Doğum sonrası depresyon

karaman ozge

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2024
39
21
30
Merhaba, buraya yeni kayıt oldum. Kayıt olmamın sebebi 2 aylık yeni anne olmam. Şuan içinde bulunduğum durumu kimseyle paylaşamıyorum alacağım kötü tepkileri bildiğim için. Ama konuşmazsam da patlayacağım. Yeni anneyim ve galiba doğum sonrası depresyonu geçiriyorum. Eski hayatımı özlüyorum. Yalnız kalmak istemiyorum , kalınca içim daralıyor, mutsuz hissediyorum hiç bir şey yapmak istemiyorum. Kişisel bakım bile bana sıkıcı geliyor içimden gelmiyor. Belki bana kötü anne diyeceksiniz ama bazen bebeğimle bile ilgilenmek istemiyorum. Uzaklaşmak istiyorum, dışarı çıkmak özgürce bir saat bile olsa yürümek istiyorum ama bebeğimi bırakcak kimsem yok. Sürekli ağlamak istiyorum. Yanımda biri olunca bunlar geçiyor ama yalnız kaldığım an tekrar başlıyor. Ne yapacağım bana biri yardım edebilir mi? Nasıl atlatabilirim bu durumu?

Bende çok ağır geçirdim bebeğime xarar vermrk isteyecek boyutlarda hemde bol bolkuran dinle çok rahatlatıyor çok daraldiginda ağla korkma bebeğine sarıl kokla bugünler geçecek inan
Bebekler annelerinin duygularını hisseder derler o yüzden ağlamaya da korktum hep tuttum. Tavsiyelerinizin için teşekkür ederim deneyeceğim 🙏🏼👍🏻

Yazınızı okuyunca duygulandım ve o zamanlarıma döndürdünüz beni… Ne gündüz olsun isterdim ne de gece. Hergünün bitişini 1 şafak eksildi olarak görürdüm. Neye,hangi zamana yetişeceğimi bilmeden gün sayardım. Bebeğimin olmayan küçülen kıyafetlerini her elememde mutlu olurdum o büyüyor diye. Aslında bu tam olarak adaptasyon süreciymiş.Hiç geçmeyecek gelirdi,hep ağlardım ama bitti gitti sizinde geçicek emin olun❤️ Ben hergün dışarı çıkardım sizde çıkın çooook iyi geliyor,termosa kahve koyardım hep. Kulaklığımı takardım o uyuyunca öyle dolaşırdım. Sağlıkla büyüsün 🙏🏼

Bunu yasmaayan anne vardır elbette ama eminim çok azdır.Cok çok zor bir süreç.Ama sabredin geçiyor.Lutfen elinizden geldiğince beeginizle dışarı çıkın.Hem ona iyi gelecek hem size.Bizim insanımız bebekleri kat kat giydirip ,eve tıkıyor.surekli üşüyor muhabbeti.ben hep dışarı çıkardım ,her çıktığımda en az 5 kişiden laf duydum,ama çıkardım.hic te hasta olmadı.ikimize de çok iyi geldi
Merhaba nerede yaşıyorsunuz? Benim çevrem mi böyle acaba diye taşınmayı bile düşündüm biliyor musunuz😂 İstanbul’dayım gerçi nereye gideceğim orası da ayrı ama. İnsanlar çok hadsiz ya bazen cidden küfür edesim bile geliyordu. Şimdi artık gülerek laf sokuyorum. Biraz rahatlatıyor.

Yazınızı okuyunca duygulandım ve o zamanlarıma döndürdünüz beni… Ne gündüz olsun isterdim ne de gece. Hergünün bitişini 1 şafak eksildi olarak görürdüm. Neye,hangi zamana yetişeceğimi bilmeden gün sayardım. Bebeğimin olmayan küçülen kıyafetlerini her elememde mutlu olurdum o büyüyor diye. Aslında bu tam olarak adaptasyon süreciymiş.Hiç geçmeyecek gelirdi,hep ağlardım ama bitti gitti sizinde geçicek emin olun❤️ Ben hergün dışarı çıkardım sizde çıkın çooook iyi geliyor,termosa kahve koyardım hep. Kulaklığımı takardım o uyuyunca öyle dolaşırdım. Sağlıkla büyüsün 🙏🏼
Umarım ben de bir gün geçti bitti diyebilirim çünkü şuan zaman geçmiyor gibi geliyor bana, dışarı çıkma fikrini bir kaç kişi daha söyledi yapacağım bana da iyi geleceğini düşünüyorum, sizin ne zaman geçti bu sıkıntı hali?

