Doğum sonrası psikolojim bozuldu

Keşke o kadar sıkıntıyı acıyı çekeceğinize sezeryan olsaymışsınız.
Benim çatım dardı , kordonlar da dolanmıştı katkat. Epidural doğurdum, cok da konforluydu.
Keşke bana tabi istediğinizi yapabilirsiniz diye değil de bizim şartlarımız bunlar begenmediyseniz Güle güle diyen bir yer olsaydı. Çoğu yer de öyle yaptı zaten biz öyle yapmıyoruz dediler ben de gitmedim oralara. Burası da gelme diyebilirdi ben yine araştırır bulurdum düzgün bir yer. Dokuz ay boyunca illa ki istediğim gibi bulurdum

Bende 1. Bebeğimi Erken doğumla kaybettm 4 saat sancı çektim Tabii ki de Suni sancı da verdiler 4. Saat sonunda doğdu ve götürdüler. O benim için çok büyük bir travmaydı ama atlattım şimdi hamileyim tekrar ve anılarımı pozitife çevirmek için normal doğum yapmak istiyorum. Tüm yorumları okudum ve aşırı korktum ta ki sizin yoruma denk gelene kadar sizin yorum beni biraz yüreklendirdi ve korkumu azalttı Sanırım ben de son aylarında gebe Okuluna gidip tüm ıkınma tekliklerini öğreneceğim bilinçli bir şekilde normal doğum yapmak istiyorum. Siz de kötü şeyler yaşamışsınız Sonuçta normal doğum çok da kolay bir şey değil ama bu duruma bakış açınız beni yüreklendirdi Umarım hep böyle pozitif yorumlar görürüz
Bu hanımefendinin kaldirabilmis olmasi olayın ağırlık seviyesini değiştirmez. Siz de benim gibi kaldiramayabilirsiniz güçlü olamayabilirsiniz. Pozitif yazmis çünkü etkilenmemis ama ben çok etkilendim. Size tavsiyem yorumlardan da gördüğüm üzre sancılarınızı evde geçirin hastane seçiminizi doğru yapın. Ben paranın tuzağına düştüm siz düşmeyin. Sonra doğum psikolojinizi bozar mazallah herkes güçlü değil anlatabiliyor muyum :)

Gecmis olsun ama sanki doğumdan bir gun önce hamile oldugunuzu oğrenmiş gibisiniz normal dogumu hic mi arastirmadınız suni sanci kesiye bile saşırmışsınız. Dogumda hanginihtimal de ne secenek sunarlar onceden dusunmeliydiniz. Garip geldi bana
Yazdığım mesajları okursanız çok mutlu olurum.

İlkinde suyum gelmiş, doğum başlamıştı. Aradan 12 saat geçmesine rağmen açılma olmayınca sezeryan oldum.
2. De de gün aldık. Bizim günümüzden 1 gün önce sıpam gelmeye karar verdi. Sancıların akabinde sezeryan oldum.

Kendimi kıyaslamak için demiyorum ama tüm anne adaylarına fikir olsun. Sancı başlayınca normal doğuracaksın diye bişey yok.
Evet herkeste tepki yagdirmaya gelmiş. Çok kötü oldum ve sezaryen istedim direttiler. Diretmelerini isteseydim devlete giderdim zaten. Ben kaldiramayacagimi ve istediğim zaman sezaryen olabileceğimi bildiğim için özele gittim.

Bence gercekten cok kafaya takiyorsunuz. Lutfen daha fazla hırpalamayin kendinizi. Daha once soylemistim galiba, benim dogumum seytan cikarma ayinlerinden halliceydi. Anestezi verilmeden once bogazimi sıktılar bebege daha az anestezi gitsin diye. Gecmisi degistiremiyoruz maalesef ve sosyal medyada herkes hayatin
Takmamak istiyorum ben de tabi ki. Ne diyebilirim bilmiyorum çok şaşırdım yaşadığınız olaya öldüresim geliyor böyle davrananlari. Unutmuş olmanıza sevindim inşallah ben de unutabilirim ama tekrar tekrar aynı acıyı çekmek istemedigimden son derece eminim. Benim derdim annelik hissiydi bunu da bir kaç kişiden duydum zaten bazılarına sonradan gelmiş. Ben de destek alsam ve Evimi ayirsam toparlanabilirim diye düşünüyorum

