Ders çalışma motivasyonu için yardım

Çok güzel tavsiyeler vermişsiniz teşekkür ederim :)
Evet dikkat dağınıklığım var. Hemen aklım kayıyor masaya ya da sadece hayallere de olabilir. Zor odaklanıyorum bir ses olunca gidiyor o odağımda... Sanırım beynim çalışmamak için bahane arıyor, zor bil dil ve aşırı severek başlamamıştım. Yavaş yavaş kendimde gelişmeyi gördükçe ısınmaya başladım.
Hocaların beni uyarması sadece bir örnekti. O çalışkan dediklerime de aynı şeyler söyleniyor. Burada anlatmak istediğim çok az kişi olmamız, hocaların normal üniversite hocası gibi anlatıp çıkmamaları, gelişmelerimizi bile takip ederek bazen yanına çağırmaları, tebrik etmeleri, uyarmaları..
Ben eksikliklerimi biliyorum, ben okul zamanı dışarda gezerken onlar ders çalışıyordu hakediyorlar öyle olmayı.
Sınıfta en kötü değilim öyle bir izlenim verdim sanırım :) Hazırlıktaydı bu 0 olma mevzusu. Şimdi hocalarımız Arap ve anlaşıyoruz onlarla, sıralama olarak da 40 kişiden puanlara bakıldığında ben 15. filan oluyorum. Ama benim derdim kendimi onlarla kıyaslamaktan çok dediğim gibi kendim için geliştirmek.
Tavsiyelerinize dikkat edeceğim, teşekkürler tekrar :)

Sizinle ilgili olmaları güzel bir durum. Dediğiniz gibi çoğu anlatıp çıkıyor. Tanımıyorlar bile öğrencileri..

Bu dikkat sorunu ile ilgili yardım aldınız mı?

Evet anlatım şekliniz 15. değil de 40. kişisiniz gibi olmuş. :) Sınıf ortalamanız normal. Demek ki üstüne gidip daha iyi çalışsanız derece yapacaksınız. Bazı şeylerin kıymetini maalesef okul bitince anlıyoruz. Siz de öyle olmayın. Okul bitip de güzel bir işe girince kendi paranızla gezersiniz. Şu anda da gezmeyin demiyorum. Planlı çalışın. Son anda sınava çalışmakla her gün vakit ayırıp çalışmak çok farklı sonuçlar doğurur. Daha az stres olursunuz. Bazen hasta oluyoruz, sıkıntımız oluyor. Bunlar için de önceden hazırlık yapmış olacaksınız.

Başarılar diliyorum size. İstekli olursanız gerisi gelir eminim ki.

Sizinle ilgili olmaları güzel bir durum. Dediğiniz gibi çoğu anlatıp çıkıyor. Tanımıyorlar bile öğrencileri..

Bu dikkat sorunu ile ilgili yardım aldınız mı?

Evet anlatım şekliniz 15. değil de 40. kişisiniz gibi olmuş. :) Sınıf ortalamanız normal. Demek ki üstüne gidip daha iyi çalışsanız derece yapacaksınız. Bazı şeylerin kıymetini maalesef okul bitince anlıyoruz. Siz de öyle olmayın. Okul bitip de güzel bir işe girince kendi paranızla gezersiniz. Şu anda da gezmeyin demiyorum. Planlı çalışın. Son anda sınava çalışmakla her gün vakit ayırıp çalışmak çok farklı sonuçlar doğurur. Daha az stres olursunuz. Bazen hasta oluyoruz, sıkıntımız oluyor. Bunlar için de önceden hazırlık yapmış olacaksınız.

Başarılar diliyorum size. İstekli olursanız gerisi gelir eminim ki.

Hayır yardım almadım, huyum bu çalışmayı sevmiyorum diye düşünüyorum hep çünkü hep böyleydim.
Bir tek geçen dönem biraz çalıştım her gün değil tabi ama eve gidip çalışıyordum yine biraz, Metin dersimiz var ağır ve ilk sınavda 42 almıştım, hoca sınıfta konuştu işte bu çok zor bir ders biliyorum ama bir anda yükselemezsiniz öbür sınavda 5 puan da yükselseniz bu başarıdır filan dedi. Ben çalışarak 91 aldım öbür sınavından. Ve tahmin edeceğiniz üzere bu diğer Türkçe dersleri gibi ezber değil gerçekte bilmek gerekiyor. Metni okuyup harekelemek, tercüme etmek, sorulara cevap vermek, kendin soru yazmak, anafikir yazma filan diye uzar gider liste. Çalışınca yapıyorum evet ama düzen oturtamıyorum bir yerden sonra kopuyor :KK43:
Haklısınız ben de bunu düşünüyorum zaten, okul bitip de iş ararken pişman olmak istemiyorum. Elimden geleni yapıp içim rahat olsun istiyorum. Ama istiyorum icraat yok.. Ömür boyu okul devam edecek sanıyorum galiba, kendimi zorlamaya çalışacağım sonra da alışırım inşallah :)

