Çocuk yapmaya karar verme aşaması ve kafa karışıklığı

kerkenes

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2022
2.159
10.845
Raporluyum evde otururken taktım bu konuyu kafama, ilk konum da bu olsun burada dedim😅 Fikir almak mı, sohbet esnasında aklımda bir şeyler belirir mi bilemiyorum ama konuyu açmak istedim. Biraz detaylı yazacağım.

Şimdi biz eşimle 10 senedir beraberiz, yurtdisinda yaşıyoruz, her şey yolunda, çok da mutluyuz, maddi bir sorunumuz da yok, kariyer sebepli ayrı ülkelerdeyiz ama haftada 3 4 gün beraberiz, yakında iş değişikliği ile aynı yerde yaşayabileceğiz. Şimdiye kadar çocuk fikrine çok çok kapalıydım, eşimse hep ilerde de olsa 1 tane istiyorum derdi. Tabi biz 23 yaşındayken bu konu bizim için hic önemli değildi ama geldik 33 yaşına ve artık masaya yatırma vakti geldi sanırım.

Hep anne olmak isteyen kişiler dışında, artık çocuk yapabilirim kısmına nasıl geçiş yaptınız? Düşünüyorum ve çok da mantıklı gelmiyor. Sürekli aklimda su sekilde artılar eksiler tablosu var; Uykusuz kalmak, çocuğu merkez almak, fedakarlık bana göre şeyler değil. Çok sabırlı da değilim, çok nadiren bir cocugu sevimli bulurum. Bir yandan da evcimen birisiyim, dışarı hayatımın azalması aşırı etkilemez, kendimi feda edip salacak birisi değilim dengeyi bulurum gibi geliyor. Yani yalan olmasın biraz da sıkıldım sanki, değişiklik olsun diye düşünüyorum. Sonra diyorum eşimle çok güzel bir hayatımız var ve eksikliğini hissetmediğim bir şey için riske atmaya değer mi? E ama şimdi böyle, 10 20 seneye iyice sıkılır mıyız bir uğraş mi olsaydı bize de? Ayy ama ailelerden çok kopuk bir hayatımız var, birden müdahil olma süreleri artacak, buna değer mi. Gerçi eşim çok hamarattır, tüm yükü omuzlar, zaten şimdiden eşit şartlarda iş yapıyoruz, destek olur. E yurtdisinda çocuğu 2 dk emanet edip ne spora ne akşam bir bira içmeye çıkabiliriz görüyorum arkadaş çevremden, hizmete ulaşmak çok çok zor, illa da perisan olacağız. Gibi gibi bir sürü git gellerim var.

Bu sorgulamalar normal mi? Biraz daha akışında olması gerekmez miydi? Anne olmayı içten istemek, hormonlara kapılmak gerekir diye bekliyordum hiç olmadı. Ama itiraf etmem lazım ki eskisi gibi tiksinme hissi gelmiyor çocuk düşününce 😅 sadece merak, korku, sorular.. Bir de her şey yoluna girmeden adım atamam, inanılmaz garantici birisiyim, aksilik yaşamaktan hic hoşlanmam. Yaşımın ilerlemesine rağmen bazı şeyler yoluna girmeden bu yola çıkamam. Eşimin iş değişikliği, aldığımız evin tamamlanması derken 34 yaşında olacağım. Evimin, eşimin tadını mi çıkarsam yoksa bu konuyu gündeme alsak mı artık emin değilim. Belki bu kadar düşünmemek lazımdır bilemiyorum ama yaşayacağım zorluklar ve kaybedeceklerim kazanacaklarıma gerçekten değecek mi emin olamıyorum. Kimse olamaz tabi ki. Ama yaşayacağım zorluklarda pişman olmaktan çok korkuyorum 🙄 şimdiye kadar yaşadığım zorluklarda hep kararımın sorumluluğunu aldım, arkasında durdum, pişman olmak değil de bir şekilde regüle ettim. Ama bunların hiçbiri bir kere yaptıktan sonra bir daha yallah geri yollayamayacagin bir çocuk değildi.