Her şeyi bilip gördüyseniz neyin şokuna girdiniz böyle? O işlem nefes kesmek zorunda çünkü nefes alırsanız bebek içeri girer. Doğum anı kaostur. Annesi babası sağlıkçı olan birinin de sonda ne bilmemesi... İlk mesajınızda habire onu bilmiyorum, şunu ilk kez gördüm yazıp durmuşsunuz. Şimdi maşallah her şeyi biliyor olduğunuz çıktı ortaya. Az daha zorlasanız ben kendi kendimi doğurtacak bilgiye sahibim yazacaksınız. İlk mesajınızda suni sancıyı kabul ettiğinizi yazmışsınız şimdi bilip bilmeden suni sancı verilemez diyorsunuz. Mesajlar ilerledikçe konu şekil değiştiriyor. Öncelikle üslubunuza özen gösterin. Okuduğunuzu anlama konusunda belli ki problemleriniz var. Sizden mi öğrenicem ayrıca? Bu nasıl bir üslup? Bu enerjinizi doktorunuza gidin harcayın Doğum nasıl yapıtırılır ona öğretin belli ki daha iyi bildiğinizi düşünüyorsunuz. Tekrar yazayım bu sefer anlayacağınızı umuyorum üslup yanlış olabilir ama size yapılan işlemler doğru. Psikolojiniz bozulduysa tedavi olun, ben sizin kum torbanız değilim.
Siz hariç kimseye ters tepki vermedim. Siz üslubunuza dikkat etseydiniz ben de ederdim. Sizinkinden farkı yok konuşma şeklimin merak etmeyin ben kime nasıl cevap verdiğimin farkındayım.

Takmamak istiyorum ben de tabi ki. Ne diyebilirim bilmiyorum çok şaşırdım yaşadığınız olaya öldüresim geliyor böyle davrananlari. Unutmuş olmanıza sevindim inşallah ben de unutabilirim ama tekrar tekrar aynı acıyı çekmek istemedigimden son derece eminim. Benim derdim annelik hissiydi bunu da bir kaç kişiden duydum zaten bazılarına sonradan gelmiş. Ben de destek alsam ve Evimi ayirsam toparlanabilirim diye düşünüyorum
Birsure sonra bebeginiz sizinle iletisim kurmaya baslayacak. 2.ayda siz ona gulumsediginizde oda size gulumseyecek. Eger çıngırak cevirmeyi gösterirseniz 3.ayda siz cingiragi tutarken o cevirmeye calisacak. Iletisim kurdukca annelik hissiniz kuvvetlenecektir. Bebeginizle bol bol konusup, oyuncak gosterin

Ben de sezaryenle doğum yaptım.
Gerçekten anamdan emdigim süt burnumdan geldi.
Sezaryen olacağım belli iken gelip gidip açıklık var mı diye baktılar gerçekten çok berbat bir şey o.
İlk cocugum da sezaryendi onda bakmadılar çünkü gerek yoktu zaten.
İdrar deliğine soktukları hortumun adı Sonda. Onu takmak zorundalar zaten farkında olmadan idrarininizi yapabilirsiniz çünkü.
Doğumdan sonra karnımın ağrısından bebegime bile bakamadım. Sonra gelip gidip karnıma bastırdılar içerideki kan çıksın diye. Zaten inanılmaz bir kesik acim vardi o kesige bastırıp durdular. Çocuğumu bile emziremedim. Tam ağrım geçecek gibi oluyor bastırmaya geldiklerinde geri iki büklüm oluyordum duzelemedim bir türlü ama bebeğimi sevmek konusunda hiç sıkıntım yok o benim her seyim. Sadece doğumu hatirlamak istemiyorum.

Normal doğumdan sonrası kolay, sezaryende sonrası cok zor. Iyiki normal dogurmussunuz bence.

