Düğünde takılan altın problemi-yardıııııııııım nolur

bubizimhikayemiz

Üye
Kayıtlı Üye
10 Ocak 2013
7
0
Merhaba benim problemim içinden çıkılamaz bir hal aldı psikolog param olmadığından buraya yazıyorum nolur akıl verin NOLUR OKUYUN
şimdi düğünde takılan altınlar gelinindir kimse dokunamaz diyen bir kesim var, altınlar düğünü yapılan aileye geri verilir diyen kesim var, para ile ev araba alanlar var.
Nitekim bizim azıcık 30 binlik bir paramız oldu düğünümüzde şaaşalıydı
Biz eşimle oyle bir düğün istemedik , eşimin ailesi istedi hatta biz birlikte iş kurmak isteyen üniveristede okuyan gençlerdik ailesi bize maddi manevi çok yardım etti hatta şuan ikimiz de işsiziz onlar karşılıyorlar.Ben şaka ile karışık ''ben bi düğüne okadar para vermem onun yerine iş kurarım o parayla'' dedim kayınvalidemde ''ben düğün yapmazsam size vercek değilim ben kendim için de düğün yapıyorum oğlumu kuru nikahla evlendirmek istemem halim vaktim yerinde'' dedi
ah bende tabi bir bayan olarak güzel gelinlik yemek vs olunca heycanlandım.Madem sadece düğün için ayrıldı o para ev araba gibi bir düşünceleri yok ne istiyorlarsa kendi ukteleri yapacaklar kadıncağız okadar biriktirmiş.
Neyse biz 1-2 sene nişanlıyken bana bayramda seyranda sürekli bilezikler takıldı sonra onlar toplanıp düğünde tekrar takıldı kayınvalidem ayağını yorganına göre uzatan bir kadın oğluna çeyiz bile yapmış boyle seylere onem veriyor diye çok üstelemedim ama annem ve babam güldüler '' taktığı bilezikleri geri alıp tekrar tekrar mı takıyor'' diye, ama bana tedbircilik gibi geliyor nitekim bizimkilerin durumu iyi değil keşke onlar da biriktirseydi babam 10 binLİRA kredi çekmek zorunda kalmazdı.Gerçi annem son dakkaya kadar belki olmaz bu iş ümidiyle de birşey yapmamış olabilir doğru düzgün çeyizim bile yoktu,hep beni okutmaya harcadılar paralarını :KK43:
Sonuç olarak biz belli normlara göre evlenmedik ve düğünden önce birlikte yaşamaya başlamıştık marjinal mesleklerimiz olduğu için birlikte iş yaptığımız için, oturduğumuz evde oturmaya devam ettik, beyaz eşyalar yenilenmedi Babam da beyaz eşya koltuk vs alacağına para verdi ''yeni eve çıkınca alırsınız beyaz eşyanızı şimdilik bunları kullanın madem'' dedi.İşimiz belli olmadan eve çıkmayalım belki başka bir yakada otururuz diye kıpırdayamadık 5-6 aydır.
Şimdi gelelim asıl soruna
Bizim düğün paramızdan 25 bin kaldı ve eşimin ailesi şuan jip kullanıyor ve yeni bir marka jip almayı çok uzun zamandır istiyorlar eşime demişlerki biz eskiyi size verelim(bunu durumda satmak oluyor daha çok) yeni alalım,eski jipte 25 bin eder.ve eğer biz parayı veremezsek onlar yeni jip alamıyor tam denk geliyor sanırım paralarına kaç paraları var tabii bilmiyorum, kayınvalidemin içinde ukte oyle bir arabaya binmek hak ediyor da, üstelik bize çok yardımcı oldular o para katbe kat çıktı ama babası düğünden önce bize ev almaktan bahsediyor bu jipi zaten bize vereceğini söylerken şimdi boyle bir durum bana çok garip geldi.
Eşim utana sıkıla bana durumu anlattı tabi kandırmak için çok büyük lütufmuş gibi girdi konuya sen ne dersin dedi
Ben de ''Canım o parayı malesef kendiminmiş gibi hissetmiyorum,ama bana sorarsan benim kendime ait düğünden kalan 25 binim olsa ben o parayı şuan işsiz biri iken jipe vermem ! ya iş kurarım ya geçinirim ya yüksek lisansa veririm hadi iyi birer işe girdik ev peşinatı yaparım dedim.Bu arada ben annesine bu para sizin annecim o kadar masraf ettiniz dedim verdim onlarda aldılar biz bunu bankaya koyuyoruz biz kendimizi ona göre ayarladık bu para tabiki sizin kızım siz yönetmesini bilemezsiniz diye alıyoruz sadece dedi beni rahatlattı ona ragmen :KK70:
Eşim ise ''o para zaten annemlerin hakkı okadar düğün yaptılar üstelik senin ailende oyle bir düğün istedi annemler zaten bundan daha fazla para harcadı bilmemne dedi ki annemler bizim evlenmemizi istemediler değil düğün vs.
Bende kendisi için yaptı düğünü ayrıca o kadar altın biz kuru nikah yapsakta takılacaktı, en azından bizim tarafımızdaki insanlar sizinkiler yeni jip alsınlar diye takmadılar o altınları dedim öyle olunca açtı ağzını yumdu gözünü sen ne nankörsün o insanlar bize bakıyor bilmem ne dedi
bende zaten ihtiyaçları olsa ben şuan okadar eğitimimi bir kenara atıp tezgahtarlık bile yaparım onlar için değil o parayı onlara gözü kapalı vermek dedim
demogoji yapma vs dedi sana aslında sormama bile gerek yok ne soruyorum ki dedi
bende ozaman evlilik olmazdı bu zaten parti verip para toplasaydınız ozaman okadar para toplardınız valla dedim kötü konuştum tam iğrenç karılar gibi :KK43:
ama 25 bin aslında onlar için çok küçük bi para benim için çok !
Bana '' açgözlü okadar bakıyoruz bir 25 bini esirgiyor '' diycekler diye çok korkuyorum ama benim için gerçekten buyuk para ben durup dururken beyaz eşya alamam ki oyle param yok:KK43:
en azından ailemin taktığı beşi bir yerdenin parasını alıp kenara koyayım sözüm var onlara beyaz eşya alacağıma demek istiyorum sizce çok mu açgözlü biriyim
gerçekten onları seviyorum ama biraz fazla yüksek atıp sonra hayal kırıklılığına uğradığım için ben ev araba beklemezken bunu aklıma soktular, ben gelin takısı bile istemedim eski gümüşünü altın kaplatıp düğünde havamız olsun diye bana taktılar,bunlara bile takılmadım,takılmam anlamam öyle şeylerden ,nişan için çok uzun yol geliyorlar masraf ediyorlar önemli işlerde çalışıyrlar diye babama yalvar yakar iptal ettirdim kınaya çevirttim,yüzüklerimzi bile ilk girdiğimiz ilk taktığımızdan seçtik,hep en ucuzu olsun masraf olmasın diye,geline alınan şeylerle takılarla cart curtla uğraştırmadım kimseyi ama şimdi azıcık para problem olsun istemiyorum
Nolur YARDIM EDİN NOLUR onlarla aram bozulsun istemiyorum çok iyiler ve yardımcı oluyorlar ama şuan şımarıklık gibi geliyor bu jip olayı daha bizim işimiz gücümüz bile yokken :KK43: belki onlar yıllardır çalışıyor hak etti ama benim neyime jip 24 yaşında yeni evliye 25 binde benim için çok para onu da sırf onlar jip almak istiyor diye gitmesi çok acı, :/ bilmiyorum nolur yardım edin:KK43:((((((((

