Çözüm bulamıyorum evliliğimize

Çok zor belki ama paydos verin
Çocuklu bir eğ için zor ama

ya aslında bir psikolog var
Bu konulara değinen çok güzel konuşmalar yapan ama bilmiyorum buradan söylemek doğru mu?

biraz taktik uygulamak lazım bu tarz konularda
Konuşmak kesinlikle doğru değil
Kendinizi düzeltmek önemli olan sanırım... ben çok mu verici bir insanım çok mu güçlüyüm herşeyi benim yapabileceğimi düşünüyor zayıf olduğunuzu hissettirin ona o da kahraman olur belki böylelikle... erkekler fıtraten kahraman olmak istedikleri için ona alan oluşturmak lazım sanırım...
İnternette videolar var onları izleyin muhakkak derdinize bir çare bulursunuz...

pes etmeyin... yaz geliyor dersler bitiyor yoğunluğunuz azalıyor bu konuya yoğunlaşıp halledebilirsiniz bence...

siz ona karşı davranışlarınızı değiştirin o da kıvam alır bence...
Aslında şunu düşündüm. Ben çocukluğumdan beri her şeyi kendim yapıyorum. Evde bir sürü sorumluluklarım vardı. Misal klozet kapağını bile değiştiririm lavabo gider borularını falan. Çanak anteni söker takardım.
Yani basit ev işleri dışında da çok şey yaptım. 3 kız kardeşiz üçümüz de ayrıca erkek gibi her türlü işi yaptık evde.. bulaşık ev temizliği her şeyi ablamlarla yaptık. Hiç birinden yardım istemezdik..
Bu iş yapılacaksa yapacağız. 15 yaşımda gece 11 de dolmuşa binip amcamın iş yerinden çıkıp eve giderdim. Durakta beni almaya kimse gelmezdi. Saçlarımı bile saklardım bazen erkek gibi görünmek için.
Yani yardım istemeyi bilmiyorum. Çünkü hayatımda hiç yardım ister misin diye sorulmadı. Bu bu senin işin kalk yap. Kalk git. Kalk temizle. Okul kapandı annem ile yaylaya gidip tüm evi temizleyeceğim. Hiç yorulur musun vega kızım gelmek ister misin soruları sorulmadı.
Farkında olmadan evdeki işler görevimmiş gibi geldi evlilik başında. Elimden geldiğince yaptım da. Açıkçası eşim de ben istemeden kalkıp yardım ederdi kendince.
Ama işte şimdi değişti. Kendi kendine kalkıp yapmıyor.
Bense daha konuşamadım bile bunları tek tek.

Aslında şunu düşündüm. Ben çocukluğumdan beri her şeyi kendim yapıyorum. Evde bir sürü sorumluluklarım vardı. Misal klozet kapağını bile değiştiririm lavabo gider borularını falan. Çanak anteni söker takardım.
Yani basit ev işleri dışında da çok şey yaptım. 3 kız kardeşiz üçümüz de ayrıca erkek gibi her türlü işi yaptık evde.. bulaşık ev temizliği her şeyi ablamlarla yaptık. Hiç birinden yardım istemezdik..
Bu iş yapılacaksa yapacağız. 15 yaşımda gece 11 de dolmuşa binip amcamın iş yerinden çıkıp eve giderdim. Durakta beni almaya kimse gelmezdi. Saçlarımı bile saklardım bazen erkek gibi görünmek için.
Yani yardım istemeyi bilmiyorum. Çünkü hayatımda hiç yardım ister misin diye sorulmadı. Bu bu senin işin kalk yap. Kalk git. Kalk temizle. Okul kapandı annem ile yaylaya gidip tüm evi temizleyeceğim. Hiç yorulur musun vega kızım gelmek ister misin soruları sorulmadı.
Farkında olmadan evdeki işler görevimmiş gibi geldi evlilik başında. Elimden geldiğince yaptım da. Açıkçası eşim de ben istemeden kalkıp yardım ederdi kendince.
Ama işte şimdi değişti. Kendi kendine kalkıp yapmıyor.
Bense daha konuşamadım bile bunları tek tek.
Takdir ediyor muydunuz peki eşinizi bişeyler yaptığında yoksa onun o yaptığı işin daha iyisini mi yapıyordunuz sonrasında...
Sizi bu yazdıklarınızdan sonra daha iyi anladım

