Düğün arefesinde neyi kız tarafı neyi erkek tarafı yapmalı?

Erkek arkadaşınız çok kurnaz. Resmen her şeyi sizin üstünüze yıkmaya çalışıyor. Şunu kız tarafı alsın, bunu erkek tarafı alsın muhabbeti bana çok çirkin geliyor.

Her şeyi kendi aranızda halletseniz, ailelerin içinden gelirse, imkanları el verdiğince size yardım etseler daha iyi olmaz mı?

Araba konusuna gelirsek, erkek arkadaşınız bana hiç samimi gelmedi. Tabii ki de söylediği gibi araba ortak olmayacak, sizin sayenizde eve çift maaş girdiği için kredisini rahatlıkla ödeyebilecek

Son düzenleme:
Bunun bir doğrusu ya da yanlısı yok. Herkes kendi doğrusunu kendi belirliyor..

Bizim mesela isteme söz nişan birarada evde oldu, sonrasında guzel bir otelde yemek yedik. Eşim ödemek istedi izin vermedim. Esya meselesinde de ben çalışırken çeyizimi yapmıştım. Eşim de evin bütün mobilya ve beyazesyalarini kendisi aldı. Öyle olmasını istedi.. ailem de altında kalmamak için şimdinin değeriyle 70 - 80 bin liralık bilezik taktı düğünde.

Farklılıklar olmasına karşın genel olarak şöyledir
Nişan mekanı kıza aittir. Nişanda damadın giyeceği kıza aittir. Ancak kızın giydiği kuaförü vs damat karşılar. Takı kız tarafına kalır.

Kına da mekanı kız tutar. İkramlar çerez kızın kıyafeti kuaför vs erkek tarafına aittir. Organizasyon sonradan girdi bu düzene orası biraz karışık. Bende erkek tarafı yaptı. Arkadaşım da kız tarafı yaptı. Nasıl denk gelirse artık.

Düğün tamamen erkek tarafına aittir.

Ev ise
Beyaz eşyalar erkek tarafına aittir. Birçok yerde bulaşık makinasını kız alır ki Buda kına organizasyonu gibi bulaşık mak sonradan çıkınca damat tarafı pek üstlenmemiş bence ondan
Mutfak ve yatak odasına dair her şey kıza aittir. Halısı Perdesi dahil. Yine tüm küçük şeyler. Kirli sepetinden leğenine kıza ait.

Geri kalan tüm büyük eşyalar mobilyalar da erkeğe ait. İşte salon oturma odası varsa ekstra oda buraların Perdesi halısı da erkeğe ait mobilyaları ile birlikte

Farklılıklar olmasına rağmen genel olarak çoğunlukta hep bunu gördüm birçok farklı memlekette.

Genel hatlariyla bakildiginda nisan kizin dugun erkegindir.
Ev esyasinda kiz ceyizini alir, yatak odasini alir. Beyaz esyada kiz bulasik makinesiyle camasir makinesini alir. Erkek de buzdolabini, tv yi alir. Salonu da erkek tarafi alir.
Altin muhabbeti asla yapilmamali kim ne kadar istiyorsa onu taksin cok cig bi hareket sormak.

Erkek arkadasiniz size yikilmaya calisiyor anneniz de sirf kiz veriyor diye her seyi karsidan bekliyor gibi geldi. Yani sizin iste ortalik karisir ben soyleyeyim.

Ama üstteki yorumuma ek yapmak isterim. Erkek arkadaşınız da anneniz de çok fena. Keşke herkesin durumu olsa her şey para düşünülmeden ortaklaşa yapılsa ama olmuyor bazen. Erkek arkadaşınızın tavrı inanılmaz rahatsız edici. Annenizin de hış değil ama kız anneleri bazen böyle oluyor. Sonra normale dönüyorlar. Başta evlenirken dünya güzeli kız veriyorum canım daha ne yapacağım modunda olabiliyorlar.
Birde altın meselesini konuşmak bence hoş değil. Ama bu kadar size yıkmayan çalışan aileye ben inadına aşırı altın söylerim. Bir şey yapmayacaklar zaten dedikleri olursa bari altın yapsınlar.

Benim annem der ki eğer kız tarafı ile erkek tarafının adetleri farklı ise erkek tarafının önce gelip kız tarafının adetlerini sorması lazım. Daha sonra da gücünün yettiğini yapar, yapamadığında ortak nokta bulunur.

Anneniz iyimiş ya, kolayını bulmuş
Benim bildiğim, gördüğüm, genelde yaygın olan adetler nişanlınızın söylediği gibidir.
O alanların halı perde avize tadilat vs her türlü şeyini de kız evi yapar.
Lakin eski beyaz eşya ile günümüz aynı olmadığından buzdolabı ve çamaşırı erkek alıyor ayrıca.
Kısaca aslında bir ev ortaklaşa ne kadına ne erkeğe yüklenilmeden döşeniyor bu şekilde.

Aileleri katmadan kendiniz olduğu kadarı ile yapsanız, kimsenin kayıtlarına şartlarına maruz kalmazsınız.
En iyi seçenek budur.

