Diş hekimiyim sorularınızı dinleyebilirim

Amaçsız olur mu, doktorunuza başvurun renklenmeler için öncelikle "bleaching" dediğimiz beyazlatma tedavisi var ve bu tarz renklenmelerde oldukça başarılı. Eğer doktorunuz bunun işe yaramayacağını dşünrse kaplama önerecektir zaten. O kadının da rahatça gülmeye ihtiyacı var.
Kemoterapi görürken bu işlemler yaptırabilir mi?

İyi günler doktor hanım :) D dishekimim dişlerimde siyah lekeler oluştuğunu fark ettim. Ön dişlerim biraz ayrık ikisinin arasında. Fark ettikten bir ay sonra falan doktora gittim. 21 yıllık hayatımda ilk kez dişçiye gidiyordum. Sadece diş taşı sorunum olduğunu söylediler. Dişlerimi günde bir kez mutlaka fırçalarım. İki olmuyor ama bir kez sabahları fırçalarım. Dişlerim normalde bembeyaz değildir ama son zamanlarda biraz daha sarardı ve kötü görünüyor. Sigara kullanmıyorum. Çay kahve çok tüketmem. Diş taşı temizliğinden sonra ponza diyorsunuz sanırım onunla biraz temizlediler. Ama o dönen aleti iki dişimin arasına tam katamadığı için o leke çok çıkmadı. Dişlerim biraz beyazlamıştı. Şimdi yine eski haline geldi. Bunu yaptıralı 3 ay falan oldu. Sizce ne yapmalıyım tekrar gitmeli miyim.? Karbonat falan işe yarar mı? Bir de diş macunumu-fırçamı değil- değiştirmem gerektiğini söylediler 3 ayda bir. :)

merhaba doktor hanim,dişimde sıcak-soğuk hassasiyeti diş etimde şişme ve ağrı yüzünden doktora gittim.Röntgen cekildikten sonra doktor dişimin içini iyice temizledi ve dişimin öldüğünü söyledi.Ertesi gün beni içine ilaç koymak icin cagirdi.İlaci koydurttum gecici dolguyla beraber.Bu ilac iki hafta boyunca dişimde kalacakmis sinirleri öldüren kurutan bir ilaç.Kendini zaten bu haftadan itibaren on günlük bir tatile cikacakmis.Kendisine sordum tabiki ilacin bir sakincasinin olup olmadigini ama hicbiseyi kısıtlamayacagini söyledi.Sorum şu,bu ilaç eğer uzun süre kalırsa diş dışında diş eti ve etrafındaki kemiği de eritebilecegini okudum bundan dolayı tedirginim biraz.İki hafta bunun icin uzun bir süre mi bilemiyorum.Sizce sıkıntı yaratır mı?

Diş temizliği dediğimiz işlem dişin üzerinde biriken plak ve diştaşlarını temizlemeye yönelik bir işlemdir.Maalesef ki belki de diş konusunda bilinen en büyük yanlış diş temizliğinin dişe zarar vermesidir. Diş temizliği dişe zarar vermez,ultrasonik titreşimlerle çalışan araçlarla dişler temizlendiği için gönlünüz rahat olabilir. Eğer sigara kullanmıyorsanız,yoğun bir şekilde çay-kahve gibi içecekler tüketmiyorsanız yılda 1 defa yaptırmanız yeterli. Ancak dediğim şeyler hayatınızda varsa yılda 2-3 defa yaptırmanız gerekebilir,doktorunuz dişinize bakarak bu işlemi yaptırmanız gereken doğru sıklığı söyleyecektir. Diş beyazlatma işlemine gelecek olursak; dişin en dışında mine dediğimiz bir tabaka var. Mine vücudumuzdaki en sert yapıdır. Kemiklerinizden bile sert. Bazı insanlarda bu mine tabakası inceyken bazı insanlarda normaldir. İnce mineye sahip hastalarda ve de diş eti çekilmesi olan hastalarda dişlerde hassasiyet yaratmaktadır. Hassasiyet dışında bir şikayetiniz olmaz ancak bu tedavi ömürlük bir işlem değildir. Dişlerinizin gerçekten ciddi anlamda renginden şikayetçiyseniz yaptırmanızı öneririm, yoksa ister istemez beyazlattıktan sonra zaman geçtikçe dişler eski rengine döndükçe tedaviyi yenileme ihtiyacı duyacaksınız. Ayrıca beyazlatma işleminden sonra da çay-kahve-sigara gibi şeylere daha fazla dikkat etmeniz gerekecek bunlar olduğu sürece ne kadar tedavi olursanız olun rengin geri dönüş süresi kısalacaktır. Devlet hastanelerinde de bu işlemleri uygulatabilirsiniz.
Ben cevabınızı ancak gördüm kusura bakmayın cok cok tesekkur ederim, cok faydalı ve guzel acıklayıcı cevap vermissiniz.
Hayır renginden sikayetim yok beyazlatma yaptırmayacagım oyleyse :)
Dis temizligini peki hamileler yaptırabilir mi?

