Çocuk soya çeker mi?

Geçmez.

Anne tarafından dedem kumarcı, 20yıl boyunca kumar oynayıp çocuklarını aç bırakmış. Baba tarafından dedem aşırı zengin ama cimri varyemez. Kızkardeşim de ben de pırıl pırılız maşallah Kardeşimin eli boldur, karakteri ve hanımefendiliğiyle ailemizde ve işyerinde takdirleri toplar. Bendeniz de şeker bir insanım ... korkmayın yani. Siz çocuğa ne verirseniz o. Annem düzgün ve çok iyi bir kadındır, bizi çok iyi yetiştirdi.

Alışkanlıklar yaşamla öğreniliyor ama karar mekanizmasındaki arızalar filan çekebilir malesef. Kendi ailemizde de olabilir benzemesini istemeyeceğiniz kisiler. Hepimizin kafasını kurcalar bu durum yani çok takılmayın. Korktuğunuz gibi olmamasi ihtimali de var her karar zaten bi risk. Çocuk istemezseniz de bu sefer olmayışı içinizi kemirecek.

Bekarken okusam bunu, ayy yazik kiyamam derdim.. ama su yasimda su tecrubemle diyemiyorum bunu. Hic sevimli gelmedi. Senin onu birakma ihtimalini goze alip anlatmasi gerekirdi

Eşiniz pırlanta diyorsunuz da nereye kadar milletin yaptığı borçları ortak ödeyeceksiniz, hayırlı evlat olabilir ama adil eş de olmak zorunda. Siz kabul ediyorsanız o başka, emrivaki oluyorsa diye yorum yaptim

Bizde bir söz var oğlan dayiya kız halaya derler bu hiç şaşmaz huyu siniri sevgisi merhameti çekebilir ama başarısı ve hayata karşı duruşunu siz eğiteceksiniz belki dedesi gibi içkiye düşkün olmayacak ama bilgisiyar oyunu sevecek sizde eğitirseniz o oyunu kaç saat oynaması gerektiğini öğrenecek

Hersey her hucremiz huylarimiz alışkanlıklar hastaliklarimiz bile genlerle alakalidir ..fakat ortam da cok onemlidir ..cocugu duzgun yetistirin gerisi hallolur..gelelim bana kimse yardim etmedi mevzuu..her aile cocuguna yardim etmek zorunda degil ..

Anladığım kadarıyla siz de evlenene kadar çalışmanıza rağmen bir şeyin sahibi olamamışsiniz.Ben -evlenene kadar - sizin de kendinizi ve maaşınızı ailenize adadiginizi düşündüm.Esiniz kendisi için yaşamayan "hayır " diyemeyen bir adam ..eee siz hala kayinpederin arkadaşı yok bana geliyor diyen "düzgün bir hayat surup kendi akrabalarından oluşan bir sosyal çevre kuramadiysa bu benim sorunum değil lütfen herkes kendi hayatini yaşasın" diyemeyen bir kadinsiniz ..büyük olasılıkla cocugunuz da başkalarının mutluluğu için didinip duran kendi hayatının kıymetini bilmeyen birisi olucak

Konu sahibini bilmem de ben aileme de ceksin istemem cocuklarim.
Kotuler mi hayir,fakat insan cocuklari her turlu kotu huydan arinmis,buyuklerimizden de bizlerden de daha iyi olsun istiyor.
Iki taraf akraba ve aile uyelerimizde ayyas kumarbaz vs yok cok sukur,fakat "bosver yea,bisey olmaz" dusunceli amcalari var,onlara bile ceksinler istemem,cekmediler de oyle gorunuyor simdilik.Sadece kizim arada inadiyla halasini andirir,tokatlama refleksim bir cosar,sakiiin derin kendime,derin nefes alinca gecer

