Anaokulu, okul öncesi, kreş yorumları Devlet okullarında Anaokulu kayıt ve okul süreci.

zeyzey3428

Olduğu kadar, olmadığı kader.
Kayıtlı Üye
6 Haziran 2014
6.484
3.432
Merhabalar, kızım 2016 Haziranlı, bu sene Eylül'de inşallah anaokuluna başlayacak fakat ben bulunduğum yerde devlet okulunda anaokuluna gitmesini istiyorum. Farklı ilçede anaokuluna vereceğim kayıt için sorun çıkar mı beni bekleyen süreç kayıtta nelerdir.

Ben bağlı bulunduğum ana okuluna vermek istememiştim. Başka bir mahallede istemiştim. Tabi nüfusta belli oluyor o okula bağlı olmadığımız haliyle oranın müdürü "bağış" adı altında 1000 TL istedi. Adresiniz tutmuyo vs vs. Müdür tam paragozun tekiydi. Sadece anaokulu kaydı için 500 TL yi okeyledi ama ilkokul da burda olamaz demişti.

Sonrası anasiniflarina servis yok dediler, araç o mahalleye gitmez dediler vs vs. Sonuç ay içinde o yollarda oğlum da ben de heba oldum. Ardından da Corona vs.

Ben de oğluma ev de ders verdim. Okuma yazma matematik öğrettim.

Yaşadığınız yer büyük şehir mi bilmiyorum ama adres tutmuyorsa çok para istiyorlar. Aidat falan zaten var. Onlar mühim değil.

İstanbuldayım evet. Maddi olarak tahmin ediyorum yüksek miktar isticeklerini ama işte ilkokul için de orda devam etmesini istiyorum. Okula ulaşamıyorum gidemiyorum da. Yani aslında başka ilçe derken karşı mahallem cadde ayırıyor başka ilçe olarak geçiyor. Okulun öğrenci sayısı az olduğu için tercih etmek istiyorum ama tabi eğitim vs nerden öğrenicem neler yapılıyor anaokulunda hiç bilmiyorum birde servis durumu var. Servis gelmezse daha zor.

Cocugun ve kendi ikametgahinizi o okula uyan bir adrese alabilirsiniz bu sene biraz gecikmissiniz kayittan 6 ay once olmasi gerekiyor ama ilkokulu da oraya istiyormuşsunuz o zaman faydasini görürsünüz okullar sizden bagis isterse de lutfen elden vermeyin okulun hesabina yatirin ki okula kullanilsin çocuğunuza bir faydasi olsun

anaokulu için farklı ilçede "bağış" adı altında para alarak çocuğu kayıt ediyorlar ama ilkokuldan itibaren mahalle tutmuyorsa kayıt almıyorlar.
ben ankarada yaşıyorum. beğendiğim 3-4 tane devlet okulu ile görüştüm kesinlikle kabul edemiyoruz dediler mahalle tutmadığı için. kendi mahallemdeki okullardan da çık bilgim olmadığı için mecburen özele yazdırdık. (tabi çalışan olduğum ve akşam 6dan önce çıkamadığım için en büyük etkenlerden biri de özel okulların o saate kadar çocuk tutmaları)

Ben de İstanbul. Şimdi şöyle bir durum var. Adrese göre verilen okullara göre kayıt olduğundan ilkokullarda servis yok. Çünkü aynı mahallede olanlar gidiyor okula.
Var olan ise çok nadir. Yani şöyle diyeyim belki daha elit yerlerde servis vardır. Eğer uzak bir okula giderse anca siz götürüp getirirsiniz arabanız varsa. Tabi kayıt için bayaa bir para dokturmen gerekecek.

Benim oğlum da devlet anaokuluna gitti. Çok birşey bekleme eğitim açısından. Az biraz sayı saymayı ogretiyorlar. Resim dersi, oyun saati, birazda kağıt makaslarla isteknik dersi, bazende çizgi film, oyun hamuru vs. Bir de kalem tutsun zorluk çekmesin gibilerinden.

