Çocuk bakımı

Zam belli olsun 1500 2000 iyi bence de üç yıl önce bakıcı neredeyse tüm maaşimi istedi yarım gün için istifa ettim maaş 2800 1500 istedi

Merhaba kk üyeleri bu konu için üyelik açtım ben yeni bir işe başladım . Asgari ücretli bir işe girdim. İki kızım var biri 4 biri 6 yaşında küçük kızıma annem bakacak büyük kızıma da halası okula gidiyor 1. Sınıfa . Okul halasının evinin yanında yürüme mesafesi kendi gidip gelecek. Hafta da 4 veya 5 gün bakacak. Sabah okula ben bırakıcam. Öğle yemeğine 12-1 saat arası halasına gidecek. Okul çıkışı 3 den 7-8 e kadar halası bakacak. Sizce ne kadar bir ücret belirlemeliyim. Fikir almak istedim. Küçük bir şehirde yaşıyorum . Fiyat büyük şehirlerde daha yüksektir. Hak da yemek istemiyorum. Kazandığım da cok fazla değil ortalama ne kadar verebilirim. Yardımcı olur musunuz ?
Günde 5-6 saat için para mı alacak bi yandan da sosyal hayatı kısıtlanıyor bakmak zorunda değil , küçük şehir de dediniz . Bilmiyorum yani ben olsam bide çocuğun cebine para koyardım 😃

Eşinizle bi konuşun. Haklısınız özellikle işine gücüne engel olmamak adına market alışverişi vs tarzında yapabileceğiniz gibi 1000-1500 TL gibi cüzi bir miktar da verilebilir. Asgari ücretin zam oranına göre kendi ödemelerinize göre belirleyin. Çok göreceli bir kavram az yada çok çünkü.

Bence 1000 lira çok az. Ayrıca kış geldi artık ısınma giderlerini falan da düşünürsek 1000 lira elektrik, doğalgaz faturasına bile yetmez zaten. Ben de küçük bir şehirde yaşıyorum. Bakıcı kızımı kreşten alıp eve getiriyor öğlen 12 gibi. Sonra 2 saat uyuyor bizim kız. Saat 4’te de ben geliyorum. 5000 TL veriyorum.

Üç çocuk annesi ve çok bakıcı görmüş geçirmiş birisi olarak bakıcıya her zaman piyasanın bir miktar üstünde vermeyi doğru buluyorum ki aklı karışmasın ucuza mı çalışıyorum diye. Yoksa o kadar paraya çocuk mu bakan kaldı, falanca şu kadar saate şu kadar para alıyor diyerek düzeninizi bozan çok olur. Burda da hala baştan tamam deyip sonra fikir değiştirebilir malum ekonomik koşullar giderek zorlaşıyor daha yüksek kazanç sağlayacak alternatif araması kadar doğal birşey yok. Biz de Şubat ayında zam yapacağız asgari ücret zammına göre.

Mantıklı benim ilk kalbimden 1000 tl geçti ama eşim 1500 lerden bahsediyor sen olsan 1000 tl ye bakar mısın falan diyor
1500 e de bakılmaz aslında para olarak bakarsak ben konuyu kafamda oturtamadım yorum yapamıyorum. Zaten kendi çocukları yemek yiyecek kuzenleri var diyorsunuz. Aslında sizin çocuk onlarla gidiyor geliyor öğlen onlara zaten yemek pişiyor o da ek olacak. Doğru mu ? E okul çıkışı yine kuzenler onlarla ödev yapar dediniz hala bu durumda kendi çocuklarına yaptıkları haricinde ek bir şey yapmıyor . Durumu kötüyse bir miktar verilebilir belki ama bilemiyorum

Cadde geçmiyor kuzeni de aynı okulda birlikte gidip gelecekler. Tabi ki annem para almıyor ama halaya alttan laf arasında söyledim tamam dedi hemen arafta kaldım eşim 1500 lerden bahsediyor zaten askeri ücret artacak sorumluluk alacak falan diyor . Ama çok zor bir iş kotalı çalışıyorum 9 saat hiç otumadan ayaktayım elim titremiyor defil 😄
Çok düşünceli kocanız 4 yaşındaki çocuğun da yeme içmesini ödeyecek mi? O çocuk tüm gün annenizle olacak. 4-5 öğünü versin o zaman. Halasına ne vereceksek anneme de vereceksin diyin.