Çok garip bir durum. Ne derler yukarı tükürsen bıyık,aşağı tükürsen sakal..

Madem öyle siz de ihtiyacınız olduğunda onlardan sık sık para isteyin.Çünkü bütün paranı elinden alıyorlar.Araba da yanına kar kalsın.

Çok saol tatlım bak bu aklıma gelmemişti, ellerinden geldiğince de ederler ama ben artık etmesinler istiyorum yediremiyorum kendime,hemde çok dahiller hayatımıza balayımıza bile sonradan dahil olmayı düşündüler hatta yurtdışına çıkacaktık annemler karşılayacaktı durdurdular sizin önceliğiniz başka eşya alın ne tatili dediler mantıklı geldi baba biz o para ile beyaz eşya alcaz sen verebildiğin kadarını altına yatır altın takın dedim,babam ama kızım hayalin bir kere yurtdışına çıkmak dedi ben istemedim vazgeçtim çok büyük olay olucaktı, günde 30 kere aradılar yurtdışına gitmeyelim balayına diye, kocam da çok korkuyor ailesinden çünkü hala bağımlı yaşıyor :KK43: herşeyimize karışıyorlar dolayısı ile ve hakkı ile onlardan ayrı genç işi bir kutlama yapmayı özel bir şey yapmayı düşünmüyorum bile artık okadar garip hissediyorum kendimi.
Senin dediğin gibi olunca ozamanda herşeyinizi biz aldık baskısı ile bu durum devam edecek, ya sineye çekip kendim biriktirip alacağım sanki düğünde hiçbirsey takılmamış ya da düğünü kendim yapmışım gibi,tabi boyle bir düğün asla yapmazdım o parayı başka birşeye kullanırdım ve kimse birşey takmamış gibi yapamıyorum tabi teyzemler dayımlar amcamlar falan çok zorluklarla altın taktıklar onlarda kızlarını evlendiriyorlardı, hep şehir dışından gelip insanlar ellerinden geleni yaptılar onlara üzülüyorum
en azından ev eşyalarımı yenileyebilirdim, :/

Canim walla 5 kurus paranizi vermeyin bence...

Siz issiz gucsuz evde duracaksiniz ve o kadar masrafiniz oalcak ve hala onlara para verip ki neymis efendim jip alacaklarmis, size takilanlara mi guvenmisler madem daha onceden almaya niyetlilermis evlenmenizi nedenn beklemisler?

Walla ben bu geline takilan altinalara musallat olan erkek tarafina deli oluyorum, o sizin namusunuzdur ya o senin hakkindir...

Walla bu konuda yeni evli olan biri olarak dertliyim, kusura bakma biraz net soyledim...

Ben de de ayni sorun war, zaten birkac bilezik taktilar ona da gorumcem goz dikti .... Esimin ona olan borclarina saymaya kalkti ve bunu direkt solemedi ama ima etti.. Gorusmuyorum gorumcemle gorusmem de daha 20 gunluk gelinken orda taktiklarini geri istediler..

Nefret ediyrouym yaaa...
Sakin verme...

Walla ben esime de sulalesine de restimi cektim. Umrumda bile degil... Sen git gorus kimle istiyorsan ben gitmem bana gelmesinler de dedim...

Uzuluuyor tabi ama kararliyim, yaptiklarinin hesabini sorcam onlara...

Şunu anlamıyorum yaa.. Düğünü yapmak zaten erkeğin ailesinin görevi bu size bir lütuf değil,bunun borcu mu olur zaten görevleri yapacaklar!!!! Çok ilginç..Ne günlere kaldık... :KK14:

Bir zahmet jiplerini satsınlar,kredi alıp yenilesinler...Diyeceğim de onlar kararı vermiş.. Sanırım yardımcı olamayacağım ama üzüldüm daha evlenir evlenmez para altın tartışmaları içinde kalmanıza.. ne kadar çirkin yaa.. yazık.. :KK14:

İşiniz yokmuş, "ayranı yok içmeye jiple gider helaya" durumu var sanırım.. :KK14: :KK19:

