Davranış Bozuklukları Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Biri varsa bile dehb teşhisi konuyor değil mi?
Doktor bazen 3ünden biri ortaya çıkar demişti, internette de öyle yazıyor zaten, genelde sık görünüyor diye mi aynı başlıkta acaba.
Bizimkinde 3ü de var.
Dikkat dağınıklığından emin değildik, çok iyi odaklanabiliyor da çünkü.
Ama okul başladı, ödev falan yapmadı, ilaçtan sonra biraz düzelme var.
Hiperaktivite psikoloğa dehb yok dedirtecek kadar yok bazen, aslında genele bakınca var.
Dürtüsellik var.
Nette çok okumak istemiyorum aslında, ama bak okudum ki sizlere ulaştım iyi oldu, bizde yoğun kaygı eşlik etti durumuna, 12 Kasımda ne yazacak bakalım doktor ilaç olarak

Merhaba DEHB' den muzdarip anneler. Benim oğlum 6 yaş 4 aylık geçen yıl özellikle 4 yaştan beri kreşte alıştığı öğretmeni değişince tam bir facia olup 3 okul değiştirince biz de DEHB teşhisi ile ilaca başladık. Bu çocuklara çok sevgi dolu ve kendi çocuğu gibi sahiplenen, tüm kurallara uymasını beklemeyip karşılıklı inatlaşmak yerine nabzını tutup onu anlayıp ikna eden öğretmenler olduğunda daha pozitif bir ilerleme oluyor. Aksi halde sınıf düzenini bozduğu için istemiyorlar. Ayrıca 4 yaşa kadar oyun ağırlıklı olduğu için idare ediliyor. Ama anaokulu ve masabaşı sıkıcı şeyler attıkça işler değişiyor. Oğlum gün içinde çok zaman eğlenceli merhametli ve tam bir sevgi pıtırcığı olmasına rağmen, birkaç defa zaman zaman daha fazla öfke nöbetleri ağlama krizleri geçiyor. Okulda sınıftan basıp çıkıyor ve 1-2 saati bulan krizler oluyor. Bunların sebebi genelde, sevdiği bir etkinlik-oyun sonlandığında, arkadaşı ona negatif bir eleştiri bir şey söylediğinde, bir şeyleri beceremediğini geri kaldığını hissettiğinde, öğrenme sorunu olmamasına rağmen masabaşı etkinliklerle hemen canı sıkıldığından, beslenme sorunları yüzünden yemek saatlerinde oluyor. Evde ise parktan dönerken, banyo saati uyku saati tablet tv kısıtlamaya kalktığında ablası en ufak kızdırdığında . Açıkcası bebekliğinden beri "değişik" bulduğumuz gayet akıllı olsa da sanki bizi hiç dinlemiyor gibi davranıp kafasına estiğini yapan bir dakika durmayan her görenin sabır dilediği bir çocuktu. şu an ilk öretmenini gölge öğretmen olarak tutmak zorunda kaldık. 6 aydır ilaç kullanıyor risperdal uyku hali yaptığı için abilify kullanıyoruz ancak o da tam etkili değil gibi çünkü sayısı azalsa da şiddetli ağlama krizleri hala oluyor. Bir de bir türlü oturmayan tuvalet sıkıntısı hala devam arada çiş - kaka kaçırmalar, bir azalıyor bir artıyor (yaşı gelmesine rağmen tek hekim raporu alarak okula göndermedik doktorumuz öyle tavsiye etti). Tabi bir de bizim çoklu besin alerjisi egzamalar, alerjik astım- rinit, bir ayağımız alerjide, gastrolojide. Sizde de tuvalet problemleri var mı? 6 yaşında sürekli oyun terapisine yönlendiriyorlar. Açıkçası 4 yaşında epey terapi aldı tuvalet sorunları kreşe başlama aşamasında ben pek fayda sağladığını göremedim bu kadar dürtüsellikle pek mümkün değil gibi. Davranışçı terapi gören var mı 6 yaş çocuğu için veriliyor mu? Seneye ne olacak diye kafayı yemek üzereyim. :KK43:

