Danışmak istediğim birşey var

Çok fazla ödev verilmesini doğru bulmuyorum ama öğretmen 40 kişilik sınıfta hangi çocuğun ödevini kontrol edin etsin? Etti diyelim dersi ne ara işleyecek?
Mecburen ailede ödevlere en azından kontrol aşamasında dahil olmak zorunda.
Bizzat kontrol etmedikçe çocuklar ödev konusunu ciddiye almıyor. Basit kesir konusundan 56 soru ödev vereceğine 8 soru cozdursun. Ayrıca bütün öğretmenler etüd yapıyor orda kontrol edebilir veya ödevlerin büyük bölümünü orda yaptırabilir. Bütün veliler yollamak zorunda kalsın da kurs kapanmasin diye etudde konu usliyirlar. Basımızdan gecti hep bunlar.

Eskiden 2.sınıf müfredatı çok daha ağırdı,bunlar hep basitleştirilmiş hafifletilmiş şeyler. İki basamaklı eldeli toplamalar yapılıyor,sadece sonuç yazarak,boş kutular ya da noktalı yerler dolduruluyor vs. Olması gerekenler hep.

Sıkıntı sizin öğretmeninizde. Elle 40 tane işlem yazılmasını istemek çok uzun sürer ve çocuğu dersten okuldan nefret ettirtir. Bence öğretmenin bu durumunu önce müdürle paylaşmalısınız. Belki o da sizinle aynı fikirdedir. Fazla ödev verince öğretmenler sanıyor ki başarılı çocuklar yetişecek,hiç alakası yok.

Pardon ama devlet okullarında öyle bir saat yok.. neden veli bilmiyor çocuğunuz ödev defterine ödevlerini yazmıyor mu😳
Ne yazıyor defterde, sayfa 15 yapılacak. Ama öğretmen ödevi kendi kontrol ederse, çıkarma işleminde onluk bozarken ne hata yaptığını görüp düzeltecek. Annesi görünce saç baş yolacak çocuğum çıkarma işlemini kavrayamadı dite, en iyi ihtimalle gelip burada başlık açacak, en kötü ihtimalle kafasına vuracak.

Allah aşkına burda önlük boşamayan çocuğuna evde kendim öğrettim diyen var mi

etüd saatinde öğretmenin. Veli neyi kontrol edeceğini nerden bilsin?

Etüd zorunluluk değil. İsteyen öğrenci ek ücret ödeyerek katılır. Etüd saatini ödev kontrolle geçirmek zaten önerdiğiniz şekilde her öğrencinin tek tek hatasını kontrol edip hatasını düzeltmek hem saçma hem zaman kaybı. Bu yapılsın istiyorsanız özel öğretmen tutabilirsiniz. Devlet okulunda özellikle öyle bir vakit ve sistem yok. Ödevin ne olduğunu ya öğretmen tahtaya yazar öğrenci defterine geçirir ya Watsapp grubuna bugünün ödevi diye atılır. Veli neyi kontrol edeceğini öğrenir böylelikle. Bunu da öğretmenden beklemek gerçekten çok garip geldi