Son düzenleme:
ya işte ben bunları eşime söylediğimde bana nankör onlar oakadar bize bakıyor annem ağzını eğip söyledi sakın boyle şeyler söyleme onlara bilmemne dedi gözüm çok korktu eşimi üzmek istemiyorum onlarda iyi niyetli insanlar ama şımarıklık yapıyorlar, ki bazı konularda çok akılcı ve mantıklı davranmalarına ragmen bu konuda boyle bir şeye girişmeleri çok garibime gitti
neyse ben babama söyleyeyim diyorum
bizim taktığımızı jipe vermeyin ben çocuklar beyaz eşya alsın diye onu taktım dese? ama ozamanda dünürlerin arası bozulacak babama biz okadar masraf ettik siz ne yaptınız falan gibi birşey derslerse yaşayamam boşanmaya kadar gider bu iş
ki benim annem babam emekli hiçbi birikmişleri yok ona ragmen ablam yardım etti onlar kredi çekti biz düğün vs 15 bine yakın para harcadık onlarda 40bin miş eşim döne döne söyleyip duruyor ama tabi 4 senede harcadı onlar yavaş yavaş üstelik kayın pederimin maaşı 10binlerde kayınvalideminde 4binlerde birde ikisininde emekli ikramiyesi var.yeni ev almışlardı 2 sene önce onuda yeni yeni bitiriyorlarmış borcunu
birde kuzenim de evleniyor onlarında ailesi benimki gibi üstelik erkek tarafıda o durumda ona ragmen çocuklara iyi kötü bir ev aldılar istanbulda ümraniye civarı , üstelik kız kendi işinde gücünde ben ise eşimin ailesinin ağzının içine düştüğüm her ihtiyaçlarına koştuğum halde bu suçlamalara maruz kalma ihitimalim var. eşim aslında beni dünyanın merkezinde tutuyor ama ailesine karşı para konularında çok mahçup sanırım üstüne bir bardak su içeceğim ve babamın 5ibiryerde payını kenarda tutarak yada sonra bize beyaz eşya almak kaydı ile parayı kullanın diyeceğim Allah'ım sıkıntıdan midemi bile bozdum dünden beri ağla ağla öldüm ne zormuş bu evlilik işleri yarabbim bunu okuyan yeni nişanlı biri varsa sakın benim gibi yapmasın hep mesafe koyun kayınailenizle kocanızdan emin olmadan ailenizi de karşınıza almayın

Kızlar bu arada cevaplar için ne kadar teşekkür etsem az sizden başka bunları ablatacak kimsem yok Allah sizden razı olsun

Çok saol tatlım bak bu aklıma gelmemişti, ellerinden geldiğince de ederler ama ben artık etmesinler istiyorum yediremiyorum kendime,hemde çok dahiller hayatımıza balayımıza bile sonradan dahil olmayı düşündüler hatta yurtdışına çıkacaktık annemler karşılayacaktı durdurdular sizin önceliğiniz başka eşya alın ne tatili dediler mantıklı geldi baba biz o para ile beyaz eşya alcaz sen verebildiğin kadarını altına yatır altın takın dedim,babam ama kızım hayalin bir kere yurtdışına çıkmak dedi ben istemedim vazgeçtim çok büyük olay olucaktı, günde 30 kere aradılar yurtdışına gitmeyelim balayına diye, kocam da çok korkuyor ailesinden çünkü hala bağımlı yaşıyor :KK43: herşeyimize karışıyorlar dolayısı ile ve hakkı ile onlardan ayrı genç işi bir kutlama yapmayı özel bir şey yapmayı düşünmüyorum bile artık okadar garip hissediyorum kendimi.
Senin dediğin gibi olunca ozamanda herşeyinizi biz aldık baskısı ile bu durum devam edecek, ya sineye çekip kendim biriktirip alacağım sanki düğünde hiçbirsey takılmamış ya da düğünü kendim yapmışım gibi,tabi boyle bir düğün asla yapmazdım o parayı başka birşeye kullanırdım ve kimse birşey takmamış gibi yapamıyorum tabi teyzemler dayımlar amcamlar falan çok zorluklarla altın taktıklar onlarda kızlarını evlendiriyorlardı, hep şehir dışından gelip insanlar ellerinden geleni yaptılar onlara üzülüyorum
en azından ev eşyalarımı yenileyebilirdim, :/

Sorun ne biliyor musun?
Senin ailenin ve senin yakınlarının yaniz kız tarafının sana taktıkları,senindir bu 1.
2. her nikahta dinimize göre erkek eşine mihir olarak altın almak zorundadır. Bunu ister eş ister ailesi karşılar. Ama mutlaka gelinin mihir hakkıdır.Onu ne eşi ne de ailesi alamaz.Haramdır.Kadın kendi rızasıyla verirse o başka.Bu arada gelin istediği gramı nikah akdinde belirtir.

Son düzenleme:
Sorun ne biliyor musun?
Senin ailenin ve senin yakınlarının yaniz kız tarafının sana taktıkları,senindir bu 1.
2. her nikahta dinimize göre erkek eşine mihir olarak altın almak zorundadır. Bunu ister eş ister ailesi karşılar. Ama mutlaka gelinin mihir hakkıdır.Onu ne eşi ne de ailesi alamaz.Haramdır.Kadın kendi rızasıyla verirse o başka.Bu arada gelin istediği gramı nikah akdinde belirtir.

tatlım cok guzel konusuyorsun , zaten bu geleneklerin törelerin olmasının hep bir sebebi var, insanlar yoldan çıkmasın diye ama dediğim gibi biz bir çok şeyi geleneğe göre yapmadık zaten, daha mantığa baülı yaptık dediğim gbi sözüm olmuştu istemeli yüzük takmalı sadece 2 aile onu sonradan nişan diye sayalım dedim, gelin bohçası , gelin sandığı vs yaptık ama hep formaliteden .Kayınvalidem de bana düğünden sonra onların aldığı toplamda 5 bilezik vardı bunları bozdurmayalım kızım kalsın kenarında köşende dedi bende ama hepsini bozdurup faize verirsek akmasa damlar bankaya koyalım anne zaten dokunmuycaz biz ona,ileride yerimiz yurduuz işimiz belli olunca bakarsın peşinat diye kullanırız dedim.O çok karşı çıkmıştı bozdurulmasına.Ne maksatla dedi ozaman bilmiyorum eşim çarçur eder diye korktuğundan mı acaba bilemem ama ben ikna ettim onu altında yüksekti ozaman hadi bozalım gitsin dedik kayınpederim kendi üstünden bankaya koydu usulen annemlere de sormuşlar biz bankaya koyuruyoz cocukların parasını diye annemlerde biz size güveniyorum efendim siz nasıl işleyeceğinizi bilirsiniz demiş, iki tarafta çok hoşnuttu bu durumdan ama şimdi babam duyarsa 'çocukların üç kuruş parasına ihtiyacınız yokki efendim sizin derse ki dese haklı olay çıkar
birde acaba beni gelin oalrak test etmek için annesi boyle bir oyun oynuyor olabilirmi
alacağın dan değilde oğlumun gelinimin bir ağzını arayım bakalım esirgiyceklermi diye cünkü iki gündür aramıyorlar ki her aksam konusuruz
ya bilemedim paranoyadan çıldırıcam hepinize hak veriyorum ama eşime konuyu tekrar açmaya korkuyorum herseferinde kavga ediyoruz bana en son 25 binciği nelere yetireceğini bilemedin ne para gözmüşsün o para annemlerindir konuşma artık gözümden düşüyorsun annem ağzını eğip söyledi ben ona hayır diyemem dedi
ben de hayır demem ama fikrimi söylerim nazikçe dedim sorarsa tabii
bunu duyunca daha çıldırdı sakın söyleme sakın diye üsteledi ondan sonra dedim acaba yem atıyor olabilirlermi diye zaten oyle birsey se artık ben kendimi saf yaranmaya çalışan bir gelin den çıkarıp kendi hayatına bakan bir insan olucam..

