diyafragma hernisi

April wind

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2013
14.673
32.587
DİYAFRAM HERNİSİ NEDİR?
Anne karnında ultrason ile tespiti yapılabilen; yenidoğanlarda akciğerlerin gelişmesine engel olan bir anomalidir.
Gelişime bağlı olarak karın içi organları birbirinden ayırmaya yardımcı diyafram zarının kapanması sırasında olan bozukluk sebebiyle genelde sol tarafta oluşan delikten karın içi organlar(mide,karaciğer,bağırsak) göğüs boşluğuna çıkar.
Organların yukarı çıkması akciğer gelişimini olumsuz olarak etkiler. Yenidoğanda Akciğer gelişmemesine bağlı olarak solunumda sıkıntıya neden olur.

Hepimizin aklına gelen sorulara cevap vermeye çalışacağım.
NOT: Sağlık personeli değilim. Yanlış bir bilgi varsa iletmenizi rica ederim. Hep birlikte öğrenelim.

-Diyafram hernisi neden oluşur? Görülme sıklığı nedir?
Bu rahatsızlığın(rahatsızlık,anomali ne demek isterseniz) bir sebebi bulunamamış. Birkaç makalede birkaç sebep olabilir denmiş ama kesinlik yok. ABD de devam eden araştırmalar var fakat kesin olarak şu yüzden olur gibi bir sonuç henüz yok. Kendinizi suçlamayın. Başımıza gelene kadar belkide hiç duymadığımız bu rahatsızlığın görülme oranı 5000 bebekte bir. Sandığımızdan çok çok daha fazla.

-Bebeğimde diyafram hernisi olduğunu öğrendim bir sonraki adımım ne olmalı?
Hernili bebeklerin yenidoğan yoğunbakımı gelişmiş, her imkanı bulunan 3. basamak bir sağlık kuruluşunda olması çok önemli. En önemli olayımız hastane. Bu yüzden hastalığı öğrendiğiniz gibi yoğunbakımı gelişmiş sağlık kuruluşlarını araştırmaya başlayabilirsiniz. (öncelik tıp fakülteleri)
İlk adımınız bence bu olup daha sonrasında ameliyatı yapacak olan cerrahla görüşmeniz. (Çocuk Cerrahı)
Malesef kadın doğum doktorlarının genel tutumu hep en kötüyü söylemek. Size birsürü oluşabilecek komplikasyonları söylemek ZORUNDALAR, görevleri bu bunu lütfen unutmayın. Ama bazıları direk aldırmayı teklif ediyor. Burası önemli.
ARKADAŞLAR BİZİM BEBEKLERİMİZ ENGELLİ, DÜŞKÜN, DEĞİL; DOĞUMDAN SONRA YAŞAMA İHTİMALLERİ %60-70E KADAR ÇIKIYOR. AMELİYAT OLDUKLARINDA DİĞER ÇOCUKLARDAN HİÇBİR FARKLARI KALMIYOR. Sadece biraz daha hassas bebek oluyorlar. Lütfen bu bebeklerin yaşam hakkını ellerinden almayın. (Daha farklı, aksi bir durum yoksa)

Eskiden bu rahatsızlık Trizomi 21-18 genetik bozukluğu ile birlikte görülürmüş bu yüzden Amniyosentez yaptırıp yaptırmamak size kalmış. Genelde isteniyor. Kafam rahat olsun genetik bir rahatsızlık var mı öğrenmek istiyorum diyorsanız ve doktorunuz öneriyorsa yaptırın. Genetik bozukluğun eşlik etmemesi, yani izole herni olması iyi prognoz.

-Sağ/Sol Herni?
Genellikle sıklıkla karşılaşılan türü sol hernidir. Nadirende olsa sağ herni durumu olabiliyor. Sağ herni kötü prognoz.
Sıklıkla tekrarlayacağım bunu ama en az takacağınız şeyler bunlar olsun. Sağmış solmuş, organların durumuymuş, kilosuymuş.. Allah ne derse o olacak. Bende ilk öğrenince sağ mı sol mu diye merak etmiştim. Bana söylememişlerdi. Kalp sağa itildiyse organlar sol tarafta yukarı çıkmışsa defekt solda diyebiliriz. Defekt sağda olsaydı organlar sağdan çıkacağı için kalbi en sola iterdi diyebiliriz en basit anlatımıyla.

