Doğum sonrası depresyon

karaman ozge

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2024
39
21
30
Merhaba, buraya yeni kayıt oldum. Kayıt olmamın sebebi 2 aylık yeni anne olmam. Şuan içinde bulunduğum durumu kimseyle paylaşamıyorum alacağım kötü tepkileri bildiğim için. Ama konuşmazsam da patlayacağım. Yeni anneyim ve galiba doğum sonrası depresyonu geçiriyorum. Eski hayatımı özlüyorum. Yalnız kalmak istemiyorum , kalınca içim daralıyor, mutsuz hissediyorum hiç bir şey yapmak istemiyorum. Kişisel bakım bile bana sıkıcı geliyor içimden gelmiyor. Belki bana kötü anne diyeceksiniz ama bazen bebeğimle bile ilgilenmek istemiyorum. Uzaklaşmak istiyorum, dışarı çıkmak özgürce bir saat bile olsa yürümek istiyorum ama bebeğimi bırakcak kimsem yok. Sürekli ağlamak istiyorum. Yanımda biri olunca bunlar geçiyor ama yalnız kaldığım an tekrar başlıyor. Ne yapacağım bana biri yardım edebilir mi? Nasıl atlatabilirim bu durumu?

Evet haklısınız benim iyi olmam bebeğime de daha iyi bakabileceğim anlamına gelir yarından itibaren düzenli dışarı çıkacağım umarım iyi gelir, sanırım çevremdekilere fazla kulak asmak ile hata ettim, şimdiden dışarı çıkıp termosta kahvem ve bebeğim ile yürüyeceğim düşüncesi bile iyi hissettirmeye başladı😊 desteginiz bana çok iyi geldi teşekkür ederim 🙏🏼
Rüzgara dikkat edin☺️ ne zaman isterseniz yazın dertleşelim benim de acılarım çok taze😂 sağlıkla büyütmenizi dilerim

4aylık bebeğim var hala geceleri herkes uyuyup ben uyanık olduğumda ağlarım . İlk zamanlar kabul edememiştim bir de eşimle kavga etmiştik baya baya . Sonra o bana ılımlı yaklaşmaya başladı anladı sanırım bu durumu . Hatta eşime ölmek istiyorum bile demiştim ağlayarak .. ah 🤦‍♀️.. şuan ölmek istemiyorum ama bebeğim var çünkü tek kaldığımı düşünüyorum (eşim yardımcı annem de var üstelik ) hele şimdiler de uykusuzluk biniyo Allahım gece olsun hiç istemiyorum çünkü yalnız kalacağım 😏 gündüz bi şekilde geçiyor herkes ayakta .. bebeğimi çok seviyorum bi gülüyo bana Allahım ölüyorum o ana .. ama işte bazen de yapmasamıydım acaba diyorum yani ..

Merhaba, buraya yeni kayıt oldum. Kayıt olmamın sebebi 2 aylık yeni anne olmam. Şuan içinde bulunduğum durumu kimseyle paylaşamıyorum alacağım kötü tepkileri bildiğim için. Ama konuşmazsam da patlayacağım. Yeni anneyim ve galiba doğum sonrası depresyonu geçiriyorum. Eski hayatımı özlüyorum. Yalnız kalmak istemiyorum , kalınca içim daralıyor, mutsuz hissediyorum hiç bir şey yapmak istemiyorum. Kişisel bakım bile bana sıkıcı geliyor içimden gelmiyor. Belki bana kötü anne diyeceksiniz ama bazen bebeğimle bile ilgilenmek istemiyorum. Uzaklaşmak istiyorum, dışarı çıkmak özgürce bir saat bile olsa yürümek istiyorum ama bebeğimi bırakcak kimsem yok. Sürekli ağlamak istiyorum. Yanımda biri olunca bunlar geçiyor ama yalnız kaldığım an tekrar başlıyor. Ne yapacağım bana biri yardım edebilir mi? Nasıl atlatabilirim bu durumu?
ne olursa olsun geçecğein bilip kafa dağıtmalı şeyler yapmak iyi hissetiriyor. kendinize minik zamanlar tanıyın. tek başınıza olabileceğinzi.

küvez de ki oğlumda kalsaydı keşke benimlede bende depresyona girseydim..
Allah şifa versin, benim oğlum da küvezde kaldı, sevgisi bambaşka , tek kılı için canımı veririm ama bu psikolojik durum elimizde olan bir şey değil. İnşallah bir an önce kucağına sağlıkla alırsın yavrunu, allahım yardımcın olsun 🙏🏼

İlk 3 ay ben de öyleydim çok yalnız hissettm çok ağladım sonra bebeğimin büyüdükçe algıları açıldı beni tanımaya başladı oyun oynayabilmeye başladık bir baktım ki artık yalnız değil iki kişiyiz o da bir birey olmaya başladı 🥰 zaman gerekiyor sadecw
Şuan bana zaman geçmiyor gibi geliyor valla, umarım 3. Ayda bende atlatmış olurum şuan 2 ay 6 günlük 😊