Eşininki komple borçlara mı gidiyor. Halayı eşin ödesin. Çalıştıgının bi anlamı olsun

Biz hangi ara böyle olduk? Akrabalık, kan bağına noldu?
Beni babaannem ve halam büyüttü. Annem öğretmendi. Öyle bir ücret vermediler. Ama babam ilerleyen senelerde zenginleşince halama ve amcama ev aldı.
Eline para vermek onuruna dokunabilir. Mutfak alışverişi yapabilirsiniz.

Bence 1000 lira çok az. Ayrıca kış geldi artık ısınma giderlerini falan da düşünürsek 1000 lira elektrik, doğalgaz faturasına bile yetmez zaten. Ben de küçük bir şehirde yaşıyorum. Bakıcı kızımı kreşten alıp eve getiriyor öğlen 12 gibi. Sonra 2 saat uyuyor bizim kız. Saat 4’te de ben geliyorum. 5000 TL veriyorum.

Üç çocuk annesi ve çok bakıcı görmüş geçirmiş birisi olarak bakıcıya her zaman piyasanın bir miktar üstünde vermeyi doğru buluyorum ki aklı karışmasın ucuza mı çalışıyorum diye. Yoksa o kadar paraya çocuk mu bakan kaldı, falanca şu kadar saate şu kadar para alıyor diyerek düzeninizi bozan çok olur. Burda da hala baştan tamam deyip sonra fikir değiştirebilir malum ekonomik koşullar giderek zorlaşıyor daha yüksek kazanç sağlayacak alternatif araması kadar doğal birşey yok. Biz de Şubat ayında zam yapacağız asgari ücret zammına göre.
İyi de siz asgari ücret alıyor olamazsınız. Böyle şeyler kişinin gelirine göre şekillenir.

İyi de siz asgari ücret alıyor olamazsınız. Böyle şeyler kişinin gelirine göre şekillenir.
Öğretmenim ve bu rakam da neredeyse maaşımın yarısı yapıyor. Bence konu sahibi için de en az 2 bin- 2.500 olmalı. Benim fikrim bu yönde. Netice de hayat herkes için pahalı, hele ki çocuğa kendi evinde bakacağı için halanın ısınma ve gıda masrafı da artacaktır. Bu kadar emeğin karşılığı 1.000 lira olamaz.

Sizinki çok uç bir örnek. Sizin fedakarlığınız. Neden bu kadarına razı oldunuz? Hadi siz yaptınız, o evin insanı nasıl razı oldu? Annem gelip yanımda kalsa şu dediklerinizin yarısını rica edemem yapar mısın diye. Size bunu abiniz mi kız kardeşiniz mi kim nasıl yaptı çok şaşırdım.
O sıra anne-babamla çok büyük sorunlar yaşamıştık,onlar yanlarında istemiyordu,üniversitede bitmişti,pandemi patlayınca benim sektör zaten darbe yedi.Mecburiyetten o hayatı seçmek zorunda kaldım.Ve inanır mısınız yinede memnun edemedim, kıymetim bilinmedi. Ta ki bakıcı gerçeğiyle yüzleşene kadar :)

O sıra anne-babamla çok büyük sorunlar yaşamıştık,onlar yanlarında istemiyordu,üniversitede bitmişti,pandemi patlayınca benim sektör zaten darbe yedi.Mecburiyetten o hayatı seçmek zorunda kaldım.Ve inanır mısınız yinede memnun edemedim, kıymetim bilinmedi. Ta ki bakıcı gerçeğiyle yüzleşene kadar :)
Hatırladığım nadir üyelerdensiniz. Motosiklet fotoğrafını görünce hatırladım hemen. O köle düzeninden kurtulduğunuza sevindim. Gerçekten çok şaşırmıştım bu kadar özveri göstermenize rağmen kıymetiniz bilinmiyordu