Bize 2 gün önce medikinet yazdı doktor, yarım doz verin dedi, yan etkileri okuyunca insan korkuyo, bu konuda daha önce kalp ve beyin testleri yapılmıştı ve sorun yoktu ama yine de...pfff ne bileyim yaa zor işlermiş

Merhaba,
Bu konu için kayıt oldum resmen. Oğlum 2 ay sonrası 6 yaşına girecek, şu an anaokulunda.
geçen sene kreşte kurallara uymuyor, çabuk sinirleniyor, bir şeye odaklanmak istemiyor diye oyun terapisine götürmüştüm, o dönem psikoloğu kardeş kıskançlığına çözüm getirmişti, ve yaşadığımız problemler sönmüştü.
bu sene anasınıfında tekrar aynı porblemleri yaşadık( yakın zamanda şehir ve okul değiştirdik), sınıf kurallarına uymuyor, istemediği derslere etkinliklere katılım sağlamıyor, liderlik vasfı yüksek olduğu için sınıftaki diğer çocukları da kendine uyduruyor ve sınıf düzenini bozuyor. Okulu (özel bir okul) bu konuda ne kadar destekleyici olsa da gelecekte akademik olarak ona zarar vereceğini ve şimdiden bir çözüm bulunması gerektiğini savunuyor. Çünkü istediğinde akademik olarak çok başarılı. Sonuçta ilkokulda öğretmenler hiç bir zaman anasınıfındaki gibi toleranslı davranamıyor.
sonuç larak tekrar psikoloğa başladık, 5 seans sonunda bana ve okuldaki öğretmenlerine yapılan testler sonucu dürtüsellik olduğuna karar verildi. Psikiyatra yönlendirdiler ve o da tanıyı koydu.

bir iki ay içinde erken kayıtlar başlayacağı için hemen bir düzelme yaşayalım diye ricus(risperdale) başlamak istiyor doktoru. henüz hiç bir şey denememişken, ne bileyim balık yağı fosfotidilserin, spor... Direk bir antipsikotik başlamak ne kadar doğru bilmiyorum. Sonuçta bu çocuk kavgaya meyilli filan değil sadece komiklik yapıyor bol bol, her şeyi sulandırıyor..Pazartesi günü tekrar doktoru ile görüşüp, ricusa başlamak için birraz zaman isteyeceğim. Yanlışsam düzeltin ama risperdale ilaçlar dehb tedavi ilaçları değil, sadece semptomları baskılayacaklar. Tedaviye de 6 yaşında yapılacak moxo testinden sonra ritalinle başlanacak. yani aslında 2 ay daha bu dürtüselliğe dayansam mı yoksa, doktora uysam mı bilmiyorum:KK43:

Ve bu kararı eşim ailem herkes bana bıraktı:KK43:

Her gün bir çok blog okuyorum, makaleler, podcastler.. Çevremdeki yetişkinleri bile dehb mi lan bu acaba diye teşhis koymaya çalışıyorum, kafam o kadar bununla doldu ki:)

Antipsikotik ilaçlardan fayda görmeyince kalp doktoruna da giderek uyarıcı ilaçlardan med... başladı. 10 mg konsantrasyonu daha iyi olsada öfke sorunu hala devam artık bırakın ilaç kullansam mı diye düşünmeyi ilaçlar fayda göstersin diye dua ediyorum. Maalesef doğru ilaç doğru doz her çocuk için ayrı. biz de 6 yaşa 1 ay kala başladık 7 ay oldu hala doğru ilaç ve doz a gelemedik. Risper. uyku yaptı diğerinden de fayda göremedik. Size tavsiyem doktorunuza güveniyorsanız içinize sinen bir doktorsa dediklerini dinleyip okula başlamadan stabil bir durum yakalayın yoksa hem 1. sınıf hem de bu ilaçları oturtma döneminde çocuk çoktan mimlenmiş oluyor. Ben oğlumun 4 sene zaman geçireceği okulda hem öğretmen hem diğer çocuklar tarafından etiketlenmesini istemiyorum. Yoksa tedavi de çok zorlaşacak.