Evet herkeste tepki yagdirmaya gelmiş. Çok kötü oldum ve sezaryen istedim direttiler. Diretmelerini isteseydim devlete giderdim zaten. Ben kaldiramayacagimi ve istediğim zaman sezaryen olabileceğimi bildiğim için özele gittim.
burada yanlışsınız ama. doğum anında sezaryen istemeyen kadın yok ki. ben de kendimi yerlere attım beni bayıltın, sezaryen istiyorum diye. doktorum da dedi, çatala çıkıp sezaryen istemeyen yok diye. yani orada sizi dinleyecek değillerdi hayati tehlikesi olan bir şey olmadığı için. açılmanız tamam, sancılarınız tamam, e bebek de sağlıklı doğmuş. orada doktor siz istiyorsanız diye sezaryene almasını beklemeniz ütopik. özel doktorları da sizin emir eriniz değil ki. orada doğum şekline o an doktor karar verir, siz değil.

Siz hariç kimseye ters tepki vermedim. Siz üslubunuza dikkat etseydiniz ben de ederdim. Sizinkinden farkı yok konuşma şeklimin merak etmeyin ben kime nasıl cevap verdiğimin farkındayım.

Üslubuma ben gayet dikkat ediyorum. Yazdıklarımız arasında dağlar kadar fark var. Eleştiriye gelemiyorsanız konu açmasaydınız. Eksik olduğunuz konuları, yanlış yaptığınız söylenenleri asla kabul etmiyorsunuz, bu tavrınız sadece bana değil herkese karşı böyle. Velev ki ben size yanlış üslupta konuşuyorum aynısını yaptığınızda ne farkınız kalıyor yanlış bulduğunuz benden? Doktorlara da her şeyin ben doğrusunu biliyorum tavrınızla yaklaşmanız muhtemel geliyor bana. Eğer sizin istediğiniz an sezaryene alsalardı işleri hem daha kolaydı hem daha pahalı bir işlem olduğu için daha çok para alırlardı. Doktor parasını aldı işine baktı söyleminize istinaden yazıyorum bunu. İstediğim an hop beni sezaryene alın diye bir şey yok ayrıca. Anne babası sağlıkçı olan insansınız üstelik. Siz her şeyi biliyorsunuz madem artık ikinciye kendi kendinizi doğurtursunuz. Neyse ya duvara konuşuyorum gibi hissediyorum kendimi. İyi günler size

Dava açın bence sikayet edin az iciniz sogur hem hem de baska birine yapmazlar bunu sorusturma gecirirlerse

Evet çok haklısınız. Benim beklentilerim normal değilmiş. Ama kimse bana işin gerçeklik kısmını anlatmadi izlediğim doğumlar da tamamen doğaldı. Suni sancı açılma olmayınca verilmesi gerekmiyor mu ya da açılma ilerlemiyorsa? Benim böyle bir problemim de yoktu. Ben de dogumlari akışına bırakarak gözlemlenerek oluyor zannediyordum. Ben zaten kötüyle karsilasmamak için hastane seçimi yapıyordum. Izledigim videolardaki gibi olmayacağını bilseydim buraya gelmezdim, öyle olan bir yere giderdim. Biliyorum çünkü kaldiramayacagimi. Ama beni kandırdılar resmen.
Ben yüksek riskli gebelik sınıfında olduğum için doğumlarım sizin tecrübenize yakın oldu. 37. Haftada yatışım yapıldı gece balon yerleştirilip sabaha kadar bekledi 2 cm açılma sağlanması için sabah suni sancıya başlandı bi süre sonra müdahale ile su patlatıldı akşamına doğum oldu. Aslına bakarsanız uygulanan işlemlerde çok bi sıkıntı yok sizde de tek olay gereksiz suni sancı almanız onu da doğumu hızlandırmak için yapmışlar diğer türlü 3 cmden 10cme ulaşmanız ne kadar sürcekti bilinmez bu 2-3 gün de sürebilirdi. Çocuğunuzu sağlıkla kucağınıza almışsınız gerisini daha fazla düşünmeyin ancak işin içinden çıkamıyorsanız mutlaka yardım alın. Lohusa depresyonu çok zordur.