aman lütfen ayrılmayın sizinki tamamen düzelecek birşey... biraz prenses olun :)) o da prens olur merak etmeyin...
güçlü kadınların yaşadığı birşey bu bence erkek bakıyor ooo kadının ona ihtiyacı yok ki o yapmasa da yapıyor zaten hanım herşeyi... siz de demişsiniz zaten kocam ha var ha yok evin içinde olmasa da ben idare ederim diye... o da bunu hissetmiş bence...
inşallah düzelir herşey :) musmutlu bir yuvanız olur ne güzel evladınız da var Allah bağışlasın... inşallah toparlarsınız...

Takdir ediyor muydunuz peki eşinizi bişeyler yaptığında yoksa onun o yaptığı işin daha iyisini mi yapıyordunuz sonrasında...
Sizi bu yazdıklarınızdan sonra daha iyi anladım

aman lütfen ayrılmayın sizinki tamamen düzelecek birşey... biraz prenses olun :)) o da prens olur merak etmeyin...
güçlü kadınların yaşadığı birşey bu bence erkek bakıyor ooo kadının ona ihtiyacı yok ki o yapmasa da yapıyor zaten hanım herşeyi... siz de demişsiniz zaten kocam ha var ha yok evin içinde olmasa da ben idare ederim diye... o da bunu hissetmiş bence...
inşallah düzelir herşey :) musmutlu bir yuvanız olur ne güzel evladınız da var Allah bağışlasın... inşallah toparlarsınız...
Aşırı mutlu olurdum yaptığında, ellerine sağlık derdim. Teşekkür ederdim .
Umarım düzeliriz. Ne kadar beklenti o kadar hayal kırıklığı bunu öğrendim. Minimuma indirdim de beklentileri. Küçük bir şey yapsa çok mutlu olurum yine. Hayırlısı olsun hakkınızda. Çok teşekkürler güzel dualarınız için. Siz de mutlu ve huzurlu yaşayın bir ömür.

Canım kesinlikle haklısın. Benim eşimde polis ben hemşireyim şuan ücretsiz izinde olduğum halde herşeyi yapar sağolsun yapmasında gerekiyor çünkü hayat müşterek. Çocuk zaten çok yoruyor. Anladığım kadarıyla eşine sert bir tepki vermelisin o yapmıyorsa sende yapma sadece kendine çocuğuna yemk yap sadece kendi çamşrlarını yıka temizlikte aynı şekilde bırak pis kalsın ev kendisi yapmak zorunda kalıcaktır inşallah en kısa sürede düzelir eşiniz

Bugün babası gelecekti mesela saatlerce salondaydı ben yazlık kışlık kıyafetleri ayırdım, yemekleri yaptım. Kendisi son anda kalktı bir etrafı toparladı. Yani mutfağı toparlayabilirdi diyorum içimden ki iki üç tabak bardak vardı lavaboda :KK43:
Bunu bir erkeğin kendi başına düşünmesi çok zor ya, siz rica etseydiniz keşke bunu, söylenince yapamayacak biri gibi durmuyor eşiniz

