Çocuk yapmayıp pişman olan var mı?

Seni cok iyi anliyorum. Her ne kadar bizim toplumumuz kabul etmeyecek olsa da, insanlar hayatta cok kez geriye donup hayatini baska yone evirmek isteyebilir. Bu evlilikten oncesi olabilir, cocuktan oncesi olabilir, yasliliktan oncesi olabilir, yanlis bolum okudugunu dusunup universite oncesine olabilir. Cok zaman dilimi icin olabilir ama ortadogu kulturunde oyle bir annelik kavrami var ki eger annelikten oncesine donmek istiyorum derseniz vay halinize yani!

Ben de kesinlikle cocuk sahibi olmayi dusunmuyorum, esim de istemiyor, bizim hayat bolumuz bu, hayat yolculugumuz birbirimizle. Bu bizim icin yeterli.
Bizim gibi olana da, 4 tane cocuk yapana da, tek cocukla kalana da, hic evlenmeye de herkese saygı duyuyorum.
Ama bizim toplumda boyle saygi yok.
Tek cocuk yapana aa bencillik etme rahat edicem diye cocuk kardessiz mi kalsin diyeni cok duymussunuzdur ama inanin bana aaa oyle cocuksuz sorumluk olmadan anne olmadan olurmu canim, kadin dedigin anne dedigin zorlanacak fedakarlik yapacak tabiki diyen oldu.
Yani dusunun insanlarin hadsizligini ve sacmaligini. Yapmadigim, dunyaya getirmedigim bi cocuga karsi bile bencil ve merhametsiz ilan edecekler resmen :KK70:
Bir de bu toplum cocugu olana neler der siz düsünün.

Kadın cocuklarina demiyordur belki yahu.
Karsilarina gecip lanet olsun keske dogurmasaydim sizi demek baska, onlarin duymayip bilmeyecegi sekilde dertlesmesi, hayallerinden bahsetmesi, icinde kalanlari anlatmasi baska birsey.

Ama siz neden ikna etmeye calisiyorsunuz ki. Kadin illa sizin soylediklerinizi soylemek, hissettiklerinizi hissedip dusunduklerinizi dusunmek zorundasiniz ki.
Gercekten laf atmaya calismiyorum ama neyin iddiasinda oldugunuzu anlayamadim.
Bu matematik degil ki 2×2 4 gibi bir sonuc olmaz. Bu cok oznel bir durum ve herkesin dogrusu da kendine...
Teşekkür ederim, ince ince yazmışsınız naif düşüncelerinizi.
Neyse ki ciddi anlamda kimin ne düşündüğü ile yakından uzaktan alakam olan bir insan değilim lakin bunlara içerleyen birçok kadın olabilir ve içlerinde ‘temel’ sorunu hep kendilerinde arıyorlar.

Bu ne bir suç ne de vah vah seansı düzenlenecek bir durum, malum geri dönüşü de yok.
E o zaman bu hayata göre yaşayıp mümkün mertebe girdiğimiz bu yol için uğraşıp, kendimizi revize etmemiz gerekiyor. Yapılamadığında çok büyük bir iç sıkıntı çıkıyor ki yaşadım, ilk çocuğumda aylarca dibini yaşadım bunun.
Olmadım, olamadım yapamadım, kendimi mükemmelliğe adadım o bocalamadan ta ki ikinci hamileliğimi öğrenene kadar.

Bana hep sorarlar kardeş meselesi nasıl oluyor diye, varsa böyle bir düşüncen çektiğin az geldi ise😂 bence yapmalısın diyorum çünkü şahsi fikrim ben çocuktan ziyade kardeşliği sevdim.
Bu benim tecrübem, iki kardeşi aynı evde büyütmek daha eğlenceli geldi bana tek çocuğa göre.
Biriyle sorun yaşasanız öbürü şebeklik yapıyor, diğeri manyak gibi ağlarken öbürü öpüyor vs.
Bu zıtlık, yinyang gibi benim çok hoşuma gitti, daha toleranslı olabiliyorum.
Aynı zamanda ablam var ve hayatımda herkes bir yana ablam ve evlatlarım bir yana.
Herkes için geçerli olamaz elbette.
Alıp şimdi bunu başka bir kadına giydirsek delirecek ya da başka bir kadının hayatını bana giydirmeye çalışsak ben çıldıracağım.
Bu kadar öznel bir konuda genel geçer doğruları kabul edip yargıya varmak büyük sıkıntı.