Merhabalar kızlar.
Çocuğumla ilgili birşey sormak isyorum. Bir oğlum var ikinci sınıfta. Dersleri bana çok ağır geliyor. Yani bana derken ikinci sınıfa giden bir çocuk için fazlasıyla ağır. Zaman değişti farkındayım ama öğretmen çok fazla ödev veriyor. Matematikten mesela okulda dört örnek yaptırıyor defterde. Ama ödev olarak kırk, otuz tane işlem veriyor. Fotokopi olarakta değil, resim atıyor deftere yazın, çözün diye. Ben gerçekten öğretmenleri ayrı seviyorum ve saygı duyuyorum. Ama üç basamaklı toplamalar, kutucuğu bulmaları, çıkarmalar... İnanın eşim akşam yedi gibi evde oluyor. Gece on ikiye kadar ödev yapıyoruz. Her derste böyle. Türkçe de böyle, dil bilgisi de böyle. Çok fazla ödev var ve çocuğum artık eve gelir gelmez anne bugün ödev çok mu diye soruyor ilk. Biz bir kaç kez konuştuk. Çok fazla değil mi diye ama kendisi gelecek yıla hazırladığını söyledi bize. Gelecek yıl zorlanmasınlar diye böyle yaptığını söyledi. Birinci sınıfta da aynı şeyi demişti. Sizce ben ne yapayım? Çocuğumun konuyu anlamasını sağlayıp ödevleri kendim mi kısayım? Yoksa bu şekilde devam mı edeyim? Ödev çok olunca gözü de korkuyor yapamayacağım diye ağlıyor da. Tek çocuğum inanın o yüzden bazen çuvallıyorum. Hangisi doğru bilemiyorum. Okula gitmek istemiyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?
Ya bu yavrucaklara bende çok üzülüyorum. Hem öğretmen hemde ödev yaptıran bir hala olarak aileler bile soruları cevaplamakta zorlanıyorlar çoğu zaman. Ancak öğretmenlerin şöyle bir durumu var ne yazık ki. Sınıfta çok öğrenci varsa ve genel durum yavaş yazıyorsa yazsınlar tahtada çözelim kontrol edelim derken az örnek çözebiliyorlar haliyle konuyu anlatmak öğretemene konuyu pekiştirmek veliye kalıyor. Bununla beraber pandemi eğitime büyük darbe vurdu. Gelen öğrencilerin çoğunun geçen iki yıldan hazır bulunuşlukları çok düşük. Haliyle öğretmen hem o açığı kapatacak(çünkü ön koşullu konular var bazı konulara geçmek için) hem bu senenin konularını verecek. E sadece matematik Türkçe yok resim müzik beden vs var hepsini hangi arada yapacak. Destek olmak şart🤷🏻‍♀️

Benim de ikinci sınıfa giden kızım var, öyle çok ödevi oluyor ki biz de üzülüyoruz tüm zamanı ödev ile geçiyor. Öğretmeni günlük 6 sayfa fotokopi veriyor. Benim için az olabilir ama daha yedi yaşında çocuk o çok zorlanıyor. Yalnız konular 3basakmakli konular falan değil sanırım fazlaca önden gidiyor. Ben bile çok buluyorum, sizinki daha da fazlaymış. Çocuk okuldan çok soguyorsa bence başka okula alın

Merhabalar kızlar.
Çocuğumla ilgili birşey sormak isyorum. Bir oğlum var ikinci sınıfta. Dersleri bana çok ağır geliyor. Yani bana derken ikinci sınıfa giden bir çocuk için fazlasıyla ağır. Zaman değişti farkındayım ama öğretmen çok fazla ödev veriyor. Matematikten mesela okulda dört örnek yaptırıyor defterde. Ama ödev olarak kırk, otuz tane işlem veriyor. Fotokopi olarakta değil, resim atıyor deftere yazın, çözün diye. Ben gerçekten öğretmenleri ayrı seviyorum ve saygı duyuyorum. Ama üç basamaklı toplamalar, kutucuğu bulmaları, çıkarmalar... İnanın eşim akşam yedi gibi evde oluyor. Gece on ikiye kadar ödev yapıyoruz. Her derste böyle. Türkçe de böyle, dil bilgisi de böyle. Çok fazla ödev var ve çocuğum artık eve gelir gelmez anne bugün ödev çok mu diye soruyor ilk. Biz bir kaç kez konuştuk. Çok fazla değil mi diye ama kendisi gelecek yıla hazırladığını söyledi bize. Gelecek yıl zorlanmasınlar diye böyle yaptığını söyledi. Birinci sınıfta da aynı şeyi demişti. Sizce ben ne yapayım? Çocuğumun konuyu anlamasını sağlayıp ödevleri kendim mi kısayım? Yoksa bu şekilde devam mı edeyim? Ödev çok olunca gözü de korkuyor yapamayacağım diye ağlıyor da. Tek çocuğum inanın o yüzden bazen çuvallıyorum. Hangisi doğru bilemiyorum. Okula gitmek istemiyor. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Bilmediğimden soracağım kusura bakmayın ; ödevler neden velilere veriliyor, bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu. Öğretmen ödevimizi yazdırırdı eve gelip kendimiz yapardık, annem ya da babam asla ödevime bakmamıştır. Şimdi bakıyorum veliler çocukla birlikte tekrar okuyorlar ilkokulu. Ödevi veli yapacaksa çocuk ne öğrenecek, çevremde görüyorum ödev yaptırmak değil bu, ödevleri resmen veliler yapıyor anlayamadığım bir konu bu, yeni eğitim sistemi mi bu nasıl bir şey

