Diş hekimiyim sorularınızı dinleyebilirim

Merhaba benimde üst dişlerim geride görüntü olarak.hatta on iki dişim köpek dişlerine göre daha geride oval olması gerekirken düz damağın şekli.bu nasıl düzeltilir kaplama vs ile daha bombeli görüntü verilir mi
Yaşınız kaç? Ortodontik tedavi ile dişte madde kaybı yaşanmadan da tedavi olabilirsiniz

Birde bazen ön dişlerim sallanıyor gibi hissediyorum düşecekler diye korkuyorum olabilir mi böyle bir şey durduk yere dğşer mi önceden dişeti iltihabım vardı sadece şuan yok
Durduk yere düşmez merak etmeyin :) Kadınlarda hormonal denge değişikliklerinden dolayı dönem dönem böyle hisler oluşabiliyor. Ağrı ya da şişlik yok ise ve kısa süreli olup sonra da geçiyorsa önemsemeyiniz :) Sevgiler

Durduk yere düşmez merak etmeyin :) Kadınlarda hormonal denge değişikliklerinden dolayı dönem dönem böyle hisler oluşabiliyor. Ağrı ya da şişlik yok ise ve kısa süreli olup sonra da geçiyorsa önemsemeyiniz :) Sevgiler
Ay çok sevindim öyle korkuyodum ki :KK70:
Size başarılar çok tatlısınız teşekkürler :KK200:

Yaşınız kaç? Ortodontik tedavi ile dişte madde kaybı yaşanmadan da tedavi olabilirsiniz
Yaş 25.kucukken farkına varamadım sonradan footgrlarda gulemedgimi gülerken güzel çıkmadığını görünce farkettim.yakinda düğünüm var şöyle güzle bı gülmek istiyorum ortodontiden daha çabuk bir tedavi var mı acaba.dis yuzeyi torpulemeden yapılmıyor mu

Merhaba! Benimde dişlerimin arasında seyreklikler olduğu için gittikçede açıldığı için tel tedavisi uygulandı sonra tedavim bitti ama ön dişlerimin arasında ki boşluk arada açılıyor yine bu Arada ön dişlerimden biri porselen kaplama dişlerimin arasının açılmaması için önereceğiniz bişey varmı

Yaş 25.kucukken farkına varamadım sonradan footgrlarda gulemedgimi gülerken güzel çıkmadığını görünce farkettim.yakinda düğünüm var şöyle güzle bı gülmek istiyorum ortodontiden daha çabuk bir tedavi var mı acaba.dis yuzeyi torpulemeden yapılmıyor mu
Ortodontiden daha çabuk tedavi için maalesef protez yaptırmanız gerekiyor. Bunun için de diş üzerinde işlemler yapılması lazım. Ancak dişinizin durumuna göre diş üzerine yapıştırılan yaprak laminalar var, onlar da uygulanabilir. O durumda dişinize hiç dokunulmasına gerek kalmaz. Ama dediğim gibi dişi görmeden bir şey söylemek mümkün değil. Sadece şunu diyebilirim ortodonti uzun bi süreç. Kısa sürmesi için protez şart. Hangi tip protez olacağına da doktorunuz karar verecek dişinize bakarak

Merhaba! Benimde dişlerimin arasında seyreklikler olduğu için gittikçede açıldığı için tel tedavisi uygulandı sonra tedavim bitti ama ön dişlerimin arasında ki boşluk arada açılıyor yine bu Arada ön dişlerimden biri porselen kaplama dişlerimin arasının açılmaması için önereceğiniz bişey varmı
Ortodontistinizin tedavi sonrası kullanmanız için takıp çıkarmalı bir aparey vermesi gerekiyor bunu kullandınız mı? Ve de tel tedavi süreniz ne kadar sürdü?

Eğer şu anda gebeyseniz tedavi için uygun zamanlama kesinlikle değil. Sonraki dönem için şunu söyleyebilirim, kanal tedavisinin eksik yapılması kaynaklı sızılarınız oluyor. Ama eğer çok rahatsız edici bir duruma sokmuyorsa sizi kanal tedavisini yeniletmenizi önermem. Bir başka hekim arkadaş dişinizi kaybetme riskinizden bahsettiğine göre köklerin ve kanalın durumu kolay bir pozisyonda değil. O yüzden gittiği yere kadar kullanmanızı öneririm. Hafif sallanmadan bahsetmişsiniz gebeyseniz hormonal kaynaklı olabilir, apse olduğunu düşünmüyorum şiddetli bir ağrı yaşamıyorsanız eğer
Yok suan icin degil tedavi istegim dogumdan sonrasi icin ve siz sormadan cevapladiniz boyle kalmasi daha uygun yani. Sallanma gebelik oncesinde de vardi yalniz ama dis kaybetmek istemedigimden kalsin diyorum peki bu sizi icin ne yapabilirim disimi elletmeden zaten dolgusuz dis kalmadi agzimda korkar oldum artik

