Çok arada kaldık fikirlerinize ihtiyacım var

Nego

Kudurun ve mümkünse birbirinizi ısırın😎
Pro Üye
10 Haziran 2010
68.020
267.894
Kardeşi en başta eşinizi yarı yolda bırakmış başkasıyla ortak iş kurmuş. Siz şimdi ona karşı neden bu kadar sorumluluk hissediyorsunuz gereksiz.
Abiniz haklı hiç kimse ile ortak iş yapmayın.
 

wuthering heights

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2021
1.670
1.867
herkese merhabalar
Biraz uzun olacak ama en kısa şekilde anlatmaya çalışacağım.

Biz daha nişanlıyken eşimle bir karar vermiştik. Düğünden sonra gelen takılarla eve girip peşinat vs vermek yerine bir iş yapalım diye düşünmüştük. Hazırda bir iş vardı kardeşiyle ortak olarak devralacaklardı. Bana da mantıklı geliyordu.

düğünden sonra altınlarla araba aldık iş yapacağımız zaman satarız diye düşündük. Kardeşi de böyle biliyordu. Sonra bir gün kendine giyim mağazası açacağını duyduk kayınvalidemden. Bize hiç bahsetmedi bile. Zaten minik bir yer ortak yapılacak bir iş değil ama kendisinden duymadığı için eşim üzüldü haliyle. Öncesinde ortak olmak istedikleri iş abime de mantıklı geliyordu. Kendisi yurt dışında yaşıyor ama yatırım olsun diye burada öyle bir işe girebileceğini söylüyordu. Birkaç defa eşime de demişti hani iş yapacaktınız yapmıyor musunuz ortak olalım falan demişti. Eşim de kardeşine söyledi kardeşi yine hiç oralı olmadı. Eşim de bir daha iş için asla bir şey söylemem kendisi benim peşimden koşsun dedi konular kapandı gitti.

bayrama birkaç gün kala olaylar o kadar değişti ki. Burdan sonrası çok karışık. Fazla detaya giriyorum ama kaçırdığım bir şey varsa görünsün istiyorum.

bir gün kardeşi aradı bir arkadaşım var onunla iş yapacağız sen de ortak olmak ister misin dedi. bu arada arabayı yenilemiştik biraz daha model yükselmişti. 100 bin civarı ediyor yani çok da bir şey değil aslında. Ama mevzu şöyle. Kendisi giyim mağazası açarken babasının kredi kartına borçlanarak açtı ve iş yürümedi. Kişisel borçları da vardı. Elinde parası yok haliyle. Dükkan ancak kendisini döndürüyor kimseye faydası yok. Arkadaşıyla da bir süt ürünleri bayisinde çalışıyorlar ve oradan bayilik almak istiyorlar. Arkadaşının sermayesi var ama eşimin kardeşinin yok. Yine de arkadaşı ortak olmak istemiş, bana borçlanırsın demiş. Çünkü yıllardır çocuk bu işin içinde işi iyi yürütüyor. Ve abisine söylemesinin nedeni de arkadaşına karşı hiç parasız girmemek. Peşinat olarak istenilen para da bizim vereceğimizle birlikte ancak tamamlanıyor. Biz de düşündük tamam dedik arabayı satarız. Bu arada bir de bebek bekliyoruz, arabasız zor olacak ama yine alırız kazancımız iyi olursa dedik.

bu arada abim yurt dışında yaşıyor ve şu an burada tatilde. Kendisi de son birkaç aydır ortağıyla büyük sorunlar yaşamış ve bize de aman sakın kimseyle ortak olmayın demeye başladı. Biz kendisinden biraz borç alırız ya da onu da ortak ederiz derken o tamamen olumsuz baktı olaya. Öte yandan eşimin kardeşi dükkan araştırıyor bir yerlerle görüşüyorlar sürekli abisini arıyor derken bir yer bulmuşlar. Dükkan sahibi Kolaylık da sağlamış üzerinde konuşuyorlardı ama zamanla da bize mantıksız gelmeye başlamıştı. Peşinatı verdikten sonra dükkan sahibine çok borçlanacaktık. Dükkan uzun bir süre kendi borcunu ödeyecekti. Bu arada bir yakınımız da döner işine girmişti az bir sermayeyle çok iyi kazanmaya başlamıştı. Biz de bunun üzerine düşünüyorduk. Yine arabayı satarak girecektik ama hiç değilse kimseye borcumuz olmayacaktı. Kimseyle ortak olmamız da gerekmeyecekti.

