Down sendromu

Yardımcı olursanız sevinirim

• Ankete Katılan
    5
Selam arkadaşlar ben 12 haftalık gebeyim . Devlet hastanesinde ikili test yaptiediy riskli denildi karindan su alinacaa denildi düşük riski varmis yaptirmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım . Özelde bı daha mı ikili tarama yapsam.
Test sonuçları
Free BhCG 125.1 mIU/ml :2.16 MoM
PAPP-A 1157 mIU/I:0.57 MoM
NT 2.8 mm (CRL 39 mm ): 2.51 MoM

T21 RİSKİ : 1: 5
T18-13 riski : 1: 147
Yaş riski :KK1: 881

22 yaşındayım sizce ne yapmalıyım ?
Down sendromlu diyelim aldıracak mısın buna göre karar vermen gerekiyor. Instagramda incisu var biliyorsundur . İncisu down sendromlu ve annesine sarılışını gördüğümde içim dolup taşıyor evet down sendromlu bu bir hastalık değil sadece farklılık. O kadar sevgi dolu ki inci. Bu tür testler yüzde yüz sonuç da vermiyor ihtimale binaen karar vermek de bana çok zor geliyor. Riskli gebeliğim olduğu için üniversite hastanesinde sıra bekliyordum.hergün hüngür foşurt ağlıyorum sağlık sıkıntılarım var iğnelerle bebeği durduruyoruz filan. Sonra bir bayan vardı yanımızda bekleyen, suyu azalmış 6 aylıkmış bebeği o kadar üzgündü ki bebeğim engelli yüzünün bir tarafı ve gözü yok ama ben buna üzülmüyorum suyu azalmış ölür diyorlar almak istiyorlar ben doğurmak istiyorum dedi. Hareket ediyor kıpırdıyor dedi. Orada bittim ben. Bu arada ben ikili üçlü dörtlü hiçbir test yaptırmadım hergün hastanelerdeydim ama asla bu testleri istemiyorum dedim . Net olarak evet bir ihtimal bile olsa kromozom bozukluğu varsa ben aldırmak istiyorum diyorsan amniyosentez yaptır yoksa yaptırma.

Down sendromlu diyelim aldıracak mısın buna göre karar vermen gerekiyor. Instagramda incisu var biliyorsundur . İncisu down sendromlu ve annesine sarılışını gördüğümde içim dolup taşıyor evet down sendromlu bu bir hastalık değil sadece farklılık. O kadar sevgi dolu ki inci. Bu tür testler yüzde yüz sonuç da vermiyor ihtimale binaen karar vermek de bana çok zor geliyor. Riskli gebeliğim olduğu için üniversite hastanesinde sıra bekliyordum.hergün hüngür foşurt ağlıyorum sağlık sıkıntılarım var iğnelerle bebeği durduruyoruz filan. Sonra bir bayan vardı yanımızda bekleyen, suyu azalmış 6 aylıkmış bebeği o kadar üzgündü ki bebeğim engelli yüzünün bir tarafı ve gözü yok ama ben buna üzülmüyorum suyu azalmış ölür diyorlar almak istiyorlar ben doğurmak istiyorum dedi. Hareket ediyor kıpırdıyor dedi. Orada bittim ben. Bu arada ben ikili üçlü dörtlü hiçbir test yaptırmadım hergün hastanelerdeydim ama asla bu testleri istemiyorum dedim . Net olarak evet bir ihtimal bile olsa kromozom bozukluğu varsa ben aldırmak istiyorum diyorsan amniyosentez yaptır yoksa yaptırma.
Hayir her ne olursa olsun cocugumu dogurcam

Hayir her ne olursa olsun cocugumu dogurcam
O zaman bu testlere hiç gerek yok ki. Ben senin gibi düşündüğüm için doktorların bütün ısrarına rağmen testleri yaptırmadım. Her gidişimde de aynı testleri istediler yaptırmayı tercih etmedim dedim . Çünkü en ufak bir risk çıksa 9 ay onu düşünürdüm gerçekten down var mı yok mu diye. Ki her haliyle kabulümdür o yüzden yaptırmak istemiyorum dedim ilk gittiğim doktorum da bu çocuğu her ne olursa olsun doğuracaksan hiç o işlere girme dedi zaten.