Pinkflambe Pinkflambe ayrıca ben de sag
Ben de sezaryenle doğum yaptım.
Gerçekten anamdan emdigim süt burnumdan geldi.
Sezaryen olacağım belli iken gelip gidip açıklık var mı diye baktılar gerçekten çok berbat bir şey o.
İlk cocugum da sezaryendi onda bakmadılar çünkü gerek yoktu zaten.
İdrar deliğine soktukları hortumun adı Sonda. Onu takmak zorundalar zaten farkında olmadan idrarininizi yapabilirsiniz çünkü.
Doğumdan sonra karnımın ağrısından bebegime bile bakamadım. Sonra gelip gidip karnıma bastırdılar içerideki kan çıksın diye. Zaten inanılmaz bir kesik acim vardi o kesige bastırıp durdular. Çocuğumu bile emziremedim. Tam ağrım geçecek gibi oluyor bastırmaya geldiklerinde geri iki büklüm oluyordum duzelemedim bir türlü ama bebeğimi sevmek konusunda hiç sıkıntım yok o benim her seyim. Sadece doğumu hatirlamak istemiyorum.

Normal doğumdan sonrası kolay, sezaryende sonrası cok zor. Iyiki normal dogurmussunuz bence.
Yaşamadan anlayamam ben sezaryen istiyordum belki o zaman da pişman olacak şeyler yasabilirdim kader kısmet. Ama o sancı çok kötü normal sancıyı cekmedim ne kadar ağır ya da hafif bilmiyorum. Ama suni sancı beni şoka soktu. Kendimi nasıl ifade edebilirim bilmiyorum. Şoka girdim tarif edemiyorum çok zordu. Bebeğim doğunca bebeğimden korktum. Bana bunu yaşayacaksın deseler hayatta inanmazdim karnımda heyecanla bekliyordum çünkü. Cocugumdan korkacagimi hiç dusunmezdim. Burdaki çoğu insan da anlamıyor zaten beni. Umrumda da değiller açıkçası. Beni anlayanlar gayet net anladı.

Dava açın bence sikayet edin az iciniz sogur hem hem de baska birine yapmazlar bunu sorusturma
Çok düşündüm bu konuyu dava açsam kazanamam diye düşünüyorum. Suratsizlar desem memnun etmek zorunda değiliz işimizi yapıyoruz derler. Kafalarına göre suni sancı veriyorlar desem bu da işlemin bir parçası yine elde kalır bir yanı yok. He mahremiyet desem doğumda böyle birşey söz konusu bile olamaz. Ama bana istediğim herseyin olabileceğini söyleyip kandirdiklarini söyleyebilirim ama bunun için de kanıtım yok. Onların avukatiyla yarışamam bile zaten baştan elendim.

Ben yüksek riskli gebelik sınıfında olduğum için doğumlarım sizin tecrübenize yakın oldu. 37. Haftada yatışım yapıldı gece balon yerleştirilip sabaha kadar bekledi 2 cm açılma sağlanması için sabah suni sancıya başlandı bi süre sonra müdahale ile su patlatıldı akşamına doğum oldu. Aslına bakarsanız uygulanan işlemlerde çok bi sıkıntı yok sizde de tek olay gereksiz suni sancı almanız onu da doğumu hızlandırmak için yapmışlar diğer türlü 3 cmden 10cme ulaşmanız ne kadar sürcekti bilinmez bu 2-3 gün de sürebilirdi. Çocuğunuzu sağlıkla kucağınıza almışsınız gerisini daha fazla düşünmeyin ancak işin içinden çıkamıyorsanız mutlaka yardım alın. Lohusa depresyonu çok zordur.
Ama benim sancılarım rahatsız edici değildi ki yavaş yavaş alışa alışa artıyordu işte. Adet sancisiydi ne kadar zor olabilir ki. Suni sancı yavaş yavaş değil birden girdi. Iste ben bunu kaldiramadim feleğim şaştı ben zannediyorum sadece aynı sancıyı yavaş yavaş yukseltip siklastiriyor. Birden öyle girince ve saatler sürünce ölücem zannettim. Benim çektiğim sancı onun yanında halt yemiş keşke o sancıyla kalsaydim keşke bana şiddetini az da olsa anlatsalardi etrafım hemşire herkes. Keşke ben pes ettiğimde beni sezaryene alsalardi. Keşke o şokun etkisindeyken bana bilgi verilerek müdahale yapilsaydi. Teşekkür ederim 😊

