Depremin aile içine yansıması

Namutenahii

"Direnenler yaşar"
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2016
3.293
5.821
Merhaba hanımlar,
Öncelikle tüm ülkemize geçmiş olsun, çok zor günlerden geçiyoruz. Vefat edenlere Allahtan rahmet kalanlara ise sabır diliyorum. Allah en kısa zamanda yeniden ayağa kalkmamızı nasip etsin.
Bunca derdin arasında benim konum çok ufak bir dert, ne olur kimse yanlış anlamasın, sadece danışmak istedim.

Biz ankarada oturuyoruz. Eşimin erkek kardeşi ile eltim de ankarada oturuyor.
Eşim de ben de hataylıyız ve ikimizin de ailesi hatayda.
Depremden sonra eşim de ben de ailelerimizin o bölgeden çıkıp gelmesini istedik. Ama evleri de ayakta. Sadece güvenli bölgeye gelmelerini istiyoruz.
Benim ailem 8 kişi
Eşimin ailesi 12 kişi
Normal şartlarda eşimin ailesinin ankarada 2 oğlu olduğu için 2 kapısı var. Benim ailemin ise sadece ben varım yani tek kapı var.
Bu sebeple eşimin ailesinin, diğer oğullarına;
Benim ailemin ise bizim evimize gelmesini uygun görüyorum.
Fakat eşimin ailesinde kavga edenler olmuş aynı eve girmem şeklinde kavga kıyametler kopmuş.
O yüzden onlardan herkes diğer oğlanın evine gidemiyorlar. Bir kısım gidiyor diğer kısım da onlarla olmak istemiyor. Deprem zamanı herkes can derdindeyken böyle bir kavga etmişler ne yazık ki.
Dolayısıyla şuan 3 aile varmış gibi düşünün.
Eşim de sizinkiler gelmiyorsa bizimkilerin bir kısmı da bize gelsin dedi.
Benim ailem de gelip gelmemekte kararsız. Biz ankarada yüksek katlı bi binada oturuyoruz korkuyorlar çekinceleri var.
Ama şimdi şöyle de bişey var bizim eve eşimin ailesinden birileri gelse sonra benim ailem gelmek istediği zaman gelemeyecekler. Çok arada kaldım. Siz olsanız napardınız?

Eve gelen 12 kişi ile nasıl yaşayacaksınız? Ankara da direk ev tutun ve buraya taşınsınlar. Depremler daha 1 yıl sürecek diyorlar. Belki hiç gidemeyecekler. Dün olanları gördünüz. Resmen yeni bir deprem oldu. Kendi evliliğiniz de salllanır o kadar kalabalıkta. Eş ailesi ile nasıl yaşayacaksınız, nasıl geçineceksiniz? 12 kişi resmen. Hijyenden tutun, huzura kadar her şeyi askıya alacaksınız

Ayrıca o ailedeki 12 kişi aynı eve çıksa yine yaşayamaz ben size söyleyim. Kavgacı insanlarsa olmaz yani

Zaten 12 kişi hatayda aslında 3 ayrı evde yaşıyorlardı, deprem olunca bir arada olalım diyerek tek eve girmişler 15 günde kavga kıyamet kopmuş :KK43: benim ailem de onlarla yanyana olmak istemez yani onlardan bir kısım gelirse benim ailemin geleceği varsa da gelmezler..

Merhaba hanımlar,
Öncelikle tüm ülkemize geçmiş olsun, çok zor günlerden geçiyoruz. Vefat edenlere Allahtan rahmet kalanlara ise sabır diliyorum. Allah en kısa zamanda yeniden ayağa kalkmamızı nasip etsin.
Bunca derdin arasında benim konum çok ufak bir dert, ne olur kimse yanlış anlamasın, sadece danışmak istedim.