kızlar durumu anneme babama anlattım annem bazı kesim düğünde takılanları geri ister kızım sen takılma kocana yuvana bak dedi, ama çokta kıçlarına yapışma kendini paralama oyle birsey olursa gibisinden konuştu
babamda esirgeyen bir kayınpederin yok, o para ile ilgili plan yaptılarsa sen neyapsan vazgeçiremezsin 20 binlik bir jipi size 25 bine satıcaklar birde şuan kullandığınız ikinci eli 13 ten gidecek arabayı da alıp kardeşine vericekler 35 binlik kafadan paranız gideck, ama en azından elinizde jip olucak tamamen almıyorlar parayı oluruna bırak kızım ben para biriktirir sana beyaz eşya parası yine veririm sen kendi işine gücüne bak boyle seylere kafanı yorma dedi zaten üstümden yük kalktı
onlar size bakıyorlar ona say, kocan da gurur yapıyordur belki nasıl hesaplaşacağını bilememiştir dedi
bu açıdan hiç düşünmediğim için eşim adına çok üzüldüm sanırım biraz da eşimin suçu var
eşim babamla konuşurken duydu galiba teli kapayınca anneme istediği gibi bir araba bulamadık diycem yalanımı bozma zaten mantıklı birşey olmadığını anlayacak vs dedi konu henuz kapanmadı tabii
muhtemelen babama ispiyonlamama çok gücendi , inşallah durum daha uzamaz. gelişmeleri bildireceğim sizde ona göre artıları eksileri ile kendinize uygularsınız.
asla tavuk gelecek yerden kaz esirgenmez şeyini benimsemiş biri değilim
onlar artık benim de ailem, kendi annem babam boyle birsey istese bağırrarak hayır derim, ama arada kayınlık girince daha nazik olmaya çalışıyorum
eşim de ben onların oğullarıyım paraları var tabii bize bakıcaklar diye içimi rahatlatıp sonra içten içe boyle hissetmesi kendimi erkek gibi hissettirdi
hani kocalar kadınların asıl isteklerini göremez ya... sanırım kocamı tanımıyorum henuz

bombayı patlatmışsın ama çok gizemli kalmış canım ya
belki oda benim için aynı şekilde düşünüyor
para kazanmadığımız için oturduğumuz yerden ahkam kesmek kolay
birde alın teri ile çalışalım bırak ailesine ben bile gereksiz birşey aldığımda başıma kalkar gibi geliyor
olması gerekende bu
güzel şeyler almalı bazen saçmalamalı 25 binlik bir şımarıklık asla yapmam eşime de yaptırmam :KK43: cimrilikse cimrilik ihtiyacımızı gören arabamız var başka bir sürü ihtiyaç varken şımarıklık hatta müsriflik bu
Araya para olaylari girince daha iyi taniyacaksin esini...

Takip et bana hak vereceksin...

Bu kafayla giderseniz tez vakitte boşanırsınız.Evet bu kadar açık.Büyüklerimiz özellikle de anne ve babalar çocuklarına mahçup olmayı hiç istemezler.Size 25 bin diye verdikleri jeep emin olun ondan daha fazla fiyat eder.Hadi onu geçtim.Sürekli sizi gözetleyen,kollayan, destek veren bir kayınvalide ve eşiniz varken hala o benim beyaz eşya paramdı demek bilemiyorum düşündürücü. Düğünüzü yaptılar.Az çok geçiminize destek verdiler. Hadi diyelim 25 bini de sizden aldılar. Sizi artık tanımayacaklar mı? Zor gününüzde yanınızda olmayacaklar mı? Anne ve babanızı vereceğiniz kararlarda çok gerek olmadıkça karıştırmayın. Biri 13 bin eder der öteki başka. Biraz insanlara güvenmeyi öğrenin. Sevgilerinin yaptıklarının karşılıksız olduğunu anlayın.Umarım yazdıklarımdan bu konudaki yol haritanı çizersin.

Haaa.. Diyelimki aldılar parayı 20 bin lira zarar ettiniz ve hiç kimse oralı olmadı o taraftan. Bu durumda mağdur eşiniz olacaktır. Art niyeti görecek ve ona göre davranacaktır.

Takipteyim.

