Düğün arefesinde neyi kız tarafı neyi erkek tarafı yapmalı?

Altını alabildiğin kadar çok iste sonrası için yatırım

Diğer konuya gelince biz ne aldıysak ortak ödendi atıyorum beyaz eşyayı ben seçtim yarısını babam yarısını kayınbabam ödedi

O olsun bu yapılsın derler sonra kimse elini cebine atmaz. Olan gelinle damada oluyor :)
Evet o da var. Ama burada sevgili de anne de diğer aileye masrafları yükleme derdinde sanki? Normalde evlenmek isteyenler kendi masraflarını karşılar, ailelerden gelen destek de hediye dir mecburiyet değil. Sizinkiler şunu alsın adet öyle, bizimkiler bunu alacak demek pek hoş değil. Bilmiyorum, bana göre değil.. En azından buradan okuduğuma göre de çoğu yeni evlenecekler bu süreçte gereksiz yıpranıyor hatta kinleniyor

Kücük hesaplar yapmadim hic.
Esimin bir bütcesi vardi birikimi yani yapabildigini yapti kalanlari ben yaptim.
Bunu kiz tarafi yapar şunu erkek tarafi diye bi muhabbet gecmedi hic aramizda, kaldimi böyle şeyler.
Mesela kir dügünü istiyordum esim 20 binden fazla verememki dedigi icin kalan 10bini ben tamamladim.
Yükleyin herseyi erkek tarafina adet adi altinda sömürün borca girsinler evlendikten sonra ödersiniz, mantikli olun biraz iyi şeyler istiyorsaniz katkida bulunucaksininiz.

Cok adet gelenek gorenek uyan biri olmayan biri olarak sirf yaptı olmak için gelenek adi altinda bazi seyleri bolustuk klasik ortak genel gecer şeyleri yaptık o da sirf olsun diyr yatak odasi tüm mutfak ve perdeler bana aitti salon ve yemek takimi eşime aitti. Kina ve istemeyi ben karşıladım düğünü de esim karşıladı. Kafa kafaya geldi karşılıklı yaptığımız masraflar hepsini bir yapip ikiyede bolebilirdik ama para mevzusu dönsün istemediğimiz için bolustuk

Nisan ve kina(pandemiden dolayi iptal oldu) bize aitti. Dugunu erkek tarafi istedigi icin kendileri karsiladi. Bunun disinda ben birikimimi ve ailemin verdigi parayi ortaya koydum, esim kredi çekti birikimi yoktu. Ortak butceden esyalarimizi aldik. O donem ev kredilero dusunce ev aldigimiz icin butcemiz sarsildi eksik kalan esyalarimi esimin tarafı karsiladi(durumlari daha musaitti). Eger adetleri yerine getirseydik asla ev alamazdik

Size tavsiyem adetlere para ayirmayin. Konut kredisi paketleri aciklandi ev alabiliyorsaniz ev alin. Bohcaymis, oymus buymus boş seyler.

Bizim adetlerde
Nişan ve kına kız tarafına ait.
Ama kına da konağı ve çerezi erkek tarafı getiriyor.
İsteme de zaten ikram ve kıyafet,kuaför masrafı var.
Kına da takı takılır damada genelde saat alıyorlar.
Düğünü erkek tarafı yapar damatligi kız tarafı gelinliği erkek tarafı alır.
Yatak odası ve küçük eşyalar kız tarafına ait.
Birde bohça yapılır kv,kp,görümce,damat işte kim varsa onlara.
Onlarda sizin ailenize yapar.

Komşumun oğlu evlenecek tüm beyaz eşyaları aldılar kız tarafı hiç beyaz eşya almayacak bunda ortak anlaşılıyor.

Eviniz olsa daha rahat edersiniz ama şartlar malum herkes ev alamıyor artık.araba konusunda kendine ait araban olsa daha iyi olur.sonucta kendi kazandiginla alacaksın.araba kojusund aproblem çıkabilir.

Takı konusunda güçleri nelere yeterse alsın.ama hiç bişey istemiyorum diye gidenler hiç değerim yokmuş eltime daha çok aldılar,ona daha çok kıymet veriyor diye dert yanıyolar haberin olsun.

