Poğaçalar Ekşi maya poğaça - City farm organik un sponsorluğunda

Kelebek2356

Nam-ı diğer Tuzsuz_ruh 🙃🙃🙃🙃
Kayıtlı Üye
30 Temmuz 2015
25.788
73.561
33
Evet ben geldim :halay: aslında çok heyecanlıyım çünkü bu tarif yüzde yüz bana ait.:eek:Ekşi maya yapmaya yaklaşık 2 ay önce başladım ekmek hala yapıyorum ama poğaça yapmak aklıma gelmemişti. Ta ki bu yarışmaya kadar:KK64:Yarışmayı gördüğüm an aklıma bu fikir geldi araştırdım. En son bu şekilde yapmaya karar verdim. Aslında bir çılgınlık yaptım. Ama sonucun bu denli güzel olacağını dusunmemistim:KK69:ama gerçekten çok güzel oldu üstelik hala yumusak:KK33:
Bu kadar konuşmuşken birde bilgi vereyim aslında ekşi maya tamamen bize ait bir kültür eskiden dolap olmadığı için un küplerinin içinde bir topan ekşi maya saklanırmış.
O ekşi maya elden ele gezer tamamen doğal unla tamamen doğal ekmek yapılırmış.

Sonra endüstriyel maya bulunmuş ve ona da ilk başta şüpheli gözle yaklaşmışlar.cunku bir kiloluk bir ekmek yapmak için yaklaşık 350 gram ekşi mayaya ihtiyaç var ve endüstriyel maya bunu bir kaşık maya ile karşılıyor.Hal böyle olunca bir test etme olayı başlamış. Tıpkı ekşi mayada olduğu gibi tohum mayayı un ve suyla karıştırıp bekleterek test etmişler ve herkesin bilmediği polish denen maya ortaya çıkmış ben bu pogacamda polish mayay i ve ekşi mayayi bir arada kullandım.

Neyse daha fazla konuşmayacağım :KK70:tarifime geçeceğim :KK69:

Öncelikle ekşi maya yapmak 10 gün alıyor.un ve su karıştırılıp bir hafta 10 gün hergun un ve suyla beslenerek biraz sabırla olan bir maya.:KK70:

Eksi maya poğaça için malzemeler
•80 gram aktif ekşi maya (beslenmiş ve üzerinden 5 ile 8 saat geçmiş maya demek)
•50 gram polish maya
•yarim çay bardağı zeytin yağı
•125 gram tereyağı
•bir büyük bardak yoğurt
•yarim bardak süt
•tuz
•şeker
•yarim bardak tam tahilli un
•bir bardak tam buğday unu
•4 bardak beyaz un
20180404_130346.jpg

Bu işe polish mayamızı hazırlayarak başlıyoruz 100 gram un 100 gram su bir silme çay kaşığı instant mayayı karıştırıp bir kavanoza koyup buzdolabına koyuyoruz bir gece buzdolabında bekleyecek
20180404_130409.jpg
20180404_130440.jpg

Daha sonra ekşi mayamızı besliyoruz bunun için 90 gram tam buğday unu 80 gram içme suyunu koyup iyice karıştırıp temiz bir kavanoza boşaltıyoruz ve yaklaşık 8 saat kabarmaya bırakıyoruz benimki 7 saatte kabarmisti
20180404_130241.jpg
20180404_130303.jpg

Ve süre sonunda maya hazir
Işte geldik en sevdiğim bölüme mayaların hazır olduğunu test etmek için bir bardak suya birer kaşık iki mayadanda atıyoruz yüzerse tam zamanı yogur demektir
20180404_130324.jpg
beyaz olan polish mayam hafif sarımsı olan ekşi mayam geldik yoğurmaya

Maya yağ yoğurt şeker tuz kısaca un hariç herşeyi bir kabın içine katıp karıştırıyoruz üzerine unu yavaş yavaş ekliyoruz yumuşak bir hamur olacak
20180404_130457.jpg
20180404_130523.jpg
20180404_130556.jpg
Ben yaklaşık 3 saat mayalanması için bıraktım ve 3 saat sonunda şekil verdim içine ege bölgesinde ayrandan yapılan kesik dediğimiz bir çeşit lor ve maydanoz koydum
20180404_130631.jpg

Klasik poğaça sekli verdim tepsinin altına bir bez serdim ve agzina strec gecirip geceden buzdolabına koydum eksi mayanin puf noktasi budur soguk fermantasyon ister
20180404_130713.jpg