Biz ankarada oturuyoruz. Eşimin erkek kardeşi ile eltim de ankarada oturuyor.
Eşim de ben de hataylıyız ve ikimizin de ailesi hatayda.
Depremden sonra eşim de ben de ailelerimizin o bölgeden çıkıp gelmesini istedik. Ama evleri de ayakta. Sadece güvenli bölgeye gelmelerini istiyoruz.
Benim ailem 8 kişi
Eşimin ailesi 12 kişi
Normal şartlarda eşimin ailesinin ankarada 2 oğlu olduğu için 2 kapısı var. Benim ailemin ise sadece ben varım yani tek kapı var.
Bu sebeple eşimin ailesinin, diğer oğullarına;
Benim ailemin ise bizim evimize gelmesini uygun görüyorum.
Fakat eşimin ailesinde kavga edenler olmuş aynı eve girmem şeklinde kavga kıyametler kopmuş.
O yüzden onlardan herkes diğer oğlanın evine gidemiyorlar. Bir kısım gidiyor diğer kısım da onlarla olmak istemiyor. Deprem zamanı herkes can derdindeyken böyle bir kavga etmişler ne yazık ki.
Dolayısıyla şuan 3 aile varmış gibi düşünün.
Eşim de sizinkiler gelmiyorsa bizimkilerin bir kısmı da bize gelsin dedi.
Benim ailem de gelip gelmemekte kararsız. Biz ankarada yüksek katlı bi binada oturuyoruz korkuyorlar çekinceleri var.
Ama şimdi şöyle de bişey var bizim eve eşimin ailesinden birileri gelse sonra benim ailem gelmek istediği zaman gelemeyecekler. Çok arada kaldım. Siz olsanız napardınız?
Anne baba kardeş hariç gerisi gelmesin zaten evleri de hasarsız ise bir şekilde orada yaşayabilirler. Zaten olay sadece evde değil iş güç varsa , okula giden çocuk varsa herşey detaylıca düşünülmeli.
İlla her iki taraftan da birileri gelecekse sizin aileniz size eşinizin ki diğer kardeşe gitsin yada büyük şehirlerde 1 senelik kirası peşin ödenen evler var depremzedeler için onlardan birine yerleşsinler aileler. En kötü devlet kira desteği de veriyor ondan faydalanıp ev tutsunlar ama tabi temelli kalmayı göze alıyorlarsa.
Birde şuan düşüceniz çok güzel ama evdeki kişi sayısı arttıkça yatacak yer, yemek, temizlik , özel hayat herşey sorun olacak, eve gelen misafire verecek ayrı odanız yoksa herkes ortada bir yaşam bir süre sonra herkesi germeye başlar.
Evleri olmasa farklı yorum yapardım ama şuanki şartlarda durum karmaşık.

Zaten 12 kişi hatayda aslında 3 ayrı evde yaşıyorlardı, deprem olunca bir arada olalım diyerek tek eve girmişler 15 günde kavga kıyamet kopmuş :KK43: benim ailem de onlarla yanyana olmak istemez yani onlardan bir kısım gelirse benim ailemin geleceği varsa da gelmezler..
O zaman kendi ailenizi ikna edin, eş ailesine karışmayın. Yahu 12 kişi nerde yatar? Tuvaleti banyoyu nasıl kullanır? Nasıl yapacaksınız, kaç gün yaşarsınız böyle. Masrafınızı 4 le çarpın, nasıl yeteceksiniz? Onlara ev tutun derim. Sizin evliliğinizin selameti için daha iyi olur. Sizin aileniz bile 8 kişi olarak çok fazla

Bence iyi niyetli ama saçma bir şey.
Geldiler bir iki hafta kaldılar.
Eee, yine dönmeyecekler mi? Döndükleri zaman deprem olma ihtimali yok mu, her şey normale mi dönecek?
12 kişi bir evde nasıl yaşamayı düşünüyorsunuz? Kaos çıkmadan, kalpler kirilmadan 12 kişinin bir evde kalmasınin sizce imkanı var mı?
Bence eşinizle ailenizle bütçe hesaplaması yapıp daha az duygusal, daha mantıkta oturan bir plan yapın.

Anne baba kardeş hariç gerisi gelmesin zaten evleri de hasarsız ise bir şekilde orada yaşayabilirler. Zaten olay sadece evde değil iş güç varsa , okula giden çocuk varsa herşey detaylıca düşünülmeli.
İlla her iki taraftan da birileri gelecekse sizin aileniz size eşinizin ki diğer kardeşe gitsin yada büyük şehirlerde 1 senelik kirası peşin ödenen evler var depremzedeler için onlardan birine yerleşsinler aileler.
Birde şuan düşüceniz çok güzel ama evdeki kişi sayısı arttıkça yatacak yer, yemek, temizlik , özel hayat herşey sorun olacak, eve gelen misafire verecek ayrı odanız yoksa herkes ortada bir yaşam bir süre sonra herkesi germeye başlar.
Evleri olmasa farklı yorum yapardım ama şuanki şartlarda durum karmaşık.
Evet bu çok önemli, çocuk varsa işiniz iyice zorlaşır

Evleri arazi olan bir yerde ise idare etsinler. Madem bu deprem de bile kavga edebiliyorlar kendi başına durabilirler diye düşünüyorum

Evleri müstakil bahçeli hatta çadır da kurmuşlar evin yanına. Kavga edince bi kısım aile yola çıkmış bile şuan yoldalarmış diğer oğlanın evine gidiyorlar.

X