-Göğüs boşluğuna çıkan organların önemi?
Kötü hiçbir şey yazmak istemiyorum. Fakat yinede bazı durumlar yaşam için verilen oranı düşürüyor.
Karaciğerin yukarıda olması kötü prognoz. Karaciğerin de diğer organlarla birlikte yukarıda olması defektin büyük olduğunu gösteriyor olabilir. Defektin büyük olması da kötü prognoz.

-Diyafram Hernisi Nasıl Tedavi Edilir?
Diyafram hernili bebekler doğduktan sonra doktorların uygun göreceği bir süre sonunda durumları stabil hale gelince ameliyata alınırlar.Bir günlük iken ameliyat olan bebek dahi vardır. Ameliyatta bebeğin yukarıya yükselen organları yerine çekilir, yırtık (veya hiç gelişmemiş) varsa dikilir, hiç yoksa diyafram kasının yerine bir yama koyulur ve yoğun bakım ünitesinde bebeğin iyileşmesi beklenir.
Bu işlemler esnasında ve sonrasında bebekler solunum cihazına bağlanır. (Bebeğin iyileşme sürecine göre solunum desteği taburcu olduktan sonra da bir süre devam edebilir, fakat bu hernisi fazla olan akciğer gelişimi çok az olan bebekler için geçerli)
Bazı hastanelerde durumu çok ağır olan bebekler; solunum cihazı ile birlikte, takılması ve çıkarılması ameliyatla olabilen, takibinin titizlikle yapılması gereken, komplikasyonları fazla olan ECMO (okunuşu : ekmo) (Ekstrakorporal membran oksijenasyonu) denilen ve kandaki oksijen/karbondioksit değişimini yapabilen bir yaşam destek ünitesi ile tedavi edilir.

Son düzenleme:
Merhaba;

Benim de 16 haftalıkken bebeğime aynı teşhis kondu ve doktorlar gebeliği sonlandırmanın daha doğru olacağını söylüyor.. Size ne kadarlıkken kondu teşhis? Yazıyı Ocak ayında yazmışsınız sizin kararınız ne oldu. Yaşıyorsa bebeğiniz ne durumda bilgi verir misiniz. Bende şuan çok kötüyüm ve ne yapacağımı bilemiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz...

bebeğinde diyafragma hernisi olan var mı? yaşayan varsa nolur bana ulaşın.. çok zor durumdayım.. iyi yada kötü yaşadıklarınızı yazar mısınız lütfeeennn.. Diyafragma hernisi bebeğin diyaframından geçen yemek borusu boşluğundan diyafram altındaki organların yukarıya çıkması durumudur. benim bebeğimin midesi yerinde ama bağırsakların birazı yukarıya çıkmış. bu da kalbi sağa itip akciğerlere gelişecek yer bırakmamış. doğuma kadar yapılabilecek hiçbir şey yok. doğumda bağırsakları yerine çekmek için hemen ameliyat olacak, ciğerleri gelişmediği için de solunum cihazına bağlanacak, yoğun bakımda kalacak. ama oradan çıkışımız olacak mı, ne kadar orada kalacak, Allah onu bize bağışlarsa ne kadar zamanda toparlanacak? yaşayan varsa nolur bana yazın.

merhaba
aynı durumu yasamadım ama geişim olmadıgı kalbı atmadıgı için kürtaj oldum, zor zamanlardı..

haddim değil, ama mademki ameliyatla bir çözüm sunuyorlar, kalbi atan bır bebegı neden aldırasın canım?

ben şu and a tedavideyim, bebeğim olsun diye uğrasıyorum her seyın hayırlısı ama kalbi durmamışken, hala yasıyorken ve de tedavi olma ihtimali varken sana neden bunu söylediler?

arkadaşım anlattığın problemi bilmiyorum ama okuyunca çok içten dua ettim iyi olması için ve internetten baktığımda doktorun biri %75 %80 e varan iyileşme oranları veriyordu.umudunu hiç kaybetme.allahım herşeye kadirdir.sen yaşama bağlanırsan allahın izniyle bebeğin de bağlanır.rabiimin gücünün yetmediği birşey var mı?ben bebeğimi20.haftamda kaybettim korkularını o kadr iyi anlıyorum ki oyüzden..umut ve dua..nerde yaşıyorsun bilmiyorum ama kendine çok çok iyi bir doktor bul.ben allahın izniyle atlatacağınıza inanıyorum.sağlıcakla kal