Sorun ne biliyor musun?

canım egrı oturalım dogru konusalım
eslerde bızden habersız mıhırı zor alırlar gerı mısal o dugun takıları mıhır sayıldı kacıramaz calamaz
ama ıste soyledıgı sozlerle o parayı almak uzere
bu pekı helalmı? haram dusmuyormu?
konu sahıbının yapacak bıseyı yok
bır an once ıslerıne guclerıne tutunurlar ınsallah kımsey emuhtac olmadan hayatlarına devam ederler

Merhaba benim problemim içinden çıkılamaz bir hal aldı psikolog param olmadığından buraya yazıyorum nolur akıl verin NOLUR OKUYUN
şimdi düğünde takılan altınlar gelinindir kimse dokunamaz diyen bir kesim var, altınlar düğünü yapılan aileye geri verilir diyen kesim var, para ile ev araba alanlar var.
Biz eşimle oyle bir düğün istemedik , eşimin ailesi istedi hatta biz birlikte iş kurmak isteyen üniveristede okuyan gençlerdik ailesi bize maddi manevi çok yardım etti hatta şuan ikimiz de işsiziz onlar karşılıyorlar.Ben şaka ile karışık ''ben bi düğüne okadar para vermem onun yerine iş kurarım o parayla'' dedim kayınvalidemde ''ben düğün yapmazsam size vercek değilim ben kendim için de düğün yapıyorum oğlumu kuru nikahla evlendirmek istemem halim vaktim yerinde'' dedi
ah bende tabi bir bayan olarak güzel gelinlik yemek vs olunca heycanlandım.Madem sadece düğün için ayrıldı o para ev araba gibi bir düşünceleri yok ne istiyorlarsa kendi ukteleri yapacaklar kadıncağız okadar biriktirmiş.
Neyse biz 1-2 sene nişanlıyken bana bayramda seyranda sürekli bilezikler takıldı sonra onlar toplanıp düğünde tekrar takıldı kayınvalidem ayağını yorganına göre uzatan bir kadın oğluna çeyiz bile yapmış boyle seylere onem veriyor diye çok üstelemedim ama annem ve babam güldüler '' taktığı bilezikleri geri alıp tekrar tekrar mı takıyor'' diye, ama bana tedbircilik gibi geliyor nitekim bizimkilerin durumu iyi değil keşke onlar da biriktirseydi babam 10 binLİRA kredi çekmek zorunda kalmazdı.Gerçi annem son dakkaya kadar belki olmaz bu iş ümidiyle de birşey yapmamış olabilir doğru düzgün çeyizim bile yoktu,hep beni okutmaya harcadılar paralarını :KK43:
Sonuç olarak biz belli normlara göre evlenmedik ve düğünden önce birlikte yaşamaya başlamıştık marjinal mesleklerimiz olduğu için birlikte iş yaptığımız için, oturduğumuz evde oturmaya devam ettik, beyaz eşyalar yenilenmedi Babam da beyaz eşya koltuk vs alacağına para verdi ''yeni eve çıkınca alırsınız beyaz eşyanızı şimdilik bunları kullanın madem'' dedi.İşimiz belli olmadan eve çıkmayalım belki başka bir yakada otururuz diye kıpırdayamadık 5-6 aydır.
Bizim düğün paramızdan 25 bin kaldı ve eşimin ailesi şuan jip kullanıyor ve yeni bir marka jip almayı çok uzun zamandır istiyorlar eşime demişlerki biz eskiyi size verelim(bunu durumda satmak oluyor daha çok) yeni alalım,eski jipte 25 bin eder.ve eğer biz parayı veremezsek onlar yeni jip alamıyor tam denk geliyor sanırım paralarına kaç paraları var tabii bilmiyorum, kayınvalidemin içinde ukte oyle bir arabaya binmek hak ediyor da, üstelik bize çok yardımcı oldular o para katbe kat çıktı ama babası düğünden önce bize ev almaktan bahsediyor bu jipi zaten bize vereceğini söylerken şimdi boyle bir durum bana çok garip geldi.
Eşim utana sıkıla bana durumu anlattı tabi kandırmak için çok büyük lütufmuş gibi girdi konuya sen ne dersin dedi
Ben de ''Canım o parayı malesef kendiminmiş gibi hissetmiyorum,ama bana sorarsan benim kendime ait düğünden kalan 25 binim olsa ben o parayı şuan işsiz biri iken jipe vermem ! ya iş kurarım ya geçinirim ya yüksek lisansa veririm hadi iyi birer işe girdik ev peşinatı yaparım dedim.Bu arada ben annesine bu para sizin annecim o kadar masraf ettiniz dedim verdim onlarda aldılar biz bunu bankaya koyuyoruz biz kendimizi ona göre ayarladık bu para tabiki sizin kızım siz yönetmesini bilemezsiniz diye alıyoruz sadece dedi beni rahatlattı ona ragmen :KK70:
Eşim ise ''o para zaten annemlerin hakkı okadar düğün yaptılar üstelik senin ailende oyle bir düğün istedi annemler zaten bundan daha fazla para harcadı bilmemne dedi ki annemler bizim evlenmemizi istemediler değil düğün vs.
Bende kendisi için yaptı düğünü ayrıca o kadar altın biz kuru nikah yapsakta takılacaktı, en azından bizim tarafımızdaki insanlar sizinkiler yeni jip alsınlar diye takmadılar o altınları dedim öyle olunca açtı ağzını yumdu gözünü sen ne nankörsün o insanlar bize bakıyor bilmem ne dedi
bende zaten ihtiyaçları olsa ben şuan okadar eğitimimi bir kenara atıp tezgahtarlık bile yaparım onlar için değil o parayı onlara gözü kapalı vermek dedim
bende ozaman evlilik olmazdı bu zaten parti verip para toplasaydınız ozaman okadar para toplardınız valla dedim kötü konuştum tam iğrenç karılar gibi :KK43:
Bana '' açgözlü okadar bakıyoruz bir 25 bini esirgiyor '' diycekler diye çok korkuyorum ama benim için gerçekten buyuk para ben durup dururken beyaz eşya alamam ki oyle param yok:KK43:
en azından ailemin taktığı beşi bir yerdenin parasını alıp kenara koyayım sözüm var onlara beyaz eşya alacağıma demek istiyorum sizce çok mu açgözlü biriyim
gerçekten onları seviyorum ama biraz fazla yüksek atıp sonra hayal kırıklılığına uğradığım için ben ev araba beklemezken bunu aklıma soktular, ben gelin takısı bile istemedim eski gümüşünü altın kaplatıp düğünde havamız olsun diye bana taktılar,bunlara bile takılmadım,takılmam anlamam öyle şeylerden ,nişan için çok uzun yol geliyorlar masraf ediyorlar önemli işlerde çalışıyrlar diye babama yalvar yakar iptal ettirdim kınaya çevirttim,yüzüklerimzi bile ilk girdiğimiz ilk taktığımızdan seçtik,hep en ucuzu olsun masraf olmasın diye,geline alınan şeylerle takılarla cart curtla uğraştırmadım kimseyi ama şimdi azıcık para problem olsun istemiyorum
Nolur YARDIM EDİN NOLUR onlarla aram bozulsun istemiyorum çok iyiler ve yardımcı oluyorlar ama şuan şımarıklık gibi geliyor bu jeep olayı daha bizim işimiz gücümüz bile yokken :KK43: belki onlar yıllardır çalışıyor hak etti ama benim neyime jip 24 yaşında yeni evliye 25 binde benim için çok para onu da sırf onlar jip almak istiyor diye gitmesi çok acı, :/ bilmiyorum nolur yardım edin:KK43:((((((((
Eski jip nerelerine yetmiyormuşda, yenisini istiyorlar? Sen 24 yaşında, ama onlardan daga büyük düşünüyorsun!
O düğünü yapmak onların boynunun borcudur! Sırf yaptılar, yardım ettiler diye takılarınızı vermek mecburiyetinde hissetmezsin o saf eşin. İnsanlarin lüksüne bak, oğlu ve gelini eski eşyalarla idare etsin, ama kendi atilarinada sıfır jeep çeksinler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski jip nerelerine yetmiyormuşda, yenisini istiyorlar? Sen 24 yaşında, ama onlardan daga büyük düşünüyorsun!
O düğünü yapmak onların boynunun borcudur! Sırf yaptılar, yardım ettiler diye takılarınızı vermek mecburiyetinde hissetmezsin o saf eşin. İnsanlarin lüksüne bak, oğlu ve gelini eski eşyalarla idare etsin, ama kendi atilarinada sıfır jeep çeksinler.

