Covid-19 ve Merak Edilen Her Şey 💭

teşekkür ederimmm :) ♥️♥️

canım dediğim gibi bu virüs endotel yani damar olan her yere etki edebiliyor. ondan dolayı hiç tahmin etmediğimiz etkileri görülebiliyor ve görülmekte de...

ve yine belirttiğim gibi çok yeni bir virüs olduğu için, henüz uzun soluklu araştırmalar yapılamıyor. öncelikle hayati tehlike arz edebilecek yan etkiler inceleniyor, bu diğer nadir ve atipik yan etkiler muhtemelen ilerleyen yıllarda irdelenecektir. her şey yerine oturup,ortalık sakinleşince... o yüzden inan bir şey diyemiyorum :KK43: üzgünüm :KK43:
Olsunn yardımcı oldun en azından 😊
Peki korona olduğum için 1 seferlik olunuyormuş biontech aşısı öylemi

MERHABALAR! SİZLERDEN GELEN YENİ BİR SORUYA CEVAP VERMEK İÇİN TEKRARDAN KARŞINIZDAYIM!

1.İki doz Sinovac® aşısı oldum. Ne zaman 3. doz aşıyı olmalıyım? Hangi aşıyı olmalıyım?

İki doz Sinovac® aşısı olan kişilerde oluşan bağışıklık yanıtının 3-6 ay içerisinde giderek azaldığı gözlenmektedir. Ayrıca Sinovac® aşısının tüm dünyada birkaç ay içinde hakim hale gelmesi beklenen Delta varyantına karşı etkisi de sınırlı gözükmektedir. Bu nedenlerle iki doz Sinovac® aşısı olanların ikinci dozdan 3-6 ay sonra 3. doz (hatırlatma veya rapel) aşıyı olması hem kendilerinin korunması hem de Delta varyantının yayılmasının önlenmesi açısından akılcı olacaktır.

Bu kişilerde 3. doz aşı Sinovac® ile uygulanabilir. Ancak Delta varyantına karşı koruyuculuğu sağlamak açısından, özellikle sağlık çalışanları, kalabalık yerlerde çalışanlar gibi virüsle karşılaşma olasılığı yüksek kişilerin, ayrıca daha güçlü bağışıklık oluşturduğu için ileri yaştaki kişiler ve bağışıklık yetmezliği olanların 3. doz aşıyı BioNTech® ile olması tercih edilmelidir.

2. İki doz BioNTech® aşısı oldum. Ne zaman 3. doz aşıyı olmalıyım?

Şimdiki veriler BioNTech® aşısının oluşturduğu bağışıklık yanıtının güçlü bir şekilde 9-12 ay devam ettiğini gösterdiğinden 2 doz BioNTech® olan kişilerin 9-12 ay boyunca ek doz aşı olmalarına gerek yoktur. Bu kişilerde 3. doz aşıya ihtiyaç olup olmayacağı ve ne zaman olacağı bu konuda yapılmakta olan çalışmaların sonuçlarına ve ortaya çıkabilecek yeni varyantlara göre belli olacaktır. Sadece BioNTech® bulunan ülkelerde 2 doz uygulanmaktadır.

3. Üçüncü doz aşı kararını vermek için antikorlarıma baktırmalı mıyım?

Hayır. Mevcut antikor testleri ile belirlenen seviyelerin hangi değerden itibaren ve ne kadar süre koruyucu olduğu bilinememektedir. Ayrıca testlerden kaynaklanan nedenlerle yalancı olarak pozitif sonuç da çıkabilmektedir. Bu nedenle aşı olmak veya olmamak kararı için antikorlarınıza baktırmanıza gerek yoktur.
---------------------------------------
umarım açıklayıcı olmuştur. en yalın haliyle bulabildiğim açıklama buydu ♥️
Canim bende bişey sormak istiyorum ? Ben birinci doz sinovac oldum. Ikinci dozu bu ay sonunda olacağım. Eğer üçüncü doz açılırsa biontech olsam yan etki yapmaz değil mi?

ben biontek oldum yeğenim ya bulaştığından ya üşüttüğünden nezle fakat geçen akşam burnum tıkandı resmen koku duyum gitti.aşının bana atlayan nezle vb ile birleşmesinden korkuyorum. bunu neden yazıyorum derseniz.daha covid-19 dünyaya gelmeden önce grip aşısı vurunuyordum belli seneye kadar sonra aşı beni kaptığım gripten daha hasta etmeye hatta çocuklardaki rota virüsü gibi hastalıklara kardı.o yüzden aşıyı bırakmıştım. belki bende vardı böyle bir durum bilemiyorum.bilginiz olsun bu konuda bu hastalıkta grip tabanlı.
Kovid de burnunuz tıkanmıyor, burnunuz tıkanmadan koku ve tat duyunuz kayboluyor
Tıkalı burnun koku almaması çok normal değil mi?
Vücudunuzda gribal bir durum varken aşı vuruluyor olabilir misiniz? Rota virüs bağırsak problemlerine neden olmuyor mu, ishal yapmıyor mu? Grip aşısının içinde rota virüs olduğunumu düşünüyorsunuz?
Yeğeniniz tahlil yaptırdı mı, negatif mi?

