Çok Bunaldım Bittim Tükendim Artık...

Rabbim cok sabir varsin benimde 14aylik kizim var uyku problemi 4aylikken basladi gece boyu uyumaz gunduz hep uyanik hep aglardim uyumazdi 8 aylik oldu hala uyumazdi en son annem aramisti hirada o sirada agladi bi bagirdim aglamaya basladi annemlere gittim kaldim biraz duzeltti o uykusunu duzenini ama eve gelince gene ayniydi 1 yasina kadar hep ayniydi ardindan belli bi saatte uyutma karari aldim gece 10.30 oglen1de diye inadina o saatte uyuttum
Suan14 aylik ve cok sukur 11 den once uyuyo oglen1de mutlaka simdi saati gelince agliyo uyut diye sende bi saat belirle o saatlerde uyut belki oda duzelirr

Gündüz uykusunu kısalt 1 de yatır sadece 2 Saat uyut. Gece 10 da yatır. Dişi çıkıyodur Onuda anla.

Ben uzman degilim fakat yazdiklarina bakarsam cocugun sizin düzeninizi belirliyor, tersi olmasi gerekirken. Cocuk kendiside uykusuzluktan böyle hircin davraniyor gibi geliyor bana.

Yani kisacasi sizin bu cocuga bir düzen olusturmaniz gerekiyor ve bu oldukca zor olabilir.

Ilk basta artik cocugu sallamayin. Artik gazdan aglayan minik bebek degil o. 18 aylik olmus, artik kendi kendine uykuya dalabilmeli.

Gün boyu cocuk yorulsun. Parka gitsin, evin icinde bile saklambac oynanabilir, yada oyun hamuru felan gibi seyler olabilir. Yatma zamani geldiginde bunu ufaktan bildirin 'bak oglum önce banyo sonra doogru yatagaa" deyin.

Banyosunu yaptirin, pyjamasini giydirin ve gerekirse bir uyku ninnisini söyleyip cocugu yataginda birakip oda'dan cikin. Bu vedayi fazla uzatmayin.

Asil simdi zor bölümü basliyor.

Agladiginda önce 5 dakika sonra, sonra 10, 20 dakika sonra odasina girin. sadece azicik pispislayip tekrar oda'dan cikin. Maksat orda oldugunuzu belli etmek. Bazen bu tam ters tepki yapiyor ve cocuk daha cok agliyor. O halde hic girmeyin odaya. Birak aglasin.

Gece tekrar uyandiginda sadece biraz su ver. Artik bu yasta gece ögünlere ihtiyaclari yoktur. Ve tekrar ilk yatirdiginizdaki sistemi uygulayin.

Bu cok zor ve cok sabir isteyen bir degisim. Cok yorulacaksiniz fakat bence saglam bir uyku egitimi vermeyi denemelisiniz. O cocugunda uykuya ihtiyaci var sonucta,

X