Down sendromu

Yardımcı olursanız sevinirim

• Ankete Katılan
    5
Harmony ve prena gibi testler yerine panorama testini öneririm. Yurtdışına gidiyor, daha güvenilir ve maliyeti aynı. Bu işin içinde olduğumdan dolayı diyorum, ayrıntı vermek istemiyorum diğer testler ile ilgili ama panorama'dan şaşmayın lutfen, guvenebilirsiniz..

Canım aklında aldırmak gibi bir düşünce yoksa hiç kendini hırpalama. Yok su aldırma yok kan yok harmony testi. Sonuç ne olursa o çocuk benim diyorsan dua et yemene içmene dikkat et. Ama bakamam destekçim yok yalnızım diyorsan harmony testini yaptır ya da su aldırıp baktır.
Ama o testler çoğu kişi de riskli çıkıp bebekleri sağlıklı doğan bir sürü insan var. :) lütfen sıkma canını.

harmony nifty gibi testlerde yanılma payı nerdeyse yok. yüzde 99,7 oranında doğru sonucu verir.
3lü 4lü testlerde yanılma payı vardır. ultrason bulguları da yuzde 70 oranında doğrudur

Harmony ve prena gibi testler yerine panorama testini öneririm. Yurtdışına gidiyor, daha güvenilir ve maliyeti aynı. Bu işin içinde olduğumdan dolayı diyorum, ayrıntı vermek istemiyorum diğer testler ile ilgili ama panorama'dan şaşmayın lutfen, guvenebilirsiniz..

şuanda en güvenilir en kapsamlı olan nifty olduğunu söylüyor proflar.

şuanda en güvenilir en kapsamlı olan nifty olduğunu söylüyor proflar.

Nifty de iyi piyasada ama panorama direkt olarak yurtdışına gönderiyor. Harmony hakkında hiçbir şey söylemek istemiyorum ama prenatal testleri bizzat alıp gönderiyoruz, prof da olsa mozaik down sendromu sonucu çıkan bir hastamızda doktorun beni arayıp ben hastama ne diyeceğim diye sormuslugu var.. herhangi bir genetik merkezine gidip sorarlarsa daha güvenilir bilgi elde edebilirler

bence yurtdşına kanını gondermen en doğrusuu tabıkı maddı durumun varsa ... Allah korktuğuna uğratmasın Rabbım büyüktür neylerse guzel eyler... bu durumu yaşamış bırı olarak soyluyorum sonuçta bır tarama testı tanı testi deil...

Nifty de iyi piyasada ama panorama direkt olarak yurtdışına gönderiyor. Harmony hakkında hiçbir şey söylemek istemiyorum ama prenatal testleri bizzat alıp gönderiyoruz, prof da olsa mozaik down sendromu sonucu çıkan bir hastamızda doktorun beni arayıp ben hastama ne diyeceğim diye sormuslugu var.. herhangi bir genetik merkezine gidip sorarlarsa daha güvenilir bilgi elde edebilirler

benim nifty testim de yurtdışına gidicekmiş. kafam karıştı şuanda :) umarım hayırlısı olur

özelde bir daha yapılsada risk çıkmasa bile doktorlar risk çıkan sonucu baz alıyorlar.... bebeğinizin burun kemiği ölçüldü dimi? bu alan dolu gorunuyor mu test sonucunda?

çıkan sonuca göre mi hamileliği devam ettireceksiniz önce buna karar verin.
ona göre yaptırın bu testleri.
amniyosentez çok kolay bir işlem 5 dk bile sürmüyor ekranda seyrediyorsunuz zaten. korkulacak bir durum yok.
amniosentez işlemi basittir ama riskli bir işlemdir ben bebeğimi kaybediyordum sizden ricam lütfen ılk onerınız bu olmasın....

Burun kemigi oluşmuş mu? Ense kalınlığı kac cıktı?
Aldirmayacaksanız da amniyosentez ya da fetal dna gibi testleri yaptirin bence. Neye hazır olmaniz gerektiğini bilirsiniz. Bilinmezlik kötü..

özelde bir daha yapılsada risk çıkmasa bile doktorlar risk çıkan sonucu baz alıyorlar.... bebeğinizin burun kemiği ölçüldü dimi? bu alan dolu gorunuyor mu test sonucunda?

down sendromlu bebeklerin yüzde 60ında burun kemiği oluşmazmış ama geri kalan yüzde 40ında oluşurmuş. bu yüzden burun kemiği pek belirleyici faktör değil gibi :/

amniosentez işlemi basittir ama riskli bir işlemdir ben bebeğimi kaybediyordum sizden ricam lütfen ılk onerınız bu olmasın....

riski zaten konu sahibesi yazmış belirtmeye gerek görmedim.
ben yaptırdım bir problem yaşamadım hastaneden sonra işe döndüm hatta. yapan kişiyle alakalıdır belki.