Bize 2 gün önce medikinet yazdı doktor, yarım doz verin dedi, yan etkileri okuyunca insan korkuyo, bu konuda daha önce kalp ve beyin testleri yapılmıştı ve sorun yoktu ama yine de...pfff ne bileyim yaa zor işlermiş
Medikinet bir yan etki yaptı etkisi geçince sersemledi oğlum bıraktık

2.haftamız medikinetle,doktor sadece okula giderken verin dediği için benim bir gözlemim yok öğretmeni de aman aman bir etki görmedim dedi
İşe yaramıyor mu zamana mı ihtiyacımız var bilemiyorum, tabi bu süreçte basket resim ve drama kurslarına da devam ediyor, okulda etütleri de var

Evet hemen etki etti şubattan beri kullanıyoruz.Medikinet,concerta ve ritalin hemen etki eder eger hareketlerde değişiklik yoksa dozu az gelmiştir büyük ihtimalle.
10 mg kullanıyoruz ama ben evde hiç gözlemlemedim, 24 Aralıkta tekrar görüşmemiz var anlatıcam durumu doktora

10 mg bizde de etki etmeyince 10 gün sonra 20 mg a çıkardı. Şimdi biraz daha iyi gibi yan etki iştahsızlık. Ancak yan etkilerin zamanla kaybolacağını söyledi. Henüz 1 haftadır kullanıyor gözlemliyoruz.

Biz medikineti 1,5 ay kullandık cocuk günde 3 kez altına yaptı kreşte bıraktık 4 yaş 4 aylık. Oğlum

İlaç bizde kullanmadık. Kızım 7 yaşına girmek üzere. Davranışlarında çok büyük düzelmeler oldu. Zaten okulda ve dışarıda düzgün davranırdı. 1.sınıfa başladı. Çok başarı gösterdi. Hem okulda başarılı hemde ödevlerini kendi kendine yapıyor. Ufak sınavlarda soruların hepsini doğru yapıyor. Resim yarışmalarına katıldı 1. Oldu vs. Çok sakinleşti. Bunlara ne etken oldu bilmiyoruz. Onun için taşındık. Okula yakınız odası kendi düzeni var. Oyun odası ayrı var. Bahçeli ev. Yaz okuluna gittik. Şu anda da kursları var. Pedagog yanlış karar vermiş olabiliriz o zaman dedi. Demem o ki iyi ki ilaç kullanmamışız. Her hareketli çocuğa dehb teşhisi mi konuyor bilemem ama ilaç vermeden önce iyice gözlemlemek gerek demekki. İlaçsız davranış ve hayat tarzı ile de düzelebiliyor bazı çocuklar.

10 mg bizde de etki etmeyince 10 gün sonra 20 mg a çıkardı. Şimdi biraz daha iyi gibi yan etki iştahsızlık. Ancak yan etkilerin zamanla kaybolacağını söyledi. Henüz 1 haftadır kullanıyor gözlemliyoruz.
Bizim de 20 mg a çıktı, kaygılarımız bitti çok şükür, zedprex kullanıyoruz kaygı için ve kesmeye başladık azar azar

İlaç bizde kullanmadık. Kızım 7 yaşına girmek üzere. Davranışlarında çok büyük düzelmeler oldu. Zaten okulda ve dışarıda düzgün davranırdı. 1.sınıfa başladı. Çok başarı gösterdi. Hem okulda başarılı hemde ödevlerini kendi kendine yapıyor. Ufak sınavlarda soruların hepsini doğru yapıyor. Resim yarışmalarına katıldı 1. Oldu vs. Çok sakinleşti. Bunlara ne etken oldu bilmiyoruz. Onun için taşındık. Okula yakınız odası kendi düzeni var. Oyun odası ayrı var. Bahçeli ev. Yaz okuluna gittik. Şu anda da kursları var. Pedagog yanlış karar vermiş olabiliriz o zaman dedi. Demem o ki iyi ki ilaç kullanmamışız. Her hareketli çocuğa dehb teşhisi mi konuyor bilemem ama ilaç vermeden önce iyice gözlemlemek gerek demekki. İlaçsız davranış ve hayat tarzı ile de düzelebiliyor bazı çocuklar.
Çok sevindim sizin için, ben sağlık sektöründe çalışıyorum baya araştırdım devlet özel derken şu an özel muayenehaneye götürüyorum, doktorumuz işinin ehli bi çocuk psikiyatrı ama dediğiniz gibi çok iyi irdelemek lazım