Olsunn yardımcı oldun en azından 😊
Peki korona olduğum için 1 seferlik olunuyormuş biontech aşısı öylemi
ona da açıklık getirelim hemen :))

1.Hastalığı geçirmiş olan kişilerin aşılanması gerekli mi? Ne zaman aşılansınlar?

Bugüne kadarki bilimsel veriler hastalığı belirtili olarak geçiren kişilerde bağışıklığın yaklaşık 6-12 ay devam ettiğini göstermekle birlikte zamanla koruyuculuğun azalması söz konusu olduğundan hastalığı geçiren kişilerin 3-6 aydan itibaren aşılanabilecekleri düşünülmektedir.

2.Hastalığı geçirmiş olanlar hangi aşıyla aşılansınlar?

Hastalığı geçirmiş olan kişilere 3-6. aydan itibaren tek doz BioNTech® aşısının uygulanması ile yüksek düzeyde bağışıklık yanıtı oluştuğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Daha az sayıda veri olmakla birlikte hastalığı geçirmiş olan kişilere iki doz olmak kaydıyla Sinovac® aşısı uygulamasının da yüksek düzeyde bağışıklık sağladığı gösterilmiştir. Bu konuda kesin öneride bulunmak için hastalığı geçirenlere tek doz BioNTech® veya iki doz Sinovac® uygulamalarından hangisinin daha faydalı olacağını araştıran çalışma sonuçlarına ihtiyaç vardır. Ancak eldeki verilerle Delta varyantının yayılmasının önlenmesi ve yeni varyantların ortaya çıkmasının engellenebilmesi için hastalığı geçirenlere 3-6 ay sonra BioNTech® aşısının uygulanması daha akılcı görünmektedir.

3.İki doz aşıdan sonra COVID geçirdim. Üçüncü doz aşımı ne zaman olmalıyım?

Bir veya iki doz sonrasında COVID geçiren kişiler tıpkı aşılanmamış ve COVID geçirmiş kişiler gibi hastalıktan sonra 3-6. aydan itibaren aşılanabilecekleri düşünülmektedir. Bir doz Sinovac® aşısından sonra COVID geçirmiş olanların 3-6. aydan itibaren olacakları aşı birinci dozla aynı aşı olabileceği gibi hem kendilerinin korunması hem de Delta varyantının yayılmasının önlenmesi ve yeni varyantların ortaya çıkmasının engellenebilmesi açısından BioNTech® aşısı olmaları doğru olacaktır.

ona da açıklık getirelim hemen :))

1.Hastalığı geçirmiş olan kişilerin aşılanması gerekli mi? Ne zaman aşılansınlar?

Bugüne kadarki bilimsel veriler hastalığı belirtili olarak geçiren kişilerde bağışıklığın yaklaşık 6-12 ay devam ettiğini göstermekle birlikte zamanla koruyuculuğun azalması söz konusu olduğundan hastalığı geçiren kişilerin 3-6 aydan itibaren aşılanabilecekleri düşünülmektedir.

2.Hastalığı geçirmiş olanlar hangi aşıyla aşılansınlar?

Hastalığı geçirmiş olan kişilere 3-6. aydan itibaren tek doz BioNTech® aşısının uygulanması ile yüksek düzeyde bağışıklık yanıtı oluştuğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Daha az sayıda veri olmakla birlikte hastalığı geçirmiş olan kişilere iki doz olmak kaydıyla Sinovac® aşısı uygulamasının da yüksek düzeyde bağışıklık sağladığı gösterilmiştir. Bu konuda kesin öneride bulunmak için hastalığı geçirenlere tek doz BioNTech® veya iki doz Sinovac® uygulamalarından hangisinin daha faydalı olacağını araştıran çalışma sonuçlarına ihtiyaç vardır. Ancak eldeki verilerle Delta varyantının yayılmasının önlenmesi ve yeni varyantların ortaya çıkmasının engellenebilmesi için hastalığı geçirenlere 3-6 ay sonra BioNTech® aşısının uygulanması daha akılcı görünmektedir.

