Tatlı Tarifi Dondurmam Kaymak :)

Mune

Nirvana
Yönetici
Super Moderator
12 Temmuz 2006
53.697
202.936
52
IMG_1306.JPG

Yaz mevsiminin vazgeçilmezlerindendir dondurma.

Vanilyalısı, meyvelisi, çikolatalısı...

Misafirlerinize, çocuklarınıza kendi ellerinizle hazırladığınız dondurmayı ikram etmenin keyfini yaşamak, bu dondurmayı ben yaptım demek istemez misiniz?

Evet kabul, evde dondurma yapmak biraz zaman alıyor, öff bu kadar uğraşılır mı dedirtiyor ama ellerinizle yaptığınız dondurmayı yediğinizde, aileniz tarafından beğenilip yeniden istiyorum denildiğinde tüm bu uğraşa değdiğini göreceksiniz :KK66:

İşte size sütlü dondurma tarifi:

Malzemeler

2 litre süt

2 tatlı kaşığı salep ( her 1 litre süt için 1 tatlı kaşığı salep kullanılmalıdır)

1 paket vanilya

2 su bardağı şeker

Püf noktaları:

Pişirme esnasında sık sık ve pişirdikten sonra ılınma, dondurucuda soğutma sırasında 30 dakikada bir dondurmayı karıştırmanızda, kıvamı tam bir dondurma kıvamına gelene kadar bu işlemi tekrarlamanızda yarar var, karıştırma işlemi dondurmanın içinde buz tanecikleri olmaması, dondurmanın yoğunlaşması için önemli bir püf noktasıdır.

IMG_1310.JPG

Yapılışı:

2 tatlı kaşığı salebi, vanilyayı ve 2 tatlı kaşığı kadar şekeri koyup karışımı harmanlayın üzerine 3 -4 su bardağı kadar süt ilave edip salebin şişmesi için 10-15 dakika bekletin, bu arada sütünüzü bir tencereye koyup ocağa alın ve kaynatın, kaynamaya başladığında şekeri ilave edin ve karıştırmaya başlayın, şeker sütle bütünleşince kasedeki salep karışımını tencereye dökün ve karıştırmaya devam edin, 40 dakika kadar sık sık karıştırarak pişirmeye devam edin, süre bitiminde dondurmanızı cam veya çelik olan derin bir kaba koyun ve ılınmaya bırakın, kaba döktüğünüz dondurma sulu bir kıvamda olacaktır, üstünün kaymak tutmaması ve kıvamını bulması için dondurucuya koyana kadar ki süreçte ara ara karıştırmaya devam edin, dondurma dolaba konacak kadar soğuyunca dondurucu kısmına koyup 30 dakikada bir karıştırma işlemini yapın, her karıştırmada dondurmanızın daha koyulaştığını fark edeceksiniz.

Servis yapmadan 5-10 dakika önce dondurucudan çıkarmanızı tavsiye ederim.

Afiyet olsun.

Eklentiler

• IMG_1306.JPG
    IMG_1306.JPG
    61,2 KB · Görüntüleme: 93
  • IMG_1310.JPG
    IMG_1310.JPG
    84,7 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
X