KV ye kıytırık bir nikahla evlendim onu da zehir ettiniz dedim derim.

doğrusu sade bir nikah bile şaşalı bir düğünden sonra yapılan bu hesapların yanında çok daha iyi göründü.

Gösteriş meraklısı bir aile oldukları her tarafından belli..şaaşalı düğün yapılıyor ama takı olarak gümüş altın kaplama yapılıp size takılıyor sizde ben bunlara takılmam diyorsunuz. Bence o kadar çok takılmanız gereken şey varmış ki buna takılmakla geç bile kalmışsınız. O parayı isteyerek biz size bakıyoruz karşılığınıda verin kurtulun diyorlar jip mip bahane..ne kaparsak kardır hesabındalar. Yarın öbür gün size verdikleri arabayıda geri alırlar hiç şaşırmam. İşte insan insana muhtaç olunca böyle oluyor. eğer kendi ayaklarınız üzerinde durabilseydiniz kocanız ve siz, onlarda sizden böyle bir talepte bulunamayacaktı, bulunsada vermeyecektiniz. Benim nişan takılarımı da aldılar bir çöp vermeden ama dğün takılarının lafını bile edemediler ettirmemde. kocamda bende çalışıyorum onlar kadar benim ailemde masrf yaptı onlarada vermedim. Üzerine ilave yapıp birikim yapmaya çalışıyoruz. Kısaca sizin elinizi ayağınızı kurutup kendilerine dhaa muhtaç edecekler. vermemeye çalışın konusunu etmeyin..ama mecbur kalacaksınız galiba çünkü şimdiden kocanız bile başlamış bunu yaptılar şunu yaptılar demeye..(kafanıza kakmaya) siz bırakında 20yi 25 i kendi düzeninizi kurup kendi başınıza yaşamaya başlayın.

Nolur YARDIM EDİN NOLUR onlarla aram bozulsun istemiyorum çok iyiler ve yardımcı oluyorlar ama şuan şımarıklık gibi geliyor bu jip olayı daha bizim işimiz gücümüz bile yokken :KK43: belki onlar yıllardır çalışıyor hak etti ama benim neyime jip 24 yaşında yeni evliye 25 binde benim için çok para onu da sırf onlar jip almak istiyor diye gitmesi çok acı, :/ bilmiyorum nolur yardım edin:KK43:((((((((

Arkadaşım hayırlı uğurlu olsun da evliliğin, önemli olan bu.
Lütfen kendini üzme, sen vicdanınla duygusal hareket etme birkere!!! Sakın!!!!
Mantıklı açıklaman çok güzel ve seni bu konuda destekliyorum ve doğruluyorum! Okuduğum kadarıyla eşinin ailesinin durumları bayağı iyi.
Fakat bu bizi ilgilendirmiyor. Şimdi bizi ilgilendiren kısıma gelince.

--> DÜĞÜNDE TAKILAN TAKILAR, GELİN & DAMATA takılır!
Sebebinide açıklayabilirim: ne damatın ailesi, nede gelinin ailesi masraf yapıyor borçlarını kapasınlar diye takılan TAKILARI alıp, borça vermez.
Eğer borçlanacak bir durum varsa, erkek tarafı düğün yapamayacak durumu var ise, bunu açıkca söylemesi gerekiyor söz kesildiğinde.
Yani arkadaşım, sen hiiiiç canını sıkma.

Bu jip olayına gelince, onlar iyi düşünmüş, hem yabancıya gitmesin onların işi görünsen, hemde bizim işimiz görülsün düşünmüş olabilirler.
Ne güzel ki, eşin kendi kafasıyla düşünüp taşınmamış kararını vermemiş. Sana hiç olmazsa danışmış.
Onaylamak zorunda değilsin, eşine bilmiyorum ben sanki uygun görmüyorum gibi falan geçiştirirsin tartışmamak için.
Fakat kayınvalidenle ve kayınpederinle bir araya geldiğinizde, şunları dersin:
Anne - Baba, düşünce çok güzel bende çok isterdim. Eşimlede konuştuk, güzel olur, fakat bizim şuan öyle bir lüksümüz yok.
ikimiz de işsiz, biliyorsunuz ki, DÜĞÜN TAKILARI gelin & damata takılır ki, onlara gelecekte bir güvence, sıkıştıklarında nakit olsun.
Sanırsam bu parayı önce bi unutup, gelecek için bir plan yapmak olacaktır! En mantıklısı budur!
Arabayı alsak bile bunun vergisiydi, yakıtıydı bizi çok zorlar gereksiz yere. bunlara hiç gerek yok. inşallah çalışınca bunların hepsi bir şekilde olur diye düşünüyorum.
Sonra ahhh yapacak işim vardı, veya mutfağı gideyimde çay demleyim vs gibi birşeyler deyip hemen geçiştirirsin.

bunun üstüne birkaç şeyler söylerler, fakat aldırma. TAKILAR sizin bir güvenceniz, jipi aldınız diyelim, sonra satmaya çalışsan bile hemen alıcı çıkmıyor.
Boşver!!! ARABA GÖTÜRÜYOR, PARA GETİRMEZ HABİRE GÖTÜRÜR. Ev deseydin, hiç değilse kira getirir!

