Dua Günlüğüm

Aşağıdaki dua biraz uzun gibi görünse de kötülüklerden korunma - iyiliklerle karşılaşma adına çoğu duayı içeriyor . Genel okuma dualarınıza katabilirsiniz.Namazdan sonra , uyumadan önce , canınız sıkıldıgında , bomboş dururken , aklınıza estikçe okuyabilirsiniz. Ben de alışkanlık haline getireceğim inşallah.

Allahım riyadan, nifaktan, şikaktan, her türlü hastalıktan, kazadan, belâdan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan, zulüm görmekten, azdıran zenginlik ve azdıran fakirlikten, şeytan ve nefsin şerrinden, düşman galebesinden, kötü huydan, bid’at işlemekten, dalalete düşmekten, ihlassız amelden, her çeşit günahtan, küfre girmekten, erzeli ömürden, ölürken gelecek fitnelerden, dinimize, dünyamıza zarar verecek şeylerden bizleri koru!

Hakiki iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalp, zikredici bir dil, kaza ve kadere rıza gösteren hayırlı bir ömür, az yemek, az uyumak, az konuşmak, az gülmek ve bol sevaplı ameller kazanabilmek için çok hizmet etmeyi; kabir azabından ve ahiret dehşetinden kurtulmayı, ömür boyu rızana uygun iş yapmayı, şehit olarak ölmeyi ve son nefeste Ehl-i sünnet itikadına uygun bir iman ve tövbe nasip eyle.
Bazı kelimelerin anlamları :
Nifak:
Dışa Müslüman gibi görünüp içten kâfir olmak, iki yüzlülük, dinde riyakârlık etmek gibi anlamlara geliyor. Kalbinde nifak olan kimselere "münafık" denilmektedir.

Şikak iki anlama geliyor, bir anlamı nifaktır ki yukarıda manasını bir nebze izah ettik. Diğer anlamı ise ikilik yapmak, birlik ve dirlik aleyhinde olmak, yani bölücü ve ayrıştırıcı bir ruha sahip olmak demektir.

Erzeli ömür : ömrün en kötü, en verimsiz çağı

Allah'im! Bu günde bana zekâ ve uyaniklik (ibadet ve itaatten gafil olmama) hali ver; beni cahillik ve batil islerden uzaklastir. Bu günde indirdigin her hayirdan bana da bir nasip ayir; cömertligin hakkina ey cömertlerin en cömerdi!

Allah’im! Bu günde emrini uygulamak için beni güçlendir; bu günde zikrinin güzel tadini bana tattir; kereminle beni bu günde sükrünü eda etmek için hazirla; bu günde hifzin ve örtünle beni (günah ve beladan) koru; ey basiretlilerin en basiretlisi!

Allah'im! Bu günde beni magfiret dileyenlerden, sana itaat eden salih kullarindan ve mukarreb velilerinden kil; lütuf ve sefkatin hakkinda ey merhametlilerin en merhametlisi! AMİN.

X