Asıl olay burdan sonra başlıyor. Abim bize destek olmaya karar vermiş. Paraları burda daha değerli olduğu için bize çok gelen para onun için cüzi bi miktar. Bize dedi ki bu parayı size geri ödemesiz olarak veriyorum işinizi görün. Ama yeter ki arabanızı satmayın çünkü çocuğunuz olacak ve çok zorlanacaksınız. Ben o günleri yaşadım siz yaşamayın vs diyerek bize 10 bin Euro verdi.

havalara uçmamız gerekirken sevinemedik bile. Çünkü biraz arada kaldık. Abim bu parayı kimseyle ortak olmayalım arabayı da satmayalım diye verdi. Her ne kadar geri istemiyorum dese de biz ödeyeceğiz zaten bu parayı ama yine de şu an parayı döner işi için verdi ve başka bir yerde kullansak kendimi kötü hissederim. Mesela eşim bu parayla gidip kardeşiyle ortak olsa bence abim de hoş karşılamaz. Çünkü biz son günlerde döner işine yoğunlaştık. Arabayı satıp bu işe girelim dedik kendisi de bu yüzden destek oldu. Tabi ki parayı verdi diye karışmaz ama ben kötü hissederim.

Eşim kardeşiyle oturup konuşacaktı. Uygun bir dille ortak olmayacağını söyleyecekti. Abimin arabayı satmayalım diye destek olduğunu söyleyecekti. Ama birkaç gündür denk gelemediler kardeşiyle.

Bugün kardeşi arabamızı almıştı geri getirdi ve eşim işteydi. Ayak üstü konuştuk biraz. Dedi ki bence bu arabayı bi an önce satın kurtulun çok hor kullanmışlar. ben de evet ama tam da çocuk olacak bizi idare ediyor dedim. Bunu satıp peşinat yapın krediyle sıfır araba alın en iyisi dedi. İmkansız çünkü çocuk olunca işi bırakacağım tek maaşla kredi çok zorlar dedim. Kendi işimizi bi yapabilsek niyetim o sıfır araba alacağım sizde dursun bebek olunca dedi. İş yaparsak satacaksınız zaten dedi. Ben de evet iş yaparsak mecbur tabi dedim. Daha çok ağzımı arar gibiydi ama bir şey diyemedim. Abimin destek olduğundan da bahsedemedim. Zaten eşim söylemeli ben girmedim bu konulara bu zamana kadar. Eşim de kardeşine dükkanı abimin açtığını ama bizim başında duracağımızı söyleyecekti. Çünkü bize para verdi dese bu defa da kardeşi o parayla ortak olalım diyecekti. Ama üzerine bu akşamki konuşmamız kötü oldu. Yarın konuştuklarında diyecek ki madem böyle bir şey vardı akşam neden yengem bilmiyormuş gibi davrandı.

olay içinden çıkılmaz bir hale geldi. Eşim zaten nasıl söyleyeceğim diyordu. Şimdi bi de benimle böyle bir konuşma oldu nasıl düzeltecek bilmiyorum.

sizce kardeşine ne demeli nasıl söylemeli? Hem kardeşi kırılmasın hem de eşim kötü hissetmesin istiyorum. Çünkü ona kalsa abimin verdiği parayla gidip kardeşiyle ortak olur ama bunu da ben istemiyorum. Parayı hiç almasak şu an buna ihtiyacımız var çocuk olacak borçlarımız var bi yerden bir şey yapmak zorundayız. İnsanın karşısına böyle fırsatlar da her zaman çıkmıyor neticede. Nasıl düzelteceğiz bu durumu lütfen fikirlerinizi belirtir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.
Aileyle, arkadaşla ortak işe karşıyım. Mutlu olanda pek görmedim.Abisi kim ki sizin alacagınız arabayı satmaya karar veriyor. Sattırma arabayı. Pişman olursunuz gibi hissediyorum.Eşin konuşsun. Alsın karşısına uygun dille anlatsın. Abisi bozulacak orası kesin de size güvenmesin o da
 

wuthering heights

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2021
1.670
1.867
Benim anlamadığım neden sürekli bı yer açma cabasindasiniz. Ve sürekli ilginiz bilginiz ve tecrübeniz olmayan işlere girmeye çalışıyorsunuz. Bı çok kişi iflas etti böyle. Kimseyle ortak iş yapmak zorunda değilsiniz . Ben asla yapmam. Vazgectim demek zor degil. Para sizin karar sizin. Eşinizin şuan bı işi yok mu
Iyyy benim eşimin de çok bilmiş arkadaşları sürekli bir iş yeri açtırma peşinde.Kardeşi de öyle. Sürekli bi akıl verme çabası.Ne kardeş ne arkadaşla ortak işe sonsuz karşıyım.
 