burada yanlışsınız ama. doğum anında sezaryen istemeyen kadın yok ki. ben de kendimi yerlere attım beni bayıltın, sezaryen istiyorum diye. doktorum da dedi, çatala çıkıp sezaryen istemeyen yok diye. yani orada sizi dinleyecek değillerdi hayati tehlikesi olan bir şey olmadığı için. açılmanız tamam, sancılarınız tamam, e bebek de sağlıklı doğmuş. orada doktor siz istiyorsanız diye sezaryene almasını beklemeniz ütopik. özel doktorları da sizin emir eriniz değil ki. orada doğum şekline o an doktor karar verir, siz değil.
Bunun için devlete gitmedim zaten diyorum. Devlete giden arkadaşım da vardı özele giden. Yazdım zaten özele giden arkadaşım bir saat duramamiş dayanamam ben alın beni demiş almışlar. Bunun rahatlığını bildiğim için özele gittim doktoruma direk sezaryen istiyorum dedim. Sonra doğumum başladı. Devam edebilirim dedim ağrım azdı. Suni sancı konusunda ısrar ettiler. Arkadaşımda olduğu gibi ben de suni sancıyı alınca çok kötü oldum ve bu şekilde dayanamam dedim illa ölmem mi lazım öyle değil mi? Dayan dayan diyip durdular. Psikolojimi bozdu gerek var mıydı böyle birşeye. Sen kaldırdın ben kaldıramadım. Doktoruma da söyledim sezaryen diye dedi ki biz bebeğin gelmesini bekliyoruz daha sağlıklı bebeğin hazır olması lazım filan dedi. Ben de dedim ki biliyorum o zaman sancım başladığı zaman dayanamazsam sezaryene alın çünkü çok korkutucu geliyor dedim kaldiramam dedim tabi tabi o an seni zorlayacak değiliz zaten dedi. Çok uyumlu biriydi tam benim kafama göreydi. Olmadı. Benim gibi düşünmüyor olabilirsiniz saygı duyarım zaten etrafımda beni anlamayan o kadar çok insan vardı ki. Burası hafif bile kalıyor yine de Sağol paylaştığın için :)

Çok düşündüm bu konuyu dava açsam kazanamam diye düşünüyorum. Suratsizlar desem memnun etmek zorunda değiliz işimizi yapıyoruz derler. Kafalarına göre suni sancı veriyorlar desem bu da işlemin bir parçası yine elde kalır bir yanı yok. He mahremiyet desem doğumda böyle birşey söz konusu bile olamaz. Ama bana istediğim herseyin olabileceğini söyleyip kandirdiklarini söyleyebilirim ama bunun için de kanıtım yok. Onların avukatiyla yarışamam bile zaten baştan elendim.
Valla hic yoktan cimere yazın. Siz suni sanci istemiyorum dediktem sonra vermeleri yasal degildir

Ama benim sancılarım rahatsız edici değildi ki yavaş yavaş alışa alışa artıyordu işte. Adet sancisiydi ne kadar zor olabilir ki. Suni sancı yavaş yavaş değil birden girdi. Iste ben bunu kaldiramadim feleğim şaştı ben zannediyorum sadece aynı sancıyı yavaş yavaş yukseltip siklastiriyor. Birden öyle girince ve saatler sürünce ölücem zannettim. Benim çektiğim sancı onun yanında halt yemiş keşke o sancıyla kalsaydim keşke bana şiddetini az da olsa anlatsalardi etrafım hemşire herkes. Keşke ben pes ettiğimde beni sezaryene alsalardi. Keşke o şokun etkisindeyken bana bilgi verilerek müdahale yapilsaydi. Teşekkür ederim 😊
Seni çok iyi anlıyorum inan aynı şeyi 3 kez yaşadım ama suni sancı vermeselerdi de aynı sancıyı çekicektin belki bi tık daha az olacaktı sadece ama olcaktı. Adet sancısı gibi olan sancıda hiçbir şey yok ki keşke doğum sonuna kadar öyle kalsa ama kalmıyor. Ayrıca sezaryen çok mu kolay sanki doğum her türlüsü zor malesef ama hepsi geçiyor.

X