Okumadım. Ama yorum yapacağım. Kız tarafı erkek tarafi yol parası sandık parası kırmızı kuşak , yüksek yüksek tepelere, yatak odasını ben kalan hepsini sen, nişanda şunu tak düğünde bunu, sen az aksın ben çok aldım benim annem senin baban bizimkiler sizinkiler. Eyyorullamam bu kadar

Evlilik arefesinde kredi olayı bence iyi değil umarım ailesi yardımcı oluyordur.
Nişanda salon tutulacaksa kızın, kıyafetler karşılıklı yani biz öyle yaptık ama sadece erkeğe aldıran da var. Nişanda kuaför de erkeğe ait oluyor. Kınada bildiğim kadarıyla çerez falan erkek tarafının ama mekan işi kız tarafının. Eşya konusunda biz de beyaz eşyaların iki tanesi alınıyormuş mesela kız tarafı alacağı olarak. Her yerde adet farklıdır elbette ama erkeğe daha fazla yük biniyor. Kız tarafı yatak odası alıyorsa beyaz eşya erkeğe kalır bence. Yine de bunları ortak halletmeye çalışmak evlilik temeli için de daha uygun sanki.

Yatak odasını kız tarafı mı alıyomus
Bizde kız tarafı almaz ayıp karsılanır da .Kız babası yatak odası mı verecek diye
Degisik geldi.
İkiniz evlendiğinizden ortak yapılır bence kim ne yapabilirse.
Ama damat beyin tavrı biraz itici geldi bana,kalem kalem kız tarafı sunu yapar diye sayması.

-Kız istemede evdeki hazırlıkları doğal olarak biz yaptık, eşim de çiçeğini çikolatasını alıp geldi.
-Nişan salonu biz tuttuk, nişanlığımı eşim aldı, ben de onun takım elbisesini. Fotoğrafçıyı da eşim ödedi.
-Kına yerini yine biz tuttuk. Kına gecesi elbisemi ve bindallıyı eşim aldı, çerez vs de eşim aldı.
-Düğün salonu sözde erkek tarafı tuttu ama takılan paralardan ödendi. Fotoğrafçının parası da takılardan. O bana gelinlik ben ona damatlık aldım.
-ocak, fırın, bulaşık makinası, süpürge biz aldık. Buzdolabı çamaşır makinesi tv eşim aldı. Yatak odasını biz aldık komple halısı perdesiyle. Salon takımını eşim aldı aynı şekilde komple. Mutfak çeyizinin, banyo takımlarının, ev tekstilinin tamamını ben aldım. O değil de şimdi farkettim biz daha çok masraf yapmışız.
-takı eşimin ailesi benimkinden fazla taktı. Biz söylemedik ama asla. Bence siz de söylemeyin. Zaten şuan hayat çok pahalı altın uçmuş gitmiş kimseyi zorunluluğa sokmayın.
Biz de böyle oldu. Her yörenin adeti farklıdır ama.

Katılıyorum bizde de aynen böyle olur ayrıca araba geri ödemesi kaç yıl. O arabayı sattır evlenince ev aldir

Ortak kredi cekin ortak döşeyin ödeyin kimseye laf getirtmeyin .altin takacaklara karismayib kim ne gücü yeterse.
evi sade gösterişsiz döserseniz daha guzel olur parasal olarak.
Eskiden di o kiz tarafi yatak odasi mutfağı dizsin gerisi erkege düşsün. Ben oyle yapmadim hersey ortakti kredi ile ödedik tabi yardim etmek isteyen olursa yardim alin yada dugunde takin diyin .ve lütfen altinlarinizi kendiniz alin kendiniz saklayın kasa vs yada bozdurup bankaya atin

İki çalışansınız erkek arkadaşınız para konusunda akıllı bir adam yarın öbür gün boşansanız o arabadan hak talep eemezsin ama evi alırken seninde birikimin olacak, bence çok istiyorsan al arabanı sende kendine ait bir mal varlığın olsun benim diyeceğin. Diğer kısımda bu kadar teferruata girmeye gerek yok yapın aile arası bir nişan -isteme töreni (bu kısım haliyle sizin halletmeniz gereken birşey size misafir gelecekler) sonrada bir nikah yeter onu da kendiniz halledebilirsiniz. Ev eşyasına da aileler istekli ise yardımcı olurlar ama sen onu yap ben bunu ile olmaz ayıp yani, kimin neye gücü yeterse o olur. Altın konusunda da sizin değeriniz altınla mı ölçülüyor siz bir mal değilsiniz ki altın karşılığı verilesiniz, gönüllerinden ne koparsa onu takarlar ben böyle örf adı altındaki dayatmalara çok karşıyım hele ki bu pahalılıkta. Gerisi size kalmış.

bizimde aynı böyle oldu ailelerin arasında ne küslük ne de dargınlık var . En azından bir eşya için kimse kimseyi kırmadı.

bunların hepsi aşırı gereksiz şeyler. nişan ve düğün gibi saçma şeylere para harcayacağınıza güzel bir tatile çıkmak, evi dilediğin gibi döşemek, hatta imkanlar dahilinde de mümkün mertebe ev almak daha mantıklı. nişan, düğün adı altında çer çöp şeylere dünyanın parası gidiyor neymiş millet göbek atacakmış. 1-2 günlük eğlencelere dünyanın parası... düğünün tek avantajlı yanı takılar falan herhalde millet onu kar sanıyor ama yaptığı masrafın yanında o takılar ne ki? ayrıca gram altın olmuş 960 lira, takı takacak olan insan sayısı konusunda umutlanmaya gerek yok.

İmkanın varsa herşeyi sade tutun gereksiz masraflardan kaçının ve eşinizle siz yapabiliyorsanız yapın. Ne kadar masraf o kadar baş ağrısı dert, ne kadar aileyi katmak o kadar dert

İmkanın varsa herşeyi sade tutun gereksiz masraflardan kaçının ve eşinizle siz yapabiliyorsanız yapın. Ne kadar masraf o kadar baş ağrısı dert, ne kadar aileyi katmak o kadar dert
Eşide baya Zeki birine benziyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…