Diyet kısır tarifi.............

lily86

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ağustos 2011
15.264
14.073
1) Bulgur, üzerine sıcak su eklenerek ve üzeri bir kapakla örtülerek
demlenmeye bırakılır.
2) Salata malzemeleri yıkanır, doğranır ve bir kapta hazır edilir.
3) Küçük bir tencerede ya da tavada soğan ince ince doğranarak 1 kahve
fincanı su ile yumuşayana dek pişirilir (yağda kavrulmaz, yağ ile öldürülmez).
4) Soğanların piştiyse, üzerine salça eklenir ve tavanın sıcaklığıyla iyice
eritilerek soğanla harmanlanır. İyice eriyince ocak kapatılır.
5) Ocak kapandıktan sonra, üzerine baharatlar eklenir ve güzelce soğan-
salçayla karıştırılır.
6) Büyük bir salata kasesine önce bulgur ve pişen baharatlı salçalı soğan
konur, yağ da eklenerek iyice karıştırılır.
7) Tüm malzemelerin iyice karıştıktan sonra salata malzemeleri, limon, nar
ekşisi de katılarak tekrar iyice karıştırılır.
8) Yanında marul, turşu ile servis edilebilir.
AFİYET OLSUN...
Not: Bu tarif az tuzlu ve az yağlı beslenmeye uygun olarak hazırlanmıştır.
İsteğe bağlı olarak tuz da eklenebilir.

Salata malzemelerinin yıkanması
Gerekli malzemelerin hazırlanması

- 2 Su Bardağı İnce Bulgur
- 1 Adet Kuru Soğan
- 2 Adet Orta Boy Domates
- 1 Adet Salatalık
- 3-4 Adet Turşu Salatalık
- Marul, Maydanoz gibi yeşillikler
- 2-3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
- 1-2 Yemek Kaşığı Az Tuzlu Ev Salçası (Hazır konserve salçalar genelde
tuzsuz oluyor)
- Baharat (kimyon, karabiber, kırmızı biber, köri, nane, tuz-istenirse vs.)
- 1 Adet Limon, 1 Yemek Kaşığı Nar Ekşisi

Bulgurun demlenmesi
Salatanın ayrı bir kapta hazırlanması
Soğanın Pişirilmesi
Tüm Malzemelerin Karışımı

süper denemeliyim en kısa zamanda
normalde biz yaparken enaz 1 subardağı sıvıyağ katıyorduk

Kısıra bende bayılırım ama ben yaparken kuru soğan kullanmazdım fakat en az bir bardak yağ limon tuz koyardım o yüzdende mönüm çıkarmış olduğum kısırı tekrar bu tarif ile koydum başa teşekkürler

nar ekşisinde çok kalori vardır yada glisemik indeksi yüksektir. şeker içerir. limon daha iyi olur. ekşisi için

bende sıvıyağını çok koyardım. tarifi en kısa zamanda yapacağım:)))

nar ekşisinde çok kalori vardır yada glisemik indeksi yüksektir. şeker içerir. limon daha iyi olur. ekşisi için
bu bilginin kaynağını öğrenebilir miyim?:44::44::44:
nar ekşisi, ekşi nardan yapılır ve içine hiçbir katkı maddesi katılmaz, ekşi cins narların, uzun süre aynı pekmez kaynatır gibi kaynatılmasıyla elde edilir, glisemik indeksi düşüktür, diyabetlilere bile tavsiye edilir hatta... kalorisi de düşüktür, 1 yk = 35kcal
şeker içerir elbet, ama limon da şeker içerir, meyve ve sebzeler bünyesinde fruktoz denilen, meyve şekeri olarak da bilinen şekeri içerir, ama bu o gıdanın glisemik indeksinin yüksek olduğu anlamına gelmez, misal, elma da fruktoz içerir ama G.i değeri düşüktür
bu yazdığınızın kaynağını belirtirseniz, sevinirim zira ben nar ekşisinin yapılışını bizzat biliyorum biz kendimiz yapıyoruz, ayrıca işin bilimsel yönünü de düşünürsek bir gıda teknikeriyim, diyet ve beslenme konusunda da yıllardır okuyup araştırıyorum eğer ki bnm bir eksiğim varsa bunu da öğrenmek isterim

nar ekşisi, ekşi nardan yapılır ve içine hiçbir katkı maddesi katılmaz, ekşi cins narların, uzun süre aynı pekmez kaynatır gibi kaynatılmasıyla elde edilir, glisemik indeksi düşüktür, diyabetlilere bile tavsiye edilir hatta... kalorisi de düşüktür, 1 yk = 35kcal
şeker içerir elbet, ama limon da şeker içerir, meyve ve sebzeler bünyesinde fruktoz denilen, meyve şekeri olarak da bilinen şekeri içerir, ama bu o gıdanın glisemik indeksinin yüksek olduğu anlamına gelmez, misal, elma da fruktoz içerir ama G.i değeri düşüktür
bu yazdığınızın kaynağını belirtirseniz, sevinirim zira ben nar ekşisinin yapılışını bizzat biliyorum biz kendimiz yapıyoruz, ayrıca işin bilimsel yönünü de düşünürsek bir gıda teknikeriyim, diyet ve beslenme konusunda da yıllardır okuyup araştırıyorum eğer ki bnm bir eksiğim varsa bunu da öğrenmek isterim

evet ben de aynen katılıyorum çünkü biz de ekşiyi kendimiz yapıyoruz ve şeker hastalarına tavsiye ediyorlar. ama tabii ekşi narla yapılan olması lazım dediğiniz gibi.. ayrıca bu tarifi ben de denemk istiyorum diet yapıyorum ve canım kısır istiyor hemen bugün deniycemm:KK56:

Son düzenleme:
evet ben de aynen katılıyorum çünkü biz de ekşiyi kendimiz yapıyoruz ve şeker hastalarına tavsiye ediyorlar. ama tabii ekşi narla yapılan olması lazım dediğiniz gibi.. ayrıca bu tarifi ben de denemk istiyorum diet yapıyorum ve canım kısır istiyor hemen bugün deniycemm:KK56:
destek bulmak güzel :KK76: teşekkürler:KK19:
ayrıca zaten ekşi nardan yapılır tatlısından yapılırsa o nar pekmezi, şerbeti gibi birşey olur...
ben de bugun öğlen yaptım kendime kadar kısır ne zamandır yapmıyordum da:KK24:

Son düzenleme:
destek bulmak güzel :KK76: teşekkürler:KK19:
ayrıca zaten ekşi nardan yapılır tatlısından yapılırsa o nar pekmezi, şerbeti gibi birşey olur...
ben de bugun öğlen yaptım kendime kadar kısır ne zamandır yapmıyordum da:KK24:

ne demek her zman:KK34:.. bu işi kendisiyapınca insan daha çok savunuyo :KK9: ben dün deniycektim ama menümü makrnayla değiştirdm öğleye yaparım bend e akşam şişirir diye yapmak istemedim.. bi de başka diyet tarifler varsa denenmiş alabirim.. ii olur benim için:KK54::KK16:

ne demek her zman:KK34:.. bu işi kendisiyapınca insan daha çok savunuyo :KK9: ben dün deniycektim ama menümü makrnayla değiştirdm öğleye yaparım bend e akşam şişirir diye yapmak istemedim.. bi de başka diyet tarifler varsa denenmiş alabirim.. ii olur benim için:KK54::KK16:
aynen:KK1:
zaten ben kendim deneyip de memnun kalmadığım bir şeyi sunamam ki... ona bakarsak çok tarif ve zayıflama ile ilgili çaylar falan var ama uygulamadığım birşeyi tavsiye edemem
diyet yemeklere gelince...
ben zaten yılladır tuz kullanmıyorum bir de yemekleri az yağlı yaparım kilo alma sebebim de gereğinden de az yemek aslında:26:
son 2-3 gündür düzenledim kilo verir miyim bilemiyorum ama en azından sağlıklı menüler uyguluyorum
yemekleri genelde önce soğanı yağda kavurmak yerine hafif suyla pişiririm sonra da gerekli sebzeleri atar belki çok azcık suyla destekler o şekilde pişririm en son da üstüne kullandıüım sebzeye göre yağ koyarım
diyetisyen 1 kg sebzeye 2 yk yağ demişti ben az yaptığım için hep 1 yk civarında koyuyorum en son ocağı kapatmadan hemen önce yağ ve baharatını koyup karışıtrırım sonra da ocağı kapatırım
yemeğin yanına salata (yağsız olmasına özen gösteriyorum) + yoğurtla ve 1 dl esmer ekmekle güzel bir öğün oluyor:KK56:

Canım bence arkadaş hazır alınan nar ekşisi soslarından bahsetmiş. Nar ekşisi sosu adı altında aslında gerçek nar ekşisi ile pek de alakası olmayan şekerli bir ürün satılıyor, dolayısıyla glisemik indeksi yüksek ve içerisinde katkı maddesi fazla.

Gerçek nar ekşisi ise dediğin gibi glisemik indeksi düşük ve son derece faydalı. Bence kavram karmaşası olmuş :)

Canım bence arkadaş hazır alınan nar ekşisi soslarından bahsetmiş. Nar ekşisi sosu adı altında aslında gerçek nar ekşisi ile pek de alakası olmayan şekerli bir ürün satılıyor, dolayısıyla glisemik indeksi yüksek ve içerisinde katkı maddesi fazla.

Gerçek nar ekşisi ise dediğin gibi glisemik indeksi düşük ve son derece faydalı. Bence kavram karmaşası olmuş :)
haklısın cnm:KK34:
sos olarak satılanlar zaten içerisinde glikoz barındırıyor dediğin gibi muhtemelen odur
zaten sormamdaki maksat da, yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermeden doğruyu öğrenmekti:KK34:

lilycim özellikle soğanı suda pişirme fikrine bayıldım. :KK28: :KK9:
Zaten sen de sadece bu kısır tarifinde değil, diğer yemeklerinde de bu yöntemi uyguluyormuşsun..
Yahu süper fikir!!
Kafam hep buna takılırdı.. Soğanı yağ kullanmadan nasıl kullanabiliriz? Hatta bu uğurda soğansız yemek yapmayı bile denedim ama telafi edilemeyecek kadar eksik oldu tadı..