bahtsizlik abidesi

Üye
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2020
316
227
Kardeşi en başta eşinizi yarı yolda bırakmış başkasıyla ortak iş kurmuş. Siz şimdi ona karşı neden bu kadar sorumluluk hissediyorsunuz gereksiz.
Abiniz haklı hiç kimse ile ortak iş yapmayın.

Evet çok haklısınız ben de böyle düşünüyorum. Ama kardeşi eşim gibi değil. Mesela eşim o zaman hiç tavır sergilemedi sorun etmedi. Sadece üzüldüğüyle kaldı. Ama kardeşi eşime tavır alabilir ve eşim kendini kötü hisseder. Ben de buna sebep olmuşum gibi hissederim. Sorun bu.
 

Dasmeer

Guru
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2019
11.381
21.406
34
Direkt
çünkü istiyoruz. Zorunda değiliz ama yapmak istiyoruz. Kazançlarımızla bir arpa boyu yol alamıyoruz. İşlerimizi bırakmayı da düşünmüyoruz zaten. Ben bebek nedeniyle bir süre bırakacağım sadece.
Ortaklık konusu kapandı ama bunu kardeşine söylemekte zorlanıyoruz. Konuyu bu nedenle açtım zaten.
Direkt söyleyin bence.
Kocaniz söylesin.
 

esbl

Üye
Kayıtlı Üye
1 Temmuz 2021
140
200
28
Evet çevirebileceğimizi düşünüyoruz. Bu işi mantıklı bulmamızın sebebi bir tanıdığımız da bu işe girdi. Tam kapanma sürecinde açtı dükkanı. Sadece paket servisten 2 ayda sermayesini çıkardı. Çok merkezi bir yerde bile değil. Ona rağmen paket servis sayesinde işini ilerletti.
Yapacağınız yer hazır mı peki
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 31 gün geçti.

wuthering heights

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2021
1.670
1.867
şu an dükkan arıyoruz. Dükkan bulduğumuzda o tanıdığımız bize yardımcı olacak. Bayilik olduğu için her şeyi getirip kuruyorlar zaten. Hatta tanıdığımız isim hakkı dahi ödetmeyecek. Dükkan bulmamız yeterli.
Bence ortakları devre dışı bırakıp tek başınıza kurun işinizi. Ortak işten hayır gelmez
 

wuthering heights

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Temmuz 2021
1.670
1.867
Kaynımın da aklında bi iş fikri varmış. Eşime diyorum ki. İnşallah bu iş fikri benim altınlar ve seninle alakalı degildir. 🤣Gercekten siz arabayı satacaksınız. 5 kuruş koymadan kaynın ortak olcak he. En kötü kaynın cıksın aradan dıger adamla gırın
 

tiana51

Nirvana
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
23 Aralık 2012
4.225
37.087
Güncelleme: arkadaşlar konum yanlış anlaşıldı galiba. Ticarete girmekle ilgili değerli fikirleriniz için çok teşekkür ederim ama biz buna karar verdik zaten. Sadece eşimin kardeşini üzüp kırmadan nasıl söyleyebiliriz kısmı önemli benim için. Yani sorum bu.

herkese merhabalar
Biraz uzun olacak ama en kısa şekilde anlatmaya çalışacağım.

Biz daha nişanlıyken eşimle bir karar vermiştik. Düğünden sonra gelen takılarla eve girip peşinat vs vermek yerine bir iş yapalım diye düşünmüştük. Hazırda bir iş vardı kardeşiyle ortak olarak devralacaklardı. Bana da mantıklı geliyordu.