Çok şaşırdım anaokulu sosyalleşmek içindir. Okuma yazmayı şimdi ogrendiyse ilkokul 1 de ne yapacak? 2.sinifin derslerini mi ogreteceksiniz?
Arkadaşım bilip bilmeden yazmayın. Benim çocuğumun ikinci senesiydi anasınıfı. Dil tembelliği nedeniyle birinci sınıfa vermedim. Yaşı geldiği halde. Tekrar anasınıfına verdim. Çünkü yarım yamalak konuşuyordu. Dr tavsiyesi ile dil problemini çözmek için harfleri ve kelimeleri bilmesi gerekiyordu dendi. Yani keyfi birşey değil.

Çok şaşırdım anaokulu sosyalleşmek içindir. Okuma yazmayı şimdi ogrendiyse ilkokul 1 de ne yapacak? 2.sinifin derslerini mi ogreteceksiniz?
Şuan öğretiyorum evet. Öğretmeni çok zeki, arkadaşları çok geride dedi. Öğretmeni farklı ödevler veriyor. Ve biz onları yapıyoruz. Sınıfta 14 kişi var. 5 çocuk hâlâ harfleri birleştiremiyor.

Öğretmeni oğlunuz körelmesin dedi. İkinci sınıf Türkçe Matematik kitabı verdi. Evet şuan birinci sınıfta ama düzeyi ikinci sınıf. Zaten yaşı da ikinci sınıf yaş düzeyi.

Benim oğlumun seneye eylülde 3. Senesi olacak. Pandemiden bu sene yarim gitti ama olsun.
İşte benim oğlum bir sene anasınıfına gitti. Dil sıkıntısı yüzünden ikinci sene bire başlaması gerekirken tekrar anasınıfına verdim. Yoksa çok zorlanacakti.

Pandemi oldu. Fırsat varken Dr tavsiyesiyle evde okuma ve yazma öğrettim.

ben dün kızımı anaokuluna ön kayıt yaptırdım, kendi mahallemizde değil çalıştığım için, babannemizin mahallesinde o bırakıp alacak o yüzden 1000 tl kayıt için para istediler aylık 100 tl de aidat olacak

yarım gün olacak ve ilkokul bünyesinde olduğu için anasınıfı olarak geçiyor

ben acaba özele mi verseydim diye tedirginim özeller tam gün aylık 1200 civarı, bizimki yarım gün olacak pandemi olmazsa tabi. anasınıfı zaten amaç sosyalleşmek diyerek devleti tercih ettik zengin insanlarda değiliz bilmiyorum zor bir süreç gerçekten

Oğlum 2 senedir özel anaokuluna gidiyor. Önümüzdeki sene için kayıt alanı dışında bir ilkokul ile görüştüm. Görüştüğüm okul şehrin dışında ve kendi kayıt alanında mahalle yok. İlkokulda oraya gitmesini istediğim için son sene anasınıfını orada okusun istemiştim. Orayla görüşme sebebim de ekstra etkinlik saatiyle birlikte çalışan aileler için çocukları saat 5 e kadar tutmalarıydı. Kayıt alanı dışında olduğumuz için nakil isteyeceklermiş. Ve kontenjan dolabilir alma garantisi veremeyiz dediler. Ve anasınıfına oraya gitse bile 1.sınıfa kayıt olabileceğinin garantisi yokmuş. Bağış da isteyeceklerdi miktarı bilmiyorum. Ben de vazgeçtim aynı özel okula tekrar kaydını yaptırdım.

Adres aldırmayı denedim uğraştım ama bu tarafta malesef kimse bulamadım artık nasip diyip kaldım

Aynı durum geçerli biraz araştırdım kontenjan kalırsa ya hatrı sayılır biri araya girip mebla yağmak gerekiyor bilmiyorum yani çoğu insan dert etmiyor ama bence anaokulu ve 1. sınıfı nerde ne şartlarda okuduğu çok önemli

ÇOk şükür zaten yeni nesil çocuklar çok akıllı ve hızlı kapasiteli öğreniyorlar. AYnı okulda devam etmesini çok istiyorum uygun fiyatlı özel okulda nadir.

Zaten kimi çocuklar istemsiz öğreniyor arkadaşımın oğlu 5 yaşında okuma yazmayı 3 yaşında öğrendi

Özel okula gitmiş olsa yine böyle olurdu en güzelini yapmışsınız. En azından algısı daha gelişir maşallah

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…