Herkese merhaba. 5 yıllık evliyiz. 2 buçuk yaşında oğlumuz var. Eşim polis ve ben öğretmenim. Günlerdir düşünüyorum ama kendi kendime.
Çözüm bulamıyorum. Çünkü eşimle konuşmayı da deniyorum başaramadım. Biraz uzun olabilir kusura bakmayın.
Sorun1- eşimin evde hiçbir işe yardım etmemesi. Yapsa da söyleniyor. Şunu yapmak 5 dk, 10 dk vb.
Sorun2- birlikte sadece akşam yemeği yeyip, ardına çay çekirdek atıştırma. En son ne zaman bir film izledik inanın hatırlamıyorum. Geçen oğlum erken uyumuştu, salona geldim film izleyelim mi dedim? Survivor izleyeceğim dedi..
Uzun zamandır salonda uyuyordu, bir tartışma yaşadık ve bana hak verdi sanırım ben sadece ima etmeme rağmen o günden sonra yanımda uyumaya başlamıştı ama bir korona süreci karantinaya girdik. Çıkmadık çok şükür ama ben biraz grip gibi oldum öyle hasta olunca tekrar salona geçti ve iyileşmeme rağmen geri gelmedi. Oruç tutuyor. Gece rahatsız etmeyeyim falan dedi ben rahatsız olmam dedim ama yine salonda şu anda.
Düzenli olarak yaptığı şeyler, çöpleri kapının önünden alıp çöpe atmak, oyuncakları toparlamak, oğlumuzla da oyun oynar. Ama oyun bittiği an elinde telefon ya iddia ya satranç oynuyor. Geçen gün mesela ben mutfağı toparlıyorum salona geldim ki oğlum sulu boya fırçasını suyuna batırıp ağzına alıyor, niçin dikkat etmiyorsun diye kızdım :KK43:
Cinsellik konusunda da tembeliz gibi bir şey. Yani ramazan öncesinde de mesela ayda 2-3 defa oluyor ortalama.
Bulaşık, çamaşır, yemek, oğlumu banyo yaptırma, yedirme uyutma hepsi bende. Son zamanlarda birkaç kez gece uyanınca alıp uyutmaya çalıştı.
Bu arada yunus polis, bir gün işte diğer gün evde oluyor.
Konuşamadıkça arada laf vuruyorum elimde olmadan bu da hoş olmuyor . Bugün gel otur biraz konuşalım dedim, ne konuşacağız dedi, salona geçti, ben mutfakta oturuyordum, gel dedim salondan sesleniyor dinliyorum seni diyor. Ama dinlemiyor yani. Daha ne yapayım diyo fakat yaptığı bir şey yok nerdeyse. Bazen kahvaltı hazırlıyor, özel günlerde mutlaka çiçek veya hediye alıyor. Senede 1 kez 3-4 gün de olsa her şey dahil otele gidiyoruz. Aileme karşı hep naziktir, her fırsatta beni götürür memleketime. Uzun kalsam da sorun etmiyor (kendi bu arada annesinde kalıyor), arabayı da bana bırakıyor
Ama gel gelelim ki ben yardım bekliyorum. Çünkü günüm canlı ders, bitince oğlumu uyut, o uyurken yemek yap. Çamaşır uyandı yedir oynat akşam da geç uyuyor gündüz uyuduğundan, sonrasında yine bir etraf toparlama oluyor ve saat gece 12 yi geçiyor. Kendime hiçbir şekilde vakit ayıramıyorum... Yanımda yatması konusunda Ramazan bitince dedi...
Çok uzun oldu hakkınızı helal edin.
Çözüm için ben ne yapabilirim? Bu şekilde devam edersek sevgim bitecek diye korkuyorum. Ya da ben mi abartıyorum, haksızlık mı ediyorum ona?
Kocanız: unumu elediiim. Eleğimi astım mode on.