Benim annem de diyor türkiyenin dünyanın böyle olacağını bilseydim asla doğurmazdım diyor
E benim psikolojim normal abi haklı çünkü haksız mı?
Bende o zamana dönseydi beni yapmamasını isterdim

Ona bakıyorum annelik babalık çok zor büyüdükçe daha da zor bence başka sorunları da çıkıyor
Bence ara ara demek normal sevmediği için demiyor kimse bunu

Bir bomba daha atıp kaçayım😂
Anne çocuk sevgisinin koşulsuz olduğuna inanmıyorum.
Dünyadaki başka çocukları kendimizinki gibi sevemiyor, düşünemiyorsak tek sebebi ‘kendimizden bir parça’ olmasıdır.
Bu durum çocuk için de geçerli, elbette onunla 7 24 beraber olan insanı seviyor, onu biliyor çünkü.
Seçme hakkının bile olmadığı durumda, sevginin bambaşka ve koşulsuz olduğunu savunmak oldukça ironik.

Bir bomba daha atıp kaçayım😂
Anne çocuk sevgisinin koşulsuz olduğuna inanmıyorum.
Dünyadaki başka çocukları kendimizinki gibi sevemiyor, düşünemiyorsak tek sebebi ‘kendimizden bir parça’ olmasıdır.
Bu durum çocuk için de geçerli, elbette onunla 7 24 beraber olan insanı seviyor, onu biliyor çünkü.
Seçme hakkının bile olmadığı durumda, sevginin bambaşka ve koşulsuz olduğunu savunmak oldukça ironik.

Kürtaj konusunda da bence annen aslında yine de iyi ki aldırmadım demiştir be film. Büyümüş haline en azından bakıp kesin demiştir.
Senin oğlanlar benimkinden zor, ben ilk iki yıl çok zor geçtiğinde her gün ağlardım hayatım bitti diye. Ama işler kolaylaşınca, aradaki paylaşım arttıkça, senin de dediğin gibi bağ arttıkça iyi ki demeye de başlıyor sanki. En azından ben üçüncü yılın sonunda baktıkça ne zordu ha ama büyüdü diye saçma bir gururla seviniyorum. Saçma bir duygusallık da olabilir tabii benimki ama öyle.
Diğer bombana gelecek olursam Anne babalar da evet koşul var bence de. Hatta içten içe birini daha fazla sevdiklerini de düşünüyorum. ama çocukların sevgisinde yok sanki koşul. Ne olsa ne yaşasa da seviyor garipler. Kendimden biliyorum yani annem zor bir kadın biliyorsun belki toksik ebeveyn dahi olabilir ama seçme şansım olsa ben yine benimkini seçerdim, başkası çekmez onu 😁😁

Bu ayni şey degil ya. 🙄 Cocuk buyutmuyorsun sonucta karsinda kocaman bir insan var, yük bindirmeye degil yük paylasmaya, hayati paylasmaya evlenmişsin zaten(bence oyle olmali)
Eş gercekten "iyi, hoş" olsa evlilik yük olmaz, ortada bir yük varsa paylasilir, sorun varsa çözülür.
Anne pismansa da annelik yapmak, bunu en iyi sekilde yapmak zorunda ama pisman olunan evlilik surmek zorunda degil bence.
Bu içinde yaşadığınız çalışma hayatı, kayınaile ilişkileri gibi çeşitli parametreler üzerinden değerlendirilmeli bence. Eşimden memnunum ama hayat bizi Zorluyor diyecek çok hatun var.