Benim gibi hayatın rayına girdikten sonra, yaşla ve eşin istemesiyle, biraz da meraktan bu yola girenlerin fikirlerini ve son durumlarını merak ediyorum.

Raporluyum evde otururken taktım bu konuyu kafama, ilk konum da bu olsun burada dedim😅 Fikir almak mı, sohbet esnasında aklımda bir şeyler belirir mi bilemiyorum ama konuyu açmak istedim. Biraz detaylı yazacağım.

Şimdi biz eşimle 10 senedir beraberiz, yurtdisinda yaşıyoruz, her şey yolunda, çok da mutluyuz, maddi bir sorunumuz da yok, kariyer sebepli ayrı ülkelerdeyiz ama haftada 3 4 gün beraberiz, yakında iş değişikliği ile aynı yerde yaşayabileceğiz. Şimdiye kadar çocuk fikrine çok çok kapalıydım, eşimse hep ilerde de olsa 1 tane istiyorum derdi. Tabi biz 23 yaşındayken bu konu bizim için hic önemli değildi ama geldik 33 yaşına ve artık masaya yatırma vakti geldi sanırım.

Hep anne olmak isteyen kişiler dışında, artık çocuk yapabilirim kısmına nasıl geçiş yaptınız? Düşünüyorum ve çok da mantıklı gelmiyor. Sürekli aklimda su sekilde artılar eksiler tablosu var; Uykusuz kalmak, çocuğu merkez almak, fedakarlık bana göre şeyler değil. Çok sabırlı da değilim, çok nadiren bir cocugu sevimli bulurum. Bir yandan da evcimen birisiyim, dışarı hayatımın azalması aşırı etkilemez, kendimi feda edip salacak birisi değilim dengeyi bulurum gibi geliyor. Yani yalan olmasın biraz da sıkıldım sanki, değişiklik olsun diye düşünüyorum. Sonra diyorum eşimle çok güzel bir hayatımız var ve eksikliğini hissetmediğim bir şey için riske atmaya değer mi? E ama şimdi böyle, 10 20 seneye iyice sıkılır mıyız bir uğraş mi olsaydı bize de? Ayy ama ailelerden çok kopuk bir hayatımız var, birden müdahil olma süreleri artacak, buna değer mi. Gerçi eşim çok hamarattır, tüm yükü omuzlar, zaten şimdiden eşit şartlarda iş yapıyoruz, destek olur. E yurtdisinda çocuğu 2 dk emanet edip ne spora ne akşam bir bira içmeye çıkabiliriz görüyorum arkadaş çevremden, hizmete ulaşmak çok çok zor, illa da perisan olacağız. Gibi gibi bir sürü git gellerim var.

Bu sorgulamalar normal mi? Biraz daha akışında olması gerekmez miydi? Anne olmayı içten istemek, hormonlara kapılmak gerekir diye bekliyordum hiç olmadı. Ama itiraf etmem lazım ki eskisi gibi tiksinme hissi gelmiyor çocuk düşününce 😅 sadece merak, korku, sorular.. Bir de her şey yoluna girmeden adım atamam, inanılmaz garantici birisiyim, aksilik yaşamaktan hic hoşlanmam. Yaşımın ilerlemesine rağmen bazı şeyler yoluna girmeden bu yola çıkamam. Eşimin iş değişikliği, aldığımız evin tamamlanması derken 34 yaşında olacağım. Evimin, eşimin tadını mi çıkarsam yoksa bu konuyu gündeme alsak mı artık emin değilim. Belki bu kadar düşünmemek lazımdır bilemiyorum ama yaşayacağım zorluklar ve kaybedeceklerim kazanacaklarıma gerçekten değecek mi emin olamıyorum. Kimse olamaz tabi ki. Ama yaşayacağım zorluklarda pişman olmaktan çok korkuyorum 🙄 şimdiye kadar yaşadığım zorluklarda hep kararımın sorumluluğunu aldım, arkasında durdum, pişman olmak değil de bir şekilde regüle ettim. Ama bunların hiçbiri bir kere yaptıktan sonra bir daha yallah geri yollayamayacagin bir çocuk değildi.