Nifty diye test vardi galiba o da yurtdisina gidiyor bir arastirin

down sendromlu bebeklerin yüzde 60ında burun kemiği oluşmazmış ama geri kalan yüzde 40ında oluşurmuş. bu yüzden burun kemiği pek belirleyici faktör değil gibi :/

Anomalisi olmayan çocuklarda burun kemiginin olduğunu varsayarsak , burun kemiginin olmaması risk teskil eder. Tabiki tek basina belirleyici degil ama hicbiri tek basina belirleyici degil zaten.

Ablamın 2. Hamileliğinde de öyle dediler yaptırmadı ama çok ağladı dua etti
O masum yavruma ben bakarım ama ya bana bişey olursa diye şimdi 10 yaşında gayet sağlıklı bi kızı var

Bana dr her 4testten biri yanlış olabilir demişti tekrar yaptır testi olmadı önerdikleri testi yaptır dışardada olsa 2.bin çok da değil böyle bişey için
Tamam down sendromu çok da büyük bi engel değil artık çok iyi tedavi ve eğitimle hayatlarını kendileri yönetebiliyo daha zor engeller var bilip ona göre tedbir almak gerekebilir yani
Tedbir dediğim illa aldırmak değil bazı şeyleri anne karnında bile tedavi ediyolar

Benim hamileliğimde ikili test normal çıktı. Oğlum sağlıklı doğdu ama 1 yaşından sonrA farklılığını anladık . Otizmli oğlum. Yani otizmi testi Yok ama olsaydı da ben yine oğlumdan vazgeçmezdim. Boşuma kendinizi yormayın testlerde normal denip farklı doğanlar oluyor, testlerde sorun var denip gayet sağlıklı doğanla da oluyor.
merhabalar 1 yaşından sonra otizmli olduğunu nasıl anladınız acaba rica etsem anlatabilir misiniz

O zaman bu testlere hiç gerek yok ki. Ben senin gibi düşündüğüm için doktorların bütün ısrarına rağmen testleri yaptırmadım. Her gidişimde de aynı testleri istediler yaptırmayı tercih etmedim dedim . Çünkü en ufak bir risk çıksa 9 ay onu düşünürdüm gerçekten down var mı yok mu diye. Ki her haliyle kabulümdür o yüzden yaptırmak istemiyorum dedim ilk gittiğim doktorum da bu çocuğu her ne olursa olsun doğuracaksan hiç o işlere girme dedi zaten.

9 ayımız çocuğum sağlıklı mı değil mi diye düşünmekle mi geçsin ?
ben çocuğumu ne olursa olsun doğuracağım zaten bunu doktorum da ailem de biliyor. kendimi hazırlamak için öğrenmek istedim.
herkes sizin kadar relaks bir yapıya sahip olmayabilir. konu sahibi içini rahatlatmak istiyorsa yaptırmalı.

9 ayımız çocuğum sağlıklı mı değil mi diye düşünmekle mi geçsin ?
ben çocuğumu ne olursa olsun doğuracağım zaten bunu doktorum da ailem de biliyor. kendimi hazırlamak için öğrenmek istedim.
herkes sizin kadar relaks bir yapıya sahip olmayabilir. konu sahibi içini rahatlatmak istiyorsa yaptırmalı.
Relax olduğum için hergün doktor doktor gezmiş olamam. Böyle insanların bir yorumuna bakıp kişilik tespiti yaptığını sanan insanlardan da hiç hoşlanmam. Dilerim benim yaşadıklarımı yaşamazsınız benim kadar"relax "olmazsınız

Selam arkadaşlar ben 12 haftalık gebeyim . Devlet hastanesinde ikili test yaptiediy riskli denildi karindan su alinacaa denildi düşük riski varmis yaptirmak istemiyorum. Sizce ne yapmalıyım . Özelde bı daha mı ikili tarama yapsam.
Test sonuçları
Free BhCG 125.1 mIU/ml :2.16 MoM
PAPP-A 1157 mIU/I:0.57 MoM
NT 2.8 mm (CRL 39 mm ): 2.51 MoM

T21 RİSKİ : 1: 5
T18-13 riski : 1: 147
Yaş riski :KK1: 881

22 yaşındayım sizce ne yapmalıyım ?

