Mutfak Püf Noktaları düdüklü tencere nasıl kullanılır? püf nokları nelerdir??

çok çok teşekkür ederim arkadaşlar.. bunun kullanılış tarifini inanın hiçbir yerde bulamadım... kulaktan kulağa, anneden kıza mı geçiyor anlamadım.. benim anneannem hayatta evine sokmaz. korkarlar.. ben aldım ama korkumdan yapamadım.. sayenizde bilgi sahibi oldum..
eğer başka püf nokları yada aklınıza gelen bir not olursa eklerseniz çok sevinirim..
savaşa gidiyorum gibi geliyor yaa.. tövbe tövbe... alışıcam ben bu alete..
tavuk, et ve kurubaklagillerde ne kadar beklememi önerirsiniz?
teşekkürler arkadaşlar..

ayy benimde ödüm kopuyor düdüklü tencereden...3 yıllık evliyim tek başıma hiç kullanmadım...annem gelince haşlanıcaklarımı haşlar bende buzluğa atıyorum...ama tefalin otomatik olanlarından almak istiyorum

ınanın,ben de çok korkuyordum ilk zamanlar.
Hatta karşı komşuma yaptırdım uzunca bir süre düdüklü işlerini.O taşınınca iş başa düştü,mecbur öğrendim.:roflol:
O düdük,ilk etapta yukarı kalkık olacak,ötünce aşağı inecek.Yemek piştikten sonra ocak kapatılıp,10 dk.basıncın azalması beklenecek ve düdük tekrar yukarı kalkacak;bütün olay bu.kaydirigubbakcemile5
Artık sarmalarımı bile düdüklüde yapıyorum kızlar,15 dkda hazır..cokacimcoook

aslında çok istyrm kullanmayı...pratik hemen pişiyor herşey....düdüklünün sesi ble yetiyır korkmama

ınanın,ben de çok korkuyordum ilk zamanlar.
Hatta karşı komşuma yaptırdım uzunca bir süre düdüklü işlerini.O taşınınca iş başa düştü,mecbur öğrendim.:roflol:
O düdük,ilk etapta yukarı kalkık olacak,ötünce aşağı inecek.Yemek piştikten sonra ocak kapatılıp,10 dk.basıncın azalması beklenecek ve düdük tekrar yukarı kalkacak;bütün olay bu.kaydirigubbakcemile5
Artık sarmalarımı bile düdüklüde yapıyorum kızlar,15 dkda hazır..cokacimcoook

oy oy ne güzel ellerine sağlık canım, darısı bizlerin başına inşallah.. çok teşekkürler..

taze fasülye=20 dakika
kurufasülye =30dakika
sütlümısır=35dakika
nohut=30dakika
tavuk=15dakika
kırmızı et kuşbaşı=25 dakika
canım çok teşekkürler,.. not aldım hep, buzdolabının üstüne yapıştıracağım gözümün önünde olsn hep diye :) her zman beklerim.. iyi geceler..

aslında çok istyrm kullanmayı...pratik hemen pişiyor herşey....düdüklünün sesi ble yetiyır korkmama

canım ben cesaret edeceğim artık.. saatlerce bekletmiyor.. yemeğin düdüklüde pişine kadar arada başka yemekleri aradan çıkartabilirsin.. etleri de çok güzel pişiriyormuş.. oy oy. bu aletle barışacağım ben...

çok kolay aslında havası geçmeden kapağını açma bırşey olmaz kısık ateşte pişir

canım ben daha düdükleri az önce tanıdım :) Allah korusun bilmeden patlatırız.. yahu bomba imha ediyorum sanki :) korkan kullanmayan çok kişi var bildiğim aslında.. nette hiç bilgi de bulamadım.. teşekkürler , iyi geceler canım..

