Covid-19 ve Merak Edilen Her Şey 💭

gebelik düşünen çiftlerda yumurtlama haftasında aşı olmak yumurtayı baskılar mı acaba ? Bu dönemlerde aşısını olan var mı?

Benim kuzenim kadın doğum uzmanı. Ona sordum. Şiddetle tavsyie ediyoruz korunmaya da gerek yok dedi.

Bilgilendirme için çok sağol canım benim parol var evde yanıma alacağım giderken umarım hiç gerek kalmaz içmeye.
Dikkat ederim genede sağol.
Tamamdır yüzerim kulaklarını çınlatcam hemen

Sevgili Otrera bir sorum olacaktı. Eşim 2020 temmuz Kasım ayları arasında diffüz büyük b hücreli lenfoma tedavisi gördü, 6 kür r chop aldı ve şükür tam yanıt ile remisyonda. Tedavi sonrasında wbc 1,8 ne 0.6 plt ise 140 civarlarında değişiyor, artmadı. Geçen ay d vitamini ve b12 vitamini hap olarak almaya başladı. Bir de doktoru steroid deneyelim dedi, otoimmün bir hastalık var mı diye, deneme sonunda eşimin değerleri wbc 2,5, ne 1,6 plt ise aynı civarlarda kaldı. Steroidi bıraktı, bayram dönüşü tekrar kan verdi wbc 2.2 çıktı. Doktoru da otoimmün bir hastalığı olduğunu, steroide cevap verdiğini ancak sürekli steroide veremeyiz diyerek bu şekilde devam etmesini söyledi. Ve aşı da olabilirsin demiş. Biontechi önermiş. Biz biontech konusunda yan etkileri açısından tedirginiz açıkcası o yüzden sinovac olmasından yanayız ancak sizin öneriniz nedir?
Lenfoma gruplarında biontech olan bazı kişilerin lenflerinde büyüme olmuş açıkcası bu da korkutuyor beni.
Bu sebeple sizin de önerinizi almak isterim.

Bugün bir arkadaşımla konuşuyorduk. Kendisi emziren bir anne. Aşı oldun mu dedim. Olmayacağım emzire dönemi bitene kadar dedi. Bir kaç hoca ile görüşmüş. Aşıdaki alüminyum un anne sütü aracılığı ile bebeğe geçtiğini ve bunun şimdilik nasıl yan etkileri olacağının bilinmediğini söylemişler. Çünkü bebeklerin kan ve beyin bariyerleri henüz oluşmamış. Böyle aktarmışlar ona.
Kaldı ki ben hastanede üst katta doğum yapıp alt katta hemen aşı olmaya inmeyi planlıyordum. İçim o kadar rahattı ki.
Aşı karşıtlarının aluminyum ile otizm ve adhd gibi durumları ilişkilendirmesi aklıma geldi.
İçime kurt düşürdü ya...
Dönüp dönüp senin paylaşımını okuyorum, içim rahatlıyor
Ama artık ana yüreği midir bilemem yüzde 1 bile ihtimal varsa ya bebeğe zarar verirsem anne sütüyle diye düşünüyorum.
Ama diğer taraftan anne sütü ile alüminyum geçmesi bi manasız geldi, geçse geçse antikor geçmez mi? Kaldı ki ben de bebeğim antikorlu olsun korunsun istiyorum.

Eşim bile bi şüpheye düştü. Acaba aşı olmasan mı demeye başladı.

Aşı olduktan yarım saat sonra şu yazınızı görmem ve emziren bir anne olmam

Yok yok korkun diye yazmadım
Biliyorsunuz herkes farklı bir şey söylüyor
Ben uzun zamandır araştırıyorum
Bir yerde bile aşı olmayın emziriyorsanız diye bir şey görmedim
Buraya açık yazdım, belki tereddüt eden varsa Otrera içimizi rahatlatır diye
Ay yazmasa mıydım özür dilerim

Düzenleme zamanı geçmese silerdim

Ben %95 aşı olacağım doğumdan hemen sonra.
%5 de doktor hemen izin vermez belki vs diye
Normalde sorularımı özelden soruyorum ama benzer şeyler duyan varsa hepimizin içi rahatlasın diye buradan sormuştum ama üzülmeyin olur mu?
Cidden daha hiç görmedim emzirenler aşı olmasın diye bir cümle
Siz de zaten araştırarak olmuşsunuzdur
Kaldı ki insanlar artık hamileyken oluyor

Bu aralar otizm konusuna baya takmıştım üstüne yazınızı görünce ve daha yeni aşı olmuşken çok etkilendim ama yapacak birşey yok artık. Allah evlatlarımızı korusun sağlıklı güzel günler görsünler

Üniversite de özel eğitim dersleri aldım. Şimdi de doğum öncesi sonrası gelişim anlatıyorum. Yani doğum öncesi ve sonrası ve sırasında bebeklerde olabilecek a dan z ye her şeyi anlatıyorum. Bu sebeple benim de taktığım o kadar hastalık var ki. Hepimiz Allah'a emanet olalım. Sizi üzmek istemezdim ama Otrera Günü kurtaracak

Hamileliğim boyunca özelden yazdığım 50 çeşit saçma soruyu cevaplandırdı sağolsun

Gebelik planlıyorum. 7 aylık tüp mideliyim. Hangi aşıyı seçmeliyim ? Veya aşı sonrası korunmalı mıyım ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim

şimdi canım hanımlar, kendi bilgilerimi bir de sağlam kaynaktan teyit ederek size bunu yazıyorum,dilerseniz atabilirim size de kaynakçayı.

aşılarda bulunan alüminyum miktarı, çok ama çok eser miktardadır. hatta size bir şey söyleyeyim mi? anne sütünde ve bebek mamalarında bile zaten alüminyum bulunuyor,biliyor musunuz? ve yine şunu da söyleyeyim , aşıda bulunan alüminyum miktarı anne sütü ve bebek mamalarındaki alüminyum miktarından kat be kat daha az miktarda hatta.

dolayısıyla aşı kaynaklı herhangi bir hastalık, başta alzeimer ve otizm olmak üzere, meydana geldiği bilgisi gerçek değildir,zira hiçbir çalışmayla kanıtlanamamıştır :))

B Bana Diyor Nau Nau Alyaliya

Gebelik planlıyorum. 7 aylık tüp mideliyim. Hangi aşıyı seçmeliyim ? Veya aşı sonrası korunmalı mıyım ? Bilgilendirirseniz çok sevinirim
sinovac veya biontech ikisi de uygundur, ama ben olsam biontech'i seçerdim :) aşı sonrası korunulmalı mıdır? bilemiyorum zira aşıların teratojenik etkisi bildirilmemiştir. ancak içiniz rahat olsun diye dilerseniz 2-3 hafta korunabilirsiniz. ama dediğim gibi,alanım olmadığı için kesin bilgiye sahip değilim :)) kadın doğum doktorunuz size daha iyi bilgi verebilir :))

İçime su serptin yine
Sabahtan beri eşimle ne yapsak nasıl yapsak diye tartışıyoruz.

Aşı olunca ama bebeğe antikor geçip ona da koruyuculuk sağlayacak değil mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…