Benim gibi hayatın rayına girdikten sonra, yaşla ve eşin istemesiyle, biraz da meraktan bu yola girenlerin fikirlerini ve son durumlarını merak ediyorum.
Herkes anne - baba olmak zorunda değil. Çocuk sahibi olmak çok fazla sabır ve fedakarlık ister. Doğduğu andan itibaren gözünüz her an üzerinde olmak zorunda. Sırf can sıkıntısından çocuk doğurmak ne kadar mantıklı? Ya çocuktan ve getirdiği sorumluluklardan sıkılırsanız ne olacak? Can sıkıntınızı çocuk yerine başka bi şeylerle giderebilirsiniz belki..

Biz de 9 senelik evliyiz cocuk isteme kismina henuz gelmedik. Ama sizin bu konuyu acmaniz bile bu yola girdiginiz anlamina geliyor(gelebilir). 😄
Bu tarz konu açanlarin çoğunda bir sure sonra gebelik takvimi belirdiğini çok gördüm forumda. Istisnalar var.
Dedim ilk cirilla yazacak ve tuttu😅 bu kadar uzun süre birlikte olup çocuk yapmayan az olduğu için beni anlayacak insan da az haliyle. İnan kendimi o kadar tam hissediyorum ki çocuksuz. Ama işte eşim.. Yani ikna tabi ederim ama etmeli miyim, belki o haklıdır diye düşünmeden de edemiyorum. Biraz da dediğim gibi sıkıldım, sürekli taşınmaktan oturmuş bir çevre de edinemedik belki bunun da etkisi vardır. Şimdi şu gurbetçilerin bahsettigi kurulu dizene geçeceğiz umarım😅

Dedim ilk cirilla yazacak ve tuttu😅 bu kadar uzun süre birlikte olup çocuk yapmayan az olduğu için beni anlayacak insan da az haliyle. İnan kendimi o kadar tam hissediyorum ki çocuksuz. Ama işte eşim.. Yani ikna tabi ederim ama etmeli miyim, belki o haklıdır diye düşünmeden de edemiyorum. Biraz da dediğim gibi sıkıldım, sürekli taşınmaktan oturmuş bir çevre de edinemedik belki bunun da etkisi vardır. Şimdi şu gurbetçilerin bahsettigi kurulu dizene geçeceğiz umarım😅

Eşlerden biri cocuk istiyorsa o cocuk eninde sonunda yapiliyor. Iki tarafli olursa anca o zmaan olmasa da olur oluyor.
Ama isteyen tarafi istememeye ikna edeni en azindan ben görmedim varsa da. 🙄 Istemeyen taraf kadinsa bir sekilde sorularla, korkularla, endiselerle de olsa hamile kaliyor. Dogumdan sonra da "bi gülüşu yetteeer, kesskeee evlendigim günn yapsayyymişiiiim" moduna girilir. 😃 Dogurur dogurmaz girmesen de (lohusa modundan dolayi) 2 seneye gülüsü yeter moduna girilir.