Ertesi gün üzerine yumurta sarısı sürüp 200 derecede ısıtılmış fırına sürdüm yaklaşık yarım saatte pişti ama koku inanilmazdi:kk77:
20180404_130059.jpg
20180404_130002.jpg

Veeeeeeee sunummmmmmmmmm:KK73::KK73::KK73::KK73::KK73::KK73::KK73::KK73::KK73:
20180403_215221.jpg
20180404_131220.png
20180404_131324.jpg
20180404_131115.png
20180404_140404.jpg
20180404_140836.jpg

Işte bu kadar benden:KK68: ellerime sağlık :KK45:kocama afiyet olsun :kk77:diyetteyim yiyemiyorum:KK43:

Ellerine , kollarına sağlık .
Enfesss görünüyor .
Deniceğimi hiiç sanmıyorum :KK43:
Birgün belki işi bırkınca olabılır :deli:
Keşke yakın olsak bana yollasan o_O

Yarışmada başarılar dilerimmm :KK200:

Ellerine emegine guzel yuregine saglik canim :KK15:

Beni ekstra mutlu ettin cok mutluyum suan senin mis gibi pogacanin yaninda bana ithaf edilmis muhtesem bir cicek var.. :KK74:
Cok emek verdin biliyorum herseyin en iyisi en guzelini hakeden arkadasim inşallah bu kez sen kazanirsin basarilar diliyorum :sampiyon:

Ellerine , kollarına sağlık .
Enfesss görünüyor .
Deniceğimi hiiç sanmıyorum :KK43:
Birgün belki işi bırkınca olabılır :deli:
Keşke yakın olsak bana yollasan o_O

Yarışmada başarılar dilerimmm :KK200:
Aslında tam sana göre bu birgün biraz diğer gün biraz derken 3 gün sürüyor ahahahahha yorulmazsin teşekkür ederim kuzum

Ellerine emegine guzel yuregine saglik canim :KK15:

Beni ekstra mutlu ettin cok mutluyum suan senin mis gibi pogacanin yaninda bana ithaf edilmis muhtesem bir cicek var.. :KK74:
Cok emek verdin biliyorum herseyin en iyisi en guzelini hakeden arkadasim inşallah bu kez sen kazanirsin basarilar diliyorum :sampiyon:
Ayyyhhh çok teşekkür ederim canım benim :oops: beni çok utandırdın suan sen :oops: sagol kusum amin demek isterdim çok daha güzellerini yapanlar vardır eminim ben sadece denemek ve kendi tarifimi yapmak istedim biliyorsun :KK16:

Müthiş ekşi maya ekmeklerden sonra ekşi mayalı poğaça,:KK200::kk77: neden olmasın ki çokta güzel olmuş. Mayayı yapması olması bir de ne güzel olacak. Ellerine sağlık başarılar dilerim
Aslında işin en güzel kısmı o biliyormusun ben yaşadığım sürece benim olan benim üretimin olan bir mayam var çok şükür ve bunla herşey yapılıyor ekmek poğaça birdaha ki hedefim açma mesela sonra lahmacun artık instant mayayı tamamen hayatımdan çıkarmak istiyorum bu mayadan yapılanı yedikten sonra dışarıda ekmek asla yiyemez oldum ben çok yavan çok yapışkan rahatsız edici bir şey oldu benim için ekmeği ilk yaptigimda eşim bile midesine inanamadı tam 3 dilim yemesine rağmen sıfır şişkinlik sıfır rahatsızlık hissi biz ekmek almıyoruz artık haftada bir yapıyorum bize yetiyor fazla fazla teşekkür ederim ne çok yazmışım yahu kendime inanamadim

Aslında işin en güzel kısmı o biliyormusun ben yaşadığım sürece benim olan benim üretimin olan bir mayam var çok şükür ve bunla herşey yapılıyor ekmek poğaça birdaha ki hedefim açma mesela sonra lahmacun artık instant mayayı tamamen hayatımdan çıkarmak istiyorum bu mayadan yapılanı yedikten sonra dışarıda ekmek asla yiyemez oldum ben çok yavan çok yapışkan rahatsız edici bir şey oldu benim için ekmeği ilk yaptigimda eşim bile midesine inanamadı tam 3 dilim yemesine rağmen sıfır şişkinlik sıfır rahatsızlık hissi biz ekmek almıyoruz artık haftada bir yapıyorum bize yetiyor fazla fazla teşekkür ederim ne çok yazmışım yahu kendime inanamadim
Aşkla maya yapmak bu olsa gerek. :KK37:Maya deyince akan sular duruyor senin için. Belki bende başlarım maya yapmaya senden özenerek:KK4:

X