Hayır yardım almadım, huyum bu çalışmayı sevmiyorum diye düşünüyorum hep çünkü hep böyleydim.
Bir tek geçen dönem biraz çalıştım her gün değil tabi ama eve gidip çalışıyordum yine biraz, Metin dersimiz var ağır ve ilk sınavda 42 almıştım, hoca sınıfta konuştu işte bu çok zor bir ders biliyorum ama bir anda yükselemezsiniz öbür sınavda 5 puan da yükselseniz bu başarıdır filan dedi. Ben çalışarak 91 aldım öbür sınavından. Ve tahmin edeceğiniz üzere bu diğer Türkçe dersleri gibi ezber değil gerçekte bilmek gerekiyor. Metni okuyup harekelemek, tercüme etmek, sorulara cevap vermek, kendin soru yazmak, anafikir yazma filan diye uzar gider liste. Çalışınca yapıyorum evet ama düzen oturtamıyorum bir yerden sonra kopuyor :KK43:
Haklısınız ben de bunu düşünüyorum zaten, okul bitip de iş ararken pişman olmak istemiyorum. Elimden geleni yapıp içim rahat olsun istiyorum. Ama istiyorum icraat yok.. Ömür boyu okul devam edecek sanıyorum galiba, kendimi zorlamaya çalışacağım sonra da alışırım inşallah :)

Siz her şeyin farkındasınız :) İnşallah ❤

Arapça da işler nasıl yürür bilmiyorum, kelime ezberi dediğiniz için tavsiyem vakit ayırın.

Bunun için de sosyal medya detoksu falan yapın. Telefonu günde 2 saatten fazla kullanmayın.
İhtiyacınız olan günlük dil kullanımı ise gazete okumaya çalışın. Hepsi online yayınlanıyor zaten.
http://www.bbc.com/arabic

Ben İngilizce öğrenirken çok faydasını gördüm, Arapça için aynı şey geçerli olur mu bir deneyin :)

Güzel defterler al. Güzel kalemler al. Güzel bloknotlar al. Kütüphaneye git ve sessiz bir yerde bir masaya otur. Bütün hepsini önüne koy. İster istemez çalışacaksın kaçarın yok.
Bir de ben kelime ezberlemek için Quizlet app'ini tercih ediyorum, tavsiye ederim :KK66:

Ben çalışıyorum, hala değişik defterlere, renk renk kağıtlara para gömmeye bayılıyorum. Müşteriyle konuşup not alacaksam hemen çıkarıveriyorum renkli a4'lerimi, tip tip bakıyorlar. Öncesinde oluşturduğum bütün karizmam çiziliyor bir anda.:KK48:
Ama insanı şevke getirmede gerçekten çok etkili defterler, kalemler.

Arapça da işler nasıl yürür bilmiyorum, kelime ezberi dediğiniz için tavsiyem vakit ayırın.

Bunun için de sosyal medya detoksu falan yapın. Telefonu günde 2 saatten fazla kullanmayın.
İhtiyacınız olan günlük dil kullanımı ise gazete okumaya çalışın. Hepsi online yayınlanıyor zaten.
http://www.bbc.com/arabic

Ben İngilizce öğrenirken çok faydasını gördüm, Arapça için aynı şey geçerli olur mu bir deneyin :)

Okulda da Basın dersimiz vardı zaten tam olarak sizin dediğinizi yapardık ama ders olarak kaldı üstüne gitmedim, her gün 1 haber bile okusam fazlaca gelişme gösterilir, hatırlattığınız için teşekkür ederim :)
Telefon detoksu yapmayı düşünüyorum bugünden sonra. İnstagram-Twitter uygulamalarını sildim bir süreliğine elime alınca yapacak bir şey kalmıyor fazla artık :)
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim :)

Ben çalışıyorum, hala değişik defterlere, renk renk kağıtlara para gömmeye bayılıyorum. Müşteriyle konuşup not alacaksam hemen çıkarıveriyorum renkli a4'lerimi, tip tip bakıyorlar. Öncesinde oluşturduğum bütün karizmam çiziliyor bir anda.:KK48:

Bence çok şeker :KK48:
Evet şevke getirme kısmı doğru kesinlikle ben de başlangıç olarak tekrar buradan başlayayım ozaman :) Teşekkürler yorumunuz için :)

Ahahaha gelecekteki ben sanırım :KK70: Daha yeni 2 tane defter aldım, onlarla ne yapacağıma bile karar veremedim :bicak:

Ahahaha gelecekteki ben sanırım :KK70: Daha yeni 2 tane defter aldım, onlarla ne yapacağıma bile karar veremedim :bicak:

İnsan aldıklarını kullanmak için gereksiz iş bile çıkarıyor kendine :KK48: Benim de hala kullanmadıklarım var. O kadar defter kalem alacağıma altına yatırım yapsam zengin olmuştum şimdi :KK51:

hızlı yazmak bir bahane değil. hızlı yazınca insanlar harf hatası vs yaparlar. ya da belki anlatım bozukluğu.

ama siz bağlaç olan de ve ki’nin ayrılacağını bilmiyorsunuz, hızla gram alakası yok. 1 kere yanlış yazsanız tamam, hata derim. ama bütün yazınızda bunlar yanlış. hadi ki ekini yanlış yazdığınızı fark ettiniz ama umursamadınız, tamam. aynı hata de bağlacında da var. onu da mı fark edip umursamadınız?

şimdi de gelip “yalnış” yazmışsınız. halbuki doğrusu “yanlış” ve bunu ilkokul 2de falan öğretiyorlar.

“farkettim ama umursamadım” hmm. farkedilmez, fark edilir.

“takdığınız” derken? ünsüz sertleşmesini hiç mi duymadınız?

ben bir dil öğrencisine bunları yakıştırmıyorum açıkçası. hangi dil üzerine eğitim görüyorsunuz bilmiyorum ama, ben kendi dilinde iyi olmayan bir kişinin yabancı bir dilde kompetanlık seviyesine ulaşabileceğine inanmıyorum.

size ilkokuldan beri öğretilen dünyadaki en basit yazım kurallarını bile öğrenmediyseniz yabancı bir dildekileri nasıl öğreneceksiniz? belki de sorun umursamamanızdadır.

kendinize biraz eleştirel bakın. kendi dilinizde bile en basit şeyleri bilmiyorken yabancı bir dilde sınıf arkadaşlarınızdan geri kalmanız bana garip gelmedi. onlara inek demeyin de siz neden başarısızsınız, ona odaklanın. belki öyle devamı gelir.

bir de naçizane bir tavsiye, ben çok okumanın dil başarısına inanılmaz katkısı olduğunu düşünüyorum. hem yeni kelimeler öğrenmek, hem kendini ifade etmek, hem de düzgün yazı yazmak konusunda çok faydalı. sizdeki eksikliğin bu olması da olası.
Yazım hatalarından dem vurup her cümleye küçük harfle başlamanız çok tatlı:)

Yazım hatalarından dem vurup her cümleye küçük harfle başlamanız çok tatlı:)
hahah çünkü burası bir forum :))

ekşi okuyor musunuz bilmiyorum, orda büyük harf yasağı var. siz büyük harfle başlasanız bile tamamen küçük harf olarak yayınlanır o entry.

buraya üye olmadan önce yıllarca ekşi okuyordum. sanırım oradan bir alışkanlık olarak kaldı. bu görüntü de hoşuma gidiyor açıkçası. telefonumun otomatik büyük harf özelliği kapalı.

çünkü mesajlaşırken uzun uzun bir şeyler anlatıp parça parça yolladığımız için cümlelerin sonuna her zaman nokta koymuyorduk.

bir de o hızla cümle içindeki özel ismi büyük harfle yazmıyordum. yani “Bugün ahmeti gördüm” gibi bir cümle oluyordu ki beni çok irrite ediyordu.

her seferinde “Ahmet’i” yazayım desem hızlı bir mesajlaşma için fazla bir kasış olacağını düşündüm. bunu günlük hayatta yapan insan tanımıyorum açıkçası. büyük harfi komple kapatmak bana daha hoş bir çözüm olarak geldi. evet, üşengeçlik yaptım :p

ama işte, bu türkçeyi katleden bi üşengeçlik değil.
bu bilgisizlikten kaynaklanan bir şey değil.
dilimizi körelten bir şey hiç değil.

yeni dünyaya ayak uydurma gibi bir şey.

ben bunu bir sorun ya da hata olarak görmüyorum. çünkü ben yazım hatasına kızdığım zaman hanımefendi bana “makale yazmıyoruz” dedi ya, gerçekten makale yazmıyoruz. ve bunun bu durumda geçerli olduğunu düşünüyorum, yazım hatalarında değil.