Sıkma canını, nışanda takılan takılar normalde düğünde tekrar takılmaz, ama yapan oluyor. Onuda artık sadece gösterme amaclı, ama sonuçta onlarda takıldı ya sen ona bak :)
Set bilezikler falan bunları bankada kasa kiralayıp oraya yatırsaydınız bence, parayıda aynı şekilde. hiç vermeseydiniz. bence çok büyük bir hataydı.
Çünkü onu istesen bile, istemekte de zorlanacaksın bunu biliyorum. Belkide bu parayı harcadılar nerden biliyorsun. harcadıkları için de jipi verelimde sussunlar diye düşünmüşlerdir.

herzaman uyanık ol. bir değil 10000000 kes düşün!!!!

Bu arada, araba konusunda şunu demeye unuttum:
işte konu açıldığında, hemen konuya atlama, bak bakalım eşin nediyor, ondan sonra annecim bizim durumu biliyorsun, bizim paramız yokki, şimdi arabayı sizden alalım.
ÖYLE HEDİYE DE EDEMEZSİNİ, BAĞRI SİZ ARABAYI SATINDA, HİÇ DEĞİLSE PARA ALIP YENİ JİPİ ALIRSINIZ DERSİN =)))

bak baklım bunun üstüne birşey diyebiliyorlarmı!! BİRAZ POLİTİK OLACAKSIN :)) Bende zamanla öğreniyorum :) geç oldu ama yapcak birşey yok :KK70:

SIKMA CANINI, hayatta daha neler var neler..

öncelikle takma kafaya cnm çnkü sen ne desende karar verilmiş. o jeep alınack size eskisi verilecek. eşin karşı çıkamaz bu durumda seni anlayamaz.

çnkü sen onu anlayabiliyormusun hayr! ailesi oğlumuz die düğün yapmış( yapmak zorunda bu szn altınlarnz bağlamaz bnun için szn altınlarnzı da isteyemz ama kocan için bu bir iyilik gbi ailesnn ona iyilk ettiğin düşünüyor) para yardm etmiş destek olmuş şimdi eşin nasıl 25 bin için ailesne hayr diyebilr ki? o senn gbi düşünemez karşı gelemez sen önce eşini anla.

snra iyi düşün dedğin gbi 25 bn onlar için çok para değilse merak etme onlar gün gelir sana ev alınması için de yardm ederler. bk yine kv biraz iyi niyetli sana çok kötü değil parayı alıp bankaya koyarlarken bile bu szin demiş.

bnm dayım da oğluna çok güzel bi düğün yaptı yemekli şaşalı. bzm taraf baya altın taktı gelinin tarafndan düzgn bişey de gelmedi. dayım kendi aldığı arabasını oğluna vermiş gelin de oğlu da istedği gbi kullanr.

şimdi yakn zmanda dayım onlara ev de alacktı geline demiş kocaası işte verirmsn takıları o yok demiş. tmm vermesn gelinin hakkıdr o. vermeynce günah da olmaz ona kmse de psikolojk olark da zorlayamaz ama mantıken düşünnce iyi niyetli olması bklenrdi. sonuçta dayım o evi oğlunun üzerine yapacktı bi nevi kendine ev alacaktı gelin. ama vermedi ne oldu bi soğukluk oluyor ister istemz bkdr iyi niyete ondan da bir iyi niyet bkleniyor.

şimdi dayım kızından para aldı düşün gelin kndi evi için altınlarnı vermdi dayım gtti kızınn altnlarnı borç aldı ama evi kndi üzerine yaptı.

25bn e tamah etme boşver. zaten eğer ki hakkına girerlerse allah öbür dünya da soracak hakkın yerde kalmayck merk etme.

düğün altınları kesnlikle gelinindir alan ve geline vermeyen haram işlemiştr resmen haram.

bn kv kp rin bigün size ev alacğnı da düşnüyorum.

ama ne olur siz onların söznden pek çıkamazsınz maddi olrk bağımlı oldğnz için. bişeye itiraz etsenz hep ailem böle yaptı etti sen nankörlük ediyorsn olur.

25bnle çok da maddi özgrlüğe kavuşamazsnz şimdilk. zmana bırakn sabrlı olun. allaha havale edn yapılan yanlışları. yüze gülmeyi bilin. bu konu da bir soğukluk olmasn bnce.

çnkü sen nasıl düşnrsen düşn kocan ailesnn tarafnı tutcak kocanı karşına alacağına onun tarafnda ol ki gün geldğinde senn söznü dinlesn haksız görmesn bu konuda saygısı azalmasn.

öncelikle takma kafaya cnm çnkü sen ne desende karar verilmiş. o jeep alınack size eskisi verilecek. eşin karşı çıkamaz bu durumda seni anlayamaz.

çnkü sen onu anlayabiliyormusun hayr! ailesi oğlumuz die düğün yapmış( yapmak zorunda bu szn altınlarnz bağlamaz bnun için szn altınlarnzı da isteyemz ama kocan için bu bir iyilik gbi ailesnn ona iyilk ettiğin düşünüyor) para yardm etmiş destek olmuş şimdi eşin nasıl 25 bin için ailesne hayr diyebilr ki? o senn gbi düşünemez karşı gelemez sen önce eşini anla.

snra iyi düşün dedğin gbi 25 bn onlar için çok para değilse merak etme onlar gün gelir sana ev alınması için de yardm ederler. bk yine kv biraz iyi niyetli sana çok kötü değil parayı alıp bankaya koyarlarken bile bu szin demiş.

bnm dayım da oğluna çok güzel bi düğün yaptı yemekli şaşalı. bzm taraf baya altın taktı gelinin tarafndan düzgn bişey de gelmedi. dayım kendi aldığı arabasını oğluna vermiş gelin de oğlu da istedği gbi kullanr.

