Yöresel Tarif Domates Çorbası-Etli Yaprak Sarması-Mantı-Aşure-Torku süt sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

retro_hippo

🏅🏅
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2018
9.937
37.175
Merhaba kızlar... ben geldim

Öncelikle çorbamızdan başlayalım...

♤Domates çorbası

Malzemeler
●4-5 tane domates
●1 bardak süt
●1 kaşık tereyağ
●1 soğan
●1 kaşık salça
●tuz
●2 kaşık un

Öncelikle domatesleri dilimleyip fırın kabına alıyoruz.. üstüne soğanları da doğrayıp 180 derece fırında yarım saat közlüyoruz. Pişen malzemeyi rondoya çekiyoruz.

Tereyağ ile unu kavurup sütü ekliyoruz.. sonrasında kaynar su ekliyoruz. Robota vurduğumuz malzemeleri ekliyoruz. Sonra sulandırdığımız 1 kaşık salçayı ekliyoruz ve blendıra veriyoruz.. tuzumuzu ekliyoruz vee hazır...

Şimdi de ara sıcağımıza geçelim...

♤Etli yaprak sarma
Malzemeler

●250 gr kıyma
●2 bardak pirinç
●maydonoz
●soğan
●domates salçası
●biber salçası
●tuz
●kara biber
●asma yaprağı
●top sumak
●tereyağ

Öncelikle bütün malzemelerimizi soğanları ve maydonozları doğrayarak karıştırıyoruz. Yaprakları kaynar suyla haşlıyoruz. Hazırladığımız harcı yaprakların içine koyup sarıyoruz. Artan yapraklardan tencerenin altına diziyoruz ki dibi tutmasın.. sonra düzgünce sardığımız yaprakları tencereye diziyoruz.

1 kase top sumağa 1 çay kaşığı tuz ekleyip kaynar su ekliyoruz ve 15 dk demlenmesi için bekliyoruz. (Maalesef bu aşamanın resmini çekmeyi unuttum ) hazırladığımız suyu süzerek sarmaların üstüne ekliyoruz. Sarmalar açılmasın diye üstüne tabak kapatıyoruz. Ortalama 1 saat pişiriyoruz. Ve hazır....

Sıra geldi ana yemeğimize...
♤Mantı
Malzemeler

İçi için
●200 gr kıyma
●yarım soğan
●tuz,karabiber

Hamuru için;
●un
●su
●tuz
Ben burayı tamamen göz kararı yaptım tam ölçü veremiyorum

Üstü için;
●2 kase yoğurt
●2 diş sarımsak

Sosu için;
●2 kaşık tereyağ
●1 kaşık salça

Öncelikle hamuru hazırlayalım.. göz kararı unumuz ile suyu karıştırarak azcıkta tuz ekleyerek hamurumuzu elde ediyoruz. Sert bir hamur olmalı.. şimdi de hamuru tezgahta açıyoruz
Kare kare eşit parçalara bölüyoruz.
Hazırladığımız kıyma,rendelenmiş soğan, tuz,karabiber harcından hamurların üstüne koyup kapatıyoruz.
Hava sıcak olduğu için ben hazırladığım mantıları haşlayana kadar buzlukta beklettim

Derin bi tencereye su ve tuz ekleyip kaynatıyoruz. İçine hazırladığımız mantıları atıp 15 dk pişiriyoruz. Bu sırada sarımsaklı yoğurt ile salçalı sosumuzu hazırlıyoruz. (İftara az bi vakit kaldığı için bazı resimleri çekemedim panikten ) mantılarımızı süzüp servis yapacağımız tabağa alıyoruz.
Üstüne sarımsaklı yoğurt ve pişirdiğimiz salçalı sosumızu ekliyoruz.. ve hazır...

Sıra geldi tatlımıza...

♤Aşure
Malzemeler

●200 gr aşurelik buğday
●1 su bardağı haş nohut
●1 su bardağı haş fasulye
●1 kaşık pirinç(maksat çeşit olsun )
●8 kuru incir
●8 gün kurusu
●1 bardak kuru üzüm
●600 gr toz şeker
●fındık
●ceviz
●kuş üzümü
●toz tarçın
●çubuk tarçın
●karanfil
●limon
●1 bardak süt

Öncelikle buğdayı, nohutu ve fasulyeyi akşamdan suya koyalım. Nohutu ve fasulyeyi haşlayalım. Buğdayı geniş bi tencereye alıp üstüne 3 lt kaynamış su(ortalama) , 1 çubuk tarçın, 4-5 karanfil atıp 1 saat kaynatıyoruz.. suyu eksildikçe kaynar su ekliyoruz. Oldukça sulu olsun çünkü kaselere koyunca zaten tekrar katılaşıyor.
Bu sırada bizde inciri ve kayısıyı küçük parçalara bölerek, üzümü de olduğu gibi ayrı ayrı kaplarda kaynar suda bekletelim..
Tenceremizin İçine 1 bardak süt ekliyoruz tatlı bir rengi olsun diye.. 1 limon kabuğunu rendeliyoruz. Haşlanmış nohut ve fasulyeyi de ekliyoruz. Biraz özdeşleşince kuru meyveleri süzerek ekliyoruz. Karıştırarak kaynamasını bekliyoruz . En son toz şekerimizi ekliyoruz ki malzemelerimizi sertleştirmesin. Şekerden 2 dk sonra altını kapatıyoruz ve kaselere koyuyoruz. Benim ortalama 13 kase çıktı bu ölçülerle..

Aşureler soğuyunca istediğimiz gibi süslüyoruz. Aslında nar çok yakışıyor ama maalesef mevsimi değil
Ve hazır...

Ben ramazandan önce bikaç kişi topanıp yaptığımızı ve buzluğa attığım içli köftelerden de kızarttım ve sofraya koydum.. keşke yapım aşamasını da çekseydim

Mantıdan artan hamur ve kıyma ile de gözleme yaptım

Vee gelsin iftar soframız

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerine sağlık canım başarılar dilerim

Harika olmuş eline sağlık :)

Ellerine sağlık canım ,yemeklerin leziz ,masan şık,başarılar dilerim.
Aşureyi hep Muharrem ayında yapmaya alışmışız fazla fazla ,daha az miktarda daha az yapabiliriz böyle,benim de aşure yapasım geldi

Ben çok severim .. muharrem ayında aşureden hastanelik oldum :) niyetim vardı muharrem dışında bi zaman yapim deniyim diye dedim bari yarışmaya yapim.. komşulara dağıttım çok beğendiler ♡♡♡

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…