Benim gözlemlerim hep bu sıralamayla gidiyordu. 😁

Herkes anne - baba olmak zorunda değil. Çocuk sahibi olmak çok fazla sabır ve fedakarlık ister. Doğduğu andan itibaren gözünüz her an üzerinde olmak zorunda. Sırf can sıkıntısından çocuk doğurmak ne kadar mantıklı? Ya çocuktan ve getirdiği sorumluluklardan sıkılırsanız ne olacak? Can sıkıntınızı çocuk yerine başka bi şeylerle giderebilirsiniz belki..
Zorunda tabi ki değil. Öyle olmadığını da yeterince belirtmişim gibi geliyor içerikte. Can sıkıntısından değil, hayatin gidişatının sikiciligindan bahsediyorum aslında. Mesela biz aslında çok iyi şartlarda yaşarken hayatın bu kadar durağan olmaması gerektiğini düşündüğümüz için yurtdisina taşındık. Önümüzde farklı yollar açtı, hayat rotamız değişti, yeni hayata adapte olurken bir sürü yeni alışkanlık kurallar vs derken gerçekten zaman dolu dolu geçti. Çocuk da biraz gözümde öyle. Mecbur değiliz ama sonuçta bir değişiklik ve meşguliyet de getiriyor inkar edilemez şekilde.

Bende 2014 yılında evlendim, 13 haftalık gebeyim, hala bazen korkular sarıyor içimi. 😀
Eşime güveniyorum, harika bir baba olacak. Bana yardımcı olmayacak eşit şekilde ebeveynlik sorumlulugunu alacak. Evdeki kedinin bile tüm bakımı onda mesela suan. Sorumluluklarını bilen bir adam. Annem ve kayınvalidem bizde varız dediler ama ben anneye güvenip çocuk yapmayı mantıksız buluyorum. Bu noktada eşinizle konuşun. O istekli değilse bence kalkışmayın bu işe. Benim eşim çok istekli ve hazırdı, hareketleriyle de belli etti. Evdeki iş bolumune, yada sorumluluklarının bilincinde bir adam.
Egerki yükü eşit şekilde paylaşırsanız neden olmasın. Ben 34 yasindayim doktorum yapacaksan tam sirasi dedi ve yaptık. Egerki yapacaksaniz cokda ertelemeyin derim, gün geçtikce yaşlanıyoruz 😘

Dışarıda eşim bebekleri severek bana gösterir ben hiç bakmazdım bile ama kendi bebeğime bayılıyorum 😂
Gerçekten çok zor ve yıpratıcı. Özgürlük kısmı tamamen gidiyor. Sırtım belim zaten sağlam değildi komple gitti. Ben nasıl bakıcam nasıl edicem diye hamile kalmadan önce de hamileyken de sorguladım ama bebek olduktan sonra gayette bakılıyor.
Annelik tüm zorluklara rağmen geriye dönmek istememektir diye bi söz gördüm ama ben zaman zaman istiyorum ya sonra kendimi kötü bir anne gibi gördüm böyle düşündüğüm için.
Eskiden sabah ilk olarak kahve yapıp yatağıma gelip uzanarak keyif yaparak içerdim şimdi asla olmayacak gibi duruyor.
Yine de hayatımız tamamen onunla doldu sürekli eşimle bebeğimizden bahsediyoruz. Hep gülüyoruz davranışlarına daha 4 aylık bi de. Her yeni gelişim heyecanlandırıyor.

Cinsellik konusunda baya gerileme yaşadık. Yorgunluktan istemiyordum. Hatta düzeltmek ve eski düzene dönmek için ilk defa uğraştım onda da diğer oda da sürekli bebeğim ağlıyormuş gibi kulağıma ses geldi durdu uyuduğu halde 😄

Bende 2014 yılında evlendim, 13 haftalık gebeyim, hala bazen korkular sarıyor içimi. 😀
Eşime güveniyorum, harika bir baba olacak. Bana yardımcı olmayacak eşit şekilde ebeveynlik sorumlulugunu alacak. Evdeki kedinin bile tüm bakımı onda mesela suan. Sorumluluklarını bilen bir adam. Annem ve kayınvalidem bizde varız dediler ama ben anneye güvenip çocuk yapmayı mantıksız buluyorum. Bu noktada eşinizle konuşun. O istekli değilse bence kalkışmayın bu işe. Benim eşim çok istekli ve hazırdı, hareketleriyle de belli etti. Evdeki iş bolumune, yada sorumluluklarının bilincinde bir adam.
Egerki yükü eşit şekilde paylaşırsanız neden olmasın. Ben 34 yasindayim doktorum yapacaksan tam sirasi dedi ve yaptık. Egerki yapacaksaniz cokda ertelemeyin derim, gün geçtikce yaşlanıyoruz 😘
Teşekkürler yorum için, mutlu oldum adınıza 😊 içinize sinmiş yani benim korktuğum kısım burası mesela. Evet her ne kadar 45e kadar yolu var desek de 34 ve sonrası biraz daha yorucu, zorlayıcı olabilir, gerçekleri konuşmak lazım.

