Doktor kızımı veriyorum tribi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
2 kuzenim bilgisayar mühendisi bir tanesi bilgisayar öğretmeni ama yazılım işi yapiyor yaklasik 17 senedir o 125k maas aliyor digerleri 90 ve 100k hepsi istanbulda şirketlerde calisiyor nasıl az oluyormus kazanclari bende anlamadim doktor görmüyor bu paraları be 🤣
Ben bilgisayar mühendisiyim, eşim doktor. Doktorların bu paralardan fazlasini kazandığını net olarak söyleyebilirim 😊😊😊

Evet çok gelmezler bir hafta onlar gelir bir hafta biz gideriz dedi mesela geçen gün. Benim bir tek haftasonum var ki onda da genelde iki haftada bir nöbette oluyorum. Ben ailesi ile ayda birden fazla görüşmem. Çok yoğun çalışıyorum kendi istediği gibi gidip görüşsün. Ama o aradıkları gelin ben değilim. Bu netleşmeden de evlenemem…
Babanızın ve sizin bu kadar katı tutumlarınızla, herşeyi ölçeklendirmeniz, hesaplamanızla zor bu iş. Şimdiden eşinizin ailesini bir nevi dışlıyor, dışarda bırakmaya çalışıyorsunuz. Elbette yoğun olduğunuz için çok sık vakit ayiramayabilirsiniz ama ayda 1 görüşmeyi öpsün başlarına koysunlar tavrınız da hoş değil. O netleşsin, bu netleşsin, iyi de bu insanlar robot mu ya da hayatı tuşlara basıp programlayabilir miyiz!! Karakterinizin babanıza benzediğini düşünüyorum. Babanız da ev oğlunun üzerine olacak zorlaması yapamaz ki yapmazlarsa görüşmem tavrı da çok çirkin. Yani farkında değilsiniz ama olası evliliğinize zarar verecek davranışlar gösteriyorsunuz (babanız ve siz)

Devam eden büyük bir inşaat daha var ve iskan alınınca oradan da üstüme tapular yapılacak. Tabi evlilik sözleşmesi olmazsa vermez babam onları. (Şu an benim üstüme olanların büyük kısmı ben evlenene kadar satılıp yeni inşaatın sermayesi olaral kullanılacak ama yine de üstüme 3-5 bir şey kalıyor evlenirken)
Onca ev arasında ev derdine nasıl düştünüz. Bir orta yol bulunur ki bence en güzeli kiraya çıkın

Ben bilgisayar mühendisiyim, eşim doktor. Doktorların bu paralardan fazlasini kazandığını net olarak söyleyebilirim 😊😊
Kazanılan para sadece meslekle ilgili değil ya. İnsanlar biraz fazla genelleme yapıyor.

Doktorsa hangi uzmanlık alanında, cerrahi işlem yapıyor mu, devlet hastanesinde mi, o hastanenin döner sermaye durumu, özelde mi, kendi kliniği mi var? Mühendis ise yine devlette mi, özelde mi, özelde ise nasıl bir şirkette, hangi departmanda, kendi işini mi yapıyor vs vs onlarca kriter var.
Geçende atanamayan arkadaşla aynı meslekte insanlar tanıyorum 80 bin, 140 bin kazanan. Türk şirketi bu arada ve maaş skalasinda en iyi şirket falan değil. Zaten paramız öylesine değersizleşti ki. Kağıt üzerinde çok iyi duran rakamlar alım gücünde sınıfta kalıyor.

Devam eden büyük bir inşaat daha var ve iskan alınınca oradan da üstüme tapular yapılacak. Tabi evlilik sözleşmesi olmazsa vermez babam onları. (Şu an benim üstüme olanların büyük kısmı ben evlenene kadar satılıp yeni inşaatın sermayesi olaral kullanılacak ama yine de üstüme 3-5 bir şey kalıyor evlenirken)
Onca ev arasında ev derdine nasıl düştünüz. Bir orta yol bulunur ki bence en güzeli kiraya
Ben ailen darlarsa ve bayramda durucaz diye tutturursan boşanırım en az iki kurban bayramı geçirip emin olmadan çocuk yapmam ben kurban bayramında annenle et doğramak için tıp okumadım dedim :KK70:
Eşinizi ve ailesini küçümüyorsunuz üstelik çok kibirlisiniz

Babanızın üzerinde hiçbirşey olmadan tüm mallarını paylaştırması bana mantıklı gelmedi.Çünkü insan kendi oturduğu evi dahi çocuklarının üzerine yapmaz normalde.Babanızla ilgili başka tuhaf durum ise,erkek arkadaşınızın ailesinin para pul işlerine karışma hakkını kendinde görebilmesi.En hafif tabiriyle bu durum hadsizlik.Ve siz de erkek arkadaşına ailesini yok sayarak tek başına gelmesini söyleyerek bu hadsizliğe ortak olmuşsunuz.Yani erkek arkadaşınız bunu kabul etseydi sizin açınızdan bu durum sorun olmayacaktı.Aklı başında düzgün biri ise bu kişi umarım evlenmeden sizden ayrılıp önüne bakar.Tek diyebileceğim bu.