Merhaba doktor hanim benim dislerimle ilgili sikayetim yok yalniz bir seyi merak ediyorum yurt disinda yasiyorum Bachelor of Oral Health Therapy okumak istiyorum bulundugum ulkede Dental Therapist yada Dental Hygienist oluyorsun. Turkiye'ye yerlesmeyide dusunuyoruz Diploma denkligi var midir acaba ? Hic boyle bir duyumunuz oldun mu? Ve ya bir bilginiz var mi? Paylasmanizi rica ediyorum. Tesekkurler...

merhabalar hocam bende birsey danışmak istiyorum size, 2 adet sağ ve 2 adet sol üst çenedeki en sondaki dişin bir yanındaki dişler olmak üzere toplamda 4 dişimi çektirdim. Köprümü daha iyi yoksa implantmı? birde implant 4 dişim olmadığı için 4 adet implantmı yaparlar yani her bir dişin yerine bir implantmı oluyor? yaşım 32 bu arada her bir doğum 2 dişime mal oldu :) cevabınız için şimdiden teşekkürler

Merhaba benim 20 lik dişim çıktı gömük değil ama yanagima doğru yamuk çıkmış. Ameliyatsız çekilir mi ? Çok da korkuyorum zor mu çıkar ?

Kardeşim gece dişlerini gıcırdattığı için 4 tane diş kaybı oldu. Çekilen dişleri Yaptırmadığı için diş etlerinde çekilme oldu, diş kökleri görünmeye başladı altlarda. Çene kemiği de ağrıyor. Tartar da cabası. Gittiği diş hekimi sizinle uğraşmak çok zor, ağzınız berbat dediği için cesareti sıfıra indi.
Diş hekimine mi gitmeli yoksa diş eti ile ilgili bir bölüm mü önerirsiniz?

Arkadaşlar forumda gerçekten ciddi anlamda çok fazla yanlış bilgi içeren mesajlar görüyorum. Bu sağlık konusunda olunca ve kendi alanımda olunca yazmadan edemedim. Diş hekimiyim herhangi bir sorunuz varsa buraya yazın gün içinde sizlere cevaplar vermeye çalışacağım sevgiler

Not: Fiyat ve diş hekimi önerisi sormayınız.

20 lik dişlerimden birinin ucu çıktı hocam. diğeri tamamen gömülü... şu an ağzımda diş teli var ve tel çıktıktan sonra doktorum bu iki dişi mutlaka çektirmem gerektiğini söyledi... sorum şu; tamamen gömülü olan dişimin operasyonu çok acır mı:/ operasyonun ertesi günü işe başlayabilir miyim

Sağ alt çenemde diş etimde 1haftadan beri kızarıklık ağrı şişlik var. Bugünde iyice bi şişlik var.Nasıl geçer, evde yapabileceğim yöntem varmı.

Arkadaşlar forumda gerçekten ciddi anlamda çok fazla yanlış bilgi içeren mesajlar görüyorum. Bu sağlık konusunda olunca ve kendi alanımda olunca yazmadan edemedim. Diş hekimiyim herhangi bir sorunuz varsa buraya yazın gün içinde sizlere cevaplar vermeye çalışacağım sevgiler

Merhaba, böyle bir başlık açmanız güzel olmuş. Benim ön dişlerimin arasında küçük bir dolgu var. Bir aydır soğuğa karşı hassasiyet başladı o noktada. Dolguda mı bir sorun vardır acaba? Yeniden mi yapılması gerekiyor. Doktora gideceğim ama bilirsiniz böyle şeyler genelde ihmalkarlık edilir. Size sormak istedim başka bir sebepten olabilir mi? Dolgular normalde ne kadar süre dayanması lazım böyle bir süreleri var mı ya da

Sağ alt çenemde diş etimde 1haftadan beri kızarıklık ağrı şişlik var. Bugünde iyice bi şişlik var.Nasıl geçer, evde yapabileceğim yöntem varmı.
Kendi sorduğum soruya, kendim cevap vereyim:63:. Belki benim faydamın dokunduğu insanlar olur.En Büyük KK Ben denedim çok şükür iyileşme gerçekleşti. Diş eti şişliği, ağrısı kızarıklığı nasıl geçer sorumun cevabı:Elma Sirkesi!!!:halay: Fırçaladığınız temiz ağzınızı sabah akşam öğlen de dahil edebilirsiniz günde 3kez elma sirkesi ilave ettiğiniz suyla gargara yapın. 2-3günde hiçbişi kalmıyor:KK49:buyurun diş eti problemlerini evde denenip başarı sağlanan yöntemi.

