Domuz Gribi hakknda ...

KelebekAfyon

ALLAH'IM BİR MUCİZE ....
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2009
1.413
8
Evet dünyada bır cok ülkeyi etkısı altına alip ölümlere sebeb olan domuz grıbi bizim ülkemızıde tehdıt etmeye basladığı hakında ortada söylemler var sizce bu nekadar gercekcı olabılır.bızım ülkemızdede grip salgına dönusup ölümlere sebeb olabirmi????kıs mevsımının yaklastıgı bu aylarda bu mikrop sizce yayılma hızını arttıra bilirmi.

olabilir ama olmaz inşallah haberlerde de konuşuluo sürekli aşısı çıkmış eczanelerde falan satılmıcakmış bide askerlere polislere 10 yaş altı çocuklara öğrencilere yaşlılara haöilelere aşılamada öncelik tanıncakmış keşke herkese vurulabilse inşallah kötü şeyler olmaz korkutuyo açıkcası beni Allah yardımcımız olsun :Saruboceq:

çok karamsar bir tablo çizmek istemiyorum ama çok kötü sonuçlar doğuracağını düşünüyorum..
kuş gribindede önlemler alınmıştı sözde..
dünya sağlık örgütü domuz gribinin ödürücü etkisi yok diyince türkiyedeki havaalanlarından gümrüklerden korumalar kaldırıldı...neymiş vücüdumuz bağışıklık kazanmalıymış..resmen ölümlere davetiye çıkarıldığını düşünüyorum..özellikle büyük şehirlerde toplu taşıma araçlarında balık istifi yolculuk yapıyoruz..illa birisine temas etmek gerekmiyor mikrobu kapmak için..ınşaallah beklenen ölümler gerçekleşmez..Allah yardımcımız olsun...

Allah korusun bu mikrop hepimizden uzak dursun.Ama korkmamakte elde değil benki 15 günde bir grp olan :sinifsinif:akannehirhoopp gümmakannehir

Allah korusun bu mikrop hepimizden uzak dursun.Ama korkmamakte elde değil benki 15 günde bir grp olan :sinifsinif:akannehirhoopp gümmakannehir

evet Allah korusun..
ben kolay kolay hasta olmam..
okul bir açıldı..toplu ulaşım araçlarını sık kullanıyorum...okulda kimseyle tokalaşmadığım halde grip oldum..yani insanların bulunduğu kalabalık ortamlarda havadan bulaşabiliyor en basit grip bile..hemde çok feciyatağa düşürdü resmen..çok şükür içmediğim bitki çayı filan kalmadıda toparladım kendimi..bence çok ciddiye alınmalı bu salgın..

evt ya asıyı herkese vursalar cok guzel olur.insalh öyle bır sey olmaz.sadece söylentıde kalır

evt ya toplu tasıma aracları ve ınsanların yogun ıletısımde bulundugu alnlarda dıkkat etmek gerkır.aslında tvde bos bos programalar yaınlacaklarını.bu gırıp hakında tanıtıcı programlar yapsalar cok ıyı olur.mesela belırtıleri korunma yolları v s.gercektncokönemlı bır konu.

evet ya malesef çok bilinçsiziz bazı konularda illa birilerine bir şey olunca aklımız başımıza geliyor...

evet ya malesef çok bilinçsiziz bazı konularda illa birilerine bir şey olunca aklımız başımıza geliyor...
degım gıbı ya bununla ılgılı bence kampanya baslatması gerekır.okullarda kamu kurumlarında ki ınsanlar bılınclensın.cunku bu grıpte erken tanı cok önemli.

degım gıbı ya bununla ılgılı bence kampanya baslatması gerekır.okullarda kamu kurumlarında ki ınsanlar bılınclensın.cunku bu grıpte erken tanı cok önemli.

evet kesinlikle insanlar hafife alabilirler basit bir grip diye..
zaten tehdit ettiği grupta çok kötü ya hamileler yaşlılar filan yaa off ben çok korkuyorum..inş kimse ölmez yaa..