o yüzden bana internette dolaşırken büyük-küçük harfe dikkat etmemek çok normal geliyor.
çünkü sizin mantıkla gidince “hahaha” da demememiz, konuya “:)” gibi gülücükler de koymamamız lazım.

elbette ki resmi bir yazı olmayacağı böyle ufak tefek şeylerden taviz verebiliriz.
ama bunu yapmak türkçeyi katletmiyor.

siz de kabul edersiniz ki cümleye büyük harfle başlamamak ile kelimeleri yanlış yazmak arasında dağlar kadar fark var

“benim açımdan yok” derseniz de saygı duyarım ama kimse beni türkçeyi katletmekle suçlayamaz yine de mesela, böyle bi ayrım var :)

Son düzenleme:
hahah çünkü burası bir forum :))
ekşi okuyor musunuz bilmiyorum, orda büyük harf yasağı var. siz büyük harfle başlasanız bile tamamen küçük harf olarak yayınlanız o entry.

buraya üye olmadan önce yıllarca ekşi okuyordum. sanırım oradan bir alışkanlık olarak kaldı. bu görüntü de hoşuma gidiyor sanırım.

ben bunu bir sorun ya da hata olarak görmüyorum. çünkü ben yazım hatasına kızdığım zaman hanımefendi bana “makale yazmıyoruz” dedi ya, gerçekten makale yazmıyoruz.

o yüzden bana internette dolaşırken büyük-küçük harfe dikkat etmemek çok normal geliyor.
çünkü mantıkla gidince “hahaha” da demememiz, konuya “:)” gibi gülücükler de koymamamız lazım.

elbette ki resmi bir yazı olmayacağı böyle ufak tefek şeylerden taviz verebiliriz.
ama bunu yapmak türkçeyi katletmiyor.

siz de kabul edersiniz ki cümleye büyük harfle başlamamak ile kelimeleri yanlış yazmak arasında dağlar kadar fark var
yolda, okulda, dışarıda sürekli okurum evet de ekşi’yle sizin yazım hatası yapmanızın bir alakası yok, gözünüze öyle hoş gelebilir veya sizin bunu bir hata olarak görmemeniz bunun hata olmadığı anlamına gelmez zira bu da bir yazım kuralıdır ve izafi değildir. ben de zaman zaman küçük yazıyorum tıpki şu anki gibi ama karşımdaki de yazım hatası yapınca paragraflarca yazı yazıp oradan vurmuyorum. arada hiçbir fark yok madem dikkat ediyorsunuz buna da dikkat ediverin ki insanlar kendinizle çeliştiğinizi görmesin, absürd oluyor.

yolda, okulda, dışarıda sürekli okurum evet de ekşi’yle sizin yazım hatası yapmanızın bir alakası yok, gözünüze öyle hoş gelebilir veya sizin bunu bir hata olarak görmemeniz bunun hata olmadığı anlamına gelmez zira bu da bir yazım kuralıdır ve izafi değildir. ben de zaman zaman küçük yazıyorum tıpki şu anki gibi ama karşımdaki de yazım hatası yapınca paragraflarca yazı yazıp oradan vurmuyorum. arada hiçbir fark yok madem dikkat ediyorsunuz buna da dikkat ediverin ki insanlar kendinizle çeliştiğinizi görmesin, absürd oluyor.
sizce “fark etmek” ayrı yazılır gibi çoğu insanın takılmayacağı bir yazım hatasına dikkat çeken biri, cümleye büyük harfle başlanacağını bilmeyecek kadar gerizekalı olabilir mi?

ya da sizce “ay dur yazım hatasını eleştirdim, ben de dikkat edip hata yapmayayım” diye düşünmeyecek kadar aptal falan mıyım?

yazarken aklıma gelmişti, biri alıntılayıp buna dikkat çeker şimdi diye. ama dedim yine de aradaki devasa farkın farkındadırlar, herhalde gelip kimse uyarmaz.

siz alıntılayınca çok tatlı bi şekilde iğnelemişsiniz açıkçası hoşuma gitmişti. uzun uzun kendimi açıkladım o yüzden gocunmadan :)

“ikisi arasında hiçbir fark yok” diyecek kadar kapalı bir bakış açısıyla olaya bakacağınızı bilsem vallahi uğraşmazdım.

not: absürd değil, absürt.
gerçi bir dakika, zaten küçük harfle başladığınız için kelimelerin yazımını da kafanıza göre değiştirebilirdiniz değil mi?

hatta değiştire biliriz dimee?

