Diş Teli Tedavisi Süreç Zorlukları

Perpul

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2018
1.425
2.034
Bu başlığı kendi tel tedavim doğrultusunda tecrübelerimi paylaşmak ve de yaptırmak isteyenlere fikir vermesi için açmayı düşündüm. Süreç içinde de güncellerim.
Tel tedavisinde altı ayı geride bırakmak üzereyim. Benim bu tedaviye başlama nedenim üst köpek dişlerinden birinin yanlış yerde konumlanmasıydı. Tel tedavisinde ağız hijyeni çok önemli benim dişlerimde diş eti iltihabı problemi olduğu için bir süre bu tedaviye baslayamadim. Öncelikli olarak bu sorunu halletmem gerekti. Ben bunun için üç ay boyunca sabah akşam kekik suyuyla her fircalamadan sonra gargara yaptım ve bu şekilde dis eti iltihabından kurtuldum.
Agiz bakımı konusunda her yemekten sonra dişlerimi fircaladim ve kesinlikle öğün aralarında asla bir şey yemedim her fırçalama ortalama beş dakikaya kadar sürüyor. Ağız bakım suyu muhakkak kullanıyorum. Doktorun tavsiye ettiği ölçüdeki arayüz fırçasını sabah akşam kullaniyorum. Bununla birlikte diş etlerim cekilmesin diye belli araliklarla yine kekik suyu kullanıyorum. Sabahları uyandığımda hiçbir şey yeyip içmeden hindistan cevizi yağını bir süre ağızda bekletip ılık suyla calkaliyorum. Bir yerde okuduguma göre faydaliymis. Ağızda bıraktığı temizlik hissini de seviyorum. Sert ve dişleri zorlayıcı yiyecekler yemekten kaciniyorum. Yemek yedikten sonra dişlerimi hemen fircalamazsam aşırı rahatsız edici hissediyorum. Hem bu yüzden hem de sürekli dişlerimi fırçalamak dişlerimi yorup diş etlerime zarar vereceginden öğün aralarında asla bir şey yemiyorum. Asitli içecekler içmiyorum. Bu süreçte dört kilo falan da verdim :)
Bilgi amaçlı paylaşmak istedim. Bu konu hakkında çok fazla icerik var ama herkesin tecrübesi farklı.

Benim bu süreçte başıma gelen en kötü şey dişlerim üzerinde sarılık ve lekeler oluşmasıydı. Çok fazla çay kahve tüketimine bağlı olarak olmuş.
Fırça olarak çeşitli markaların ekstra yumuşak fircalarini kullandım. Ortodontik diş fırçası hiç kullanmadım.

Ben de tedavimde 17 ayı geride bıraktım. Sanırım diş lastiği kullanmiyorsunuz. En zorlu geçen kısım orası. Lastikten önce ve sonra diye ikiye ayrılıyor süreç. Beni zorlayan kısım lastiklerin en az dişte aralıksız 6 saat, gün içinde ise toplam 22 saat takılması yani gun icinde lastiksiz 2 saat durabiliyorsunuz. Uyku zamanında aralıksız evet 6 saat oluyor ama kahvaltıdan sonra takınca 6 saat durması pek mümkün olmuyor ogle yemeği saati geldiği için. Gun icinde surekli tak çıkar kısmı beni zorluyor açıkçası. Ufak bi atistirmalik yemek istesem bile çıkarmam gerekiyor. Her bir beslenme ardından temizliği gerektiriyor. Bitse de kurtulsam.

Bu başlığı kendi tel tedavim doğrultusunda tecrübelerimi paylaşmak ve de yaptırmak isteyenlere fikir vermesi için açmayı düşündüm. Süreç içinde de güncellerim.
Tel tedavisinde altı ayı geride bırakmak üzereyim. Benim bu tedaviye başlama nedenim üst köpek dişlerinden birinin yanlış yerde konumlanmasıydı. Tel tedavisinde ağız hijyeni çok önemli benim dişlerimde diş eti iltihabı problemi olduğu için bir süre bu tedaviy
Benim bu süreçte başıma gelen en kötü şey dişlerim üzerinde sarılık ve lekeler oluşmasıydı. Çok fazla çay kahve tüketimine bağlı olarak olmuş.
Fırça olarak çeşitli markaların ekstra yumuşak fircalarini kullandım. Ortodontik diş fırçası hiç kullanmadım.
Ben de tedavimde 17 ayı geride bıraktım. Sanırım diş lastiği kullanmiyorsunuz. En zorlu geçen kısım orası. Lastikten önce ve sonra diye ikiye ayrılıyor süreç. Beni zorlayan kısım lastiklerin en az dişte aralıksız 6 saat, gün içinde ise toplam 22 saat takılması yani gun icinde lastiksiz 2 saat durabiliyorsunuz. Uyku zamanında aralıksız evet 6 saat oluyor ama kahvaltıdan sonra takınca 6 saat durması pek mümkün olmuyor ogle yemeği saati geldiği için. Gun icinde surekli tak çıkar kısmı beni zorluyor açıkçası. Ufak bi atistirmalik yemek istesem bile çıkarmam gerekiyor. Her bir beslenme ardından temizliği gerektiriyor. Bitse de kurtulsam.