Canım kesinlikle haklısın. Benim eşimde polis ben hemşireyim şuan ücretsiz izinde olduğum halde herşeyi yapar sağolsun yapmasında gerekiyor çünkü hayat müşterek. Çocuk zaten çok yoruyor. Anladığım kadarıyla eşine sert bir tepki vermelisin o yapmıyorsa sende yapma sadece kendine çocuğuna yemk yap sadece kendi çamşrlarını yıka temizlikte aynı şekilde bırak pis kalsın ev kendisi yapmak zorunda kalıcaktır inşallah en kısa sürede düzelir eşiniz
Konuşmaya fırsat bulamadık sonunda dün kavga ettik. Hem de ne yüzünden; yazayım. Oğlana yeni bir suluk aldık. Dün akşam bulaşıkları yıkadım ardına da evdeki suluğu biberonları yıkadım. Sonra biraz meyve yedirdim çay hazırlamıştım, su verecekti bardakla ver dedim suluğu sıcak suda dedim. Diğer suluğu sordu paketini açmadım henüz dedim daha alalı 4 gün oluyordu. Niye yıkamadın diye sinirle sordu.
Fırsat bulamadım dedim.
Ne demek fırsat yok zaman yokmuş.
Ne iş yapıyorsun ki diye başladı. Eğer ben Instagram a bakmaya veya WhatsApp ta gruplara bakıyorsam öyle bir şey deme hakkım yokmuş. Üstüne de annemden bir örnek verdi.
Annen gibi yat uzan koltuğa başka bir şey yapma dedi. Ben de patladım o anda.
Niye annemi karıştırıyorsun dedim. Anneni kötü göstermek için değil diyor.
Sanki güneş altında inşaat işinde mi çalışıyorsun da fırsat bulamadım diyorsun dedi. Tabi bunları sesini yükselterek dedi ben çocuk var daha sakin dedim ama umursamadı.
Patladım tamam ya biz boşanalım en iyisi. Benim işime saygın yok. Ben hala hiçbir şey yapmıyorum gözünde madem çekemem ben seni dedim bağırdım.
Bana liseli ergen tripleri atma dedi .
Trip değil ciddiyim pazartesi avukat bulurum dedim. Pazar günü de annesi kardeşi gelecekti gelmesin kimse dedim. Kalktım çalışma odasına geçtim geçerken de çocuğu da sen uyutursun ben bir şey yapmıyorum madem artık sen yap dedim.
sonuç yarım saat sonra odanın kapısını açtı niye ağlıyorsun dedi. Çık dışarı oğlum beni ağlarken görmesin dedim ama çıkmadı.
Niye büyütüyorsun dedi hemen boşanma falan ne alaka dedi. Beni anlamıyorsun dedim. Sana göre ben hiçbir şey yapmıyorum dedim. Daha ne yapayım ya dedim. Alt tarafı suluk yıkamadım. Bardakla verip geçecektin abartan sensin dedim. Bir şey demedim diyor.
sonra ben yardım ediyorum işte şu bu dedi.
En son ne zaman bulaşıkları makineye koydun söyle dedim 10 gün önce diyor ki bence ondan daha önceydi de koca 10 gündür bu evde ne yaptın başka al kağıt dedim uzattım yaz. Yaz bakalım. Bir çöp kovası bile dolu görsen alıp bağlayıp atmıyorsun dedim.
Dedim dedim ama beni hala anlamıyor bence. Bugün iki kez aradı işten. Hiç kavga etmemişiz gibi hatta daha sıcak konuşuyor.

Şuan evdeki kardeşimi boğasım geliyor hiç iş yapmayıp her tarafı dağıttığı için sizi düşünemiyorum küçük bebekle
Evde olmayıp işe gittiklerinde tüm iş sana kalsa daha huzurlu oluyorsun.
Hiç değilse topladığın yer toplu kalıyor.
Ben bulaşık yıkıyorum iki dakika sonra bakıyorum tezgahta yağlı bir tava ortaya çıkmış.
Kanepeleri garip şekillere koymuş rahat oturacağım diye
Bense etraf toplamadan ne canlı ders yapabilirim ne bir şey okuyabilirim.
İfrit oldum size yüzde yüz hak veriyorum.

Şuan evdeki kardeşimi boğasım geliyor hiç iş yapmayıp her tarafı dağıttığı için sizi düşünemiyorum küçük bebekle
Evde olmayıp işe gittiklerinde tüm iş sana kalsa daha huzurlu oluyorsun.
Hiç değilse topladığın yer toplu kalıyor.
Ben bulaşık yıkıyorum iki dakika sonra bakıyorum tezgahta yağlı bir tava ortaya çıkmış.
Kanepeleri garip şekillere koymuş rahat oturacağım diye
Bense etraf toplamadan ne canlı ders yapabilirim ne bir şey okuyabilirim.
İfrit oldum size yüzde yüz hak veriyorum.
Evet çok yoğun çalışsa sevinirim gözüm görmez beklentiye de girmem. Ama bir gün işte ertesi tüm gün evde ve hiçbir şey yapmayıp arada bana da bir şeyler deyince patlıyorum artık.