düğünden sonra altınlarla araba aldık iş yapacağımız zaman satarız diye düşündük. Kardeşi de böyle biliyordu. Sonra bir gün kendine giyim mağazası açacağını duyduk kayınvalidemden. Bize hiç bahsetmedi bile. Zaten minik bir yer ortak yapılacak bir iş değil ama kendisinden duymadığı için eşim üzüldü haliyle. Öncesinde ortak olmak istedikleri iş abime de mantıklı geliyordu. Kendisi yurt dışında yaşıyor ama yatırım olsun diye burada öyle bir işe girebileceğini söylüyordu. Birkaç defa eşime de demişti hani iş yapacaktınız yapmıyor musunuz ortak olalım falan demişti. Eşim de kardeşine söyledi kardeşi yine hiç oralı olmadı. Eşim de bir daha iş için asla bir şey söylemem kendisi benim peşimden koşsun dedi konular kapandı gitti.

bayrama birkaç gün kala olaylar o kadar değişti ki. Burdan sonrası çok karışık. Fazla detaya giriyorum ama kaçırdığım bir şey varsa görünsün istiyorum.

bir gün kardeşi aradı bir arkadaşım var onunla iş yapacağız sen de ortak olmak ister misin dedi. bu arada arabayı yenilemiştik biraz daha model yükselmişti. 100 bin civarı ediyor yani çok da bir şey değil aslında. Ama mevzu şöyle. Kendisi giyim mağazası açarken babasının kredi kartına borçlanarak açtı ve iş yürümedi. Kişisel borçları da vardı. Elinde parası yok haliyle. Dükkan ancak kendisini döndürüyor kimseye faydası yok. Arkadaşıyla da bir süt ürünleri bayisinde çalışıyorlar ve oradan bayilik almak istiyorlar. Arkadaşının sermayesi var ama eşimin kardeşinin yok. Yine de arkadaşı ortak olmak istemiş, bana borçlanırsın demiş. Çünkü yıllardır çocuk bu işin içinde işi iyi yürütüyor. Ve abisine söylemesinin nedeni de arkadaşına karşı hiç parasız girmemek. Peşinat olarak istenilen para da bizim vereceğimizle birlikte ancak tamamlanıyor. Biz de düşündük tamam dedik arabayı satarız. Bu arada bir de bebek bekliyoruz, arabasız zor olacak ama yine alırız kazancımız iyi olursa dedik.

bu arada abim yurt dışında yaşıyor ve şu an burada tatilde. Kendisi de son birkaç aydır ortağıyla büyük sorunlar yaşamış ve bize de aman sakın kimseyle ortak olmayın demeye başladı. Biz kendisinden biraz borç alırız ya da onu da ortak ederiz derken o tamamen olumsuz baktı olaya. Öte yandan eşimin kardeşi dükkan araştırıyor bir yerlerle görüşüyorlar sürekli abisini arıyor derken bir yer bulmuşlar. Dükkan sahibi Kolaylık da sağlamış üzerinde konuşuyorlardı ama zamanla da bize mantıksız gelmeye başlamıştı. Peşinatı verdikten sonra dükkan sahibine çok borçlanacaktık. Dükkan uzun bir süre kendi borcunu ödeyecekti. Bu arada bir yakınımız da döner işine girmişti az bir sermayeyle çok iyi kazanmaya başlamıştı. Biz de bunun üzerine düşünüyorduk. Yine arabayı satarak girecektik ama hiç değilse kimseye borcumuz olmayacaktı. Kimseyle ortak olmamız da gerekmeyecekti.

Asıl olay burdan sonra başlıyor. Abim bize destek olmaya karar vermiş. Paraları burda daha değerli olduğu için bize çok gelen para onun için cüzi bi miktar. Bize dedi ki bu parayı size geri ödemesiz olarak veriyorum işinizi görün. Ama yeter ki arabanızı satmayın çünkü çocuğunuz olacak ve çok zorlanacaksınız. Ben o günleri yaşadım siz yaşamayın vs diyerek bize 10 bin Euro verdi.

havalara uçmamız gerekirken sevinemedik bile. Çünkü biraz arada kaldık. Abim bu parayı kimseyle ortak olmayalım arabayı da satmayalım diye verdi. Her ne kadar geri istemiyorum dese de biz ödeyeceğiz zaten bu parayı ama yine de şu an parayı döner işi için verdi ve başka bir yerde kullansak kendimi kötü hissederim. Mesela eşim bu parayla gidip kardeşiyle ortak olsa bence abim de hoş karşılamaz. Çünkü biz son günlerde döner işine yoğunlaştık. Arabayı satıp bu işe girelim dedik kendisi de bu yüzden destek oldu. Tabi ki parayı verdi diye karışmaz ama ben kötü hissederim.