Evlenmeden üstüne verilsin diyor babam. Zaten benim mallarımdan dolayı da evlilik sözleşmesi yapılacak. Daha bu konuyu söyleyemedim zaten sevgilime. Mallarını istemiyorum zaten sözleşme yapılacak ama başkasının adına olan evde oturma ya kocanın ya senin üstüne olsun diyor. Ben sizin dediğinize katılıyorum ve kiraya çıkmak istiyorum zaten. İki taraftan da ev istemiyorum her türlü özgürlük kısıtlayıcı bir durum. İkimizin de işi iyi, kira ödeyebiliriz diye düşünüyorum.
Babası üzerinde hiç mal bırakmadan çocuklarına yapmış ama evlilik sözleşmesine kadar düşünüyor yani kızı üzerinden yine kendi malını kendi yönetecek aklınca.Kız gururlu olsa der ki( zaten dermatologmuş kazancı uzmanlığı alınca çok çok iyi olacak) paranla beni yönetmeni istemiyorum der tapuları geri babasına iade ederdi.Ama ne yardan geçmek istiyor ne hazır mal mülkten

Çok yorucusunuz, şu ev benim bu senin baban şöyle babam böyle… evlilik bağı böyle kurulmaz siz bu çocukla ticaret yapar gibi evlenmeye çalışıyorsunuz. Babanız verdiyse size verdi sevgilinizin babası vermediyse buna kimsenin karışmak haddi değil. Siz babam en kıymetlim silerim derken sevgilinizin neredeyse belki silme pozisyonuna gelmesini istemeniz ne kadar adaletli? Ben bu konuda çocuğa üzüldüm.

Hayatınıza babanızın gözlükleriyle devam edecekseniz babanız gibi ticaret yapan çok mal mülk kazanıp millete emir verebilecek pozisyona gelecek, duyguları belki 3. Planda kalacak birini bulun anca onunla taşlar yerine oturur.

Kocayı boşarım demek ne kötü bir tabir. Eş insanın hayat arkadaşı mahremi, doğru bir eşin yerini kimse tutamaz. Eş ile baba ya da anne kıyaslanmaz. İki tarafın kulvarları ve duracakları yerler farklı. Siz hayatınıza babanızla devam etmek istiyorsanız bunu sevgilinize de söyleyin.

Ben sizin yerinizde olsam babama onun bu daireleri bana verdiğini istediğim gibi kullanamayacaksam geri alabileceğini ve bir derdi var ise eş ailesiyle kendisinin konuşabileceğini beni aracı yapmamasını söylerdim. Daha sonra sevgilimle ekip gibi hareket edebildiğim bi nişanlılığım olursa evlenirdim aksi halde ekip olamadığım biriyle evlenmezdim. Yok ailesi gelmesin yok daireler vs gibi saçma şeyler yerine bu adam bana yoldaşlık yapabilir mi diye bakardım.

Ancak siz babanıza sınır koymayı onu silmek gibi algılıyorsunuz, parasıyla hayatınızı işgal etmesin diye oldukça zor bir bölüm seçerek karşısına geçmişsiniz. Sizin için böyle büyük adımlar atmak zor görünüyor.

Neyse lafı uzattım yolunuz açık olsun.
Harika bir yorum 👏

Mallar mülkler, sözleşmeler, verdiler vermediler, aman gelmesinler gitmesinler böyle evlilik olmaz güzel kızım, sen özgürlüğü de kendini savunmayı da yanlış anlamışsın. Okumak, ekmeğini eline almış olmak hayatta çok güzel bir başarı, varlıklı aileye mensup olmakta büyük bir şans ama kendinize hanedan mensubu muamelesi yapılmasını isterseniz yalnız kalırsınız bu hayatta. Babanızın da sizin de maddiyat dolu özgüveni fazlaca kırıcı. Evlilik karşılıklı sabır ve idare işi, birbirini tolere etme sanatı bu şekilde evlenirsen yürütemezsin. Biraz samimiyet ve sevgi lazım, anlayış lazım, hayat arkadaşı olarak seçtiğin adama karşı fazla kibirli ve kırıcısın deli babana istediğin gibi cevap verirsin baban o ama elin oğlunun bunları çekme süresi kısıtlıdır, çok incinirsin sonra ve ne mesleğin ne de malların o kırgınlığı gideremez. O yüzden bu işi biraz daha düşün derim
Olgun yorumlara bayılıyorum 🌺