Şimdi şöyle ki aynı sizinki gibi eşim, her konuda benden de çok sorumluluk alır. Şimdiye kadar çok istiyordu, ben de istemediğim için alttan alta o kadar doldurdum ki eskisi kadar istemiyor olabilir 😂 çünkü çok israrciydi bir dönem ve ben de arkadaşların çocuklarıyla falan planlar yapıp vakit gecirttim ki canından bezin vazgeçsin diye 😅 biraz ise de yaradı aslında lafını etmiyor artık. Ama ben de eğer 35 sonrası başıma istiyorum diye gelmesin, illa ama illa istiyorsa şimdi belli etsin istiyorum. Gerçekten bir yaştan sonra ben en azından çekemem.

Uykusuz kalmak, çocuğu merkez almak, fedakarlık bana göre şeyler değil.
Bebek olunca ilk etapta bunları odak noktası yapıyorsunuz. Ben bu noktalarda çok zorlandım.
dengeyi bulurum gibi geliyor.
O denge epey bir sonra bulunuyormuş gibi geliyor. Ama bulunmuyor.

değişiklik olsun diye düşünüyorum.
Kökten bir değişiklik olsun istiyorsanız tabiiki olsun bebeğiniz.
. Gerçi eşim çok hamarattır, tüm yükü omuzlar,
Bebek noktasında en hamarat eşe bile diş bileyip kürekle vurasınız gelebilir. Her durumda iyidir ama bebek noktasında kimseye değil kendinize güvenin yaslanın.
e spora ne akşam bir bira içmeye çıkabiliriz
🤭🤭🤭🤭

Bebek olunca ilk etapta bunları odak noktası yapıyorsunuz. Ben bu noktalarda çok zorlandım.

O denge epey bir sonra bulunuyormuş gibi geliyor. Ama bulunmuyor.

Kökten bir değişiklik olsun istiyorsanız tabiiki olsun bebeğiniz.

Bebek noktasında en hamarat eşe bile diş bileyip kürekle vurasınız gelebilir. Her durumda iyidir ama bebek noktasında kimseye değil kendinize güvenin yaslanın.

🤭🤭🤭🤭
Ya yok valla trde arkadaşlar en azından arada bir çıkıp takılıyor disarda. Ama mesela benim burada bazı arkadaşlarım sadece ve sadece senede 1 gün annesi ziyarete geldiği zaman eşiyle dışarı çıkıyor 🙄 bence bu çok üzücü yani gerçekten. E bir yandan da ailelerden uzak olmak ayrı bir konfor tabi 😅 karisan yok eden yok.

Ay valla bilsem ki çocuk her şeye değecek yine tamam korkmayayim ama dışarıdan bir gözle bu kadar fedakarlığa değecek bir şey gibi gelmiyor 🤐 yaşamadan bilinemeyecek şeylerden maalesef

Ben tamamen hazırım diyerek çocuk sahibi olmadım..Tereddütlerim korkularım vardı ama eşimi tam tanıdıktan sonra zaten kesin olmasını istiyorsam şimdi olsun kafasıyla düşündüm..Evlendikten 3 yıl sonra bebeğim oldu..Gerçekten annelik çok zor uykusuz kalmak hayatınızın tamamen değişmesi gibi birçok durumlar oluyor ama klasik olacağı halde iyi ki de olmuş diyorum..Sabah uyandığımda onun gülen yüzünü görünce her şeye değdiğini anlıyorum..Yalnız çok ileri bir tarihe bırakmayın bence çünkü insanın enerjisi bitiyor yaşım daha ileri olsa daha çok zorlanırdım bebeğin bakımında