Çok teşekkür ediyorum dualarınız için. Allahın dediği neyse o olucak. İstanbul' da bu konuda en iyi olduğu söylenen Prof.Dr Recep Has gördü ve geri dönüşü olmadığını söyledi. Çapa Tıp fakültesinde Periontoloji toplantısına girmemizi ve pröfesörlerin orda ortak bir karara varacağını söylüyorlar. Tabiki son kararı bize bırakıcaklar. Ama yaşama şansı çok azmış yaşasa bile hayatı boyunca çok büyük operasyonlar geçirecekmiş. Hiçbir zaman normal bir insan gibi yaşayamayacak. Bunu ona yapmaya hakkımız var mı. Bunlara manevi olarak nasıl dayanabiliriz.Bilmiyorum çok zor bir durum. Allahım kimseye yaşatmasın.

arkadaşım anlattığın problemi bilmiyorum ama okuyunca çok içten dua ettim iyi olması için ve internetten baktığımda doktorun biri %75 %80 e varan iyileşme oranları veriyordu.umudunu hiç kaybetme.allahım herşeye kadirdir.sen yaşama bağlanırsan allahın izniyle bebeğin de bağlanır.rabiimin gücünün yetmediği birşey var mı?ben bebeğimi20.haftamda kaybettim korkularını o kadr iyi anlıyorum ki oyüzden..umut ve dua..nerde yaşıyorsun bilmiyorum ama kendine çok çok iyi bir doktor bul.ben allahın izniyle atlatacağınıza inanıyorum.sağlıcakla kal

Çok teşekkür ediyorum dualarınız için. Allahın dediği neyse o olucak. İstanbul' da bu konuda en iyi olduğu söylenen Prof.Dr Recep Has gördü ve geri dönüşü olmadığını söyledi. Çapa Tıp fakültesinde Periontoloji toplantısına girmemizi ve pröfesörlerin orda ortak bir karara varacağını söylüyorlar. Tabiki son kararı bize bırakıcaklar. Ama yaşama şansı çok azmış yaşasa bile hayatı boyunca çok büyük operasyonlar geçirecekmiş. Hiçbir zaman normal bir insan gibi yaşayamayacak. Bunu ona yapmaya hakkımız var mı. Bunlara manevi olarak nasıl dayanabiliriz.Bilmiyorum çok zor bir durum. Allahım kimseye yaşatmasın.
benimde aynı durum başımda ama ben o kadar umutsuz değilim sen neden bu kadar umutsuzsun

Arkadaşlar aylar önce bende sizinle aynı durumdaydım. 21 haftalık hamileyken benim bebeğimede aynı teşhis kondu. Bende Prof. Recep Has'a gittim banada aynı şeyi söyledi ve Çapada konseye girdik. Genel kanı sürekli gebeliğin sonlandırılması yönünde idi. öncelikli olarak kromozom testi yapılmasını istediler ve kordosentez yapıldı. Sonucumuz çok şükür ki temiz çıktı. Kromozomal bir hastalık olmadığı görüldükten sonra yaşarsa herşeyi tamamen normal olacak bir bebeğin hayatının sonlandırılmasını kabul etmedim. Çünkü bundan sonrası yalnızca doğumda ölme ihtimali idi. Ben gebeliği sonlandırarak yaşama ihtimalini mi yok edecektim. Gebeliğin devamına karar verdim. Bunun sonucunda doğumun herhangi bir hastanede olamayacağını bir eğitim ve araştırma hastanesinde olmasının en doğru olacağını söylediler. Bundan sonra kurulun herhangi bir yardımcı olacağı konu kalmamıştı. Kendi başımızın çaresine bakmamız gerekiyordu. Bende bunun sonucunda bir doktor bulup, gebeliğimin devamını izleyip, doğumu Çapada yapmama yardımcı olabilecek bir doktor buldum.

