doğumda oluşan sefal hematom (bebeğin kafasında şişlik) kendiliğinden geçer mi?

Kızlar bugün 5 aylık olduk muanemiz vardı doktorumuz tamamen geçtiğini ameliyata gerek kalmadığını çok hafif şişlik var oda kafa büyüdükçe saç çıktıkça kaybolucağını söyledi öyle mutluyum ki geçmese bile 1 yaşından önce elletmiyecektim zaten ele hala geliyor ama artık ameliyatlık durum kalmadı inşallah sizinkilerede gerek kalmaz

Benim oğlumda 2 aylık olacak 5 gün sonra, ilk günler yumuşaktı şimdi sol tarafında kaldı sadece ve sert artık. 1 aylıkken ultrasonla bakıldı, takip ederiz dedi doktorumuz. Küçülüyor ama çok belirgin şekilde küçülme gerçekleşmiyor. yada kafası büyüdüğü için ben küçüldüğünü sanıyorum. haftaya tekrar kontrolümüz var. Belki estetik bir operasyonla o kısım giderilir dedi doktorumuz. Umarım geçer de bütün bunlara gerek kalmaz. Önemli bir durum değilmiş ama yine de başta oluca endişeleniyor insan. Sizin doğumuz normal miydi?

Evet normal doğum yaptım.zaten normal doğum sırasında oluyormuş bu hematom.internette araştırdığım kadarıyla kendiliğinden geçer diyor fakat en son gittiğimiz çocuk doktoru masaj yapmamız gerektiğinden bahsetti yani bu zamana kadar yapmalıymışız sertleşmesinin sebebi içindeki pıhtının kemikleşiyor olmasıymış.ben yine de masaj yapıyorum dediğiniz gibi umarım zamanla gider

Kızlar bugün 5 aylık olduk muanemiz vardı doktorumuz tamamen geçtiğini ameliyata gerek kalmadığını çok hafif şişlik var oda kafa büyüdükçe saç çıktıkça kaybolucağını söyledi öyle mutluyum ki geçmese bile 1 yaşından önce elletmiyecektim zaten ele hala geliyor ama artık ameliyatlık durum kalmadı inşallah sizinkilerede gerek kalmaz
Çok sevindim gözünüz aydın :) umarım bizde sizin gibi bir oh çekeriz

Çok sevindim gözünüz aydın :) umarım bizde sizin gibi bir oh çekeriz
Çok çok sevindim sizin adınıza. Darısı başımıza olsun.

Evet normal doğum yaptım.zaten normal doğum sırasında oluyormuş bu hematom.internette araştırdığım kadarıyla kendiliğinden geçer diyor fakat en son gittiğimiz çocuk doktoru masaj yapmamız gerektiğinden bahsetti yani bu zamana kadar yapmalıymışız sertleşmesinin sebebi içindeki pıhtının kemikleşiyor olmasıymış.ben yine de masaj yapıyorum dediğiniz gibi umarım zamanla gider
Ben de okşar gibi minik minik masaj yapıyorum ama doktorumuz bize bundan bahsetmedi. Umarım geçer bizim kuzularımızın şişlikleri. Buradan irtibat halinde olalım. Gelişmeleri bildirelim birbirimize. Çarşamba günü kontrolümz var. Durumunu yazarım. Sağlıklı günler diliyorum size.

slm arkdşlar bebeklerinizin durumunu merak ettim tamamen geçtimi?
bnm oğlumdada aynısı oldu şuan 6yaşında dokunulduğunda hala hisediliyor ve bn yurtdışındayım doktorumuz taa enbaşından beri iyi bi sıkıntı yok dediama bn hala endişeleniyorum allah korusun ilerde bi sorun yaşamaktan korkuyorum kafa sonuçta
hepinize geçmiş olsun