Fotokopi vermesini rica edin. 30-40 toplama çıkarma işlemi zor bir ödev değil, yazması uzun sürer sadece. Fotokopi olursa daha kolay olur.

Diğer bahsettikleriniz zaten olması gerekenler zaten. Verilmeyen kutucuğu bulması gerekiyor. Müfredata ve bilişsel gelişimine uygun.
Bazı okullar fotokopiden kısmaya başladı maalesef, kendiniz çıktı alın evde yazmakla yorulmaz

Bilmediğimden soracağım kusura bakmayın ; ödevler neden velilere veriliyor, bizim zamanımızda böyle bir şey yoktu. Öğretmen ödevimizi yazdırırdı eve gelip kendimiz yapardık, annem ya da babam asla ödevime bakmamıştır. Şimdi bakıyorum veliler çocukla birlikte tekrar okuyorlar ilkokulu. Ödevi veli yapacaksa çocuk ne öğrenecek, çevremde görüyorum ödev yaptırmak değil bu, ödevleri resmen veliler yapıyor anlayamadığım bir konu bu, yeni eğitim sistemi mi bu nasıl bir şey
Evet gerçekten benim annem babam bir gün ödevimi kontrol etmemiştir yani. Kimse başımda da beklemedi,bu dönemle bizim dönemlerimiz arasında ciddi farklılıklar var.

Merhabalar kızlar.
son dönemlerde aklıma hep ilgisiz veli çocukları geliyor. şu anki ilkokul öğretmenlerinin yöntemlerinde işin yüzde 90 ı velide. velisi ilgisiz çocuk yüzde 90 çöp oluyor maalesef. bizim zamanımızda anne babanın ilgilenmesine gerek olmazdı. tabi bu hale getiren çok ödev veren öğretmeni yere göğe sığdıramayan veliler oldu ne yazık ki

Ne yazıyor defterde, sayfa 15 yapılacak. Ama öğretmen ödevi kendi kontrol ederse, çıkarma işleminde onluk bozarken ne hata yaptığını görüp düzeltecek. Annesi görünce saç baş yolacak çocuğum çıkarma işlemini kavrayamadı dite, en iyi ihtimalle gelip burada başlık açacak, en kötü ihtimalle kafasına vuracak.

Allah aşkına burda önlük boşamayan çocuğuna evde kendim öğrettim diyen var mi
Öğretmen muhakkak okulda çalışma yapıyordur çocuğunuza dönüt de veriyordur bununla ilgili.. ama ev ödevi çok ayrı bir şey.. He veli çocuğunun kafasına vuracak kadar kötü bir ebeveynse o da başka bir konu konusu.. benim kızım da İngilizce dersinde hiçbir şey öğrenememiş bütün hafta İngilizce çalıştık. Okulda öğrenememiş artık kafası neredeydi hoca anlatırken bilemiyorum, dinlememiş dersi belli. Üşenmedim çocuğumla ders çalıştım Çünkü kızımın eğitiminden öğretmeninden önce ben sorumluyum. O benim kızım..