şimdi yakn zmanda dayım onlara ev de alacktı geline demiş kocaası işte verirmsn takıları o yok demiş. tmm vermesn gelinin hakkıdr o. vermeynce günah da olmaz ona kmse de psikolojk olark da zorlayamaz ama mantıken düşünnce iyi niyetli olması bklenrdi. sonuçta dayım o evi oğlunun üzerine yapacktı bi nevi kendine ev alacaktı gelin. ama vermedi ne oldu bi soğukluk oluyor ister istemz bkdr iyi niyete ondan da bir iyi niyet bkleniyor.

şimdi dayım kızından para aldı düşün gelin kndi evi için altınlarnı vermdi dayım gtti kızınn altnlarnı borç aldı ama evi kndi üzerine yaptı.

25bn e tamah etme boşver. zaten eğer ki hakkına girerlerse allah öbür dünya da soracak hakkın yerde kalmayck merk etme.

düğün altınları kesnlikle gelinindir alan ve geline vermeyen haram işlemiştr resmen haram.

bn kv kp rin bigün size ev alacğnı da düşnüyorum.

ama ne olur siz onların söznden pek çıkamazsınz maddi olrk bağımlı oldğnz için. bişeye itiraz etsenz hep ailem böle yaptı etti sen nankörlük ediyorsn olur.

25bnle çok da maddi özgrlüğe kavuşamazsnz şimdilk. zmana bırakn sabrlı olun. allaha havale edn yapılan yanlışları. yüze gülmeyi bilin. bu konu da bir soğukluk olmasn bnce.

çnkü sen nasıl düşnrsen düşn kocan ailesnn tarafnı tutcak kocanı karşına alacağına onun tarafnda ol ki gün geldğinde senn söznü dinlesn haksız görmesn bu konuda saygısı azalmasn.

Canım çok sağol öyle mantıklı yazmışsın ki
Hepinize çok tesekkür ederim
Üzerinden epey zaman geçti hiç boyle bir konu açılmamış gibidi, bende fikirlerimi döküldüm tabi ara ara.
Ama benim hala çocuk ruhlu ve biraz da olsa ailesine çok yük olduğunu bir şekilde ona destek olmak isteyen eşim onların akıllarına girdi
Annesinin hiç istemediği bir ara bir jip aldırdı.
Ama biraz hak verdim.Altımızdaki arabayı 10 bine saydırdık ki araba 7 bile etmez seneye olsa 1-2 bile etmezdi boylelikle 10bin e onu saydırdık 25 bin değil 15 bin verdik..yani yine 25 e gelmiş gibi oldu fakat 35 bine gidebilecek bir jip var altımızda konforumuz epey arttı.Çok ta tabi benim umrumda değil ama eşim çok mutlu
Kayınpederim bize verilen jipin tüm bakımlarını yaptı ve 2 bine yakın bir masraf tuttu.Kendileri de kredi çekti jipin kalan 40bini ni ödeyebilmek için.
Biraz üzüldüm ama paranın hepsini teklif ettim.
Kayınpederim kızım iyi yönünden bak şimdi elinizde para lazım olsa 35+bankadaki10 bin ile 45 bininiz oluyor. Ama seneye olsa altınızdaki arabada para etmez 25 bin ile ne yapacaksınız ki dedi.
Bende ağzımı açmadım hak verdim.Eşimin mutluluğunu görünce.Şu arada da jip veya kamyonet tarzı araca çok ihtiyacı oluyor bir takım ekipmanlar taşıdığı için iş güç münasebeti ile.Yani biraz hayırlara vesile oldu.
Kayınpederim sürekli bize ev almaktan bahseidyor ama bana sallıor gibi geliyor cünkü bana söylemiyor mesela bi misafirliğe gittiğimizde falan evsahibine hava atarak söylüyor.
Evlenmeden öncede kirada oturduğumuz evi alacaktı.Ama konusu birdaha hiç açılmadı.
Neyse bunun gibi birsürü sey.Bize yardım ediyorlar ama biraz fazla gaz veriyorlar.Yanımızda olduklarını belirtmek için.
Sonuçta bu olay jip alınmasıyla kapandı.Kayınvalidem sürekli söyleniyor nekadar pahalı ve nekadar çirkin olduğu ile alakalı.Cunku kendisi başka bir model istiyordu.Kadıncağız da sevinmedi.Evde 3 tane araba oldu.bANKA daki 10binciklede beyaz eşya almayı düşünüyorum dedim hepsi sus pus durdu.Artık ne düşünüyolardı bilmiyorum ama çok sinir oldum cevap vermemelerine.
Eşim de sürekli o parayı çekmekten bahsediyor.En azından yeni bir ev eşyam olsaydı demekki Allah nasip etmiyor, hak etmiyorum veya kısmetim de yokmuş buna da sükür.Hemde binbin kere şükür ev yok iş güç yok beyaz eşyaları bozuk kırık ama sağlıklıyım kocamı seviyorum o beni seviyor daha ne isterim. İnşallah diğerlerini de verir Allahım bana.
Tek isteğim iş bulmak
YORUMLARINIZLA YANIMDA OLDUĞUNUZ İÇİN ÇOK TESEKKÜR EDERİM
HEPİNİZE HAK VERİYORUM VE DUA EDİYORUM İNŞALLAH BENİM İÇİME SU SERPTİNİZ SİZDE HUZURA ERİN DERTTEN TASADAN KURTULUN.
Herkesi öpüyorum.
Ben asla çocuğumun altınlarını almayacağım ama eşimin ailesi de almadı.Onlar resmen oğullarını mutlu etmek için kendilerine daha pahalı bir jip alarak borca girmek durumunda kaldılar.:)

ne rahat aile ya masallah ..oglu esi işsiz jip derdindeler enteresan...jip kadar ogullarını düşünüp iş kursalar jipten eksık kalsalar havaları bozulur heralde :KK70: neyse allah akıl fıkır versınn sorumsuz tüm insanlara...

X