Diyetisyene İhtiyacın Yok!

eecearas

Sağlık & Spor yazarı
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2019
4
2
28
Merhabalar,

8 yıllık sağlık eğitimim ve profesyonel fitness hayatımdan sonra pek çok kişiye ücretsiz yardım sağladım ve baktım ki yetişemiyorum beslenme ile ilgili detaylı bilinmesi gereken şeyleri bir yazı altında topladım.

İlgilenen bayanlar uzun ve yorucu yazıları okumakla, internette araştırmakla vakit kaybetmeyin. Hepsinin bilgi birikimi ve denenmişliği ile toplandığı yazımı sizlerle paylaşıyorum.Normal bireylerin ve desteğe ihtiyacı olan bireylerin kendini fark edebileceği detaylarda bulunuyor. 7 dk lık bir okuma süresi var. İyi okumalar. Diyetisyene İhtiyacın Yok! Detaylı beslenme anlatımı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok teşekkürler paylaşımınız için

Merhaba yazınızı okudum, öncelikle başlığı tamamen dikkat çekmek amaçlı tercih ettiğinizi farkettim o yüzden her hangi bir ön yargı veya alınma içgüdüsüyle okumadım yazınızı :KK54:
Yazının içeriği hakkında ise bir kaç şey söylemek istiyorum;
  1. Sağlık bilimleri eğitiminiz bulunduğu için sağlık bilimleriyle alakası olmayan bir kişiye/hastaya göre kendi programınızı oluşturmanız, anlamanız ve yorumlamanız çok daha kolay olacaktır. Fakat Mimar Ayşe Hanım veya Ev Hanımı Fatma Teyze bu matematiksel dengeyi ve vücudun mikro ve makro ihtiyaçlarını anlayamayacaktır.
  2. Diyet çok eskiden bahsettiğiniz hesaplamalardan ibaret sanılıyordu ama aynı boyda aynı kiloda aynı yaşta aynı cinsiyette kişiler aynı kaloride besin tükettiğinde aynı tepkileri vermedikleri için matematik hesabının yetersiz kaldığı keşfedildi. Örnek: 25 yaş kadın, 160 boy 50 kg birisinin yağ oranı %19ken diğerinin yağ oranı %30 aynı formülizasyonları uygulayabilir miyiz sizce?
  3. Diyelim ki sadece matematikle çözülüyor o kadar basit, yazıda belirttiğiniz matematiksel hesaplar hiçbir kabul görmüş formüle uymuyor. hafif egzersiz ile 55 kg bir insanın 1800 kalori enerji harcaması?(hangi nabızda ne kadar egzersiz yapmış, Vo2 max kaç, hafif egzersiz dediğiniz için %20-50sinde çalışmıştır muhtemelen hadi tamam ama kardiyopulmoner uygunluğu nedir?) 55 kg birisine 773 kalori bazal metabolizma harcaması? (en basit formülle bile 1300 kalori çıkıyor ki neredeyse 2 kat fark var arada)
  4. Verdiğiniz referans alınması gereken gram değerleri normal bir insan için değil, vücut geliştirme sporcusu için bulk döneminde kullanılabilecek değerler. Normal bir insan kilogram başına 2 gram protein aldığında çok değil 3-4 ay sonra kanda ürik asit değerlerinin fırladığını çok rahat görebilirsiniz hemşire hanım :KK54:
  5. Onun dışında iyi niyetle yazmış olduğunuz fakat çok fazla yanlış/eksik bilgiyle dolu bir yazı olduğu için bunları düzeltmeden geçemedim. Ve ben de sizin gibi düşünüyorum, herkes diyetisyene, kuaföre, spor salonuna,elektrikçiye gitmek zorunda değil, sadece ihtiyacı olanlar gitmeli. Ve yanlış bilgiler internette yer aldığı sürece kimse ihtiyacı olup olmadığını bilemiyor ve iş işten geçtikten sonra profesyonele başvuruluyor.
  6. Son olarak hiç bilmemek az bilmekten çok daha iyidir. Bu sizin mesleğinizde de hasta ve yakınları için de geçerli bir söz :KK54:
Herkese iyi ve sağlıklı günler diliyorum...

X