Sonraki takiplerim için Çapada hocalık yapan Prof. Dr. Alkan Yıldırım'a gittim. Doktorum sürekli kendimi kötüye alıştırmamı söylüyordu ama yinede daha önce aynı hastalığı geçirmiş olan ve kurtulan pek çok doğum yapıldığını söylüyordu. İnsan böyle bişeye ne kadar alışabilirse! o kadar alıştırdım kendimi ve eylül ayında doğum yaptım.
Bebeğim 1 günlükken ameliyat oldu. 37 gün hastanede kaldı ve Allaha şükürler olsunki şuanyaşıyo ve 3 aylık oldu...:nazar::emir_bebek:
Akciğerlerinden biri şansımız varmışki olması gerekenden bile fazla büyümüştü ve o hayatını kurtardı. Çünkü diğer akciğer onun 8de 1i kadarmış... Fakat doktorlar zamanla onunda büyüyeceğini söylüyorlar.
Şu anda yeteri kadar büyümediği için nefes almasında problem vardı ve geçici bir süre için trakeostomi açıldı. Yani boğazı delik ve oradan nefes alıyor. Ama bunlar tamamen geçici şeyler. Doktorlarımızın söylediği kadarıyla bir akciğer hep diğerinden küçük kalıcak. Fakat tüm hayatını normal bir insan gibi rahat geçirebilecek.Yalnızca ağır sporlar yapamaz dediler ki onuda yapması gerekmez..

Sonuç olarak isteyen arkadaşlara daha detaylı bilgiler aktarabilirim. Çünkü biz o süreçte hiçkimseden bu konuyla ilgili bir bilgi alamadık. Fakat bilmelisiniz ki kolay bir süreç değil...
Umarım hepiniz bebeklerinizi kucağınıza sağlıklı bir şekilde alırsınız.

Arkadaşlar aylar önce bende sizinle aynı durumdaydım. 21 haftalık hamileyken benim bebeğimede aynı teşhis kondu. Bende Prof. Recep Has'a gittim banada aynı şeyi söyledi ve Çapada konseye girdik. Genel kanı sürekli gebeliğin sonlandırılması yönünde idi. öncelikli olarak kromozom testi yapılmasını istediler ve kordosentez yapıldı. Sonucumuz çok şükür ki temiz çıktı. Kromozomal bir hastalık olmadığı görüldükten sonra yaşarsa herşeyi tamamen normal olacak bir bebeğin hayatının sonlandırılmasını kabul etmedim. Çünkü bundan sonrası yalnızca doğumda ölme ihtimali idi. Ben gebeliği sonlandırarak yaşama ihtimalini mi yok edecektim. Gebeliğin devamına karar verdim. Bunun sonucunda doğumun herhangi bir hastanede olamayacağını bir eğitim ve araştırma hastanesinde olmasının en doğru olacağını söylediler. Bundan sonra kurulun herhangi bir yardımcı olacağı konu kalmamıştı. Kendi başımızın çaresine bakmamız gerekiyordu. Bende bunun sonucunda bir doktor bulup, gebeliğimin devamını izleyip, doğumu Çapada yapmama yardımcı olabilecek bir doktor buldum.

Sonraki takiplerim için Çapada hocalık yapan Prof. Dr. Alkan Yıldırım'a gittim. Doktorum sürekli kendimi kötüye alıştırmamı söylüyordu ama yinede daha önce aynı hastalığı geçirmiş olan ve kurtulan pek çok doğum yapıldığını söylüyordu. İnsan böyle bişeye ne kadar alışabilirse! o kadar alıştırdım kendimi ve eylül ayında doğum yaptım.
Bebeğim 1 günlükken ameliyat oldu. 37 gün hastanede kaldı ve Allaha şükürler olsunki şuanyaşıyo ve 3 aylık oldu...:nazar::emir_bebek:
Akciğerlerinden biri şansımız varmışki olması gerekenden bile fazla büyümüştü ve o hayatını kurtardı. Çünkü diğer akciğer onun 8de 1i kadarmış... Fakat doktorlar zamanla onunda büyüyeceğini söylüyorlar.
Şu anda yeteri kadar büyümediği için nefes almasında problem vardı ve geçici bir süre için trakeostomi açıldı. Yani boğazı delik ve oradan nefes alıyor. Ama bunlar tamamen geçici şeyler. Doktorlarımızın söylediği kadarıyla bir akciğer hep diğerinden küçük kalıcak. Fakat tüm hayatını normal bir insan gibi rahat geçirebilecek.Yalnızca ağır sporlar yapamaz dediler ki onuda yapması gerekmez..