Bana da sürekli aman üşür dışarı çıkarma , misafirliğe giderdim gitme yolda üşür hasta olur dediler ben de korktum eve kapandım ama artık hem bebeğim hem kendim için sık sık dışarı çıkacağım 👍🏻
Evet ,herşeyi çok biliyor bizim insanımız.Oysa ki temiz hava, böyle yeşillikler içinde bir park olsa tadından yenmez.Bebekler temiz havayı içine çekince uyuyakaliyor zaten.mizildanmasi da kesiliyor.Bir de cocuk doktorumuz ,bir bebek çocuk ne kadar dışarıya çıkarsa o kadar uyaran alıyor, ve zeki oluyor demişti.evde boş boş duvarlara bakan bebekten bişey beklemeyin diye azarlamisti beni.iyi ki de söylemiş böyle

Merhaba nerede yaşıyorsunuz? Benim çevrem mi böyle acaba diye taşınmayı bile düşündüm biliyor musunuz😂 İstanbul’dayım gerçi nereye gideceğim orası da ayrı ama. İnsanlar çok hadsiz ya bazen cidden küfür edesim bile geliyordu. Şimdi artık gülerek laf sokuyorum. Biraz rahatlatıyor.
Boşu boşuna taşınmayin.heryer aynı.antalyadayim ben.neler neler duydum bı bilseniz.İki takmasaniz üçüncüde sinirleniyorsunuz.bir keresinde bir amca ,belli ki çok seviyorsun ama bakamiyorsun demişti .dışarı sogukmus cikarmisim diye.hava 20 derece ve gunesliydi bunu söylediğinde.Ben he he diyip geçiyordum ya da cevapsız birakiyordum

Evet ,herşeyi çok biliyor bizim insanımız.Oysa ki temiz hava, böyle yeşillikler içinde bir park olsa tadından yenmez.Bebekler temiz havayı içine çekince uyuyakaliyor zaten.mizildanmasi da kesiliyor.Bir de cocuk doktorumuz ,bir bebek çocuk ne kadar dışarıya çıkarsa o kadar uyaran alıyor, ve zeki oluyor demişti.evde boş boş duvarlara bakan bebekten bişey beklemeyin diye azarlamisti beni.iyi ki de söylemiş böyle
evet benim de gözüm açıldı atık sık sık bebeğimle dışarı çıkacağım hem onun hem benim sağlığım için 🙏🏼

Ben Kastamonuda yaşıyorum burası istanbula göre biraz daha soğuk oluyor o yüzden dışarı çıkma diyorlar diye düşünüyordum hep ama artık dinlemeyeceğim 😊

Boşu boşuna taşınmayin.heryer aynı.antalyadayim ben.neler neler duydum bı bilseniz.İki takmasaniz üçüncüde sinirleniyorsunuz.bir keresinde bir amca ,belli ki çok seviyorsun ama bakamiyorsun demişti .dışarı sogukmus cikarmisim diye.hava 20 derece ve gunesliydi bunu söylediğinde.Ben he he diyip geçiyordum ya da cevapsız birakiyordum
Geçenlerde bir kadın çocuğun elini emdiğini görünce “emzik versene yazık çocuk elini yiyor” dedi. O an çok afedersiniz ama “hassktir yaa benim hiç aklıma gelmedi iyi ki söylediniz hemen gidip alayım” diyesim geldi. Normalde çok nazik bir insanım ama çileden çıkıyorum bazı günler. İnsan kafa boşaltmaya dışarı çıkıyor deli edip gönderiyorlar. Çocuğum emzik tutmuyor ayrıca ince motor becerilerinin gelişmesi için elini emmesi gerekiyor emmese bu bir sorun diye açıklama mı yapmalıyım herkese?

Umarım ben de bir gün geçti bitti diyebilirim çünkü şuan zaman geçmiyor gibi geliyor bana, dışarı çıkma fikrini bir kaç kişi daha söyledi yapacağım bana da iyi geleceğini düşünüyorum, sizin ne zaman geçti bu sıkıntı hali?
Valla benim 6.ayda son buldu. Ya ben duruma alıştım ya uzamış depresyonum bitti ya da ek gıda sürecine geçtiğim için rahatladım.

Çevre baskısını bilirsiniz, aman bebeği üşütme aman dışarı çıkma üşür hasta olur gibi pek çok şey duydum. Deneyimsiz yeni bir anne olduğum için , benden daha deneyimli olanları dinledim. Üşür diye çıkarmadım. Sıkı sıkı giyindirip pusetinde çıkarsam sorun olmaz sanırım. Tavsiyeniz ve desteğiniz için teşekkür ederim , dışarı çıkmayı deneyeceğim 🙏🏼
Soguktan degil de (tabii bebeginizi havaya uygun korunakli giydirin) ruzgardan korkmak lazim. Bana da doktorumuz ve sonra aile hekimligindeki ebe hemsire boyle soylemisti. Disari cikmak bebege de iyi gelir size de.

X