4aylık bebeğim var hala geceleri herkes uyuyup ben uyanık olduğumda ağlarım . İlk zamanlar kabul edememiştim bir de eşimle kavga etmiştik baya baya . Sonra o bana ılımlı yaklaşmaya başladı anladı sanırım bu durumu . Hatta eşime ölmek istiyorum bile demiştim ağlayarak .. ah 🤦‍♀️.. şuan ölmek istemiyorum ama bebeğim var çünkü tek kaldığımı düşünüyorum (eşim yardımcı annem de var üstelik ) hele şimdiler de uykusuzluk biniyo Allahım gece olsun hiç istemiyorum çünkü yalnız kalacağım 😏 gündüz bi şekilde geçiyor herkes ayakta .. bebeğimi çok seviyorum bi gülüyo bana Allahım ölüyorum o ana .. ama işte bazen de yapmasamıydım acaba diyorum yani ..
annenizin olması çok büyük şans, başlarda benimde yanımda halam vardı. Ve aynı sizin anlattığınız gibi sadece geceleri bi sıkıntı çöküyordu içime gündüz bir şekilde yanımda insan olduğu için vakit geçiyordu. Sonra halam gitti eşim işe gitmeye başladı tek kaldığım zaman hem gece hem gündüz sürekli bir sıkıntı çökmeye başladı. Gece sıkıntısına şöyle bir çözüm bulmuştum. Yatak odasına televizyon koydum gece bebek her uyandığında televizyonu açıyordum hem uykumu açıyordu hem de kafamı oyalıyordu. Size de öneririm belki iyi gelir. Allah hepimize yardımcı olsun 🙏🏼

ne olursa olsun geçecğein bilip kafa dağıtmalı şeyler yapmak iyi hissetiriyor. kendinize minik zamanlar tanıyın. tek başınıza olabileceğinzi.
Zamanla geçecek diyerek kendimi avutuyorum, sadece akşam eşim işten gelince biraz ona bebeği bırakıp kendime vakit ayırmaya çalışıyorum. Gündüz bebeğim her uyuduğunda çelişkide kalıyorum yemek mi yapayım evi mi toplayayım kendime mi vakit ayırayım yoksa uyuyayım mı! Zor oluyor ama sabırla bekliyorum daha iyi hissettiğim günlere kavuşmak için

Ben de biraz olsun rahatlarim diye buraya kayıt oldum yalnız değilmişiz zamanla geçiyormuş ama şu an çok zor tabii ki. Çevrenizden yardım alın dertleşin kendinize vakit ayırın dışarıya çıkın yürüyün diyorlar sen de bunlardan yapabildiğini yap istersen inşallah yardımcı olur 🙏🏼😊 ikimiz de aynı durumdayız istediğin zaman yazabilirsin konuşmak belki ikimizi de rahatlatır
Tamam canm yazarm 🥰 teşekkürler 🥰

Şuan bana zaman geçmiyor gibi geliyor valla, umarım 3. Ayda bende atlatmış olurum şuan 2 ay 6 günlük 😊
Zaman geçirmek bile zulümdü saate bakardım 7.30 gezdir oynat bilmem ne bi daha bakardım 8 bile olmamış akşam nasıl olsun derdim üstünden toru topu 2 ay geçmesine rağmen o günler uzakta kalmış gibi 😄

Canım benim bu durum o kadar normal ki bir bilsen... Ben de yalnız kalmak istemezdim korkardım ya kimse yokken bebeğime bir şey olur da ona müdahalede bulunamazsam diye... Daha 1 günlükken nefessiz kaldı sanmıştım o kadar korkmuştum ki nasıl büyüyecek bu diye ağlamıştım. şimdi 20 aylık bebeğim ve ikinciyi istiyorum yani şu yaşadıklarma bakınca annelik deliliktir diyorum hem bu kadar zorken neden insan ikiyi üçü dördü yapar derdim ama insan o zor günleri bile unutabiliyor ve tekrar o zorluğu çekmek için çabalıyor inanabiliyor musun. Sana neden kötü anne diyelim öncelikle sen çok iyi bir annesin, bebeğini düşünüyorsun, ona iyi gelebilmek için kendini iyileştirmeye çalışman bile iyi bir anne olduğunu gösteriyor. Annelik kendinden çok başka bir canlıyı düşünmektir. Ayrıca tekim bebegimi bırakıp yürüyüş yapamıyorum demişsin ama kanguru al at kendini dışarıya bebeğin henüz küçükken sürekli uyuyacaktir daha kolay senin için. Ağlamak istiyorsan da ağla ne olacak ki. Uyuduğu zamanlarda dizi film seyret hatta bir diziye ver kendini ki kötü düşünceler senden uzaklaşsın. Bebeğini sağlıkla büyüt bu günlerin geçeceğini unutma :)