Son düzenleme:
10 yıllık birliktelik ve 1 yıllık evliliği tamamladık. Kendimi bildim bileli annelik içgüdüsü yok, böyle bir istek, arzu yok. Bunu hiçbir zaman paylaşmaktan da çekinmedim. Ailem, eşim ve onun ailesi farketmeksizin herkes en başından beri bilir. Anne olmam için hiçbir sebep bulamıyorum tek bildiğim hayatımın gayet neşe dolu olduğu, evimde 3. Bir kisi ve onun sorumluluklarını istemediğim, bir canlıya ömrümü, tüm sevgimi ve fedakarligimi adamak istemediğim, çocuklu yaşam şeklinin bana hep boğucu ve kısıtlayıcı gelmesi, eşimle kafamiza estiği gibi hareket etmemiz, çocuklara tahammulumun çok az olması vs vs aslına bakarsaniz sebep aramama bile gerek yok istemiyorum bu kadar basit neden bulmaya dahi gerek yok nasıl ki çocuk isteyen insanlara neden istiyorsun ki demiyorsak istemeyen de istemiyor . Aslında insanların çocuk düşünmüyor musun diye sormasından rahatsız olmuyorum tek rahatsızlığım sorularına karşılık çocuk istemediğimi söylediğimde öcü gibi davranmaları, hiddetlenmeleri ve muhakkak değiştirilmesi bir kararmışçasına saçma bir şekilde ikna etmeye çalışmaları. Gelelim asıl konuya devamlı takipte olduğum çikolata kistlerim var ve her iki yumurtalıktada cerrahi gerektirecegi öngörülüyor konu hakkında hekimimin muhakkak hemen çocuk yap ya da yumurtalıklarını doldur diye baskısi var Çocuksuz bir hayat ihtimali onun için ihtimaller dahilinde değil, hastalıklı bir düşünce olarak görüyor bunu ve öyle ki bazen tavırları da çok rahatsız edici oluyor. Peki çocuk yapmayıp sonra pişman olan keske yapsaydım diyen var mi aranızda?
İnanın siz gerçekten istemiyorsunuz....kendimden biliyorum insan isteyince çılgınlar gibi istiyor sürekli akli bebek işlerinde oluyor...kizim 16 sinda birkac yıl önce ben de acaba mi dedim ikinci için;ama o tutku o istek yok....olsa olur ile çocuk işine girilmez...gerçekten çok zor çocuk sahibi olmak ..ben açıkçası sizi takdir ettim bari ne istediğini biliyorsunuz gayet de aklı başındasiniz..hiç sanmam pişman olacağınızı...ama bir gün pişman da olursanız o pişmanlık duygusunu da asla atamazsiniz...tedbiri yumurta dondurmak ise olabilir siz nasil isterseniz:) sevgiler size

Bu içinde yaşadığınız çalışma hayatı, kayınaile ilişkileri gibi çeşitli parametreler üzerinden değerlendirilmeli bence. Eşimden memnunum ama hayat bizi Zorluyor diyecek çok hatun var

Kayinaile sorunlari ben de yaşadim ama cozulmeyecek şeyler degiller zamanla cozuluyor. Çözülemiyorsa, 626272 senelik evli olup hala bitmek bilmeyen kayin aile sorunlari varsa o kocadan memnun olmamak lazim. Bitmeyen aile derdinin nedeni kocadir cunku.

Onun disinda iş, işsizlik, maddiyat, hayat zorlugu, sorumluluk gibi şeyler evlenilmese de olacaktir, sonsuza dek annemizin evinin kucuk kizi olmayacagiz sonucta.
Neyse konu bambaşka bir şeye gidiyor. 😁 Bu da oyle bir fikrim işte.

Bu aralar kendimde çok sorguladığım bir konu.Eşimle 8 yıldır birlikteyiz,6 yıllık da evliyiz.Çok dolu dolu geçti yıllarımız.Çocuk ilk 3 yıl istemedik.Sonra istedik ama olmadı.En son tüp bebekle bir oğlum oldu.Dünya benim olur sandım ama öyle olmadı.Pandemiden dolayı geçen yıl hamilelikten de ötürü çalışmadım.Bu sene de bebekten dolayı evdeyim.Bir anda eve kapandım.Dünyam dört duvar oldu.Evet onun sevgisi bambaşka.Büyüdükçe bana anne dedikçe birlikte bir şeyler yapınca daha kolay olacağına inanmak istiyorum.Bir de uykuyu çok severdim,oğlum hiç uyumuyor..Demem o ki gerçekten zor bir karar.Herkes anne olmak zorunda değil.Bu kararı verene de saygı duyulmalı.

Kayinaile sorunlari ben de yaşadim ama cozulmeyecek şeyler degiller zamanla cozuluyor. Çözülemiyorsa, 626272 senelik evli olup hala bitmek bilmeyen kayin aile sorunlari varsa o kocadan memnun olmamak lazim. Bitmeyen aile derdinin nedeni kocadir cunku.