3.İki doz aşıdan sonra COVID geçirdim. Üçüncü doz aşımı ne zaman olmalıyım?

Bir veya iki doz sonrasında COVID geçiren kişiler tıpkı aşılanmamış ve COVID geçirmiş kişiler gibi hastalıktan sonra 3-6. aydan itibaren aşılanabilecekleri düşünülmektedir. Bir doz Sinovac® aşısından sonra COVID geçirmiş olanların 3-6. aydan itibaren olacakları aşı birinci dozla aynı aşı olabileceği gibi hem kendilerinin korunması hem de Delta varyantının yayılmasının önlenmesi ve yeni varyantların ortaya çıkmasının engellenebilmesi açısından BioNTech® aşısı olmaları doğru olacaktır.
Anladımm canım sağoll 😍

Üçüncü kol mu :) DNA degısmesı RNA ile gen terapisi bunlar ası sıtelerının kendı kelıme grupları. Artı bir kola gerek yok ölmenız yahut sakat kalmanız veyahut kısır kalmanız nüfus azaltımı soykırım için yeterlidir..
Soykırım mı?
Kovid 19 soy sop dinlemeden öldürüyor, tıpkı tarihte daha önce birçok kez olduğu gibi. Bu ilk salgın değil son da olmayacak. Çiçek hastalığından, koleradan, vebadan vb salgınlarda olduğu gibi…. O zamanlarda da aşı karşıtı insanlar olmuştu ama insan soyunun devamını bu ve benzeri aşılara borçluyuz. Çiçek aşısı karşıtlarının dediğini yapsaydık şuan hala bu hastalıktan ölüyor olacaktık örneğin. Doğanın doğal döngüsünü insanlara mal etmek cahillik geliyor bana. Geçmişi biraz araştırsak bu gün içinde daha doğru fikirlerimiz olacak.
İnsanları kısır bırakmak, sakat bırakmak yada öldürmek için aşıya ihtiyaç yok. Yaşmak için aşıya ihtiyaç var

Mecburen yapmam lazım asi hariç normal hayatımi çok etkili yor
Minnacık bebeklere bile rahatça yapılan testler sizi yıpratmaz rahat olun. Bende çocukken alerji testi oldum kolumda çok hafif bir kaşıntı dışında hiçbirşey yaşamadım. Alerjinin size yaptıkları yanında testin lafı bile olmaz. Keşke bu zamana kadar yaptırıp sonuca göre hayatınızı düzenleseydiniz, ileri vadede alerjinin çok daha ciddi durumlara yol açması muhtemel

Minnacık bebeklere bile rahatça yapılan testler sizi yıpratmaz rahat olun. Bende çocukken alerji testi oldum kolumda çok hafif bir kaşıntı dışında hiçbirşey yaşamadım. Alerjinin size yaptıkları yanında testin lafı bile olmaz. Keşke bu zamana kadar yaptırıp sonuca göre hayatınızı düzenleseydiniz, ileri vadede alerjinin çok daha ciddi durumlara yol açması muhtemel
O kadar haklısınız ki ihmal edip hep kendimi menupire ettim .ne zaman hastalandım hep Kendi çabalarımla ilaçsız iyileştim covid geçirdim yine ilaç kullanamadim. Randevu aldım ek kısa zamanda gidecem eminim bundan sonra ilaç kaygısı ndanda kurtulacam

MERHABALAR! SİZLERDEN GELEN YENİ BİR SORUYA CEVAP VERMEK İÇİN TEKRARDAN KARŞINIZDAYIM!

1.İki doz Sinovac® aşısı oldum. Ne zaman 3. doz aşıyı olmalıyım? Hangi aşıyı olmalıyım?

İki doz Sinovac® aşısı olan kişilerde oluşan bağışıklık yanıtının 3-6 ay içerisinde giderek azaldığı gözlenmektedir. Ayrıca Sinovac® aşısının tüm dünyada birkaç ay içinde hakim hale gelmesi beklenen Delta varyantına karşı etkisi de sınırlı gözükmektedir. Bu nedenlerle iki doz Sinovac® aşısı olanların ikinci dozdan 3-6 ay sonra 3. doz (hatırlatma veya rapel) aşıyı olması hem kendilerinin korunması hem de Delta varyantının yayılmasının önlenmesi açısından akılcı olacaktır.

