Einstein ve Newton otistikmiş

Fahriye

Guru
Kayıtlı Üye
15 Mart 2007
285
23
Einstein ve Newton otistikmiş

0,,83534,00.jpg


İngiliz profesör Simon Baron-Cohen’in iddiasına göre, matematik dahisi Einstein ve ünlü fizikçi Newton, bir tür otizm rahatsızlığı taşıyordu. İki bilim adamı da, öğrenme güçlüğüne neden olmayan “Asperger sendromu” olarak bilinen rahatsızlığın, “obsesif davranışlar”, “sosyal ilişki kurma güçlüğü” ve “iletişim problemi” gibi üç belirgin semptomunu taşıyordu.

Konuşma güçlüğü yaşayan, çalışmalarıyla fazla meşgul olan hatta bu yüzden yemek yemeyi bile unutan Newton, çevresine kayıtsızlığı ve sahip olduğu az sayıda arkadaşına da aksi davranmasıyla dikkat çekiyordu. Bilim adamları, öğrencilerinin derse geri dönmediği durumlarda, boş sınıfa ders anlattığını bilinen Newton’un, 50 yaşındayken geçirdiği sinir kriziyle, depresyon ve paranoyaya sürüklendiğini belirtiyor.

Einstein’ın da çocukluğunda yalnızlıktan hoşlandığı ve yedi yaşında kadar belli cümleleri obsesif bir şekilde sürekli tekrarladığı belirtiliyor. Otizm uzmanı Prof. Cohen, yakın arkadaşları olması, aşk ilişkileri yaşaması ve politik konularla ilgilenmesine rağmen Einstein’ın da Asperger sendromuna sahip olmasından şüpheleniyor.

Artık hayatta olmayan insanlardan bahsedildiği için kesin bir teşhis konulamayacağını kabul eden uzman, Newton ve Einstein’ın otizm belirtileri taşıyan iki dahi olduğunu ifade ediyor. Asperger sendromu yaşayan kişilerin normal ya da normalin üzerinde zeka düzeyine (IQ) sahip oldukları biliniyor. İngiltere’deki otizm hastası sayısının 500 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.
 

arzuca9432

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2009
4.032
7
53
Demekki böyle insanlardanda dahi çıkabiliyormuş................................