Bunu yasmaayan anne vardır elbette ama eminim çok azdır.Cok çok zor bir süreç.Ama sabredin geçiyor.Lutfen elinizden geldiğince beeginizle dışarı çıkın.Hem ona iyi gelecek hem size.Bizim insanımız bebekleri kat kat giydirip ,eve tıkıyor.surekli üşüyor muhabbeti.ben hep dışarı çıkardım ,her çıktığımda en az 5 kişiden laf duydum,ama çıkardım.hic te hasta olmadı.ikimize de çok iyi geldi

Bu dönemde en büyük yardımcım eşim. Dışarı çıkartıyor, sosyalleşip kafa dağıtmam için misafirliklere gidiyoruz ama işte eve dönünce yalnız kalınca tekrar başlıyor sıkıntı. Nankörlük ediyormuşum gibi geliyor ama elimde olan bir durum değil maalesef, etrafımdaki insanlara birazcık bile zorlandığımı söylesem bir şey olmaz böyle böyle büyüyecek sen annesin diyip kestirip atıyorlar. Durum böyle olunca ben de konuşmamayı tercih ediyorum, sanırım benim etrafımda bu konuda anlayış ile yaklaşacak biri yok 🙄
Lohusa depresyonu dan cikamamissin büyük ihtimalle psikolojik yardım alabilirsin

Zaman geçirmek bile zulümdü saate bakardım 7.30 gezdir oynat bilmem ne bi daha bakardım 8 bile olmamış akşam nasıl olsun derdim üstünden toru topu 2 ay geçmesine rağmen o günler uzakta kalmış gibi 😄
Şuan bende öyleyim milletin bebekleri hemen büyüyor benimki bir türlü büyümüyor zaman geçmiyor gibi, Umarım ben de o aşamaya gelirim biran önce 😊

Bunu yasmaayan anne vardır elbette ama eminim çok azdır.Cok çok zor bir süreç.Ama sabredin geçiyor.Lutfen elinizden geldiğince beeginizle dışarı çıkın.Hem ona iyi gelecek hem size.Bizim insanımız bebekleri kat kat giydirip ,eve tıkıyor.surekli üşüyor muhabbeti.ben hep dışarı çıkardım ,her çıktığımda en az 5 kişiden laf duydum,ama çıkardım.hic te hasta olmadı.ikimize de çok iyi geldi
Bana da sürekli aman üşür dışarı çıkarma , misafirliğe giderdim gitme yolda üşür hasta olur dediler ben de korktum eve kapandım ama artık hem bebeğim hem kendim için sık sık dışarı çıkacağım 👍🏻

Canım benim bu durum o kadar normal ki bir bilsen... Ben de yalnız kalmak istemezdim korkardım ya kimse yokken bebeğime bir şey olur da ona müdahalede bulunamazsam diye... Daha 1 günlükken nefessiz kaldı sanmıştım o kadar korkmuştum ki nasıl büyüyecek bu diye ağlamıştım. şimdi 20 aylık bebeğim ve ikinciyi istiyorum yani şu yaşadıklarma bakınca annelik deliliktir diyorum hem bu kadar zorken neden insan ikiyi üçü dördü yapar derdim ama insan o zor günleri bile unutabiliyor ve tekrar o zorluğu çekmek için çabalıyor inanabiliyor musun. Sana neden kötü anne diyelim öncelikle sen çok iyi bir annesin, bebeğini düşünüyorsun, ona iyi gelebilmek için kendini iyileştirmeye çalışman bile iyi bir anne olduğunu gösteriyor. Annelik kendinden çok başka bir canlıyı düşünmektir. Ayrıca tekim bebegimi bırakıp yürüyüş yapamıyorum demişsin ama kanguru al at kendini dışarıya bebeğin henüz küçükken sürekli uyuyacaktir daha kolay senin için. Ağlamak istiyorsan da ağla ne olacak ki. Uyuduğu zamanlarda dizi film seyret hatta bir diziye ver kendini ki kötü düşünceler senden uzaklaşsın. Bebeğini sağlıkla büyüt bu günlerin geçeceğini unutma :)
Ne güzel şeyler yazmışsınız öncelikle çok teşekkür ederim 🙏🏼 bana şuan ikinci çocuk fikri çok uzak geliyor bu yaşadıklarımdan dolayı ama ilerde düşüncem değişir mi bilemem tabi.
Dışarı çıkma fikri iyice aklıma yatmaya başladı. Bunu deneyeceğim ilk fırsatta. Benim bebeğim yoğun gaz problemi yaşıyor bu nedenle çok uzun süre uyumuyor kısa kısa uykuları. hatta bazen saatlerce uyumadığı oluyor o yüzden kendime vakit ayıramıyorum. Belki bebeğim sorunsuz normal bir bebek olsa bu kötü his daha az olacak bilmiyorum. Şuan tek tesellim bu günleri atlatıp, gülümseyerek hatırlayacağım zamanlara gelmek 🙏🏼

X