Konuşmaya fırsat bulamadık sonunda dün kavga ettik. Hem de ne yüzünden; yazayım. Oğlana yeni bir suluk aldık. Dün akşam bulaşıkları yıkadım ardına da evdeki suluğu biberonları yıkadım. Sonra biraz meyve yedirdim çay hazırlamıştım, su verecekti bardakla ver dedim suluğu sıcak suda dedim. Diğer suluğu sordu paketini açmadım henüz dedim daha alalı 4 gün oluyordu. Niye yıkamadın diye sinirle sordu.
Fırsat bulamadım dedim.
Ne iş yapıyorsun ki diye başladı. Eğer ben Instagram a bakmaya veya WhatsApp ta gruplara bakıyorsam öyle bir şey deme hakkım yokmuş. Üstüne de annemden bir örnek verdi.
Sanki güneş altında inşaat işinde mi çalışıyorsun da fırsat bulamadım diyorsun dedi. Tabi bunları sesini yükselterek dedi ben çocuk var daha sakin dedim ama umursamadı.
Patladım tamam ya biz boşanalım en iyisi. Benim işime saygın yok. Ben hala hiçbir şey yapmıyorum gözünde madem çekemem ben seni dedim bağırdım.
Trip değil ciddiyim pazartesi avukat bulurum dedim. Pazar günü de annesi kardeşi gelecekti gelmesin kimse dedim. Kalktım çalışma odasına geçtim geçerken de çocuğu da sen uyutursun ben bir şey yapmıyorum madem artık sen yap dedim.
sonuç yarım saat sonra odanın kapısını açtı niye ağlıyorsun dedi. Çık dışarı oğlum beni ağlarken görmesin dedim ama çıkmadı.
Niye büyütüyorsun dedi hemen boşanma falan ne alaka dedi. Beni anlamıyorsun dedim. Sana göre ben hiçbir şey yapmıyorum dedim. Daha ne yapayım ya dedim. Alt tarafı suluk yıkamadım. Bardakla verip geçecektin abartan sensin dedim. Bir şey demedim diyor.
En son ne zaman bulaşıkları makineye koydun söyle dedim 10 gün önce diyor ki bence ondan daha önceydi de koca 10 gündür bu evde ne yaptın başka al kağıt dedim uzattım yaz. Yaz bakalım. Bir çöp kovası bile dolu görsen alıp bağlayıp atmıyorsun dedim.
Dedim dedim ama beni hala anlamıyor bence. Bugün iki kez aradı işten. Hiç kavga etmemişiz gibi hatta daha sıcak konuşuyor.
Eşiniz çok saygısız ev hanımı bile olsanız şu tepkiyi hak etmiyorsunuz.
Yardım etmediği halde dört dörtlük iş bekliyor. Üstüne söyleniyor.
Eşiniz terapist falan değil sağlam bir silkelenmek istiyor.
Sizin maaşınızla güvenip kredi çekerken, alışveriş yaparken hiç sen ne yapıyorsun ki tavrına girmiyordur eminim

Eşiniz çok saygısız ev hanımı bile olsanız şu tepkiyi hak etmiyorsunuz.
Yardım etmediği halde dört dörtlük iş bekliyor. Üstüne söyleniyor.
Eşiniz terapist falan değil sağlam bir silkelenmek istiyor.
Sizin maaşınızla güvenip kredi çekerken, alışveriş yaparken hiç sen ne yapıyorsun ki tavrına girmiyordur eminim
Geçen ay kredi çekti arabayı yeniledik. Bu ay kirayı krediyi faturaları hepsini ödedi. Muhtemelen eksiye girdi, ne kadar eksidesin söyle göndereyim dedim söylemedi hala. Para konusunda baskıcı kontrolcü değildir Allah'tan. Ama ev işleri konusunda hem yapmayıp hem de küçük bir şeyde söylenmesine tahammül edemiyorum artık.

Geçen ay kredi çekti arabayı yeniledik. Bu ay kirayı krediyi faturaları hepsini ödedi. Muhtemelen eksiye girdi, ne kadar eksidesin söyle göndereyim dedim söylemedi hala. Para konusunda baskıcı kontrolcü değildir Allah'tan. Ama ev işleri konusunda hem yapmayıp hem de küçük bir şeyde söylenmesine tahammül edemiyorum artık.
bilemiyorum tahammül edilir gibi değil cidden
Arkadaşların yazdığı gibi ayda bir aldığınız kadını haftada bir almaya başlayın belki biraz omuzunuzdaki yük azalır.
Ama yinede her işide eve gelen kadın halledemez ki kadın cam siler kapı duvar yer siler diğer işler yine sizde