Sırf çocuk olsun diye yapıyosanız yapmayın bence. Herkes anne olacak diye bi kaide yok. İçinizden geliyorsa bebek gördüğünüzde eriyorsanız anne olabilirsiniz. Ama hayat tam tersine dönecek kökten bi değişim olacak. Yine de gördüğüm kadarıyla çocuğu olan kadınların hayatının içine dahi etse çocukları için ölüp bitiyor bu da benim asla anlayacağım bir şey değil mutlular yani :KK70:

Ben tamamen hazırım diyerek çocuk sahibi olmadım..Tereddütlerim korkularım vardı ama eşimi tam tanıdıktan sonra zaten kesin olmasını istiyorsam şimdi olsun kafasıyla düşündüm..Evlendikten 3 yıl sonra bebeğim oldu..Gerçekten annelik çok zor uykusuz kalmak hayatınızın tamamen değişmesi gibi birçok durumlar oluyor ama klasik olacağı halde iyi ki de olmuş diyorum..Sabah uyandığımda onun gülen yüzünü görünce her şeye değdiğini anlıyorum..Yalnız çok ileri bir tarihe bırakmayın bence çünkü insanın enerjisi bitiyor yaşım daha ileri olsa daha çok zorlanırdım bebeğin bakımında
Yaşınız kaç? Beni düşündüren bir konu da bu yaş konusu tabi. En az 1 sene daha düşünmüyorum, evimiz bitsin taşınalım vs diye. E sonra da eşimden çocuk teklifi bekleyeceğim, hemen gelmezse biraz da o, hemen de çocuk olmadı desek yine nerde baksanız 35 36🙄 enerjisi düşük bir insan için geç bir yaş. Benim gibi değil çık enerjik biri olsa muhtemelen ideal yaş derdim tabi ama ruhum tembel.

10 konunun 9'unda aynı fikirde olduğum ve çok sevdiğim üye kerkenes,
Konuna kendi penceremden yorum yapmak istedim.
Ben kendimi bildim bileli anne olmak isteyen biriydim. Bu bakış açısıyla oku yazdıklarımı.
Benim durumumdaki biri için bile anne olmak çok zor oldu, bunu söylemeliyim. Öncelikle uzun süre kendine ait bir hayatın olamayacağını kabullenmen gerek, yani ben hayatımın 6-7 ayını tamamen yok sayıyorum bu açıdan. Tabi ki çocuğa da bağlı, benim oğlum uykudan nefret eden, yemesi, kakası, her şeyi zor bir çocuk. Bazı arkadaşlarım var akşam çocuğu yatağa bırakıp sabah teslim alıyorlar mesela. Belki de öyle olur, bunu bilemeyiz. Tamamen sürpriz.
Ama benim bebeğim gibi bir bebeğin olursa da durum bu. Pişman mıyım, hiç olmadım açıkçası. Çok mutluyum ona kavuştuğum için. Evet hayatımda yaptığım en zor şey anne olmak. Ama aynı zamanda en güzel şey. Beni tüm bu uyku bla bla sorunlarının yanında bir insanı bu kadar çok sevmek zorladı. Hayatımda böyle büyük bir sevgiyi hiç yaşamamıştım, bir insanı böylesine sevmek gerçekten zor. O iyi mi, sağlık sorunu var mı, her şeyi doğru yapabiliyor muyum diye düşünmek gerçekten yıpratıcı. Bana göre anneliğin en zor kısmı bu.
Eşinin normal bir şekilde iş yükünü paylaştığından bahsetmişsin, bu açıdan benzer bir durumdayız. Eşim en az benim kadar sırtlanıyor yükleri. Buna rağmen annenin yükü daha fazla oluyor. Bunun nedeni de anne-bebek ilişkisi. Çok sevdiğim bir yaklaşım var bu konuda hatta Khomyuk Khomyuk 'a ait. Bir yorumunda "oğlum daha çok benim çocuğum, bana daha ait" demişti ve bunun anaerkil bir durum olduğunu söylemişti. İnanılmaz doğru. Yani eşle iş bölümü olsa da yükün daha fazla olacak. Oğlumla eşim inanılmaz yakınlar mesela ama asla bana sarılmadan uyumaz, babasında geceleri durmaz. Birkaç ay önce tam tersiyken şimdi durum böyle.