sizce “fark etmek” ayrı yazılır gibi çoğu insanın takılmayacağı bir yazım hatasına dikkat çeken biri, cümleye büyük harfle başlanacağını bilmeyecek kadar gerizekalı olabilir mi?

ya da sizce “ay dur yazım hatasını eleştirdim, ben de dikkat edip hata yapmayayım” diye düşünmeyecek kadar aptal falan mıyım?

yazarken aklıma gelmişti, biri alıntılayıp buna dikkat çeker şimdi diye. ama dedim yine de aradaki devasa farkın farkındadırlar, herhalde gelip kimse uyarmaz.

siz alıntılayınca çok tatlı bi şekilde iğnelemişsiniz açıkçası hoşuma gitmişti. uzun uzun kendimi açıkladım o yüzden gocunmadan :)

“ikisi arasında hiçbir fark yok” diyecek kadar kapalı bir bakış açısıyla olaya bakacağınızı bilsem vallahi uğraşmazdım.

not: absürd değil, absürt.
gerçi bir dakika, zaten küçük harfle başladığınız için kelimelerin yazımını da kafanıza göre değiştirebilirdiniz değil mi?

hatta değiştirebiliriz dimee?
ben sizin aptallığınızdan bahsetmedim ya da aptalsınız demedim ama öyle ikisi de yazım hatası işte. ay ben niye bu kadar yükseldim onu da anlamadım ama neyse. ben absürd olarak biliyordum yıllar önce okuduğum bir kitapta öyle yazılmıştı demek değilmiş teşekkür ederim öğrenmiş oldum:oops:

ama karşımdaki de yazım hatası yapınca paragraflarca yazı yazıp oradan vurmuyorum.
bir de, konu anlaşılır olduğu sürece hiçbir zaman bu konuda insanları eleştirmedim. daha önce kimseye bu konuda tek bir laf ettiğimi hatırlamıyorum ki yazım kuralları konusunda delicesine takık bir insanım. çoğu insanın bilmediği kelime yanlışlarını falan araştırırım.
bir tıp öğrencisi olarak okul grubunda her “steteskop” yazıldığında içten içe çıldırırım mesela :) ama kimseye “hayıe o stetoskop!” demedim.

çünkü forumda insanlar bilmiyorsa takılmanın bi faydası yoktur diye düşünüyorum. sonuçta burda bir derde çözüm olmak için varız, alakasız bir şeyi eleştirmek için değil.

öyleyse bu kızınkine neden takıldım?
çünkü bu kız dil öğrencisi.

ben bir dil öğrencisine bunları yakıştırmıyorum açıkçası. hangi dil üzerine eğitim görüyorsunuz bilmiyorum ama, ben kendi dilinde iyi olmayan bir kişinin yabancı bir dilde kompetanlık seviyesine ulaşabileceğine inanmıyorum.

dediğim gibi, türkçeyi düzeltmeden diğer dili tam becerebileceğine inanmıyorum.

bir de, konu anlaşılır olduğu sürece hiçbir zaman bu konuda insanları eleştirmedim. daha önce kimseye bu konuda tek bir laf ettiğimi hatırlamıyorum ki yazım kuralları konusunda delicesine takık bir insanım. çoğu insanın bilmediği kelime yanlışlarını falan araştırırım.
bir tıp öğrencisi olarak okul grubunda her “steteskop” yazıldığında içten içe çıldırırım mesela :) ama kimseye “hayıe o stetoskop!” demedim.

çünkü forumda insanlar bilmiyorsa takılmanın bi faydası yoktur diye düşünüyorum. sonuçta burda bir derde çözüm olmak için varız, alakasız bir şeyi eleştirmek için değil.

öyleyse bu kızınkine neden takıldım?
çünkü bu kız dil öğrencisi.

dediğim gibi, türkçeyi düzeltmeden diğer dili tam becerebileceğine inanmıyorum.
hahah tamam tamam anladım sakin ol azcık:):KK72:

ben absürd olarak biliyordum yıllar önce okuduğum bir kitapta öyle yazılmıştı demek değilmiş teşekkür ederim öğrenmiş oldum:oops:
eski kitaplarda öyle şeyler çok oluyor :) lisede dil anlatım hocamız öyle demişti, yıllar içinde bazı kelimelerin yazımları değiştiği içinmiş. belki bu kelime de öyledir.

eski kitaplarda öyle şeyler çok oluyor :) lisede dil anlatım hocamız öyle demişti, yıllar içinde bazı kelimelerin yazımları değiştiği içinmiş. belki bu kelime de öyledir.
ben de öyle düşünmüştüm, muhtemelen öyledir.

X