde kapısını kilitledim o işi öyle çözdük

Merhaba hanımlar benim 2,5 yaşında bir çocuğum var ve gerçekten çok fazla hareketli yorulmak oturmak nedir bilmeyen bir çocuk bebekliğinden beri bu böyle. Hamilelikte 21 kilo almıştım doğumdan çıkınca 3 kilo vererek eve dönmüştüm ve bebeğim 9. Ayına girdiğinde ben 20 kilo vermiştim bile anlayın diye diyorum tek başıma baktım hiçbir akraba yanımızda yoktu ücretsiz izindeydim ve sürekli koşuşturma içinde geçen 2,5 yıl. Eşim sağolsun ilgilenir ama tüm gün bir arada olunca ve pandemiden sonrada eve hapsolunca iyice bunaldım bir haftadır tuvalet eğitimi yapalım dedim iyice kahroldum halılar battaniyeler parkeler çiş kaka bağırmadım kızmadım hep tatlı dille hadi tuvalet dedim yok lazımlık dedim yok en sonunda pes ettim beze döndük ama çocuğuma tahammülüm gitti inanın ki vicdanım sızlıyor ama kendime engel olamıyorum bazen görmek dahi istemiyorum çocuğumu ben nasıl böyle kötü bir anne oldum bu halim düzelir mi bana bir akıl verin lütfen.
Düzelir tabi. Herkes dönem dönem çevresine aynı şekilde tepkiler verebilir. Bunun için hemen anneliğinizi sorgulamayın.
Ancak bence yazı bekleyin tuvalet eğitimi için.
Halılar kaldırılır rahat rahat verirsiniz eğitimini

Maalesef hadi çocuk yapalım aradan çıksın diye yapılan çocuklar böyle oluyor. Hareketli olmasının sebebi yeterli ilgi ve oyunun verilmemesi ilgiden kastım da çizgi film tablet değil maalesef

8 aylık bebeğim var. Televizyon izletmedim hiç şu ayına kadar. En fazla odada televizyon açıkken gözü değmiştir, onda da hemen dikkatini çekiyorum oyununa geri dönüyor. Oyuncaklarıyla oyun kurmaya çalışıyorum, etkinliklerini yapmaya çalışıyorum. Ama yaşıtlarına göre daha hareketli bir bebek. Bunu sadece ben değil çevremdeki herkes söylüyor. Mesela anneme telefonda hep bahsederdim hiç durmuyor diye, geçen ay evime gelince "sen abartıyorsun sanmıştım, gerçekten hiç durmuyor bu çocuk" dedi. Bütün gün bir o oda bir bu oda koşturuyorum peşinden.

Bu durumda hala çizgi filmden, ilgisizlikten kaynaklandığını düşünüyor musunuz çocuğun hareketliliğin?

Yok ağladığı zaman yanında oturuyorum hiç taviz vermiyorum o konuda sıkıntınyaşamıyoruz pek ama kararlılık noktasında haklısınız ilk önce olmaz diyorum bakıyorum yine yapıyor birkaç defa daha aynı şey tekrarlanınca ben pes ediyorum
Mesela kitaplarıma dokunmasına müsade etmiyordum başta baktım ki olmuyor arkamdan kütüphaneyi indirdiği çok oldu bende karıştırıp parçalayabileceği kitaplar verdim ona kütüphanesinde kapısını kilitledim o işi öyle çözdük
Karıştırıp parçalayabilecegi kitaplar vermek çözüm değil dikkat dağıtmaktır, çocuk bunu parcaliyorsam onları da parçalarım diye düşünüyor çünkü cocuk genelleme yapar tipki 4 ayakli her hayvani kedi sanmasi gibi.
Kilit vurmak engelleyici bir tutumdur mesela önemsiz kitapları oraya koyup deneyin alıp parçalamaya başladıgında "evimizdeki her esya önemli bu böyle kalmalı" gibi sabırla tekrarla öğretilmeli uzağa konmalı istediğinde hayır kelimesi kullanılmalı ve açıklaması yapılmalı olmaz demek yeterli bir aciklama degil sizin onemsediginizi farkedince o da önemseyecek durumu . Ve ona ait kitaplar da kütüphaneye konmalı ki ilişki kurabilsin ona ait gibi durmayan her yer her yasak durumu çekici hale getirir cocuuklar biliyosunuzki bu yasta kural bilmez tekrar ve taklit yoluyla uyum saglar yineledigi davranislarin nedeni de budur zaten kural degil tekrar ve taklit davranislara sekil verir her yinelediginde siz de ayni sekilde uyarinizi yapin zamanla ezberlicek konusuyor mu bilmiyorum ama cocuklar cumlelerimizi aynen tekrarlar mesela artik o kutuphanenin yanindan gecerken sizin kurdugunuz cumleyi tekrar edecek ve bunu kendine tekrarladiginda yapmaması gerektiğini de hatirlicak .
Altında üstünde içinde dışında yanında uzağında büyük küçük uzun kısa kedi köpek
Anne baba bebek abi gibi hem kavram öğreten hem de vakit geçirmenize yardımcı olacak resimli aktivite kitapları eslestirme kitaplari edinin.
Hayal gücüne dayalı saçma ama eğlenceli sohbet konuları açın benim oğlum bayılıyor bunlara bence siz de seveceksiniz ,
Mesela bu dönemde sihirli krem keşfettik
Arkama ellerimi götürüyorum işte benim sihirli kremim tak Diye kapagini aciyorum fiss diye sıkıyorum elime ve tenini okşuyorum bunu sürünce her şey geçiyor burnuna kulağına yanağına aa sırtına sürdük mu diyorum dönüyor arkasını popoma da yap diyor 😂 masaj yapar gibi sürüyorum, düştüğünde ağladığında da yapıyoruz kullanıyoruz yani bu sihirli kremi çok güzel oyunlar geliştirdik kremle 😂

X