e baslayamadim. Öncelikli olarak bu sorunu halletmem gerekti. Ben bunun için üç ay boyunca sabah akşam kekik suyuyla her fircalamadan sonra gargara yaptım ve bu şekilde dis eti iltihabından kurtuldum.
Agiz bakımı konusunda her yemekten sonra dişlerimi fircaladim ve kesinlikle öğün aralarında asla bir şey yemedim her fırçalama ortalama beş dakikaya kadar sürüyor. Ağız bakım suyu muhakkak kullanıyorum. Doktorun tavsiye ettiği ölçüdeki arayüz fırçasını sabah akşam kullaniyorum. Bununla birlikte diş etlerim cekilmesin diye belli araliklarla yine kekik suyu kullanıyorum. Sabahları uyandığımda hiçbir şey yeyip içmeden hindistan cevizi yağını bir süre ağızda bekletip ılık suyla calkaliyorum. Bir yerde okuduguma göre faydaliymis. Ağızda bıraktığı temizlik hissini de seviyorum. Sert ve dişleri zorlayıcı yiyecekler yemekten kaciniyorum. Yemek yedikten sonra dişlerimi hemen fircalamazsam aşırı rahatsız edici hissediyorum. Hem bu yüzden hem de sürekli dişlerimi fırçalamak dişlerimi yorup diş etlerime zarar vereceginden öğün aralarında asla bir şey yemiyorum. Asitli içecekler içmiyorum. Bu süreçte dört kilo falan da verdim :)
Bilgi amaçlı paylaşmak istedim. Bu konu hakkında çok fazla icerik var ama herkesin tecrübesi farklı.
Dis teli fiyatini söyleyebilir misiniz özelde mi yaptirdiniz. Devlet mi

diş teli tedavisi düşünüyorsanız kesinlikle şeffaf plak öneririm yirmilik dişlerim alt dişlerimin yapısını bozmuştu telde kullanmak istemeyince doktorum plak önerdi görüntü olarak kimse anlamyır diş tedavisi gördüğünüzü. tek sıkıntısı yemek yerken sıcak bi şeyler içerken ve sigara kullanımında çıkarmanız gerekiyor ve alışma sürecinde biraz konuşmanızı bozuyor.

diş teli tedavisi düşünüyorsanız kesinlikle şeffaf plak öneririm yirmilik dişlerim alt dişlerimin yapısını bozmuştu telde kullanmak istemeyince doktorum plak önerdi görüntü olarak kimse anlamyır diş tedavisi gördüğünüzü. tek sıkıntısı yemek yerken sıcak bi şeyler içerken ve sigara kullanımında çıkarmanız gerekiyor ve alışma sürecinde biraz konuşmanızı bozuyor.
Çok tesekkür ederim

Özelde yaptırdım. Devlette hem sıra oluyor hem gerekli özenin gösterilmeyeceğini düşünüyorum. İstanbulda taktırdım. 8000 TL ye 2018 Haziran ayında. Bu fiyatın içine tel ve sonrasında takılacak şeffaf plak fiyatı dahil.

Ben de lastik kullanıyorum 7 ay oldu tel takılalı 2 aydır da Lastik kullanıyorum ve günde 17 saat kullanmam gerekiyor .
Hiç kilo vermedim aksine kilo bile aldım ☹️

Bu lastik dediniz sey neden takiliyor ?

Yaş sınırı var mı ?
Benim abim 30 yaşında o yaptıracak olur mu ki ?

Lastiği dok
Lastiği bir dişe yer açmak iki ay kullandım sürekli taktım ama gerçekten zordu. Ama henüz genel lastik kısmına geçmedim tedavinin. Sekizinci ayı dolduruyorum ve baya sıkıldım açıkçası tellerden. Bir an önce çıkmasını umuyorum.

Doktor tel tedavimin iki aya sonlanacagini söyledi ama görüntü bu üst dişler yamuk bunun duzeltilemeyecegini cenemden kaynaklandığını söyledi çok şaşırdım ve üzüldüm buna benzer sıkıntı yaşayan var mı ?

Eklentiler

• IMG_20201123_112116.jpg
    IMG_20201123_112116.jpg
    23,4 KB · Görüntüleme: 230
Dişlerim aşırı kötü nerdeyse hepsi yamuk. Diş teli önermişlerdi ama o zamanlarda yaptırcak zamanım yoktu. Şimdi de sanırım fiyatları çok artmış bilginiz var mı ?

Tellerim 31 Aralık'ta çıktı virüs muhabbeti olmasaydi 1.5 yılda tamamlanacaktı tedavi. Diş teli tedavisinin uzamamasi için doktorun verdiği lastikleri düzenli kullanmak şart. Temel nokta bu.

X