Aile Planlaması Doğum kontrolü

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Basbayağı tavsiyede bulunmadı. Aksi halde neden konu açma gereksiniminde bulunayım ki? Çevremle de konuşabileceğim bir konu değil benim için. Ben sizden ilaç tavsiyesi istemedim. Hangi doğum kontol hapı daha iyi diye de sormadım. Sadece kullanıcılarından yorum yapmalarını istedim. Siz görüş paylaşmak zorunda hissetmeyin kendinizi lütfen.

Başka doktora gidin? Tek bir tane mi doktor var? Hayatımda ilk kez duyuyorum doktorun korunma yöntemi tavsiyesinde bulunmadığını. Anlamadınız ne anlattığımı belli ki tekrar başka bir örnek vereyim o zaman ben iğne kullanıp memnun kalmışımdır siz kullanırsınız kanama yapar mesela memnun kalmazsınız. Üstte yazan bir üye iğneden sonra kanaması devam ettiği için tedavi görmüş mesela.

Kendimi öyle bir zorunluluk içinde hiç hissetmiyorum inanın zaten öyle bir zorunlukta yok ya, istediğim için yorum yazıyorum

Biz prezervatif ve takvim kullanıyoruz. Ama 13 senede 1 kere yırtılma vakası yaşadık, onda da hemen ertesi gün hapı aldım, yine de hamile kaldım 🙄

Doğum kontrol hapı yıllarca kullandım pcos için ama 1 tanesi hariç hepsi çok çok yan etki yaptı, evliliğin ilk aylarını o şekilde geçirmek istemezdim. Yine de yeni nesil ilaçlardan birisine başlanabilir.

Biz prezervatif ve takvim kullanıyoruz. Ama 13 senede 1 kere yırtılma vakası yaşadık, onda da hemen ertesi gün hapı aldım, yine de hamile kaldım 🙄

Doğum kontrol hapı yıllarca kullandım pcos için ama 1 tanesi hariç hepsi çok çok yan etki yaptı, evliliğin ilk aylarını o şekilde geçirmek istemezdim. Yine de yeni nesil ilaçlardan birisine başlanabilir.
Ben de tedavi amaçlı Yazz isimli bi dkh kullandım ancak kullanım amacım doğum kontrol olmadığı için herhangi bir gözlemim olmadı maalesef.

Ben de tedavi amaçlı Yazz isimli bi dkh kullandım ancak kullanım amacım doğum kontrol olmadığı için herhangi bir gözlemim olmadı maalesef.
Yani yan etkisini görmek için amacın doğum kontrol olmasına gerek yok😅 depresyon, kilo alımı, anksiyete, ara kanama vs vs gözlemlemediyseniz çok da dokunmamistir devam edebilirsiniz.

Ayrıca şu ten tene kısmı da bana çok hikaye geliyor ya. Öyle bir şey olsa erkekler asla kullanmazdi ya canları ne kadar tatlı, kendilerini ne kadar önemli görüyorlar biliyoruz. Prezervatif temizdir, rahattır. Ama işte yırtıldı ve başıma gelenler geldi bir kere.

Yani yan etkisini görmek için amacın doğum kontrol olmasına gerek yok😅 depresyon, kilo alımı, anksiyete, ara kanama vs vs gözlemlemediyseniz çok da dokunmamistir devam edebilirsiniz.
İki ay kadar kullandım yalnızca şişkinlik hissi yaşadım bu süreçte. Derdime çare oldu mu derseniz hiçbir faydasını görmedim. Sanki sırf reçete edilmek için yazılmış bir ilaçtı. İki kutu içtiğimle kaldım

İki ay kadar kullandım yalnızca şişkinlik hissi yaşadım bu süreçte. Derdime çare oldu mu derseniz hiçbir faydasını görmedim. Sanki sırf reçete edilmek için yazılmış bir ilaçtı. İki kutu içtiğimle kaldım
Ya ben en çok clarista sonra da Yazz dan memnun kalmıştım. Ama tabi çok oluyor yenileri çıkmıştır mutlaka, bakın derim. En garantisi sevismemek ama yani 😆

Ayrıca şu ten tene kısmı da bana çok hikaye geliyor ya. Öyle bir şey olsa erkekler asla kullanmazdi ya canları ne kadar tatlı, kendilerini ne kadar önemli görüyorlar biliyoruz. Prezervatif temizdir, rahattır. Ama işte yırtıldı ve başıma gelenler geldi bir kere.
Benimde 10 senede 1 kere yırtılma oldu hemen Ella aldım birtane şükür sorun olmadı.

