Covid-19 ve Merak Edilen Her Şey 💭

Şimdi ben anlatmaya çalışacam İnşaallah alnımın akıyla beceririm :)
Hani kızamıkla zona arasında bir bağlantı varya. Kızamık gibi bir kez vücudumuza aldığımızda bir yerlerde uyuyup yıllar sonra zona gibi birşeylerin tetiklemesiyle başka bir hastalık olarak ortaya çıkabilir mi? Çıkarsa bu yeni hastalık akciğerle mi ilgili olur? Anlatabildimmi
Mesajinu okurken ben 😄😄
Tam aradigimsoru.

Eklentiler

• Screenshot_2021-06-26-01-02-42.png
    Screenshot_2021-06-26-01-02-42.png
    397,8 KB · Görüntüleme: 41
Kastettiğim tekrar kovid geçirmek değil. Kovid vücudumuzda kalıp yıllar sonra başka bir hastalık olarak ortaya çıkabilir mi?
Arkadaşım bu akşam benim kafa biraz gidik galiba ya pek doğru anlayamıyorum pek doğru anlatamıyorum sanırım
Yıllar sonrayı beklemeye gerek yok ki eşim şeker hastası oldu 2 ay sonra insülin kullanıyor

Yıllar sonrayı beklemeye gerek yok ki eşim şeker hastası oldu 2 ay sonra insülin kullanıyor
Kastettiğim korona nın sebep olduğu durumlar değil, bizzat korona virüs ün iş başında olması. Şimdi aldık bu korona yı, yendik iyileştik, 5 yıl geçti a aaa gözümde çıban çıktı, bu nedir diye araştırıldık, dedilerki vakti zamanında aldığınız kovid virüsü vücudunuzda bunca yıl uyumuş, bağışıklığınız düşüncede gözünüzden patlak vermiş, gibi…..

Kovitte ortaya çıkan rahatsızlıklarda bir sıra var mı acaba.
Örneğin önce ateşle birlikte ishal sonrasında mide bulantısı gibi gibi
Çünkü rahatsızlığı geçiren bir kaç yakınımdan aynen şu ifadeyi duydum bir kendimi iyi hissediyorum bir bakıyorum tekrar ishal olmuşum bacaklarım tutmuyor

Kovitte ortaya çıkan rahatsızlıklarda bir sıra var mı acaba.
Örneğin önce ateşle birlikte ishal sonrasında mide bulantısı gibi gibi
Çünkü rahatsızlığı geçiren bir kaç yakınımdan aynen şu ifadeyi duydum bir kendimi iyi hissediyorum bir bakıyorum tekrar ishal olmuşum bacaklarım tutmuyor
Ben kovid geçirdim eşim de oğlum da….hiçbirimiz ishal olmadık,midemiz bulanmadı. Üçümüzünde yaşadıkları farklıydı

Kastettiğim korona nın sebep olduğu durumlar değil, bizzat korona virüs ün iş başında olması. Şimdi aldık bu korona yı, yendik iyileştik, 5 yıl geçti a aaa gözümde çıban çıktı, bu nedir diye araştırıldık, dedilerki vakti zamanında aldığınız kovid virüsü vücudunuzda bunca yıl uyumuş, bağışıklığınız düşüncede gözünüzden patlak vermiş, gibi…..
Aslında bu sorduğunuz hayvanlarda geçerli. Mesela benim kedilerim vücudunda corona virüsünü taşıyor. Normalde hiç sorunları yok iyi bakım, bol sevgi, güçlü bağışıklık olduğu sürece sorun yok ama kızım bir tedavi sırasında veterinerde kalırken strese girdi ve çok kısa sürede durumu fenalaştı denge sorunu ile başlayıp ayakları tutmamayla ,görmemeyle devam etti. Uyuyan corona stresle uyanıp mutasyona uğraşıp fib adındaki hastalığa dönüşüyor. Fip ise ıslak ve kuru formu var. Islak formu ciğerde ve karın boşluğunda su toplanması nefes alamama ile hızlı ve kötü bir sona neden olurken kuru formu da çeşitli organlarda hasara neden oluyor. Benim kızımda kuru formuydu. Nörolojik olarak beyne vurmuş kızımda. Çok şükür kızım hala hayatta hasar kaldı sadece gözleri hala problemli , sağ arka bacağını bükemiyor ama artık yürüyor ve arka bacaklarındaki tırnaklarını içeri çekemiyor sürekli dışarda. Kedilerimdeki hastalığın %100 bir tedavisi yok sadece baskılanabiliyor. 2018-19 yıllarında Çin'de bu hastalığın tedavisini bulduk diye bir ilaç üretilmeye başladı. Yanlış hatırlamıyorsam 80 gün gibi bir süre boyunca hergün bu ilaçtan iğne olması gerekiyor ve iyileşiyormuş. Bu ilaçla kurtulan kedilerde var işe yaramayanda. Yarın öbür gün insanlarda bu tarz bir şey olur mu bunu yıllar gösterecek sanırım.

Otrera Otrera çok güzel düşünülmüş bir konu olmuş.
Gebeler aşı olmalı mı?
Gebelerde hangi aşı tercih edilmeli?
Alerjik yada otoimmün hastalığı olan insanların aşı tercihleri ne olmalı? gibi birkaç soruda ben buraya kondurayım:)

Bu arada ben hem gebe hem alerjik bir insan olarak Cinovac aşısının 1. dozunu ilk 3 aylık dönemi geçtikten sonra oldum.

Otrera Otrera Otrera Otrera çok güzel düşünülmüş bir konu olmuş.
Gebeler aşı olmalı mı?
Gebelerde hangi aşı tercih edilmeli?
Alerjik yada otoimmün hastalığı olan insanların aşı tercihleri ne olmalı? gibi birkaç soruda ben buraya kondurayım:)
Çok güzel sorular gerçekten 😊😊 not alıyorum, mutlaka araştıracağım başlıklardan kesinlikle. İlginize teşekkür ederim ❤️

:deli: :deli::deli::confused::confused::confused:

Kovid geçirmiş antikor üretmiş bir insan antikor seviyesi düşmeden aşı olabilir mi? Bu aşı bir işe yarar mı?
Yarar tabiiki ama üzerinden 6 ay geçmesi gerek
ben mesela oldum korona 3 ay geçti 3 ayım kaldıı bitsin olacağım aşı allahın izniyleHoppa

Edit: ayyyy konuyu ben yanlış anlamışım ve kendimde cvp veriyorum bide soru üstüne
Otrera Otrera kusuruma bakma tam bilemedim topiğin için hayırlısı olsun işe yarıcak hem bizede çok yardımcı olmuş olursun :KK36:

Son düzenleme:
Yarar tabiiki ama üzerinden 6 ay geçmesi gerek
ben mesela oldum korona 3 ay geçti 3 ayım kaldıı bitsin olacağım aşı allahın izniyleHoppa

Edit: ayyyy konuyu ben yanlış anlamışım ve kendimde cvp veriyorum bide soru üstüne
Otrera Otrera kusuruma bakma tam bilemedim topiğin için hayırlısı olsun işe yarıcak hem bizede çok yardım olmuş olursun :KK36:
Hiç sordunuz mu 3 ay sonra aşı olmak isteyene aşı yapacaklarmıs diye duydum ben

X