Tabi tabi. Katılıyorum. Mecbur değiller. O kadar çocuklarını düşünüyorlarsa yardımcı olsunlar ya da çekilsinler kenara gelin damadı rahat bıraksınlar. Bizim aileler yeltendi ama biz kimseyi bulaştırmadık. Her şeyi ortak yaptık. Seven insan böyle hesaplar içine girmez. Zaten o eşyaları beraber kullanacaklar.

Fakat geçen gün annem kına+düğün+ev düzme bunları erkek tarafına yaptırırız ablanda olduğu gibi dedi.
Kız tarafı, erkek tarafı, düğün, nişan, kına...........

Doğmamış çocuğa don biçiyorsunuz gibime geldi şimdiden.

Anneniz kızını “veriyor” yani eski usul ezilmesini göze alarak.
Biz de nişan kız tarafınındır. Erkek tarafı çiçeğini alır gelir başka da masraf yapmaz. Nişanlığımı dahi teyzeme kendim diktirdim. Bir kuruş da kimseye minnet etmedim.
Böyle saçmalıklara girmeyin. Gücünüzün yettiği kadarını yapın

Anladığım kadarıyla erkek tarafı Egeli hatta Aydınlı bile olabilir?

Bizde dugunu eşim yaptı kınayı ailem. Ev esyasi alirken babam para gonderdi onj da kullanarak aldik esyaları. Ama yatak odası ve mutfak esyalarina hetecek bir miktardı. Gelinligi esim almaknistedi ben de ona damatlik aldim. Ama aileleirimiz bilmez mesela kim kime ne aldı. Esimle kendi aramizda hallettik. Akis boyle gelisti oturup su şu demedik hiç. Altin babam kesinlikle altin isteme diye tembihledi ben de istemedim. Onlarin aile de sormadi ne istersiniz diye. Babam iste dese yine istemezdim bu arada

Sevgiliniz her şeyi sizin tarafınıza yüklenmiş maşallah . Zaten nisan kına beyaz eşya ev aletleri mutfak malzemeleri bunlar çok büyük mevlalar tutuyor . Geriye ne kalıyor ki pardon yatak odası da sizde onlar da sağ olsun bir oturma grubu alacak her halde zahmet etmesinler onu da siz alın bence .

Bizde de aynı. Beyaz eşyayı erkek tarafı alır

Bu arada akıllı adam evlenmeden arabayı almış sizin hakkınız zaten yok maaşımı da oraya veriyorum diye masraftan kaçıyor . Dikkat edin evlenmeden ev almasın evlenince ödemek zorunda kalacağınız ortak malıniz kabul edilmeyen bir ev de olur. Içini de aileniz döşeyecek gibi maşallah artık adam rahat rahat otursun . Bayılırım böyle akıllı insanlara

Sevgiliniz içten pazarlıklı gibi geldi bana.
Arabayı kendine almıs, sizin için gerek yok demiş, yarı maaşı oraya gidecek evlenince de güya ortak kullanacaksınız görürsünüz, o ortak kullanma nasıl oluyor.

Erkek olarak onu siz yapacaksiniz bu biz demesi, bayağı şeyi size yüklemesi de rahatsız edici bence. Ayrı, gayri olmadan konuşulmali diye düşünüyorum bunlar.

Anneniz içinde, öyle sevgiliye böyle kayinvalide diyorum. "Eğlenceli" günler sizi bekliyor gibi.

Biz herseyi esimle kendimiz yapmak üzere bu yola cıktık. Kendimize güvenmesek cıkmazdık. Aileleri hicbir sekilde esya altın vs muhabbetine girmedi öyle bir ortam dahi olmadı. Biz esyalarla ugrasırken esimin ailesi oturma grubunu ve dügünü yapmak istedigini söyledi, benim ailem de beyaz esya ve kınayı karsılamak istedi. İki tarafa da hayır dedik ama ısrarlarla yaptılar sag olsunlar. Nisanı biz esimle halletmistik. Diger kalanları da biz aldık zaten. Kafamız cok rahattı acıkcası. Ben kendime ve esime güvendim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…