Bu arada doğum kontrol hapı öyle herkese tavsiye edilebilecek bir yöntem değil. Bazı arkadaşlar o yüzden doktora danışın demiş. Belli bir yaş üstü ve sigara kullanan kadınlara önerilmiyormuş mesela, emboli riski olduğundan. Ya da yanlış hatırlamıyorsam soyda kanser varsa vs. ona göre tavsiye veriliyor. Sağlığınız için risk almayın derim yine de.
İğne, implant vs. tecrübe etmedim, onların da risk grupları olabilir.

Bende kendimi dusunurekten condom diyorum
Kızlar yanlış başlığa mı açıyorum bilmiyorum fakat düğünüme iki ay gibi bir süre kaldı. Bu süre zarfında ben de doğum kontrol yöntemlerini araştırmaya başladım. Tecrübeli olanlardan özellikle üç aylık iğne ve hap yorumlarını bekliyorum. Avantajları, dezavantajları neler? Doktorlar maalesef tavsiyede bulunmuyor yalnızca anlatıp sen bilirsin diyor. Sizin tavsiyelerinizi istiyorum. Yorumlarda buluşalım

Benimde 10 senede 1 kere yırtılma oldu hemen Ella aldım birtane şükür sorun olmadı.
Ya evet benim de 13 sene sorunsuz oldu, biz de her seferden sonra kontrol ederiz yırtık var mı diye. 1 kere oldu, ilk 6 saatte Ella aldım. Ama maalesef 😒 bu kadar dirayetli olacak ne varmış bilmiyorum

Hormon yüklemeyi hiç doğru bulmuyorum bırakınca hamile kalınmayabiliyor hemen.
En temiz en güvenilir mis gibi kondom. 👍🏻👍🏻🫶🏻

Ya evet benim de 13 sene sorunsuz oldu, biz de her seferden sonra kontrol ederiz yırtık var mı diye. 1 kere oldu, ilk 6 saatte Ella aldım. Ama maalesef 😒 bu kadar dirayetli olacak ne varmış bilmiyorum
Demek hicbisey kesin değilmiş , bende 8 saat içinde almıştım normalde çok çabuk hamile kalabiliyorum, çok korkmustum.

Doğum kontrol hapı benim için mucizeydi

Bir markayı (yazz 24+4) 6 sene kullandım
Düzenli olan ve ağrısız 3 güncük süren regl
Cildimin güzelleşmesi
Hiç pms yaşamamak
İştah artışı vs olmaması
Sivilcelerin geçmesi
Ve çok çok iyi koruması
İstediğim an bırakıp hamile kaldım

Eksi yanı
Vajinal kuruluk (ama çözümü kolay)
Her gün almayı unutmamak için çaba sarf etmek

Yaşınız 35 in altında, emboli öykünüz yok ve sigara kullanmıyosanız yaşasın doğum kontrol hapları diyorum ben

Kızlar yanlış başlığa mı açıyorum bilmiyorum fakat düğünüme iki ay gibi bir süre kaldı. Bu süre zarfında ben de doğum kontrol yöntemlerini araştırmaya başladım. Tecrübeli olanlardan özellikle üç aylık iğne ve hap yorumlarını bekliyorum. Avantajları, dezavantajları neler? Doktorlar maalesef tavsiyede bulunmuyor yalnızca anlatıp sen bilirsin diyor. Sizin tavsiyelerinizi istiyorum. Yorumlarda buluşalım :KK37:
Ben düğünümden bir ay önce doğum kontrol hapı kullanmaya başlamıştım. Çok pişmanım lekelenmeler, kasık ağrısı en kötüsü vajinal kuruluk yapmıştı. O yüzden evliliğimizin ilk günleri benim için zor geçmişti. Balayıdan dönünce kadın doğuma gitmiştim. Bana en sağlıklısı kondom kullanmak gibi geliyor.

X