Onun disinda iş, işsizlik, maddiyat, hayat zorlugu, sorumluluk gibi şeyler evlenilmese de olacaktir, sonsuza dek annemizin evinin kucuk kizi olmayacagiz sonucta.
Neyse konu bambaşka bir şeye gidiyor. 😁 Bu da oyle bir fikrim işte.
Tamam söylerim derhal boşanırlar😂

Annem beni 3 kere aldırmaya gitmiş de doktor almamış yahu😂
Bundan beter psikoloji mi var?
Şimdi Şstanbullu Gelin dizisinde Süreyya annesinin kendisini doğurmaktan yana pişmanlık duyduğunu günlüğünden okur ve depresyona girer. Dizi yorumlarına bakmıştım internette biri yazmış “ memleketin üçte biri ana rahmine kazara düşmüş zaten, depresyona mı girsin bütün bir toplum.” Sizinki de o hesap. Çok da şeyetmeyin

yani henüz gencim ama bilemiyorum,içimde anneliğe bir özenme,bir istek yok.. kendimi anneliğe hazır hissetmiyorum.

ve gerçekten emin olmadan asla çocuk yapmam (büyük konuşmayayım ama )

benim yanlış kararlarımın cezasını günahsız bir sabinin çekmesini istemem. mutlu edemeyeceksem doğurmamalıyım diye düşünüyorum :110:

Şimdi Şstanbullu Gelin dizisinde Süreyya annesinin kendisini doğurmaktan yana pişmanlık duyduğunu günlüğünden okur ve depresyona girer. Dizi yorumlarına bakmıştım internette biri yazmış “ memleketin üçte biri ana rahmine kazara düşmüş zaten, depresyona mı girsin bütün bir toplum.” Sizinki de o hesap. Çok da şeyetmeyin
Ahahahsh
Yani buna gelene kadar ohoo.
Kısacık ömrümüz var, göz açıp kapama arası.
Değiştiremeyeceğimiz hiçbir şey için vah çekmenin manası yok.
Bu arada benim çocuklar da aynen o kazara olanlardan, ben gibi😂
Nesilden nesile istemsiz aktarılıyoruz bilim yokmuşcasına😂

30 yasindayim, dikkate alinmak icin uygun bir aday miyim acaba?
Bazı üyelere de yaş beğendiremiyoruz.

30 yaşındasınız daha çocuk yapmak için nereden baksanız 10 seneniz var. eğer erken menapoz vs. durumunuz yoksa- ki varsa onu yazar ve 20 yaşında anne olmadığım içim pişmanım diyebilirsiniz mesela.
evet 30 yaşında olup pişmanım-değilim yazmak, normal şartlar altında, dikkate alınmayacak bir durum.

Bir bebem var 7.5 aylık.
Ben çok isteyerek ana oldum. Ama olduktan sonra 3.5 ay kendime gelemedim :KK70: o kadar değişik bir duygu ki. Çok özgürlüğüme düşkündüm, sanırım ondan çok zor oldu benim için.
Valla bu kadar isteyerek bu derece zorlanıyorsam , istemesem ömür boyu sürerdi sanırım depresyonun.
İnşallah faydası olmuştur :KK70:
NOT; cidden bir gülüşleri var insanın içi eriyor :KK70:

Bir bebem var 7.5 aylık.
Ben çok isteyerek ana oldum. Ama olduktan sonra 3.5 ay kendime gelemedim :KK70: o kadar değişik bir duygu ki. Çok özgürlüğüme düşkündüm, sanırım ondan çok zor oldu benim için.
Valla bu kadar isteyerek bu derece zorlanıyorsam , istemesem ömür boyu sürerdi sanırım depresyonun.
İnşallah faydası olmuştur :KK70:
NOT; cidden bir gülüşleri var insanın içi eriyor :KK70:
Ayyy şu an beni tarif etmişsiniz.Kendimize geliyoruz ama değil mi,yani anca başladı da bende kendime gelmeler..😅

Ayyy şu an beni tarif etmişsiniz.Kendimize geliyoruz ama değil mi,yani anca başladı da bende kendime gelmeler..😅
Kesinlikle. Of 3,5 ay zor geçti yaw. Ama o zamanlar bebekte hani tepkisiz oluyor. Doyur, yatır ve altını temizle döngüsünde kendimi kaybetmiştim. 5 aydan sonra güzelleşti benim, 7. Ayda ise mükooo oluyor cidden. Yürüteçle gülerek peşimden geliyor 💕

