Çocuk Hastalıkları Çocuklarda bel ağrısını önemseyin

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

rabiayuksel

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2006
90
0
Çocuklarda bel ağrısını önemseyin

Çocuklarda bel ağrısı, başka hastalıkların habercisi olabilir.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocuklarda ağır sırt çantası taşımanın bel ağrısı nedeni olmadığını belirterek, ebeveynleri çocuklarda görülen bel ağrısı şikâyetlerinin tümör ya da iltihap gibi başka hastalıkların nedeni olabileceği konusunda uyarıyor.

Çocuklarda bel ağrısının olmadığını belirten Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, "Eğer bir çocuk belinin ağrıdığını söylüyorsa nedeni bulunana kadar araştırılmalıdır. Halk arasında yaygın olan ‘büyüme ağrısı' diye bir kavram da yok. Ebeveynler, çocuklarının bu tür ağrılarını sırt çantalarına ya da büyüme ağrılarına bağlamadan ağrının nedeni üzerinde önemle durmalıdırlar" diye konuşuyor.

Toplumun özellikle 20 yaş üzerinde çok yaygın olarak görülen bel ağrısı sorununun çocuklarda görülme sıklığı sıfıra yakın… Bugüne kadar özellikle okul çağındaki çocuklarda görülen bel ağrısı sorununun nedeni olarak ağır sırt çantaları gösteriliyordu… Ancak Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocuklarda bel ağrısının olmayacağını belirterek, ebeveynleri "Eğer bir çocuk belim ağrıyor diyorsa bunun sebebi mutlaka araştırılmalı. Bu durum, iyi ya da kötü huylu tümör ya da iltihap gibi patalojik başka bir sorunun nedeni olabilir" diyerek uyarıyor.

Toplumda 20 yaşına gelen bireylerin yüzde 50'si, 60 yaşına gelen bireylerin ise yüzde 80'inin en az bir kez bel ağrısı sorunu ile karşılaştığını anlatan Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocuklarda ise bel ağrılarının olmadığını özellikle vurguluyor. Çocukların kısa süreli değil, ısrarcı ve uzun süreli bel ağrılarının üzerinde önemle durulması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, şunları söylüyor:

"Çocuklar belinin ağrıdığını söylediklerinde ebeveynler genellikle bunları ağır sırt çantalarına ya da halk arasındaki ifadesiyle büyüme ağrısına bağlıyor. Oysa bu çok yanlış. Çocuklarda bel ağrısı olmaz. Üstelik büyüme ağrısı denilen bir kavramda yok. Böyle bir ağrı söz konusu değil. Eğer çocuk belinin ağrıdığını söylüyorsa bunun nedeninin anlaşılana kadar tüm tıbbi gerekler yerine getirilmeli. Çünkü bu ağrıların nedeni iltihap ya da iyi ya da kötü huylu tümör gibi başka hastalıkların nedeni olabilir. O nedenle çocuğun belinin ağrıdığını söylemesi gerçekten önemli. "

Yapılan bazı çalışmaların çocuklarda ağır sırt çantası taşımanın bel ağrısı ya da omurgada şekil bozukluğunun nedeni olmadığını ortaya koyduğunu kaydeden Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, "Özellikle bu konuda Amerika'da iki önemli araştırma yapıldı. Araştırma ağır sırt çantası ile çocuklarda görülen bel ağrısı arasında bir ilişki olmadığını ortaya koymuştur. Bu konuda istatistiksel bir ilişki de yoktur. Dolayısıyla bir çocuğun belinin ağrıması başka araştırmaları gerektiren önemli bir konudur" açıklamasında buluyor.

Aynı araştırmada çocukların yüzde 50'sinin çantalarında gereksiz yük taşıdıklarının da ortaya çıktığını ifade eden Prof Dr. Ufuk Aydınlı, bu tür çantaların zaman zaman kas spazmı yaratarak ağrı oluşturabileceğini belirtiyor. Ebeveynlerin çocukların gereksiz yük taşımadıklarını sürekli kontrol etmeleri gerektiğini belirten Prof Dr. Ufuk Aydınlı, uygunsuz okul sıralarının da oturma bozukluklarına neden olabileceğini ifade ediyor.

EGZERSİZ VE YÜZME...

Çocukların ileride dönük bel ağrısı sorunu yaşamamaları için ebeveynlerin yanı sıra eğitimcilerin de alması gereken önlemler olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, çocukların sırt ve bel kaslarını güçlendirici egzersizlerin düzenli olarak yaptırılmasının ileri hayatları açısından bir alışkanlık elde etmelerini sağlayacağını belirtiyor.

Yüzmenin yetişkinlerin yanı sıra çocukların ileriye dönük bel ağrısı yaşamamalarında en uygun spor dalı olduğunu da belirten Prof. Dr. Ufuk Aydınlı, şunları söylüyor:
"Her türlü spor dalı öncesi mutlaka kasları ısındırıcı ve güçlendirici egzersizlerin yapılması gerekiyor. Jimnastik, futbol, bale, halter, golf, su kayağı, güreş ve basketbol gibi spor dallarında ileriye dönük bel ağrısı sorunun yaşanması daha sık görülüyor. Ancak vücut ağırlığını ortadan kaldıran ve karın, sırt ile omuz adalelerini güçlendiren yüzme sporu ise bel ağrısı konusunda yapılabilecek en iyi egzersizdir.
 
X