Bak iste o bize de bagli.Gecenlerde oglum,epeydir canini sıkan,fakat kirmamak adina cevabini yapistirmadigi bir arkadasini benimle paylasti.
Bazi konularda cok iyi anlasiyorlar,fakat rahatsiz oldugunu bile bile ustune variyormus.
Dedim ki "Oglum,o o senin arkadasinsa,sen de onun arkadasisin.Sen kaybetmek istemiyorsun,cevapsiz kaliyorsun,daha cok cesaret vermis oluyorsun.Gerekirse kaybetmekten korkma,konus.Sen kaybetmekten korkarsin,belki o yarin en ufak bir seyde senden vazgectiginde,icindeki sen'i korumadigin icin uzulursun"
O da dedigimi yapmis,arkadasi sasirmis bocalamis,geveleyip tatliya baglamis.
Bizi susmaya alistirdilar,ikinci bir yol oldugunu kafamizi gozumuzu carparak ogrendik.
Ailenin rehberliginde duzele duzele bir gun daha iyi olacak hersey...

Konu sahibi arkadaşımızın eşi, kardeşinin ve babasının düşünmeden yaptığı davranışlarınin olumsuz sonuçlarını sirtlanmasaydi ....gerek babası gerekse kardeşi bir bedel odeseydiler ..sonuçlarını yasasaydilar şu an hiçbir cümlenin ,konuşmanın veya nasihatin saglayamayacagi bir aydinlanma yaşamış olurlar , yaşamlarını sürdürmek için değişmeleri gerektiğini farkederlerdi. Ama bu böyle olmamış..maddi manevi her hataları örtülmüş ve şu anda da örtülmeye devam ediliyor bu yeni evli çift tarafından . Kayınpeder ve diğer oğlu her borçları ödenirken her yaptıkları ile baş tacı iken neden degissinler ?! Böyle bir aile yapısında dünyaya gelen çocuğa sabahtan akşama kadar konussaniz "bir aile olmak demek başkalarının yükünü sirtlanmak demek değildir , sevdiğini göstermek ve sevilmek için illaha gırtlağına kadar başkasının borcunu ustlenmene gerek yok , sen kendini ve yanındaki hayat arkadaşını madur etme " deseniz de yine de gözüyle gördüğü ortada ..bu yüzden en iyi öğretme metodu konuşarak değil rol -model olarak ogretmedir

Bende huy degil de sima olarak dayı amca teyzeye benzeyecegini bilirim
Gözü aynıı ben
Kaşıı aynı baba deriz ya
Ama karakteri her insanın farklıdır.

Bizi oluşturan herşey bizden önceki atalarımızın mirasıdır
Tabiki çeker
Ama kp kişilik problemli bu sonradan edinilmiş bir özelliktir genlerle alakalı değildir
Çocuğunuz sen ve babasının genlerini alacak size ve çevresine göre davranış oluşturacak

İcki icmesi kumar oynamasi aileden ve cevreden edinilen aliskanliklardir
Huy tabiki ceker mesela benim oglanin ince becerisi sifir dumduz bir cocuk babasida oyle yada onu ornek aliyordur buda olabilir
Siz anne baba olarak aile sevgisini asilarsaniz birbirinizi sever sayarsaniz tavla yada okeyde kalabilirsiniz

Katılıyorum fakat kısmen.Ornegın bır benzerını bız yasadık.Es ailesı,ozellikle anne,cocuk benım,kazandıgı da benım kafasında ıdı.Bu yuzden esımın maddı problemi havuz problemi gibi cetrefilliydi.
Sımdı bu anne,eger esıne soz gecıremese bıle(kı asıl problem kendısıydı)
"Oglum.sen hane kuracaksın.bır ailen olacak.kımsenın yukunu sırtlanmak zorunda degılsın,3 5 kurusunu tutmaya bak,yarın sana kımseden fayda gelmez"deseydı emınım yararlı olurdu.
Rol model olamayan da bak bizim halimiz ortada,ders al,aynı seylerı yasamanı ıstemem dıyebılır,konusmak ıyıdır ıyı:))

Genetik rahatsızlar geçerde davranış bence geçmez ya yetiştirmeyle alakalı...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…