Merhaba. 6 ay önce normal doğum yaptım ve doğum sırasında zorlanmaya bağlı bebeğimin başında bir şişlik oluştu. Sefal hematom yani cilt altına kanama olduğu ve 2-3 ay içinde kendiliğinden düzeleceği söylendi. Ama 6 ay geçti ve şişlik küçülmesine rağmen tamamen kaybolmadı. Beyin cerrahisi uzmanı artık kemikleşmeye başladığını ve kalacağını söyledi. İstersek cerrahi müdahaleyle temizleyebilirmiş. Bebeğinde böyle bir sorun olan varsa paylaşabilir mi? Cerrahi müdahale fikri beni korkutuyor ama kalıcı olursa ileride pişman olurum diye de tedirgin oluyorum.
Merhaba öncelikle geçmiş olsun yaklaşık beş yıl önce yazdığınız sefal hematom ile ilgili bişiy sormak istiyorum benim bebeğimde de aynı sorun var doktorlar cerrahi müdahale diyor siz nasıl bir yol izlediniz acaba yaptırmalımıyız sizin düzelmiştir inşallah

Canım öncelikle geçmiş olsun bizimde aynısı oldu başta yumuşaktı şimdi sertleşti malesef tomografi çekilip ona göre müdahele edilicek dediğin gibi küçülüyo ama kaybolmuyo malesef geçmiş olsun ihmal etme eğer doktor sonuçlara bakıp alalım derse aldırıcaz mecbur
Şikayetinizin son durumu nedir operasyona gerek kaldımı bnım de aynı durumda bebegım

Biz ilk beyin cerahına gittiğimizde kafatasında çatlak varsa alacaz demişti,ancak çatlak olmayınca zamanla geçer dedi,2 aylıkken gittiğmizde de şişlik tamamen inmezse kemikleşir dedi,temizleyebiliriz de dedi ancak enfeksiyon kapma durumuda olabilir dedi. bir ara özele beyin cerrahına daha gösterecem çocuğu, dediğim gibi 6 mm lik şişlik var şuan,çocuk büyüdükçe toparlayacağını düşünüyorum. Benim içime kurt düşen sizin zeka ile ilgli yorumunuz oldu,şişliğin zekayı etkileyecek nasıl bir durumu olabilirki. Sonuçta çoğu çocuk kafasında şişlik ile doğuyor.
Sefal hematom nasıl atlattınız bılgı verır mısımı

Benim oğlumda 2 aylık olacak 5 gün sonra, ilk günler yumuşaktı şimdi sol tarafında kaldı sadece ve sert artık. 1 aylıkken ultrasonla bakıldı, takip ederiz dedi doktorumuz. Küçülüyor ama çok belirgin şekilde küçülme gerçekleşmiyor. yada kafası büyüdüğü için ben küçüldüğünü sanıyorum. haftaya tekrar kontrolümüz var. Belki estetik bir operasyonla o kısım giderilir dedi doktorumuz. Umarım geçer de bütün bunlara gerek kalmaz. Önemli bir durum değilmiş ama yine de başta oluca endişeleniyor insan. Sizin doğumuz normal miydi?
Sefal hematom nasıl atlattınız bızım de aynı durumda

Sefal hematomu nasıl geçti,bizde sarılık da oluştu.17 gün oldu hala yüksek seyrediyor ve sefal hemotoma bağlı olduğunu düşünüyorlar

Merhaba herkese, grup eski ama umarım deneyimi olan annelerim görür. Benim bebeğim 18 haziranda amerikada doğdu. Doğum sırasında kakasını yaptığı için vakumla müdahale ettiler ve başında şişlik oluştu. Amerikadaki doktorlar önemsiz geçecek dedi. Türkiyeye geldik pediatrist önce önemsiz geçecek dedi 1 hafta sonra sertleşmeye başlamış bu tarafa yatırın dedi. Sonraki hafta gittik önemsiz geçecek diyen doktor kalabilir ama sadece görsel bir şey demeye başladı. Bu hafta beyin sinir cerrahına götürdük geçmez kalacak ameliyatla düzeltilebilir dedi. Hatta fazla düzgün bu kitlede olabilir 2 hafta sonra gelin bakalım muayeneye göre tomografi isteyebilirim dedi. Çok endişeli ve üzgünüm. Benzer durumu yaşayan doktor önerecek annelerim var mı?

X