down sendromlu bebeklerin yüzde 60ında burun kemiği oluşmazmış ama geri kalan yüzde 40ında oluşurmuş. bu yüzden burun kemiği pek belirleyici faktör değil gibi :/
bu soyledıklerını çok iyi bılıyorum çünkü tam 21 haftam bunları araştırmakla geçti ... ikili testim riskli çıktı ... amniosentez yaptırdım suyum geldı.... bebeğimi kaybedebılırdım gunlerce hastanede yattım ... bana soylenen ne bılıyormusunuz genetık doktoru tarafından ... amniosentez sonucuna gore bebeğiniz down sendromlu deil ama sonradan oluşan bır genetık birleşme ya da yapı bozukluğu bu testın bıle kesın tanı koyduğunu soylememek ıçın yeterlıdır ... odasından çıktım ve duşundum bunun içn mi risk almıştım sağlıklı olan yavrum için.... burun kemiğini soruyorum çünkü bazı destekleyıcı şeylerle anneyi yurtdışı testlerine yonlendırmek için ense kalınlığı burun kemiği sağlıkm gostergesı ama tabıkıde boyle olup down sendromlu çocuğumuzda olabılır aynı amnıosentez sonucunun sağlıklı çıkıp tersi olması olması gibi...

Prenatal testler(harmony,nifty,veracity vs) var anneden kan alınarak yapılıyor. Sonuclar 5-7 iş günü içerisinde çıkıyor.
Ben 10 haftalikken veracity yaptırmiştim.
Sizde 12 haftalıksınız,hala yapilabilir sanırım,doktorunuz ile görüşün isterseniz.
Sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin Rabbim bebeğinizi

Selam arkadaşlar ben 12 haftalık gebeyim . Devlet hastanesinde ikili test yaptiediy riskli denildi karindan su alinacaa denildi düşük riski varmis yaptirmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım . Özelde bı daha mı ikili tarama yapsam.
Test sonuçları
Free BhCG 125.1 mIU/ml :2.16 MoM
PAPP-A 1157 mIU/I:0.57 MoM
NT 2.8 mm (CRL 39 mm ): 2.51 MoM

T21 RİSKİ : 1: 5
T18-13 riski : 1: 147
Yaş riski :KK1: 881

22 yaşındayım sizce ne yapmalıyım ?

Nifty testi var kesin sonuç veriyor neredeyse ama biraz pahalı

benim nifty testim de yurtdışına gidicekmiş. kafam karıştı şuanda :) umarım hayırlısı olur

Riskli sonuç çıkan hastalarımızın çoğunda hekimler yine de amniyosentez istiyor zaten, maternal kontaminasyon riski olabileceğinden :)
Umarım ikiniz için de pozitif sonuçlar cikar

bu soyledıklerını çok iyi bılıyorum çünkü tam 21 haftam bunları araştırmakla geçti ... ikili testim riskli çıktı ... amniosentez yaptırdım suyum geldı.... bebeğimi kaybedebılırdım gunlerce hastanede yattım ... bana soylenen ne bılıyormusunuz genetık doktoru tarafından ... amniosentez sonucuna gore bebeğiniz down sendromlu deil ama sonradan oluşan bır genetık birleşme ya da yapı bozukluğu bu testın bıle kesın tanı koyduğunu soylememek ıçın yeterlıdır ... odasından çıktım ve duşundum bunun içn mi risk almıştım sağlıklı olan yavrum için.... burun kemiğini soruyorum çünkü bazı destekleyıcı şeylerle anneyi yurtdışı testlerine yonlendırmek için ense kalınlığı burun kemiği sağlıkm gostergesı ama tabıkıde boyle olup down sendromlu çocuğumuzda olabılır aynı amnıosentez sonucunun sağlıklı çıkıp tersi olması olması gibi...
Konuya atlamak gibi olmasın ama bu prenatal testler yalnızca birkaç sendroma tanı koyabiliyor. Bunlardan hariç, kromozomlarda görülen delesyon ya da duplikasyonlar sebebiyle testlerde tanı koyulamayan hastalıklar çıkabiliyor bebeklerde.. Hiçbir şey yeterli degil aslinda tam olarak

Annem bana yaptırmış 28 yıl önce dusun o zmaanki teknolojiyi.hayattayim bi sıkıntım da yok yaptır bunu düşünmekle o hamilelik rahat geçmez zaten.

Eğer her şekilde kabulum diyorsan hiç test filan kafanı karıştırma derim ,yok sağlıksız ise aldiririm diyorsan hiç bir yöntem %100 doğru sonuç vermiyor %98-%99 doğruluk payı olsa bile o %1-2 lik dilimede girebilirsin .

Benim.cocugum.yok ama diyelim ki down sendromlu.aldiracakmisiniz buna karar verin belki normal bi cocuk allah sizi deniyor olamaz mi yinede siz, bilirsiniz allah yardimciniz olsun inşallah cocugunuz normaldir bi sikintisi yoktur

X