Velhasıl kelam annelik çok zor ama yaşadığım en güzel şey. Bu zorluklar da geçecek en nihayetinde. Sonsuza kadar böyle gitmeyecek. Hayat boyu inanılmaz bir sevgiyi yaşamak için bu ilk dönem zorluklarının makul bir bedel olduğunu düşünüyorum.

En doğru kararı verip hep mutlu olman dileğiyle :)

Çocuk hayatın düzenini tamamen değiştiren bir etkiye sahip, bir şekilde ayak uydururum sarsılmam fikriyle bakmayın duruma çünkü sarsılacak ve ayak uydurmakta zorluk çekeceksiniz, tüm olumsuz tarafları da düşünerek hareket etmeniz adına söylüyorum bunu yanlış anlamayın lütfen. Ama bir şekilde su akıyor yolunu buluyor, yeni hayata da adapte oluyoruz. Benim iki tane oğlum var büyük oğlum beş yaşında küçüğü de iki, ben şu anda annelik serüvenine başladığım zamandan bu zamana kadar en rahat ettiğim, tamamen kendime ve ilgi alanlarıma vakit ayırabildiğim zamanı yaşıyorum. Bundan öncesinde evet kendime ait alanlarım oluyordu ancak sınırlıydı. Bu sene tam manasıyla mental ruhsal olarak her yönüyle rahat ettiğim bir yıl. Diyeceğim o ki uzun bir süreç ve ben bırakıyorum deyip yarı yolda çekip gidebileceğimiz bir şey değil. Sorumluluğu pek fazla, bolca sabır gerekiyor, yeni durumlara adapte olmaya meyilli olmak zorundayız. Umarım en doğru kararı verir ve mutlu olursunuz

Ilk defa ne diyeceğimi bilmediğim bir konu, benim yorumum ciddiye de alinir mi bilmem çünkü 17 yasimda ilk hamilelik, sonra hemen bir daha, ne olduğunu anlamadan bokun icinde kalmis birisiyim, ha suan boyumdalar ama, esimle baya zorlandik ilk yillar, iki küçük erkek bebe olunca...
Ama bir sure sonra da her seyi onlarla beraber yapmaya alistik, basardik.. Her yere de gittik, istedigimiz gibi yasadik cocuklarimizla.
Suan iyi ki diyoruz.

Yapsan bile pişman olacağını sanmıyorum.Çocuk ayrı bir sevgi ve mutluluk getiriyor evlilige bence.Ben açikcasi yapmasam pişman olurdum.Her ne kadar zor bile olsa annelik çok güzel birşey.Her hareketi gülüşû dünyaya bedel oluyor saf masum ne bileyim bebek halleri ayri bir keyifli oluyor.Ilk adimlari sana anne demesi insan nasil mutlu oluyor o anlarda.Her hareketini videoya alasin geliyor.Eşinde istiyorsa sende hazırsan yapa bilirsiniz.🫠