Yok suan icin degil tedavi istegim dogumdan sonrasi icin ve siz sormadan cevapladiniz boyle kalmasi daha uygun yani. Sallanma gebelik oncesinde de vardi yalniz ama dis kaybetmek istemedigimden kalsin diyorum peki bu sizi icin ne yapabilirim disimi elletmeden zaten dolgusuz dis kalmadi agzimda korkar oldum artik
Eğer sallanma şikayetiniz gebelik öncesinde de varsa hormonal kaynaklı değil demektir. Diş eti problemi yaşıyor olabilirsiniz, hatta sızınızın kaynağı da diş eti kaynaklı olabilir. Periodontitis dediğimiz bir hastalık söz konusu olabilir. Doğum sonrası periodontologa gitmenizi öneririm

Aparey dediğiniz şeffaf diş kalıbıydı yanı benim
Evet onu kastetmiştim. Tedavi sonrası dişlerin eski pozisyonuna dönmemesi için verdiğimiz bir apareydir. Bu sizde yeterli bir süre olmamış olabilir. Kendi ortodontistinize tekrar giderseniz yeniden ölçünüzü alıp şeffaf plaklarınızın yenisini verecektir. Biraz daha tedaviye devam etmeniz gerekiyor

Eğer sallanma şikayetiniz gebelik öncesinde de varsa hormonal kaynaklı değil demektir. Diş eti problemi yaşıyor olabilirsiniz, hatta sızınızın kaynağı da diş eti kaynaklı olabilir. Periodontitis dediğimiz bir hastalık söz konusu olabilir. Doğum sonrası periodontologa gitmenizi öneririm
Sadece sorunlu olan disim bu yalniz basarisiz kanaldan dolayi degil midir bu sorun

Bende bi soru soriyim doktor hanım.. :) benim ağzımda bi süt dişim var. Azı dişim. Ve üzerinde daimi diş yok doğumsal bi eksiklik yani. Ama 20 yaşındayım ve süt dişim hala duruyor. Bayağı da sağlam,sallanmıyor da. Çürümedi de hiç. Doktorlar iyi bakarsam uzun bi süre durabileceğini söyledi. Sizin fikriniz nedir?

Evet onu kastetmiştim. Tedavi sonrası dişlerin eski pozisyonuna dönmemesi için verdiğimiz bir apareydir. Bu sizde yeterli bir süre olmamış olabilir. Kendi ortodontistinize tekrar giderseniz yeniden ölçünüzü alıp şeffaf plaklarınızın yenisini verecektir. Biraz daha tedaviye devam etmeniz gerekiyor
Gidiyorum arada dişlerimin arkasında teller duruyo hep kalacakmış şu kaplama olan dişimin arkasında ki genelde çıkıyor porselen olduğu için sürekli onu yeniliyor başka bişey demiyor dedim açılıyor diyor dişin porselen kaplama olduğu için falan

Ay çok iyi oldu sana rastladığım.
Ben kontrole gittm herhangi bişry var mı diye. Doktor bey hiç bi sıkıntı yok dedi. Sadece diş taşları var hrmen temizlemek istedi. Bende çürük yoksa onlar için sonra gelirim dedim. Eşim sıkıntı yaşadı aynı temzlemeden sonra.
Fakat benim sağ ve sol alt dişlerimde tatlı yediğimde falan sızlama oluyo. Yani çürük olmasından şüpheleniyorum. Ama doktorum hayır dedi. Kafam çok karışık. Başka bi doktora daha mı gitsem?

Bende bi soru soriyim doktor hanım.. :) benim ağzımda bi süt dişim var. Azı dişim. Ve üzerinde daimi diş yok doğumsal bi eksiklik yani. Ama 20 yaşındayım ve süt dişim hala duruyor. Bayağı da sağlam,sallanmıyor da. Çürümedi de hiç. Doktorlar iyi bakarsam uzun bi süre durabileceğini söyledi. Sizin fikriniz nedir?
Günaydınlar :) Bazı insanlarda diş eksiklikleri görülebiliyor. Altta daimi dişiniz olmadığı için süt dişiniz düşmüyor ve belki de ömür boyu ağzınızda kalabiliyor.Altında daimi dişiniz olsaydı ve ona rağmen süt dişiniz düşmemiş olsaydı o durumda süt dişinizin çekilmesi gerekirdi ama şu durumda süt dişinize güzel bakmaktan başka yapmanız gereken bir şey yok :) Unutmayın ki süt dişleri daimi dişlerden çok daha hızlı çürürler. O yüzden mutlaka iyi bakın :)

Gidiyorum arada dişlerimin arkasında teller duruyo hep kalacakmış şu kaplama olan dişimin arkasında ki genelde çıkıyor porselen olduğu için sürekli onu yeniliyor başka bişey demiyor dedim açılıyor diyor dişin porselen kaplama olduğu için falan
Arkadaki telde gevşeme oldukça dişleriniz açılmaya başlıyor olabilir. Gevşeme hissettikçe doktorunuza gidiniz. Maalesef yapacak başka bir şey yok.

X