Bu kişilerde 3. doz aşı Sinovac® ile uygulanabilir. Ancak Delta varyantına karşı koruyuculuğu sağlamak açısından, özellikle sağlık çalışanları, kalabalık yerlerde çalışanlar gibi virüsle karşılaşma olasılığı yüksek kişilerin, ayrıca daha güçlü bağışıklık oluşturduğu için ileri yaştaki kişiler ve bağışıklık yetmezliği olanların 3. doz aşıyı BioNTech® ile olması tercih edilmelidir.

2. İki doz BioNTech® aşısı oldum. Ne zaman 3. doz aşıyı olmalıyım?

Şimdiki veriler BioNTech® aşısının oluşturduğu bağışıklık yanıtının güçlü bir şekilde 9-12 ay devam ettiğini gösterdiğinden 2 doz BioNTech® olan kişilerin 9-12 ay boyunca ek doz aşı olmalarına gerek yoktur. Bu kişilerde 3. doz aşıya ihtiyaç olup olmayacağı ve ne zaman olacağı bu konuda yapılmakta olan çalışmaların sonuçlarına ve ortaya çıkabilecek yeni varyantlara göre belli olacaktır. Sadece BioNTech® bulunan ülkelerde 2 doz uygulanmaktadır.

3. Üçüncü doz aşı kararını vermek için antikorlarıma baktırmalı mıyım?

Hayır. Mevcut antikor testleri ile belirlenen seviyelerin hangi değerden itibaren ve ne kadar süre koruyucu olduğu bilinememektedir. Ayrıca testlerden kaynaklanan nedenlerle yalancı olarak pozitif sonuç da çıkabilmektedir. Bu nedenle aşı olmak veya olmamak kararı için antikorlarınıza baktırmanıza gerek yoktur.
---------------------------------------
umarım açıklayıcı olmuştur. en yalın haliyle bulabildiğim açıklama buydu ♥️
Süper anlatmışsın TV de bu kadar anlayamadım 💯 ♥️

O kadar haklısınız ki ihmal edip hep kendimi menupire ettim .ne zaman hastalandım hep Kendi çabalarımla ilaçsız iyileştim covid geçirdim yine ilaç kullanamadim. Randevu aldım ek kısa zamanda gidecem eminim bundan sonra ilaç kaygısı ndanda kurtulacam
Benim oğlum 7 yaşında 3 yıldır alerji ilacı kullanıyor, çocuk gelişme atağı geçirdi ilaçlar alerjisini bastırınca
Ben bebekliğinden beri alerji ilacı kullanıyorum, bir dönem kendi aptallığımdan ara verdim ilaçlara astım hastası oldum
İlaç alerjim bile var
Teşhisi çok basit, tedavi çok basit, böyle beklemek çok zor

Dr hanım 2gun önce kapalı miyom ameliyatı oldum pazartesi için eşim aşı randevusu almış çok mu erken olur.Ameliyatin 5.gunu oluyor biraz beklemelimiyim kararsız kaldim

Dr hanım 2gun önce kapalı miyom ameliyatı oldum pazartesi için eşim aşı randevusu almış çok mu erken olur.Ameliyatin 5.gunu oluyor biraz beklemelimiyim kararsız kaldim
merhabalar, edindiğim bilgilere sorun teşkil etmiyor gibi görünüyor, ancak tıbbi tavsiyede bulunamıyorum maalesef, eğer imkanınız varsa kendi kadın doğum doktorunuza da başvurun ki tam olarak içimiz rahat etsin :))

Merhabalar bende şunu merak ediyorum sinovac ile CoronaVac aynı mı acaba geçenlerde CoronaVac'ın faz 3 koruyuculuğu 83,5 demişlerdi bu yüzden merak ettim teşekkürler :KK68:

Merhabalar bende şunu merak ediyorum sinovac ile CoronaVac aynı mı acaba geçenlerde CoronaVac'ın faz 3 koruyuculuğu 83,5 demişlerdi bu yüzden merak ettim teşekkürler :KK68:
Türk aşısını mi diyorsun canım? Oda sinovac gibi inaktif bir aşı.

Yanlış anlamazsanız, inanın kırmaktan çok çekiniyorum, Google a yazıp cevabını basitçe bulabileceğiniz sorular değil de, daha çok kitlelerce merak edilen, gerçekten hakkında çok soru işareti olan konulardan bahsetmeye çalışıyorum genelde bu topikte 😊😊🙏🏻

Türk aşısını mi diyorsun canım? Oda sinovac gibi inaktif bir aşı.
Türk aşısı turkovac diye biliyorum şunu sormak istemiştim sinovac ile CoronaVac aşısının bi farkı var mı yani isimleri aynı mı sinovac aşısına CoronaVac da deniliyor mu? ya da ikiside farklı bir aşı mı ?bunu merak etmiştim

X