Ben tam düdüklü tencere delisiyim.Evde 2 tane var biri tefalin biri seninki gibi solıngenin 2 sinide kullanıyorum hatta normal tenceremde sadece çorba,pilav,makarna yapıyorum 10 yıldır kullanıyorum hiç patlama yaşamadım arkadaşlar kullanmasını çok güzel anlatmışlar.Düdüklü tencere patlaması düdük sesi çıkınca düdüğün indirilmemesi yada ocağın altının kısılmamasından kaynaklanıyor.Bunlara dikkat ettikten sonra çok güvenli.arkadaş dakikalarını vermiş benden de ilave yeşil ve kırmızı mercimek çorbası 20-25 dk.patates haşlama 10 dk.sarma dolma 25-30 dk.Bu dakikaları kullandıkça kendin tecrübe edeceksin çünkü benim 2 düdüklümde 5 dakika oynama yapıyor.tefalinki 5 dakika önce pişiriyor.

Düdüklü tencerelerin fiyatları ebatına göre değişiyor bildiğim kadarıyla tefalin 200 tlden başlıyor.

Ben tam düdüklü tencere delisiyim.Evde 2 tane var biri tefalin biri seninki gibi solıngenin 2 sinide kullanıyorum hatta normal tenceremde sadece çorba,pilav,makarna yapıyorum 10 yıldır kullanıyorum hiç patlama yaşamadım arkadaşlar kullanmasını çok güzel anlatmışlar.Düdüklü tencere patlaması düdük sesi çıkınca düdüğün indirilmemesi yada ocağın altının kısılmamasından kaynaklanıyor.Bunlara dikkat ettikten sonra çok güvenli.arkadaş dakikalarını vermiş benden de ilave yeşil ve kırmızı mercimek çorbası 20-25 dk.patates haşlama 10 dk.sarma dolma 25-30 dk.Bu dakikaları kullandıkça kendin tecrübe edeceksin çünkü benim 2 düdüklümde 5 dakika oynama yapıyor.tefalinki 5 dakika önce pişiriyor.

bilgilendirmelerin ve eklemelerin için çok teşekkür ederim canım.. sevgiler,

bende bütün yemeklerimi düdüklüde yapıyorum.benim düdüklüm 3,5 kiloluk olanlardan.küçük yani.
düdüklünü çok fazla doldurma ve kaynayınca hemen altını kıs.inan alışınca hep düdüklüde yemek yaparsın.yaı sürede yemekler oluyor

Düdüklü kadar pratiği var mı ? 16 yıldır rahatlıkla kullanıyorum.
Arkadaşlar pişirme sürelerini yazmışlar ama kendi düdüklü kullanma sürene, sen deneye deneye alışacaksın.Mesela taze fasülye için 20 dk yazmışlar.Ama ben pişirme süresini 5-6 dk ayarlayıp kendi kendine ılıyıp havası çıkana kadar bekliyorum.Açtığımda pişmiş oluyor.Bu şekilde taze fasülyeyi 5-6 dkda,nohut ve kuru fasülyeyi 9-10 dkda,kabak tatlısını 10-15 dkda pişirebiliyorum.Hiç dolma denemedim ama onu da deneyeceğim inşaallah..

ben de korkarak aldım ama 4 aydır kullanıyorum kullandıkça yemege göre süreleri bi kagıda yazdım çok kullanışlı ben korkmazınkini kullanıyorum

bende bütün yemeklerimi düdüklüde yapıyorum.benim düdüklüm 3,5 kiloluk olanlardan.küçük yani.
düdüklünü çok fazla doldurma ve kaynayınca hemen altını kıs.inan alışınca hep düdüklüde yemek yaparsın.yaı sürede yemekler oluyor

inşallah canım alışırız :-) gözüm epey korkuyordu bu konudan evvelde şuan psikolojik olarak gayet rahatladım.. :-) çok teşekküler..