10 yıllık birliktelik ve 1 yıllık evliliği tamamladık. Kendimi bildim bileli annelik içgüdüsü yok, böyle bir istek, arzu yok. Bunu hiçbir zaman paylaşmaktan da çekinmedim. Ailem, eşim ve onun ailesi farketmeksizin herkes en başından beri bilir. Anne olmam için hiçbir sebep bulamıyorum tek bildiğim hayatımın gayet neşe dolu olduğu, evimde 3. Bir kisi ve onun sorumluluklarını istemediğim, bir canlıya ömrümü, tüm sevgimi ve fedakarligimi adamak istemediğim, çocuklu yaşam şeklinin bana hep boğucu ve kısıtlayıcı gelmesi, eşimle kafamiza estiği gibi hareket etmemiz, çocuklara tahammulumun çok az olması vs vs aslına bakarsaniz sebep aramama bile gerek yok istemiyorum bu kadar basit neden bulmaya dahi gerek yok nasıl ki çocuk isteyen insanlara neden istiyorsun ki demiyorsak istemeyen de istemiyor . Aslında insanların çocuk düşünmüyor musun diye sormasından rahatsız olmuyorum tek rahatsızlığım sorularına karşılık çocuk istemediğimi söylediğimde öcü gibi davranmaları, hiddetlenmeleri ve muhakkak değiştirilmesi bir kararmışçasına saçma bir şekilde ikna etmeye çalışmaları. Gelelim asıl konuya devamlı takipte olduğum çikolata kistlerim var ve her iki yumurtalıktada cerrahi gerektirecegi öngörülüyor konu hakkında hekimimin muhakkak hemen çocuk yap ya da yumurtalıklarını doldur diye baskısi var Çocuksuz bir hayat ihtimali onun için ihtimaller dahilinde değil, hastalıklı bir düşünce olarak görüyor bunu ve öyle ki bazen tavırları da çok rahatsız edici oluyor. Peki çocuk yapmayıp sonra pişman olan keske yapsaydım diyen var mi aranızda?
DR a noluyo ya?
Tmm ihtimalleri söyler,ön bilgilendirme yapar da dr niye cocuk istemiyorm diyen hastayı taciz ediyor🤦🏻‍♀️

Benim kıızım 25 aylık,imkanım olsa 2.yi yapardım.
İmkandan kastım calısmaya devam ederek😆
10 aylıktan beri yarım gün calısıyorm.
3,5 sene sonunda kızıma kavustum ama tam gün annelik yapamazmısım😅
Cebren ve hileyle 1 yıl kvde ve anneme baktırarak krese basladık🤣
Simdi 2.yapayım desem üzerime ucarlar😂
Ben kendi hikayemde sunu anladım annelik bana enerji veren bisey,ama kendimi adayarak,7/24 annelik benlik is değil.
Bana göre saglıklı da degil.
Annenin nefes almya ihtiyacı var,toplumumuzda buna izin verilmiyor😓
Cocuktan mı kacıyorsun deniyor😣
Kacmıyoruz nefes alacak alan yaratmaya calısıyoruz ki,dönüp tekrar kaldıgımız yerden devam edelim.
Ben anne olmasaydım cok pisman olurdum,ama calısmasaydım da cok pisman olurdum.
Cünkü orası tek konfor alanım😊

Herkes nasıl mutluysa öyle yaşasın bu baskıcı insanları anlamak asla mümkün değil. Ben de sizin gibi düşünüyordum asla istemem insanın en büyük zaafı olarak görürdüm çocuğu hayatımda benden daha önemli kimse yok gerekirse ailemi bile silerim ama evlat öyle olmaz diyordum. Ben önceden çocuk istemeyen ama sonra ani bi karar değişikliği yapıp anne olan biri olarak söylüyorum bu duyguyu yaşadıktan sonraki fikrim yapmasam kesinlikle pişman olurmuşum bi insan dünyaya getirmek her anına şahit olmak büyütmek yetiştirmek şahane bi insanı yansıtan rn büyük eser gibi. Ancak herkes evlenmek çocuk yapmak zorunda değil tabi siz kendinizi nasıl mutlu hissedeceksiniz önemli olan o

X