merhaba diş fırçasını kaç ayda bir değiştirmek lazım? neden? hangi marka fırça tavsiye edersiniz? hangi marka diş macunu tavsiye edersiniz? neden?

merhaba ben bugun sag ust kısmın da bir dis cektirdim arkadan bir öndeki oyuktu çünkü ama doktorada solemeyi unuttm en arkadaki dişim cok olmasada sallaniyor etkiledi glb o cekilwn dişim. Birde cekilen dişim in bir önündeki sallaniyor hafif arkadaki ve önündeki yani.curuk deil bunlsr en arkadakini bilmiorm gerci icinde curukluk basladimi baslamadi ama cekilen disimin onundeki sallanan diş de çürük yok ama sallantı vsr hafif sizce bu dislerim neden sallaniyor acaba ne gibi bir tedabi uygularlar ki
Doktorda 2 ay sonra implant yapalm demisti ama bunlari soylemeyi unuttm oda gormedi heralde anlamadim.
Sallanmasi hafif normal deildir heralde deilmi yada sallanmasini durdurmal icin ne yapilioyr hangi bölüm yapiyor şimdiden tsk ederim ilginize...

Benim dişlerim oldukça problemli fırçalamama diş ipi kullanmama rağmen çürüyor .yaklasik 1.5 sene önce bi dişim kırıldı diş dolguluydu dişin iç kısmı tamamen gitti dr um kaplama yapmak istemedi dolgu yaptı ve 1.5 sene kullandım bir ay önce bu dişin ön yuzeyide kırıldı. Pirinç tanesi kadar bir diş dokusu kaldı şu an dis ağrı yapmıyor fakat bir kaç gündür üstüne basarken yani yemek yerken ağrı hissediyorum yandaki dişlerde aynı şekilde üstüne basınca ağrıyor bu neden kaynaklanır?gece dislerimi sıkıyorum onun etkisi var mıdır? Maddi manevi sebeplerden dolayı baktiramadim en kısa zamanda gideceğim fakat fikrinizi almak istedim bu dişe nasıl bi islem yapilir çekerler mi? D dishekimim

Merhaba, iyi ki varsınız, diş için devlet hastahanesinden randevu almaya çalıştığımda en erken iki hafta sonrası oluyor.Gelelim soruma, iki haftadır çok sık uçuk çıkarıyorum.On gündür evden çıkmıyorum uçuğumun biri geçmeden diğeri çıkıyor çünkü.Beslenme düzenimde bir değişiklik yok, ancak iki ay önce uyurken dişlerimi sıktığımdan gece plağı kullanmaya başladım ve plak kalın, gece ağzımı tamamen kapatamıyorum.Uçuklarda arkası kesilmeden plağı kullanmamla başladı.Sizce plaktan olabilir mi ? Hiç bu denli yoğun ve ard arda uçuk çıkarmadım.Normalde de uçuğum çıkardı fakat birkaç ayda bir ve daha kaşıntı halindeyken antiviral sürdüğümden bazen hiç çıkmazdı bile.Plağı temizlememle ilgili doktor birşey söylemedi sadece suda kalacak takmadığın zamanlar dedi.Ben yinede dezenfekte etmek amaçlı suyuma bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyuyorum, hem ağzıma takmadan önce hemde çıkardıktan sonra bulaşık deterjanıyla iyice yıkıyorum.Yani temizliğine de dikkat ediyorum.Siz hiç karşılaştınız mı acaba gece plağı verdikten sonra uçuk şikayeti olan bir hastanızla? İnternette arama yaptım fakat birşey bulamadım bununla ilgili.

Maalesef düzeltmesi için bir periodontoloğa başvurmanız gerekiyor. İlerlememesi adına ise yumuşak bir diş fırçası edinin, beyazlatıcı özelliği olmayan bir diş macunu kullanın
Merhaba, ben dis eti grefti yaptridim 1ay once ama dis eti cekilmesi olan yere dikilen parca tumsek oldu hic dogal degil. Ayrica dislerim eskisinden daha cok sizliyor. Cok pisman oldum yaptirdigima. Simdi korkuyorum baska doktora da gitmeye.. acaba ayni yere tekrar bir islem yapilabilir mi....coooooooooookkk üzgüm

Amalgam dolgular gebelikte zararlimi

X