Sonuç olarak isteyen arkadaşlara daha detaylı bilgiler aktarabilirim. Çünkü biz o süreçte hiçkimseden bu konuyla ilgili bir bilgi alamadık. Fakat bilmelisiniz ki kolay bir süreç değil...
Umarım hepiniz bebeklerinizi kucağınıza sağlıklı bir şekilde alırsınız.
iyi geceler yine uykuya dalamadım ve okuduğum şeyleri tekrar okurken sizin yazınızı gördüm ve bu hastalığı yaşamış kimseyle konuşma imkanım olmadı nette okuduklarım iç karartıcı 30 haftalık hamileyim ve 2 ay nasıl bekleyecem bilemiyorum. benim bebeğimde diyafram yırtıkmış ve mide kalbin yanındaymış bağırsak falan demediler ama çıkar mı bilemiyorum bazen çok üzülüyorum bazen umutlu oluyorum ama en çok korkuyorum çok korkuyorum hemde.... ne güzel yavrunuz yaşıyor inşallah benim yavrum da yaşar kıpır kıpır içimde nolur bana yardımcı olun ben adanada çukurova üni. doğum yapıcam inşallah eşimin sigorta sorunu var ve onu bekliyoruz bi yandan da daha görüşemedik doktorla beklemek çok kötü... çok şükr siz yavrunuza kavuşmuşsunuz çok sorun yaşadınız belki ama yinede şanslısınız ne mutlu
bu notu özelden yollamak isterdim fakat yollayamıyorum malesef :KK43: tam buldum dedim yaşayan birini şimdide msj atamıyorum malesef

iyi geceler yine uykuya dalamadım ve okuduğum şeyleri tekrar okurken sizin yazınızı gördüm ve bu hastalığı yaşamış kimseyle konuşma imkanım olmadı nette okuduklarım iç karartıcı 30 haftalık hamileyim ve 2 ay nasıl bekleyecem bilemiyorum. benim bebeğimde diyafram yırtıkmış ve mide kalbin yanındaymış bağırsak falan demediler ama çıkar mı bilemiyorum bazen çok üzülüyorum bazen umutlu oluyorum ama en çok korkuyorum çok korkuyorum hemde.... ne güzel yavrunuz yaşıyor inşallah benim yavrum da yaşar kıpır kıpır içimde nolur bana yardımcı olun ben adanada çukurova üni. doğum yapıcam inşallah eşimin sigorta sorunu var ve onu bekliyoruz bi yandan da daha görüşemedik doktorla beklemek çok kötü... çok şükr siz yavrunuza kavuşmuşsunuz çok sorun yaşadınız belki ama yinede şanslısınız ne mutlu
bu notu özelden yollamak isterdim fakat yollayamıyorum malesef :KK43: tam buldum dedim yaşayan birini şimdide msj atamıyorum malesef

Sizi en iyi anlayabilecek insanlardan biri olarak olarak endişelerinizi anlıyabiliyorum.Bende doğuma kadar 4 ay boyunca tekrar tekrar bu durumla ilgili bulduğum herşeyi okuyordum.Hatta doğumdan sonra bile günde defalarca her gördüğüm doktorla konuşup bişeyler öğrenmeye çalışıyordum.
Benim bebeğiminde midesi kalbinin yerindeydi ve kalbi sağa itmişti.Hamileliğimin son günlerinde doktorum sol akciğerin gelişebilecek bir yer bulup geliştiğini söylemişti. Benim bebeğimin kurtulmasını sağlayanda o olmuştu zaten.Sizde kontrollerinizde akciğerlerin durumunu öğrenin.Kesin bişey olmasada en azından ihtimaller için yol gösterici olur.
Üniversite hastanesinde doğum yapıcak olmanız gerçekten büyük avantaj.Şahsi kanaatim bu tür vakalarda üniversite hastanelerindeki doktorlar daha tecrübeli oluyor.Hastanede kaldığımız dönemlerde konuştuğum bir hemşire çocuk cerrahisi yeni doğan yenoğun bakımına gelen bebeklerin pek çoğunun bu durumdan dolayı geldiğini söylemişti.Hatta biz hastanedeyken bu durumdan dolayı gelen bir bebek daha olmuştu ve çok şükür ki oda ameliyat oldu ve kurtuldu.
Umuyorumki birkaç ay sonra sizde herşeyi atlatıp buradan güzel haberlerinizi vericeksiniz.Bu süreçte yapabileceğin yalnızca herşeyin iyi olacağına inanmak ve dua etmek...