Merhaba,öncelikle kalbini ferah tut.. Allahtan gelen herşey kabulümdür diyorsan hakkınızda hayırlısı olsun. Ense kalınlığı kaç ölçüldü?

bende de risk olduğunu söylediler. nifty testi yaptırdım sonucu bekliyorum
elbet bebeğim benımle asla aldırmayı düşünmedim. hazırlıklı olmak adına testi de yaptırdım

Sizde risk hangi testte çıkmıştı?
Bende ense kalınlığı 3.6 mm çıktıi ikili test sonucu down- 1:19300 yaş- 1:702 trisomi 18/13- 1:57400 kısaca düşük risk çıktı..

Sizde risk hangi testte çıkmıştı?
Bende ense kalınlığı 3.6 mm çıktıi ikili test sonucu down- 1:19300 yaş- 1:702 trisomi 18/13- 1:57400 kısaca düşük risk çıktı..

benim gebeliğim ikiz gebelikti ama birinin kalbi durdu. ikili test yapıldığı esnada kalbi duran bebeğim henüz tam kaybolmamıştı bu yüzden ikili testim geçersiz sayıldı...üçlüde de kaybolmadığı için boşuna yapılmadı.

haftalar sonra ayrıntılı ultrasonda sağ olan bebeğimin kabinde beyaz odak gözükünce down sendromundan şüphelendi doktorlar. down sendromu olan bebeklerin yüzde 70inde bu görünüyormuş...

benim gebeliğim ikiz gebelikti ama birinin kalbi durdu. ikili test yapıldığı esnada kalbi duran bebeğim henüz tam kaybolmamıştı bu yüzden ikili testim geçersiz sayıldı...üçlüde de kaybolmadığı için boşuna yapılmadı.

haftalar sonra ayrıntılı ultrasonda sağ olan bebeğimin kabinde beyaz odak gözükünce down sendromundan şüphelendi doktorlar. down sendromu olan bebeklerin yüzde 70inde bu görünüyormuş...
detaylı ultrasonda bebeğin başparmak yapısı,burun küçüklüğü,üst bacak kısalığına göre de down teşhisi yapılabiliniyormuş. Bunlar için birşey dedimi dr

detaylı ultrasonda bebeğin başparmak yapısı,burun küçüklüğü,üst bacak kısalığına göre de down teşhisi yapılabiliniyormuş. Bunlar için birşey dedimi dr
evet bir cok belirtisi var.
onlar normal çıkmıştı. fakat benim icim rahat degildi. testi yaptırmak istedim. cok sukur sonucum temiz çıktı.

Benim de ikili testim düşük risk çıkmışken dörtlü testim yüksek risk çıktı 1/26... yaşadıklarınızı çok iyi anlıyorum. Fetal dna testleri bu konuda yol gösterici olabiliyor en azından ne yaşayacağımızı neyle karşı karşıya kaldığımızı görmek açısından. Triscreen test örneği verdim amerikaya gitti sonucu bekliyorum, gerisi teslimiyet.. Tarama testleri normal çıkıp down sendromu ile dünyaya gelen bebeklerde var tabii

İkili test sonucumuz 152 1 di Amniyosentez de kabul etmedik Sonuç dünya tatlısı Down sendromlu bir oğlum var

Eklentiler

• B311241C-E290-4B2B-935C-82D5BD6EF28B.jpeg
    B311241C-E290-4B2B-935C-82D5BD6EF28B.jpeg
    88,6 KB · Görüntüleme: 226
X