Eşim kardeşiyle oturup konuşacaktı. Uygun bir dille ortak olmayacağını söyleyecekti. Abimin arabayı satmayalım diye destek olduğunu söyleyecekti. Ama birkaç gündür denk gelemediler kardeşiyle.

Bugün kardeşi arabamızı almıştı geri getirdi ve eşim işteydi. Ayak üstü konuştuk biraz. Dedi ki bence bu arabayı bi an önce satın kurtulun çok hor kullanmışlar. ben de evet ama tam da çocuk olacak bizi idare ediyor dedim. Bunu satıp peşinat yapın krediyle sıfır araba alın en iyisi dedi. İmkansız çünkü çocuk olunca işi bırakacağım tek maaşla kredi çok zorlar dedim. Kendi işimizi bi yapabilsek niyetim o sıfır araba alacağım sizde dursun bebek olunca dedi. İş yaparsak satacaksınız zaten dedi. Ben de evet iş yaparsak mecbur tabi dedim. Daha çok ağzımı arar gibiydi ama bir şey diyemedim. Abimin destek olduğundan da bahsedemedim. Zaten eşim söylemeli ben girmedim bu konulara bu zamana kadar. Eşim de kardeşine dükkanı abimin açtığını ama bizim başında duracağımızı söyleyecekti. Çünkü bize para verdi dese bu defa da kardeşi o parayla ortak olalım diyecekti. Ama üzerine bu akşamki konuşmamız kötü oldu. Yarın konuştuklarında diyecek ki madem böyle bir şey vardı akşam neden yengem bilmiyormuş gibi davrandı.

olay içinden çıkılmaz bir hale geldi. Eşim zaten nasıl söyleyeceğim diyordu. Şimdi bi de benimle böyle bir konuşma oldu nasıl düzeltecek bilmiyorum.

sizce kardeşine ne demeli nasıl söylemeli? Hem kardeşi kırılmasın hem de eşim kötü hissetmesin istiyorum. Çünkü ona kalsa abimin verdiği parayla gidip kardeşiyle ortak olur ama bunu da ben istemiyorum. Parayı hiç almasak şu an buna ihtiyacımız var çocuk olacak borçlarımız var bi yerden bir şey yapmak zorundayız. İnsanın karşısına böyle fırsatlar da her zaman çıkmıyor neticede. Nasıl düzelteceğiz bu durumu lütfen fikirlerinizi belirtir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.
Anladığım kadarıyla karı koca calısıyorsunuz idare eder bir tablonuz var yani. Bu durumda abiye, şimdilik ortak iş kurmaktan vazgectıgnızı bebek olduktan sonraki şartlara göre karar verecegnızı söyleyin. Abiden aldıgnız parayı bankaya koyun. Bebek dogsun ortalık durulsun. Sonra ortaksız bir iş kurun.
 

Mikroplu Kek

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
30 Mart 2021
18
87
33
Biraz yumuşatarak doğruyu söyleyin o zaman. Abinizin bebek için hediye anlamında, iş kurmanız şartıyla para göndereceğini söylesin. Ama sizin üstünüze ve ortaksız olması şartıyla göndereceğini yumuşatarak söylesin. Zaten abiniz yurtdışında, kaynınız en fazla ona kızar, darılır.
Çünkü gerçeği söylemek en güzeli, uzun vadede içiniz rahat olur ve ileride ortaya çıkacak bir yalanla yaşamak zorunda kalmazsınız.
 

bahtsizlik abidesi

Üye
Kayıtlı Üye
14 Mayıs 2020
316
227
Kaynımın da aklında bi iş fikri varmış. Eşime diyorum ki. İnşallah bu iş fikri benim altınlar ve seninle alakalı degildir. 🤣Gercekten siz arabayı satacaksınız. 5 kuruş koymadan kaynın ortak olcak he. En kötü kaynın cıksın aradan dıger adamla gırın

Daha da tuhaf olan şu. Diğer ortağın sermayesi neredeyse hazır. Bizden de fazla para koyuyor ortaya. Ve hiç sorgulamıyor bu durumu. Sadece eşimin kardeşiyle ortak olmak istiyor. Bana borçlanırsın paran olmasa da olur demiş. Yarı yarıya ortak oluyorlar. Biz de eşimin kardeşinin payından %25 alacaktık. Yani adam asla başka kimseyle ortak olmak istemiyor. Beş kuruşu olmamasına rağmen eşimin kardeşiyle olmak istiyor ilginç.