Sizi en iyi anlayabilecek insanlardan biri olarak olarak endişelerinizi anlıyabiliyorum.Bende doğuma kadar 4 ay boyunca tekrar tekrar bu durumla ilgili bulduğum herşeyi okuyordum.Hatta doğumdan sonra bile günde defalarca her gördüğüm doktorla konuşup bişeyler öğrenmeye çalışıyordum.
Benim bebeğiminde midesi kalbinin yerindeydi ve kalbi sağa itmişti.Hamileliğimin son günlerinde doktorum sol akciğerin gelişebilecek bir yer bulup geliştiğini söylemişti. Benim bebeğimin kurtulmasını sağlayanda o olmuştu zaten.Sizde kontrollerinizde akciğerlerin durumunu öğrenin.Kesin bişey olmasada en azından ihtimaller için yol gösterici olur.
Üniversite hastanesinde doğum yapıcak olmanız gerçekten büyük avantaj.Şahsi kanaatim bu tür vakalarda üniversite hastanelerindeki doktorlar daha tecrübeli oluyor.Hastanede kaldığımız dönemlerde konuştuğum bir hemşire çocuk cerrahisi yeni doğan yenoğun bakımına gelen bebeklerin pek çoğunun bu durumdan dolayı geldiğini söylemişti.Hatta biz hastanedeyken bu durumdan dolayı gelen bir bebek daha olmuştu ve çok şükür ki oda ameliyat oldu ve kurtuldu.
Umuyorumki birkaç ay sonra sizde herşeyi atlatıp buradan güzel haberlerinizi vericeksiniz.Bu süreçte yapabileceğin yalnızca herşeyin iyi olacağına inanmak ve dua etmek...

ne mutlu size maşşallah... inşallah bebeğimi Allah bana bağışlar peki doğum haftanız kaçtı ve sezeryan mı oldunuz bi de yavrunuzun sadece midesi mi yukardaydı bana midesi dediler ama korkuyorum bağırsağı falanda çıkar mı diye

Ben 39.haftada sezaryen oldum.Doktorum doğumun planlı olması gerektiğini söyledi.Çünkü yoğun solunum cihazının ve çocuk cerrahlarının hazır olması gerekliydi ve doğumda bebek çocuk cerrahlarına teslim edildi.Hemen gerekli tahliller yapıldı ve gerekseydi hemen bebeği ameliyat ediceklerdi.Ameliyata kan gazı değerlerine göre karar veriyorlar.Benim bebeğim 1.günün sonunda ameliyat oldu.Mideyle beraber bağırsaklarında bir kısmı yukardaydı.ameliyala hepsi yerine alındı.
Durumu ilk fark eden doktor midenin yukarda olduğunu söyledi ama sonraki doktorum bağırsaklarda mideye bağlı olduğu için onlarında bir kısmı yukarda olur dedi.Bununla beraber midenin bir kısmının da aşğıda olduğunu söyledi.Başından beri böylemiydi yoksa sonramı bir kısmı aşağı indi bilmiyorum ama tekrar yer değiştirme ihtimalleri var.Yani doğuma kadar mide aşağıda inebilir,başka organlar yukarıda çıkabilir...(Bunu sizi üzmek için yazmadım sadece ihtimalleri bilin istedim)
Umarım sizin bebeğinizin midesi yerine inerde kendiliğinden herşey hallolur...