Birden kendimi hatırladım :)) yeğenime tam 2 sene baktım…Doğduğu andan itibaren…Yatılıydım bir de…O zamanki şartlarda mecburdum…Ev işi de bendeydi ütü yemek vs. de…1,5 sene hiçbir ücret vs. almadan, son aylarda da 2.000 tl…Benden sonra birkaç bakıcı geldi geçti…Hiçbirisi benim gibi bakamadı ama her ay 10.000 TL maaş aldılar, benim dolabım yoktu bavulumda dururdu her şeyim, koltukta yatardım her yerim ağrırdı bakıcı gelecek diye dolap alındı yatak alındı…Ben arada sırada arkadaşlarımla buluşacağım zaman hazırlanırken bile çocuğu oyalardım o dışarı çıkmalarım çoğu zaman burnumdan getirilirdi, oysa bakıcılar hazır kahvaltı sofrasına uyandırılarak buyur edilir (ben her sabah herkesten önce uyanıp kahvaltıyı hazırlardım) kahvaltısını yapıp izin gününde sabahtan basıp giderdi…İnsan gerçekten kendini değerini aklını fikrini sorguluyor neden diye… :)
Konunuzu dağıtmayayım, alacaklı olun ama borçlu olmayın. Yarın bir gün bir şeyler ters gittiğinde “Çocuğunuza baktım.” diye yüzünüze vurursa çok canınız sıkılır, eşinizle masraf bölüşmeniz nasıl bilmiyorum ama yarı yarıya ödeyebilirsiniz, mesela 1.000-1.500 makul bir fiyat. En azından çocuğunuz emin ellerde olacak. Ortalık bakıcı sıfatında sapık,pedofili,hırsız,vicdansız kaynıyor.
Hmm neden peki bunun yapılmasına izin verdiniz?
Bakamam gidiyorum bakıcı tutun demeliydiniz

Bazı üyeler ha bu baksın demişler ama sürekli bi durum bu..hergun öğlen okuldan alacak tekrar okula bırakacak,3 de bidaha gidip okuldan alıp 7 ye kadar ilgenecek.Halaninda bir hayatı vardır illaki.Programlarini ona göre yapacak.Arada bir olsa elbette ki yeğenine ücretsiz baksın ama bir ücret olursa daha gönüllü olur tabi
Çocuk kendi gidip gelecekmiş okula.
Hala evde bekleyip karşılayacak.
Ha tabi ki durumları kötüyse destek olsun konu sahibi sonucta orada yiyip içecek,ama okula bırakma,okuldan alma durumu yokmuş.
Konu sahibi 1000 lira verseniz bence yeterli olur. Sizin maaşınız da az zaten,bari attığınız tas ürküttüğünüz kuşa değsin. Öte yandan çocuk ne kadar bir mesafeye gidecek tek başına,6 yaş cok kücük,halası camdan kontrol edebilecek mi geliyor mu çocuk yada okula girdi mi diye? Benim aklıma takılan bu oldu,malum sokaklar güvenli değil,bu konuya dikkat edin lütfen.

2 öğün yemek yese 40 liralık masrafı var. Haftada 5 gün 200 lira eder. Aylık 1000 liraya yakın. 1000 de halaya fazladan ver. Yani 2000.
Ben oğluma tek öğün beslenme hazırlarken yemeği meyve suyu ortalama 20 liralık malzeme alıyordum. Şimdi kahvaltı ettirip 20 lira harçlık veriyorum yetiyor. Ona göre hesapladım.
Yalnız madem sorumluluk alacak tam alsın. 6 yaşında çocuk tek gidemez okula

Anneme ufak ufak hediye gibi alırsam kabul eder yoksa kabul etmez ama halanın ücretine eşimde destek veririr olmazsa zaten yaz tatilinde falan anneanne bakacak sadece okul sürecinde hala bakacak oda okul yakın olduğu için bütçemiz kira dayız Türkiye de genel olarak orta sınıf bir durumdayız ne iyi ne kötü biraz birikim için işe girdim
Ama anneniz kaç öğün yedirecek çocuğunuza,saatlerce bakacak tüm gün ilgilenecek çok mu iyi durumu annenizin zira onun emeği daha fazla,işi daha zor?
Bilemedim eşiniz 1.500 diye diretirse o kardeşine versin,sizde annenize verin aynı tutarı.

X