Cildiye asistanlarının nöbet tuttuğunu hiç duymadım. Hatta cildiye asistanı olmak için tusta sağlam puan yapmak gerekiyor. Cildiyeyi tusta yüksek puan yapmalarının sebebi de nöbet tutmamaları diye biliyorum. Yanlış mı hatırlıyorum?
Uzman olduktan sonra değil ama asistanlıkta nöbet tutuyorlar

Ben bilgisayar mühendisiyim, eşim doktor. Doktorların bu paralardan fazlasini kazandığını net olarak söyleyebilirim 😊😊😊
“doktorlar” diye genelleme yapmayalım aslında.
Açın twitterı. Doktorlar kazançları için neler yazmışlar bi okuyun. Bordro paylaşanlar var, çünkü evet inanılmaz az kazançlar.
İyi kazanan doktorlar da var tabi. Branş, popülerlik, ünvan vs vs
Keza mühendisler için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.

“doktorlar” diye genelleme yapmayalım aslında.
Açın twitterı. Doktorlar kazançları için neler yazmışlar bi okuyun. Bordro paylaşanlar var, çünkü evet inanılmaz az kazançlar.
İyi kazanan doktorlar da var tabi. Branş, popülerlik, ünvan vs vs
Keza mühendisler için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.
Kazanç olayı her meslek için öyle özellikle özel sektör çok farklı. Kimin ne kazandığına inanamıyorsun. Mesela oturduğum şehirde saati 1500 e ders veren öğretmen var ve ders almak için 6 ay önceden falan başvurman gerekiyor

Kazanılan para sadece meslekle ilgili değil ya. İnsanlar biraz fazla genelleme yapıyor.

Doktorsa hangi uzmanlık alanında, cerrahi işlem yapıyor mu, devlet hastanesinde mi, o hastanenin döner sermaye durumu, özelde mi, kendi kliniği mi var? Mühendis ise yine devlette mi, özelde mi, özelde ise nasıl bir şirkette, hangi departmanda, kendi işini mi yapıyor vs vs onlarca kriter var.
Geçende atanamayan arkadaşla aynı meslekte insanlar tanıyorum 80 bin, 140 bin kazanan. Türk şirketi bu arada ve maaş skalasinda en iyi şirket falan değil. Zaten paramız öylesine değersizleşti ki. Kağıt üzerinde çok iyi duran rakamlar alım gücünde sınıfta kalıyor.
Bu şekilde dikkate alırsak kendi araba tamirhanesi olanlar hepinizden fazla kazaniyor 😅
Ben atanamayan arkadaşın mesleğini merak ettim. 140 bin falan kazaniliyorsa meslek değişikliği yapılabilir 😊

Bu şekilde dikkate alırsak kendi araba tamirhanesi olanlar hepinizden fazla kazaniyor 😅
Ben atanamayan arkadaşın mesleğini merak ettim. 140 bin falan kazaniliyorsa meslek değişikliği yapılabilir 😊
Sanmam geçmek isteyeceğinizi. Arkadaş gıda mühendisi idi.
Şimdi şöyle ki bir gıda mühendisi Unilever, pepsico, nestle gibi şirketlerde de çalışabilir, hasan dayı reçellerinde de çalışabilir.
Bütün gıda mühendisleri 140 bin kazanmıyor elbette. Ama x mühendisi, y mühendisi diye kafada küçümsemek lazım. Ya da doktor diye çok büyütmemek de lazım. Çok yakın doktor arkadaşım senelerce çok az para kazandı bazı nedenler yüzünden. Ya da bir doktor uzmanlığını alıp, iyi para kazanacağı yaşa gelene kadar iyi bir mühendis de epey yol almış oluyor.

Ha tabi ki bir doktor işsiz kalmaz, açlık sınırında yaşamaz, belli bir standardı olur. Mühendis için bu geçerli değildir elini sallasan mühendise çarpan bir ülkede.

Ben zaten kamudayim, konu dışıyım:KK70:

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X