Ben 39.haftada sezaryen oldum.Doktorum doğumun planlı olması gerektiğini söyledi.Çünkü yoğun solunum cihazının ve çocuk cerrahlarının hazır olması gerekliydi ve doğumda bebek çocuk cerrahlarına teslim edildi.Hemen gerekli tahliller yapıldı ve gerekseydi hemen bebeği ameliyat ediceklerdi.Ameliyata kan gazı değerlerine göre karar veriyorlar.Benim bebeğim 1.günün sonunda ameliyat oldu.Mideyle beraber bağırsaklarında bir kısmı yukardaydı.ameliyala hepsi yerine alındı.
Durumu ilk fark eden doktor midenin yukarda olduğunu söyledi ama sonraki doktorum bağırsaklarda mideye bağlı olduğu için onlarında bir kısmı yukarda olur dedi.Bununla beraber midenin bir kısmının da aşğıda olduğunu söyledi.Başından beri böylemiydi yoksa sonramı bir kısmı aşağı indi bilmiyorum ama tekrar yer değiştirme ihtimalleri var.Yani doğuma kadar mide aşağıda inebilir,başka organlar yukarıda çıkabilir...(Bunu sizi üzmek için yazmadım sadece ihtimalleri bilin istedim)
Umarım sizin bebeğinizin midesi yerine inerde kendiliğinden herşey hallolur...
anladım henüz amelyat edecek doktorla görüşmedik bu hafta görüşecez inşallah hayırlısı bakalım benim yavrumda şanslı olsun inşallah durumu iyidir çok meraktayım şuan buradan yazışmamız iyi oluyor bizim gibi araştıran anneler buradan okusunlar çok sağolun iyiki karşılaştık

bugün doktora gittim midesi, bağırsağı kalbin yerine geçmiş kalbi sağa itmiş ve pek umutlu konuşmadı ayrıca normal doğum yapacağımı söyledi sanki yavrumdan ümidi kesmiş gibiydi :KK43: başka çocuk düşüneceksin sezeryan olma dedi.. benim konuştuğum bir cerrah vardı bu konuda uzman "ya o adam hastanede olmazsa ya izinde olursa kim yapacak amelyatı?" cerrahı aradım böyle sordum 3 hafta sonra kontrol var gel görüşelim dedi bana bilemiyorum başka birileriyle daha konuşsam mı napsam bilemiyorum :KK43:

bugün doktora gittim midesi, bağırsağı kalbin yerine geçmiş kalbi sağa itmiş ve pek umutlu konuşmadı ayrıca normal doğum yapacağımı söyledi sanki yavrumdan ümidi kesmiş gibiydi :KK43: başka çocuk düşüneceksin sezeryan olma dedi.. benim konuştuğum bir cerrah vardı bu konuda uzman "ya o adam hastanede olmazsa ya izinde olursa kim yapacak amelyatı?" cerrahı aradım böyle sordum 3 hafta sonra kontrol var gel görüşelim dedi bana bilemiyorum başka birileriyle daha konuşsam mı napsam bilemiyorum :KK43:

Daha önce sana söylemiştim zaten mide yukarda olunca bağırsaklarda ona bağlı lduğu için yukarda oluyormuş.Yani durum bizimkiyle aynı.Bizimkininde kalbi sağa itilmişti ve bizede hiç ümit vermek istemiyorlardı.Hep sen kendini kötüye alıştır iyi olursa şansına diyorlardı.Benimde sana tavsiyem çok zorda olsa ve ne kadar ''alışabilirsen'' kendini kötüye alıştır.Çünkü iyiye alışırsan ve Allah korusun ki kötü olursa daha büyük yıkım olur.Ama bunların yanında sen yinede umudunu kaybetme.Bu ikisi birarada nasıl olacak diye düşünüyosun muhtemelen ama oluyo...
Sezaryen içinde bence ısrar et çünkü bebeğinin doğar doğmaz solunum cihazına ihtiyacı olacak ve sen normal doğum yaptığında cihaz dolu olabilir.Ama sezaryen olursa en azından ona göre ayarlanabilir.
Kontrollerinden sonra gelişmeleri burdan yaz.Umarım iyi haberlerini alırım.