Hem kısır tarifi hem de soğanı pişirme fikri için teşekkürler... :KK71:

lilycim özellikle soğanı suda pişirme fikrine bayıldım. :KK28: :KK9:
Zaten sen de sadece bu kısır tarifinde değil, diğer yemeklerinde de bu yöntemi uyguluyormuşsun..
Yahu süper fikir!!
Kafam hep buna takılırdı.. Soğanı yağ kullanmadan nasıl kullanabiliriz? Hatta bu uğurda soğansız yemek yapmayı bile denedim ama telafi edilemeyecek kadar eksik oldu tadı..

Hem kısır tarifi hem de soğanı pişirme fikri için teşekkürler... :KK71:
Püsküüt,
canım teşekkür ederim:KK34:
ben yağda soğan kavurmayı sevmiyorum sonuçta yağı yakmış oluyoruz o yüzden de azıcık suda pişiriyorum haşlama gibi olmuyor tencerenin dibi tutmayacak kadar koyacaksın
sonra da salça, domates, diğer şeyler... yemeğe bağlı olarak birkaç kaşık yağı da herşeyi koyduktan sonra koyarsın yakmamış olursun:KK34:

Püsküüt,
canım teşekkür ederim:KK34:
ben yağda soğan kavurmayı sevmiyorum sonuçta yağı yakmış oluyoruz o yüzden de azıcık suda pişiriyorum haşlama gibi olmuyor tencerenin dibi tutmayacak kadar koyacaksın
sonra da salça, domates, diğer şeyler... yemeğe bağlı olarak birkaç kaşık yağı da herşeyi koyduktan sonra koyarsın yakmamış olursun:KK34:

Yapacağım ilk yemekte bu usule geçeceğim.. Geçtim diyeti, bu yöntemle kanserojen etkiyi de bertaraf etmiş oluyoruz. Süpersin ya! Söylemekten sıkılmayacağım herhalde. Bundan sonra da hayatımda yaptığım bütün yemeklerde sana teşekkür üfleyeceğim, gökyüzüne doğru.. Kuşun biri iletir elbet.. :KK34:

Yapacağım ilk yemekte bu usule geçeceğim.. Geçtim diyeti, bu yöntemle kanserojen etkiyi de bertaraf etmiş oluyoruz. Süpersin ya! Söylemekten sıkılmayacağım herhalde. Bundan sonra da hayatımda yaptığım bütün yemeklerde sana teşekkür üfleyeceğim, gökyüzüne doğru.. Kuşun biri iletir elbet.. :KK34:

estağfirullah canım:KK17: kuşlardan selamını alırım artık:KK1:

tarifin için teşekkürler benim annem 40 yaşında 5 yıldır şeker rahatsızlgı var nar ekşisi öneriyorlar bizimde bir tanıdıgımız kendisi yapıyor nar eşkisini ondan alıyoruz çok şükür şekerini yükseltmedi ilacını düzenli kullandıgı için ama nar eşkisinide çok tüketir bir ara marketten almıştık hazır pekmez gibi çıktı artık hazır almıyoruz elde çıkandan alıyoruz artık.Biz kısır yaparken soganları kavurmuyoruz çig olarak koyarız ama yesilligi bol olur kısırın içine bizim memlekette domates,salatalık ve bol yeşillik koyarlar kimisi kısırın içine domates ve salatalık koymadan yapıyor her yörede farklı yapılıyor:KK56::KK56::KK56:

tarifin için teşekkürler benim annem 40 yaşında 5 yıldır şeker rahatsızlgı var nar ekşisi öneriyorlar bizimde bir tanıdıgımız kendisi yapıyor nar eşkisini ondan alıyoruz çok şükür şekerini yükseltmedi ilacını düzenli kullandıgı için ama nar eşkisinide çok tüketir bir ara marketten almıştık hazır pekmez gibi çıktı artık hazır almıyoruz elde çıkandan alıyoruz artık.Biz kısır yaparken soganları kavurmuyoruz çig olarak koyarız ama yesilligi bol olur kısırın içine bizim memlekette domates,salatalık ve bol yeşillik koyarlar kimisi kısırın içine domates ve salatalık koymadan yapıyor her yörede farklı yapılıyor:KK56::KK56::KK56:

rica ederim:KK34:
bizde soğan kavrulur yağda ama sağlık açısından az suda pişiriyorum yağ ve ekşiyi de salataya koyduğumuz gibi ekliyorum her yerde farklıdır ben domates salatalık koyarak da yapıyorum aslında koymaz benim çevrem de ben ekstra salata olsun diye ekliyorum soğan da yeşil soğansa zaten kavrulmaz yani tamamen insanın el lezzetine bağlı herkes kendinden bir şeyler katıyor işte...

X