Düdüklü kadar pratiği var mı ? 16 yıldır rahatlıkla kullanıyorum.
Arkadaşlar pişirme sürelerini yazmışlar ama kendi düdüklü kullanma sürene, sen deneye deneye alışacaksın.Mesela taze fasülye için 20 dk yazmışlar.Ama ben pişirme süresini 5-6 dk ayarlayıp kendi kendine ılıyıp havası çıkana kadar bekliyorum.Açtığımda pişmiş oluyor.Bu şekilde taze fasülyeyi 5-6 dkda,nohut ve kuru fasülyeyi 9-10 dkda,kabak tatlısını 10-15 dkda pişirebiliyorum.Hiç dolma denemedim ama onu da deneyeceğim inşaallah..

canım bilgilendirme için çok teşekkür ederim, sevgiler.

merak ettim hiç denedinmi düdüklünde yemek yapmayı canım

canım geçen patates köftesi yapmak için mutfağa giriştim.. anacım patatesler bir türlü haşlanmadı.. taş gibi.. neyse dayanamadım attım düdüklüye.. 10 dakika süre tuttum..çıkardım pamuk gibi yumuşacık olmuş.. normalde hayata iftara yetiştiremezdim bu yemeği kesin. yalnız uyguluma sırasında sürekli tetikte ve korku içindeydim :) ilk deneyim başarılı oldu sayenizde..
yakında da düğünüm var kısmet olursa.. ben şimdiden onun planlarını yapıyorum :) bol bol not alıyorum.. farklı pratik tarif topluyorum :) bütün günüm mutfakta geçsin istemiyorum canım.. bu bilgilere çok ihtiyacım vardı.. çok teşekkür ederim tekrar..

ben de korkarak aldım ama 4 aydır kullanıyorum kullandıkça yemege göre süreleri bi kagıda yazdım çok kullanışlı ben korkmazınkini kullanıyorum

canım deneyimlediğin süreleri yazabilirmisin??
teşekkürler

Son düzenleme:
kızlar peki etli ya da zeytinyağlı biber dolması yapan var mı düdüklüde ?Bir de sarma da yaptığınızı söylemişsiniz..bunlara ne kadar su ilave etmek lazım düdüklüde yaparken dibi yanmasın?

kızlar peki etli ya da zeytinyağlı biber dolması yapan var mı düdüklüde ?Bir de sarma da yaptığınızı söylemişsiniz..bunlara ne kadar su ilave etmek lazım düdüklüde yaparken dibi yanmasın?

Ben sarmalarımı her zaman düdüklüde yapıyorum.Çok lezzetli ve pratik oluyor gerçekten.
İçini çiğden hazırlıyorum ve sıcak suyla yapıyorum.
Ama ölçüm yok açıkçası.:KK43: Suyunu,göz kararı koyuyorum.
Şöyle;yaklaşık son sıradaki sarmaların altındaki sıranın seviyesinde olacak su.
Yani su, hayal meyal görünecek ve son sıranın seviyesine kesinlikle çıkmayacak.
Benim düdüklüde 15 dakikada pişiyor. yerimseniben
En alta yaprak diziyorum ve sıvıyağ ekliyorum.
Şimdiye kadar hiç dibi tutmadı.

Zeytinyağlı biber dolması denedim.Ama süper oldu diyemem.
İlk piştiği anda biraz lapamsı bir tadı oldu pirinçlerin.
Ama biraz dinlendikten sonraki tadı fena değildi..
Sonuç olarak çelik tencerede yapmayı tercih ediyorum.
Ama acelen olduğunda deneyebilirsin düdüklüde.

karacanın düdüklüsünü kullanan varmı arkadaşlar ya?? bana eğer biliyosanız dönerseniz sevinirim :))

ayy düdüklü ne rahatmış 3 yıldır neler çekmişim
otomatik düdüklü aldım rahatladım diğerini hayatta kullanamıyorum

düdüklü tencere yemeklerinde normal tencere yemeğine koydumuz suyun oldukça azını koyuyoruz arkadaşım çünkü düdüklü tencerede yemeklerin suyu eksilmiyor bende 20 yıldır kullanırım mendil gibi elimdedir valla

X