Biz de biraz duygusallık yaptı ilaç yan etki olarak o da kullanmaya devam ettikçe geçecektir. Başka yan etkiler olursa doktor ilacı değiştirebilir zaten.
Merhaba guncel durumunuz nasil acaba umarim daha iyisinizdir. Kizim da ilaca basladi ve sikayetler bitti. Ama ilacin etkisi gectigi saatlerde manik bir donem geciriyor sanki. Uykusuzluk ve istahsizlik yanisira. Boyle sanki baskiladigi seyler ortaya cikiyor gibi. Ama akademik.anlamda super. Doktorumuz cocukla konusmak uyarmak ise yaramaz bos yere beklemeyinnhemen baslayin dedi okuloncesi donemdeyiz. Amacimiz.ilkokul caginda bu kabusun bitmesi. O kadar zeki bir kiz ki. Bu yasta uzay cografya ve anatomi ile ilgileniyor. Onun mutlu olmasi tek temennim. Paylasim icin tesekkurler

Merhaba guncel durumunuz nasil acaba umarim daha iyisinizdir. Kizim da ilaca basladi ve sikayetler bitti. Ama ilacin etkisi gectigi saatlerde manik bir donem geciriyor sanki. Uykusuzluk ve istahsizlik yanisira. Boyle sanki baskiladigi seyler ortaya cikiyor gibi. Ama akademik.anlamda super. Doktorumuz cocukla konusmak uyarmak ise yaramaz bos yere beklemeyinnhemen baslayin dedi okuloncesi donemdeyiz. Amacimiz.ilkokul caginda bu kabusun bitmesi. O kadar zeki bir kiz ki. Bu yasta uzay cografya ve anatomi ile ilgileniyor. Onun mutlu olmasi tek temennim. Paylasim icin tesekkurler
Merhaba yan etki olarak çok zorlanmiyoruz artık biraz da bünye alışıyor sanırım ama ilacın etkisi geçmeye yakın bizde de sinirlilik oluyor bu bir süre sonra normale dönüyor.Siz zeka testi yaptırdınız mi bu yaşta bu konulara ilgi duyması üstün zeka olabilir.Bu ilaçları akademik hayatları boyunca kullanacaklar o zekayı başka türlü açığa çıkaramazlar çünkü size de çok geçmiş olsun.

Merhaba yan etki olarak çok zorlanmiyoruz artık biraz da bünye alışıyor sanırım ama ilacın etkisi geçmeye yakın bizde de sinirlilik oluyor bu bir süre sonra normale dönüyor.Siz zeka testi yaptırdınız mi bu yaşta bu konulara ilgi duyması üstün zeka olabilir.Bu ilaçları akademik hayatları boyunca kullanacaklar o zekayı başka türlü açığa çıkaramazlar çünkü size de çok geçmiş olsun.
Evet normalin uzerinde ama ustun zeka diyemeyiz suan dedi doktor yasi 4bucuk oldugundan. Ancak ustun yetenekten soz edebiliriz ama ilkokul donemi gelip okuma yazma kuvvetlendiginde yapacaklar. Simdilik yazabiliyor ama tabiki kotu yaziyor. Doktor da ustun zeka olmasinin tedavimizin daha da zor yapacagini soyledi. Suanda normal den bir tik ustte ama ustun diyemeyiz dedi. Buna sevindim acikcasi. Benim merak ettigim cocugum buyudugunde standart bir cocuk olacak mi. Yani surekli etiketlenmeyip farkli oldugu disaridan belli olacak mi. Ilac verdigim icin suclu hissediyorum hala ama doktor bunun yanlis oldugunu soyledi. Yarin randevumuz var iyi seyler duyma umidi ile gidecegim. Cok tesekkurler size de cok gecmis olsun

X