Daha önce sana söylemiştim zaten mide yukarda olunca bağırsaklarda ona bağlı lduğu için yukarda oluyormuş.Yani durum bizimkiyle aynı.Bizimkininde kalbi sağa itilmişti ve bizede hiç ümit vermek istemiyorlardı.Hep sen kendini kötüye alıştır iyi olursa şansına diyorlardı.Benimde sana tavsiyem çok zorda olsa ve ne kadar ''alışabilirsen'' kendini kötüye alıştır.Çünkü iyiye alışırsan ve Allah korusun ki kötü olursa daha büyük yıkım olur.Ama bunların yanında sen yinede umudunu kaybetme.Bu ikisi birarada nasıl olacak diye düşünüyosun muhtemelen ama oluyo...
Sezaryen içinde bence ısrar et çünkü bebeğinin doğar doğmaz solunum cihazına ihtiyacı olacak ve sen normal doğum yaptığında cihaz dolu olabilir.Ama sezaryen olursa en azından ona göre ayarlanabilir.

evet beklediğim gibi konuştu zaten ama bu normal doğum demesi kafamı karıştırdı 3 hafta sonra cerrahla da görüşeceğiz onunla konuşacam zorla bişe yaptıramazlar herhalde vazgeçerim yoksa ordan

peki birşey sorucam erken doğum riski olan bebekler için anneye iğne yapıyorlarmış ciğerleri gelişsin diye ama bize olmuyor sanırım yoksa doktor derdi sanırım.. size böyle bir iğne falan yapıldı mı ?

peki birşey sorucam erken doğum riski olan bebekler için anneye iğne yapıyorlarmış ciğerleri gelişsin diye ama bize olmuyor sanırım yoksa doktor derdi sanırım.. size böyle bir iğne falan yapıldı mı ?
Doğumumu yaptıran doktora ilk gittiğimde benden önce aynı durumda olan bi hastasından bahsetmişti.Bebek 3 günlükken ameliyat bile edilemeden öldü demişti ve hatta ona iğnede yaptık demişti.Bildiğim kadarıyla bu iğne son ay yapılıyo ve ben o yüzden hemen sormamıştım banada yapıcakmısınız diye.Zamanı geldiğinde yapar diye düşünmüştüm.
Fakat son ay ben iğne olayını tamamen unuttum ve doktorumda yapmadı.

Doğumumu yaptıran doktora ilk gittiğimde benden önce aynı durumda olan bi hastasından bahsetmişti.Bebek 3 günlükken ameliyat bile edilemeden öldü demişti ve hatta ona iğnede yaptık demişti.Bildiğim kadarıyla bu iğne son ay yapılıyo ve ben o yüzden hemen sormamıştım banada yapıcakmısınız diye.Zamanı geldiğinde yapar diye düşünmüştüm.

perşembe kontrolum var sorarım o zaman.... cerrahlada görüşeceğim ona da söyleyecem normal doğum yapmayacağımı korkuyorum çünkü... bebeğin nasıl sağlığı sıhati iyidir inşallah Allah kimseye evlad acısı yaşatmasın

dün gittim kontrole değil iğneyi sormak çocuğum hakkında hiçbirşey öğrenemedim ki yüzüme bile bakmadı doktor.... üstelik gebeliği devam ettirmek istiyor musun dedi bana öyle kötüydüki balcalıda çok kötü muamele var özele gidicem araştırıyorum şuan güvenmiyorum oradaki kimseye doğumumda atıcaklar beni bir köşeye biliyorum ve benim psikolojimi allak bullak ettiler insan gibi muamele görmek için paralı bir yere gitmek lazım sanırım
bu arada bebeğin iyidir inşallah...

Allah yardımcınız olsun. Bizim gittiğimiz tüm doktorlar karaciğer dışında tüm organların yer değiştirdiğini ve yaşamasının ve normal bir hayat sürmesinin mümkün olmadığını söylediler. Maddi manevi bu zorluklara gücümüz olmadığından gebeliği normal doğumla sonlandırma kararı aldık ve bebeğimi 4,5 aylıkken kaybettim. Tabi ki herkesin kendi kararı ama hastalığın ne derecede olduğu bebeğin yaşaması için çok önemliymiş. Kısmi diyafram hernisi olsaydı yaşama şansı olabilirmiş bizim bebeğimizin de ama malesef hiçbir doktor ümit vermedi. Gelişmelerden bizi de haberdar edin. Ben sizin kadar cesur olamadım. Dualarım sizinle...

X