10 konunun 9'unda aynı fikirde olduğum ve çok sevdiğim üye kerkenes,
Konuna kendi penceremden yorum yapmak istedim.
Ben kendimi bildim bileli anne olmak isteyen biriydim. Bu bakış açısıyla oku yazdıklarımı.
Benim durumumdaki biri için bile anne olmak çok zor oldu, bunu söylemeliyim. Öncelikle uzun süre kendine ait bir hayatın olamayacağını kabullenmen gerek, yani ben hayatımın 6-7 ayını tamamen yok sayıyorum bu açıdan. Tabi ki çocuğa da bağlı, benim oğlum uykudan nefret eden, yemesi, kakası, her şeyi zor bir çocuk. Bazı arkadaşlarım var akşam çocuğu yatağa bırakıp sabah teslim alıyorlar mesela. Belki de öyle olur, bunu bilemeyiz. Tamamen sürpriz.
Ama benim bebeğim gibi bir bebeğin olursa da durum bu. Pişman mıyım, hiç olmadım açıkçası. Çok mutluyum ona kavuştuğum için. Evet hayatımda yaptığım en zor şey anne olmak. Ama aynı zamanda en güzel şey. Beni tüm bu uyku bla bla sorunlarının yanında bir insanı bu kadar çok sevmek zorladı. Hayatımda böyle büyük bir sevgiyi hiç yaşamamıştım, bir insanı böylesine sevmek gerçekten zor. O iyi mi, sağlık sorunu var mı, her şeyi doğru yapabiliyor muyum diye düşünmek gerçekten yıpratıcı. Bana göre anneliğin en zor kısmı bu.
Eşinin normal bir şekilde iş yükünü paylaştığından bahsetmişsin, bu açıdan benzer bir durumdayız. Eşim en az benim kadar sırtlanıyor yükleri. Buna rağmen annenin yükü daha fazla oluyor. Bunun nedeni de anne-bebek ilişkisi. Çok sevdiğim bir yaklaşım var bu konuda hatta Khomyuk Khomyuk 'a ait. Bir yorumunda "oğlum daha çok benim çocuğum, bana daha ait" demişti ve bunun anaerkil bir durum olduğunu söylemişti. İnanılmaz doğru. Yani eşle iş bölümü olsa da yükün daha fazla olacak. Oğlumla eşim inanılmaz yakınlar mesela ama asla bana sarılmadan uyumaz, babasında geceleri durmaz. Birkaç ay önce tam tersiyken şimdi durum böyle.

Velhasıl kelam annelik çok zor ama yaşadığım en güzel şey. Bu zorluklar da geçecek en nihayetinde. Sonsuza kadar böyle gitmeyecek. Hayat boyu inanılmaz bir sevgiyi yaşamak için bu ilk dönem zorluklarının makul bir bedel olduğunu düşünüyorum.

En doğru kararı verip hep mutlu olman dileğiyle :)
Ah Louder canım 🥰 teşekkürler yazdiklarin için, çok isteyen birisi için bile çok zor olabiliyorsa gerçekten benim gibi kararsız birisini daha da zorlayabilir. Belki de bambaşka bir şey olur benim de çok hoşuma gider bilemiyorum yaşamadan maalesef. Bu düşünceler esnasında hep kendi çocukluğuma, kendi aileme döndüm baktım. Çocuk fikrinden bu kadar uzak olmam sanırım kendi ailemde gizli. Problemli bir kardeş, ona benzer korkusu, eski nesil anne, aşırı panik ve de pasif baba. Aslında bizim kuşağın çoğunun ailesi işte yabancı değildir kimse, yeni nesil aileler nere eskiler nere😅 annem de çok çocuk sevmezdi, bizi de mutlaka sevdi yani ama şimdikiler görünce biz de çocuk mu olmuşuz yav diyorum bazen🙄 haksızlık mi ediyorum? Çoğu aile böyleydi ama daha iyisi de hep vardı. Ya ben de annem gibi olursam, çevremde daha iyileri olursa korkusu da var. Çok da sevemezsem. Yani severim de, herkes kadar sevemem belki. Bir hareketine lafına sinir olursam, soğursam. Bilemiyorum, herkesin kafasında dönüyor mudur bunlar acaba.

X