[B]ben bu domuz gripi olayını şöyle yorumluyorum.bu virüsü amerikada laboratuvar ortamında geliştirdiler ve bi şekilde insanlara bulaştırmayı başardılar ve adınada domuz gribi koydular.(bence böyle)sebebi ise bu hastalık üzerinden para kazanmaları.geliştirilmiş olan aşılar üzerinden para kazanmaları.kuş giribi,kırım konko,deli dana,domuz giripi bu tür hastalıklar uzman kişiler tarafından gelişritilip bir şekilde insanlara bulaştırılıyor ve bu hastalıklar yüzünden çok insan hayatını kaybediyor.şimdide bu hastalığın aşısını ürettiler çok ykında piyasada.maksat daha fazla para kazanmak aşılar üzerinden.ben böyle düşünüyorum insanlar para için neler yapmıyor ki.evet bu virüs yüzünden çok canlar yanacak.[/B]

bende kaç gündür tv de izliyorum bu haberleri ve açıkcası çok tedirginim
ölüm olayları olacak diyo sağlık bakanlığımafoldumben
inşallah böyle birşey olmaz:1no2:herşey sözde kalır

Domuz gribi nedir?” başlığında, rahatsızlığın, domuzlarda hastalığa yol açan bir mikroorganizma olan “influenza tip A HIN1 tipi virüsü”nün insanlarda oluşturduğu solunum yolu hastalığı olduğu belirtildi.
“Domuz gribinin insan sağlığına etkilerinin” anlatıldı bölümde ise insanlar arasında domuz gribi enfeksiyonunun, tek tek vakalar olarak ya da salgınlar halinde görülebildiği, “klinik belirtilerinin”, gribe benzeyen, ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik, bitkinlik, üşüme şeklinde olduğu ifade edildi.
Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.

VİRÜS NASIL BULAŞIYOR?
İnsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı… Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor.
*İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor

bunlarda biinmesi geren bır kac önemli bilgi.VİRÜSTEN KORUNMA YOLLARI
Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.
EN ETKİLİ ÖNLEM: EL YIKAMA
En etkili önlem sık sık ”ellerin yıkanması…” Bunun dışında , öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması önemli.
Hasta kişilerle temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmekte hastalığa yakalanmama açısından önemli.

domuz gribi aşısı ilk kimlere yapılacak? İlk kimlere yapılacak derseniz, ayakta olması gereken sağlık personeline, ilk 3 ayını geçirmiş gebelere, küçük çocuklara ve kronik hastalığı olanlara. 24 yaşına kadar olan tüm nüfusu da aşılayacağız; çünkü genç nüfusta daha hızlı yaylıyor. Asker ve polis gibi kritik kamu görevlileri de aşılanacak. Amaç tüm ülkeyi aşılamak değil ama nüfusun aşağı yukarı yarısı aşılanacak.

Amaç, kritik hizmetlerin yürütülmesini sağlamak, hastalığın okul ve toplu yaşam yerlerinde yayılımını önlemek.

Kuş gribinde de neler dediler yaa
Bence bişey olmaz yine :sinifsinif:

Tabi Allah bilir herşeyi....

Ben inanmıyorum birşey olacağına arkadaşlar..
Aşı geliştirmiş birinin karamsar düşüncesi gibi geliyor..
Bunu düşünmemde de çok haklıyım ne yazık ki..
ıstanbulda sel oldu önceden hiçkimsenin tahmini olmadı , ardından daha fazla yağış olcak bilmem ne dendi hiçte öyle birşey olmadı ilk gün olan oldu ve kimsede uyarmadı bu milleti.
Şimdi nasıl inanayım yetkililere?

Canım..aynı konuyu yoruma açık halemi getirdiniz CADIARZU
Bu sorduğunuz gayet ciddi bir soru
Yorum yapanların bilgisi sizce yeterli midir??fisfisfis

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…