Son düzenleme:
Ödev tabi ki öğrenciye veriliyor. Ama nedense son zamanda öğrenciler eskisi gibi büyütülmüyor hepsi birer prens prenses olduğu için(burda kendime de özeleştiri yapıyorum) ödev yapmak zor geliyor. Veli de çocukla birlikte oturup anca o ödevi yapıyor..

Bu konuda eminim herkesim söyleyecekleri vardır.

Çocuk okuldan 16:30 da geliyor. Ödevin dışında test çözmesi de isteniyor. En az 30 sayfa kitap da okuyacak ancak 21:30 da yatacak.

Çocukların oyun çağında bu kadar baskı hangi aklın ürünü?

Yaratıcılık, hayal dünyası bu yaşlarda ne kadar önemli değil mi?

Sonra hemen her çocukta dikkat dağınıklığı var. Acaba neden??

Evet gerçekten benim annem babam bir gün ödevimi kontrol etmemiştir yani. Kimse başımda da beklemedi,bu dönemle bizim dönemlerimiz arasında ciddi farklılıklar var.
İş yerimde çok rastlıyorum çocuğu ortaokul, lise düzeyinde olanlar bile internetten çıktı alıp ödev hazırlıyorlar, tuhafıma gitti bu durum. Çocuğu 3.sınıf olan bir arkadaşımız var, okumakta ve yazmakta büyük güçlük çekiyor, annesi artık bizim gibi öğrenmiyorlar alfabeyi sadece ses olarak öğreniyorlar o yüzden zor okuyorlar dedi hepsi böyleymiş çok şaşırdım, bayağı bir değişmiş her şey çok mu yaşlanmışım ne :)

İş yerimde çok rastlıyorum çocuğu ortaokul, lise düzeyinde olanlar bile internetten çıktı alıp ödev hazırlıyorlar, tuhafıma gitti bu durum. Çocuğu 3.sınıf olan bir arkadaşımız var, okumakta ve yazmakta büyük güçlük çekiyor, annesi artık bizim gibi öğrenmiyorlar alfabeyi sadece ses olarak öğreniyorlar o yüzden zor okuyorlar dedi hepsi böyleymiş çok şaşırdım, bayağı bir değişmiş her şey çok mu yaşlanmışım ne :)
3.sinif çocuğu gayet güzel okuyup yazabilir.
O okuyup yazamama arkadaşınızın çocuğuna özel bir durumdur.

Son düzenleme:
Sorma yaa geçen hafta atık malzemelerden yatay çevre projesi yapıldı,tüm projeleri anneler babalar yapmış,hepsi mimar mühendis elinden çıkmış gibiydi. Benim oğlan wc kağıdı rulolarıyla gökdelen yaptı götürdü 😂 kendi oyuncaklarının parçalarını kullandı 🤣

Etüd zorunluluk değil. İsteyen öğrenci ek ücret ödeyerek katılır. Etüd saatini ödev kontrolle geçirmek zaten önerdiğiniz şekilde her öğrencinin tek tek hatasını kontrol edip hatasını düzeltmek hem saçma hem zaman kaybı. Bu yapılsın istiyorsanız özel öğretmen tutabilirsiniz. Devlet okulunda özellikle öyle bir vakit ve sistem yok. Ödevin ne olduğunu ya öğretmen tahtaya yazar öğrenci defterine geçirir ya Watsapp grubuna bugünün ödevi diye atılır. Veli neyi kontrol edeceğini öğrenir böylelikle. Bunu da öğretmenden beklemek gerçekten çok garip geldi
Gayet de , bütün sınıflarda- 1. sınıf dahil - etüd yani yetiştirme kursları var, milli eğitim müdürlükleri, okullari açın diye zorluyor hatta. Ben emekli öğretmenim Siz ne anlatıyorsunuz acaba ?

X