Fırsat bulamadım dedim.
Çok abartmış canım bence sen sert bir tavrını sürdür bu şekilde aklı başına gelsin

Çok abartmış canım bence sen sert bir tavrını sürdür bu şekilde aklı başına gelsin
Mesaj attım eve gelince oğlumuzu annene götür. Konuşalım dedim. Konuşacak büyütecek bir şey yok dedi. Hayır dedim. Geldi götür dedim götürmedi. Sonuç kavga ettik yine ...
Çok doluyum maalesef. Bir insan konuşmak isteyen eşine niye tamam demez anlamıyorum.

ya böyle şeyler gerçekten sorun olmamalı ben çok şaşırıyorum büyük krizler değil bunlar. birbirinize karşı terbiyesiz davranışlarınız yoksa herşey halledilir. kendisinin aklına yardım etmek gelmiyorsa siz talep ediceksiniz başka çare yok. elbette kimse güle oynaya iş yapmıyor. o bulaşığı yapıyorsa siz de o an başka bişiyi hallediceksiniz ki akşam yanyana oturmaya vaktiniz olsun. seks konusu da kötü olmuş bu azaldıkça zaten bu hallere geliyo çiftler. o da gün içinde çok yoruluyodur zaten birbirinizi germeyin. hadi aşkım bu akşam hemencecik buraları toplayalım sonra tüm gece fingirdeşelim istiyorum diyin ya böyle açık sözlü olun flörtleşin azcık iş güç bebek sizi hayattan koparmasın buna izin vermeyin

amelie01 amelie01 çocuk bile başlı başına çok yoruyor zaten. Bence bi süre yüz verme. Bişeyleri anlatmaya çalısma denemissin olmamis. Onun çamasirlarını yıkama, yemek yapma, bi süre onun ailesiyle görüşme. Çocugunla normal vakit geçir Avukat lafi agızdan ciktigi için görüş gelmek istersen gel de kisaca. Ciddi olduğunu anlasin ki biraz tutuşunca şartlarıni sırala :KK66:

Mesaj attım eve gelince oğlumuzu annene götür. Konuşalım dedim. Konuşacak büyütecek bir şey yok dedi. Hayır dedim. Geldi götür dedim götürmedi. Sonuç kavga ettik yine ...
Çok doluyum maalesef. Bir insan konuşmak isteyen eşine niye tamam demez anlamıyorum.
Konusma konusunda zorlama bence,icraata dök hocam yazdiklarimi deneyebilirsn :KK66:

ya böyle şeyler gerçekten sorun olmamalı ben çok şaşırıyorum büyük krizler değil bunlar. birbirinize karşı terbiyesiz davranışlarınız yoksa herşey halledilir. kendisinin aklına yardım etmek gelmiyorsa siz talep ediceksiniz başka çare yok. elbette kimse güle oynaya iş yapmıyor. o bulaşığı yapıyorsa siz de o an başka bişiyi hallediceksiniz ki akşam yanyana oturmaya vaktiniz olsun. seks konusu da kötü olmuş bu azaldıkça zaten bu hallere geliyo çiftler. o da gün içinde çok yoruluyodur zaten birbirinizi germeyin. hadi aşkım bu akşam hemencecik buraları toplayalım sonra tüm gece fingirdeşelim istiyorum diyin ya böyle açık sözlü olun flörtleşin azcık iş güç bebek sizi hayattan koparmasın buna izin vermeyin
Ben bugün konuşalım işten gelince oğlumuzu annene götür dedim. Yapmadı. Konuşacak bir şey yokmuş. Hiçbir şeye elini sürmeden gitti yattı arada kavga da ettik. Çünkü dediğimi yapmadı üstüne de çocuğu getir yıkayalım dedi kendi duşa girince. Normalde her seferinde sorun çıkarıyor oğlum neyse deneyelim diye seslenmedim . Daha babasının kucağına verince su dökünce başladı çığlık kıyamet. Direk üstüme geldi almak.zorunda kaldım. Öyle kıyafetlerimle ıslanınca ben de patladım yine bir yandan ağlıyor susmuyor oğlum hiç böyle yapmazdı. Beni dinlemedi dediğimi yapmadı. Yapsaydı belki de sakince konuşacaktık bu akşam.

X